Jump to content

Αποσύνδεση Chiller Και Αποθήκευση.


Vaggelis78

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Μιας κι έπιασαν τα κρύα, το ψυκτικό δεν χρειάζεται πλέον.

Το αφήνουμε κλειστό με την αντλία του να γυρνάει νερό ή το αποσυνδέουμε το καθαρίζουμε και περιμένουμε τις ζέστες πάλι?

Με ποια διαδικασία καθαρίζεται και αποθηκεύεται?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το περνάω μια κυκλοφορία με νερό οσμωσης και αφού μετά αδειασω εντελώς και ότι έχει μείνει από νερο μέσα στο chiller το πακεταρω για του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μόνο με νερό όσμωσης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω 1 λιτρο ξύδι σε ένα κουβά με 4 λίτρα νερό κανονίζω να υπάρχει ανάποδη κυκλοφορία του υγρού (από την έξοδο στην είσοδο), το αφήνω να λειτουργεί έτσι για 1 ώρα. Έπειτα αδειάζω τον κουβά, τον βάζω κάτω από τη βρύση και φροντίζω να κυκλοφορεί στον ψύκτη καθαρό νερο (είσοδος από κουβά, έξοδος αποχέτευση) για 15 λεπτα περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω κάτι που το θεωρώ πιο σωστό και σεβαστώ προς το κάθε reef ενυδρείο!

Το Chiller ως επί τον πλείστον είναι για το καλοκαίρι…αλλά έχει και άλλα ωφέλει πλην την ψύξη του πολύτιμου reef μας!

Γειώνει το ενυδρείο , κάποια από αυτά έχουν ένδειξη θερμοκρασίας νερού και το σημαντικότερο…..μπορεί να μας σώσει από ένα

Αναπάντεχο κόλλημα του θερμοστάτη! Εγώ προσωπικά το καθαρίζω 2 φορές το χρόνο με καμιά 10ρια λίτρα νερό όσμωσης και ξύδι , λειτουργώντας την αντλία του ανάποδα .Να τονίσω ότι το ξύδι δεν είναι απαραίτητο μιας και τα δοχεία του κατά 90% είναι πλαστικά!

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια σκέψη κι αυτή.

Η μονη επιβάρυνση είναι τα βατ της αντλίας του.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια με σχεδόν μηδαμινή κατανάλωση πχ eheim 1000

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια σκέψη κι αυτή.

Η μονη επιβάρυνση είναι τα βατ της αντλίας του.

Σε ένα reef ενυδρείο, με όλον αυτόν τον εξοπλισμό που έχει (δυνατά φώτα, 24ώρο skimming, κυκλοφορητές κλπ κλπ, το να υπολογίζει κάποιος την κατανάλωση των 4watt μιας επιπλέον αντλίας, νομίζω είναι περιττό !!!

Link to comment
Share on other sites

Λόγω ότι το δικό chiller περιλαμβάνει και θερμοστάτη / UV, δεν το κλείνω καθόλου.... δουλεύει όλο το χρόνο επί 24 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...