Jump to content

Πρόβλημα Με Χημεία.


egmajo

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Το ενυδρείο μου τρέχει εδώ και τρία χρόνια.

Έχω 5 σκαλάρια και 2 πλέκο. Το ενυδρείο μου είναι 120lt και είναι φυσικά πολύ μικρό για τα ψάρια μου. Το χειρότερο είναι ότι ήμουν φαντάρος και απωλήθηκα πρόσφατα. Με αποτέλεσμα να έχει φύγει από τον έλεγχο μου η χημεία. Το ενυδρείο είναι πολύ βρώμικο από τα περιτόματα των ψαριών.

Έχω ξεκινήσει να κάνω καθαρισμό στον βυθό σιγά σιγά με σκούπα βυθού. Κάνω σιγά σιγά γιατί θολώνει το νερό μετά από ώρα.

Έχω

No3 500

No2 1

Ph 6,4

Gh >21

Kh 0-3d

Και άλγη αρκετή στα χαλίκια του βυθού. Δεν μπορώ να καταλάβω το είδος της. Άλλα χαλίκια είναι πράσινα και άλλα έχουν βγάλει μαλλιά. Έχω σβήσει φώτα για τρείς μέρες και δεν βλέπω τίποτα.

Συγνώμη για την προχειρότητα του πόστ μου αλλά είμαι χωρίς η/υ και μπαίνω από το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις νιτρικα 500 τοτε δεν νομιζω να θελει πολυ να μαντεψεις απο που προερχαιτε η αλγη,εχον μπολικο φαει,και μου κανει εντυπωση γιατι τα νιτρικα ειναι τοξικα σε τετοιες συγκεντρωσεις,αλλαγες νερου 50% μεχρι να πεσουνε σε λογικε τιμες,βγαλε διακοσμοτηκα και οτι αλλο μπορεις και καθαρισετα στηβ βρυση με λιγο ξυδι και εν σφουγκαρι,κρατα τα φωτα σβηστα,παρε τεστ για αμμωνια γιατι οταν ξεκινησει να ψοφαει η αγλη μπορει να εχεις προβλημα,οτι κομματια της

Μπορεις να βγαλεις με το χερι βγαλτα,οχι ξυραφια και τα σχετικα,σφουγκαρια χωρις αγρια πλευρα και τηλεκαρτα η πιστωτιτη...προσπαθησε ετσι και αμα σκευτεσαι να πας σε ζουμια αστο για τελευταια λυση.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα.........

Προσωπικα πιστευω πως η ολη διαδικασια καθαρισμου πρεπει να γινει προσεκτικα και σταδιακα με πολλες μικρες αλλαγες τις ταξεως 20% ανα 2~3 ημερες γιατι το ΡΗ σου λογο υπερβολικων αποβλυτων και συσωρευμενων οξεων μπορει να ανεβει αποτομα με μεγαλες αλλαγες και δραστικα μετρα και μπορουν να προκαλεσουν στρες, αρρωστιες και μεχρι θανατους κανοντας μεγαλες επεμβασεις στην ισοροποια που εχει καθιερωθεί.

Το πρωτο πραγμα που θα εκανα ειναι να καθαρισω τα σφουγγαρια και ενα απλο ξεβγαλμα τα κεραμικα για να φυγουν τα πολλα πολλα με νερο του ενυδρειου. Το βαζεις παλι σε λειτουργια και τις επομενες μερες καθαριζεις μονο τα σφουγγαρια και πετας το filterwool σε καθε καθαρισμο βαζοντας καινουργιο για να μπορεσει το φιλτρο σταδιακα να αποσυμφωριση την κατασταση.

Με τον βυθο προσεχε γιατι εχοντας τα ψαρια μεσα μπορουν να απελευθερωθουν δηλητιριωδης εγκλωβισμενα αερια και αναεροβια βακτηρια που θα σου θολωσουν το νερο για κάμποσες μερες βαζοντας και σε κίνδυνο τα ζωντανα. Εαν μπορεις να βγαλεις τα ψαρια και μετα την αμμο να την ξεπλυνεις καλα με νερο ενυδρειου ακομα καλυτερα. Επισης οξυγονο και αναταραξη στο φουλ και παρε και ενα prime να προσθετης σε καθε αλλαγη νερου. Οσο για την αλγη που θα μεινει αστην για την ωρα μια που οσο θα καλυτερευουν οι παραμετροι και αυτη με την σειρα της θα συρρικνώνεται.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

:busted_cop::bigemo_harabe_net-100:
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με προβληματίζει το ΝΟ2 που γράφεις 1.

Αν αληθεύει τότε άμεσα αλλαγή νερού 50% σήμερα και αύριο ξανά 50%.

Το ξέρω ότι είναι πολύ στρες για τα ψάρια και ολίγων επικίνδυνο αλλά το ΝΟ2 είναι πολύ ποιο επικίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα και εγω φιλε μου, αλλα σιγουρα δεν ειναι σημερινο φαινομενο και ας ειναι καλα το prime και το χαμηλο ΡΗ.

Οσο θα καθαριζει θα εξαφανιστουν και τα ΝΟ2 δια μαγειας........

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με προβληματίζει το ΝΟ2 που γράφεις 1.

Αν αληθεύει τότε άμεσα αλλαγή νερού 50% σήμερα και αύριο ξανά 50%.

Το ξέρω ότι είναι πολύ στρες για τα ψάρια και ολίγων επικίνδυνο αλλά το ΝΟ2 είναι πολύ ποιο επικίνδυνο.

Λέω να προβώ σε έναν ακόμα καθαρισμό του βυθού και να κάνω μια αλλαγή νερού 50%. Και κα μετά ξανά μια.

Ενημερώνω για τις εξελήξεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

NO2= 0 και όλα τα άλλα σταθερά

Έκανα μια αλλαγή μικρή γιατί είχε πολύ βρώμα ο βυθός. Είναι ο τέταρτος καθαρισμός βυθού που κάνω. Χρειάζεται ακόμα ένας μικρός και τέλος. Αφαίρεσα όλη σχεδόν τη διακόσμηση εκτός από φωλιά του πλέκο και δύο ξύλα τα οποία είχα προσθέσει στο παρελθόν για να μαλακώσει το νερό. αυτά τα ξύλα πλέον κάνουν δουλεία ή όχι. Μάλλον όχι όμως απ΄ότι δείχνουν οι μετρήσεις.

Τα ψάρια είναι πολύ στρεσαρισμένα πλέον από το νέο περιβάλλον.

Αύριο λέω να κάνω μια καλή αλλαγή χωρίς καθαρισμό και βλέπουμε.

Ξέχασα να πώ έχω μια συσκευασία με ρητίνη mutacal που είναι και αυτή για την σκληρώτητα του νερού. Να την βάλω ή όχι ακόμα;

Έγινε επεξεργασία - egmajo
Link to comment
Share on other sites

την διακοσμισει την καθαρισες??αν ναι,πως??αμα εχεις No2 0 μην κανεις αλλη αλλαγη...την ρυτινη γιατι να την βαλεις???βλεπεις κατι διαφορετικο στις μετρησεις σου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα καθάρισα απλώς τα αφαίρεσα. Την ρητίνη λέω για την σκληρότητα του νερού.

Έγινε επεξεργασία - egmajo
Link to comment
Share on other sites

Κανε μια σειρα μετρησεις και γραφτες εδω,καθαρισε τα διακοσμητικα με με χλυαρο νερακι και ενα σφουγκαρι καινουργιο να ειναι ετοιμα να τα ξαναβαλεις σιγα σιγα...οι αλγες πως πανε;μειωθηκαν;

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ενας τρόπος να φυγουν οι αλγες ειναι να κλεισεις φώτα και να σκεπάσεις καλά με μαυρες σακουλες το ενυδρειο για 3 με 4 μερες ετσι ωστε να μην περνει φως από πουθενα.Εννοειται πως αυτο το διαστημα δεν πειραζεις τιποτα.

Βεβαια θα πρεπει νωριτερα να εχεις μειωσει αρκετά το ΝΟ3.

Link to comment
Share on other sites

No3 500

No2 0

Ph 6,4

Gh >21

Kh 0-3d

Η άλγη τα ίδια.

Ακόμη έχεις τόσο υψηλά νιτρικά;

Μήπως είναι το τεστακι σου καπουτ;

Πρέπει το ΝΟ3 να πέσει κατά 97% για να δεις άσπρη μέρα.

Και αυτό που με παραξενεύει είναι ότι έχεις GH πάνω από 21 και Kh 0 έως 3.

Δεν μπορείς να μετρήσεις ακριβώς το Kh;

Γενικά λίγο περίεργες μετρήσεις έχεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Άργησα να απαντήσω λόγω δουλειάς.

Το τεστάκι πρέπει να είναι ληγμένο. Η άλγη υποχώρησε αρκετά με τις αλλαγές.

Και μετά από τόσο στρες είχα και δύο γέννες.

Βέβαια τα αυγά έγιναν μεζές μιας και είναι υπερφορτωμένη η γυάλα και δεν έχω μεριμνήσει για γεννήστρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...