Jump to content

Προτάσεις Για Σύστημα Ψύξης 800Lt Reef


jimleg

Recommended Posts

Τι σύστημα ψύξης προτείνεται για ενυδρείο Reef 800lt (μαζί με το sump).

Το όλο σύστημα θα πρέπει ιδανικά να μπει σε ντουλάπι μαζί με το sump και να ψύχει ουσιαστικά το νερό του sump.

Με τα ανεμιστηράκια δεν έκανα δουλειά.

Τι chiller προτείνεται? Αν μπει στον ίδιο χώρο με το sump μήπως θα θερμαίνει το χώρο αντί να τον ψύχει? έχει κανείς δοκιμάσει κάτι τέτοιο?

Για DIY δεν το πολυσκέφτομαι.. αν και έχω φίλο που μπορεί να μου κατασκευάσει εναλλάκτη. Η βασική δυσκολία είναι η σωστή μελέτη του ψύκτη. Για την ψύξη αέρα υπάρχουν έτοιμα προγράμματα που σου δίνουν τις ακριβείς διαστάσεις των στοιχείων του κυκλώματος ψύξης. Αλλά για ψύξη νερού δεν βρίσκω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

το ψυκτικο με τιποτα δεν πρεπει να βρισκεται στο ντουλαπι του σαμπ.

και δεν θα αποδισει σωστα και τσαμπα ρευμα θα πληρωνεις.

το ψυκτικο αν γινεται εξω και σε δικο του χωρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στα ιδια λιτρα περιπου εχω το HAILEA 300 εδω και δυο χρονια και με εβγαλε ασπροπροσωπο.Οπωσδηποτε ομως σε ανοιχτο χωρο,εγω το εχω εξω στο μπαλκωνι

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε παιδια τοσο μακρυα;;κανουν θορυβο;;βγαζουν ποιο πολυ ζεστη απο ενα κανονικο ψυγειο;;;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε παιδια τοσο μακρυα;;κανουν θορυβο;;βγαζουν ποιο πολυ ζεστη απο ενα κανονικο ψυγειο;;;

Και τα δυο,συν του οτι θελει να ειναι σε ανοιχτο χωρο για να αποδοσει σωστα η καλυτερα να αποδοσει σκετο...

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο,συν του οτι θελει να ειναι σε ανοιχτο χωρο για να αποδοσει σωστα η καλυτερα να αποδοσει σκετο...

Ολα ετσι δουλευουν ή υπαρχουν μοντελα και για μεσα στο σπιτι;;γιατι μετα μιλαμε για τρυπες σε τοιχους και πολλα μετρα σωληνας...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μην κάνεις τρύπες εσυ , απλα τοποθέτησε το κάπου να πέρνει αέρα και ο αέρας του να μην επηρεάζει το ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...