Jump to content

Ήρθε Η Ώρα Για Μεγαλύτερο Ενυδρείο Και Επέλεξα Αφρική


Trad

Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος,σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα ενυδρείο μεγαλύτερο από αυτά που έχω εδώ και 3 χρόνια (100 και 120 λίτρα) και να ανέβω κατηγορία.
Υπομονή έχουμε αρκετή,αλλά για να μην περνάει ο καιρός άσκοπα (έχω 2 μήνες που το γυροφέρνω) σκέφτηκα να ανοίξω ένα θέμα ώστε να γίνουν τα βήματα σωστά και να το πάρω πιο ζεστά το όλο θέμα.
Χρειάζομαι εξάλλου τις γνώσεις σας για ένα εγγυημένο αποτέλεσμα. :D

Ας αρχίσουμε με τα λίτρα.
Έχω ένα έπιπλο που θα το χρησιμοποιήσω ως βάση (γερή κατασκευή με κόντρες- έχω το 100άρι πάνω προς το παρόν) και έχει διαστάσεις 1.10x50cm
Ενυδρείο θα παραγγείλω από κατάστημα γιατί είναι φτηνότερο από αυτά του εμπορίου και μπορώ να παίξω με τις διαστάσεις.
Σκέφτομαι λοιπόν να βάλω από πάνω ένα κομμάτι πάγκου κουζίνας σε 120x50 για να μεγαλώσει σε μήκος.
Εδώ θέλω την γνώμη σας.
Να το κάνω 120x50x60 να φτάσω τα 360 λίτρα ή να μείνω στο 120x40x60 που κυριαρχεί στην αγορά σαν διάσταση?....μήπως οι 50 πόντοι σε φάρδος απαιτούν μεγαλύτερα μήκη?


Ψάρια θέλω να βάλω κάποια ώστε να τα βλέπω αρκετά στο ενυδρείο και να είναι σε γενικές γραμμές εύκολα στην συντήρησή τους....έχω μια εμπειρία από τα άλλα 2 ενυδρεία αλλά όχι πολύ χρόνο δυστυχώς.
Αφού θα είναι και τα λίτρα αρκετά,προτιμώ μεγάλα ψάρια αν και βλέπω με καλό μάτι και τις μικρότερες κιχλίδες αφού μπορώ να ανέβω πιο εύκολα σε αριθμό και να έχω περισσότερα ψάρια.
Βλέποντας ότι στην Ταγκανίκα το ph είναι πολύ ψηλό την απέκλεισα και θέλω να μείνω κοντά στο 8 - 8.5 που είναι πιο εύκολο να διατηρηθεί σταθερό μια και το νερό της βρύσης είναι κοντά στο 7.6 και με τα κατάλληλα υλικά (χωρίς την προσθήκη σκευασμάτων) πιστεύω θα έχω πιο εύκολα αυτές τις τιμές...καθαρά για πρακτικούς λόγους δηλαδή.

Διάβασα φυσικά αρκετά από την βιβλιογραφία της Αφρικής και τα θέματα άλλων μελών,αλλά και πάλι θέλω την γνώμη σας ώστε να επιλέξω το είδος ή τα είδη των ψαριών προσεκτικά.


Για αρχή θα παραγγείλω ένα εξωτερικό φίλτρο να το βάλω να τρέχει στο ενυδρείο με τα kribensis να πιάσει βιολογία και μετά συνεχίζω με την παραγγελία του ενυδρείου,των υλικών και το στήσιμο του.


Ακούω προτάσεις για ψαράκια λοιπόν. B)

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνεις 120 χ50χ 60 ,μια χαρά είναι εξάλλου υπάρχουν τέτοια ενυδρεία σε αυτή τη διάσταση που συζητούμε .Και Ταγκακανία να πας το 8,0 -8,5 είναι μια χαρά ph.

Καλώς ήλθες στην Αφρική

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήρθες στην Αφρική φίλε μου...

Θα συμφωνήσω με τον κ.Σωκράτη..αν σε παίρνει κ για άλλο πλάτος ή μήκος,δώσε....

Εσύ αποφάσισε ποια ψάρια σου αρέσουν περισσότερο..Εγώ προσωπικά θα έβαζα ή tropheus ή mbunas...

Έγινε επεξεργασία - \/ag
Link to comment
Share on other sites

Ωραία,οπότε παραγγέλνω 120x50x60 και σιγά σιγά ξεκινάω και με τα άλλα.

Θα αρχίσω και το ψάξιμο για πέτρες μέσα στη βδομάδα στα πέριξ της πόλης.

Όσο για την Ταγκανίκα,είδα ότι ξεκινάμε σαν βάση από 8.5ph που είναι ήδη ψηλά + τις μεγαλύτερες σκληρότητες και για αυτό την απέρριψα.

Ακόμα περισσότερες επιλογές δηλαδή αφού ξαναμπαίνει στο παιχνίδι.

Άρα μιλάμε για 360 λίτρα Αφρική και πιστεύω ότι οι επιλογές μου θα είναι αρκετές σε αυτά τα λίτρα.

Σαν να ζεστάθηκα λίγο τώρα. :D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή εύχομαι! :)

Αν μπορείς πήγαινε για 1,30μ χ 60π χ 60υ.

Σε ενα ενυδρειο τετοιων διαστασεων εχεις πάρα πολλές δυνατότητες αφου θέλεις και μεγαλύτερα ψάρια καθως μπορεις να κάνεις και ενα ομορφο aquascape...

Link to comment
Share on other sites

Δές αυτό:

http://www.cichlid-forum.com/articles/african_cichlid_genus_gallery.php

Aν και δεν τις έχει όλες, πες μας ποια είδη σ'αρέσουν να ξέρουμε που να προσανατολιστουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή εύχομαι! :)

Αν μπορείς πήγαινε για 1,30μ χ 60π χ 60υ.

Σε ενα ενυδρειο τετοιων διαστασεων εχεις πάρα πολλές δυνατότητες αφου θέλεις και μεγαλύτερα ψάρια καθως μπορεις να κάνεις και ενα ομορφο aquascape...

Δύσκολα να πάω σε αυτές τις διαστάσεις,ήδη στα 360 λίτρα κάνω υπέρβαση....από 200-250 ξεκίνησε σαν σκέψη και ανέβηκα αρκετά.

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα συμβουλές σας.

Θα ψάξω να βρω ποιες κιχλίδες μου αρέσουν (αν και δεν αρκεί μόνο η εμφάνιση τους για να διαλέξω) και θα επανέλθω για συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια μικρή έρευνα και μου αρέσουν αρκετά τα ψαράκια στα οποία κυριαρχεί το μπλέ χρώμα.

Εκτός από το κλασσικό Demasoni,μου αρέσει το Pseudotropheus Saulosi

Μου αρέσει ότι γεννιούνται κίτρινα και μετά ωριμάζοντας αλλάζει χρώμα μόνο το αρσενικό...έτσι θα έχω 2 χρώματα σε ένα είδος. :D

Πολύ μου αρέσει το Labidochromis mbamba και μέχρι στιγμής είναι πρώτο στην λίστα.

Επίσης το Pseudotropheus Chailosi,αν και στις περισσότερες φωτογραφίες βλέπω ότι είναι πιο πολύ κίτρινα παρά μπλέ.

Αυτά για αρχή και βλέπουμε στην πορεία που θα καταλήξω.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια μικρή έρευνα και μου αρέσουν αρκετά τα ψαράκια στα οποία κυριαρχεί το μπλέ χρώμα.

Εκτός από το κλασσικό Demasoni,μου αρέσει το Pseudotropheus Saulosi

Μου αρέσει ότι γεννιούνται κίτρινα και μετά ωριμάζοντας αλλάζει χρώμα μόνο το αρσενικό...έτσι θα έχω 2 χρώματα σε ένα είδος. :D

Πολύ μου αρέσει το Labidochromis mbamba και μέχρι στιγμής είναι πρώτο στην λίστα.

Επίσης το Pseudotropheus Chailosi,αν και στις περισσότερες φωτογραφίες βλέπω ότι είναι πιο πολύ κίτρινα παρά μπλέ.

Αυτά για αρχή και βλέπουμε στην πορεία που θα καταλήξω.

Μια χαρά! Σε αυτά τα λίτρα, εχεις επιλογές!

Ωραία και τα Mbamba, Και τα saulosi, αλλά δεν μπαίνουν μαζί λόγω υβριδισμού!

Αν το κάνεις species(Μόνο με ένα είδος) σε αυτά τα λίτρα θα δεις τρομερές συμπεριφορές!

Link to comment
Share on other sites

Πάνω νομιζω ο κινδυνος υβριδισμού ειναι μικρος με τα mbamba και τα saulosi! ανηκουν σε αλλη οικογενεια! ισως μονο χρωματικα αν γινει η "στραβη" αλλα και παλι δυσκολο κατα την γνωμη μου!

αν πηγαινα σε species ισως θα διαλεγα καποιο hap οπως π.χ. C.moori που εχουν 20εκ. μέγεθος(οριακα για 50εκ. πλατος)! :D

βεβαια ο φιλος εχει και απο tanganyika μερια αν θελει και δεν νομιζω οτι χρειαζεται να τον απασχολουν τοσο πολυ οι τιμες του νερου.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάνω νομιζω ο κινδυνος υβριδισμού ειναι μικρος με τα mbamba και τα saulosi! ανηκουν σε αλλη οικογενεια! ισως μονο χρωματικα αν γινει η "στραβη" αλλα και παλι δυσκολο κατα την γνωμη μου!

αν πηγαινα σε species ισως θα διαλεγα καποιο hap οπως π.χ. C.moori που εχουν 20εκ. μέγεθος(οριακα για 50εκ. πλατος)! :D

βεβαια ο φιλος εχει και απο tanganyika μερια αν θελει και δεν νομιζω οτι χρειαζεται να τον απασχολουν τοσο πολυ οι τιμες του νερου.... ;)

Κι όμως γίνεται ιβρυδισμός! Όσο και αν σου φαίνεται απίστευτο! Έχω δει υβρίδια socolofi-caeruleus που δεν μοιάζουν καθόλου μεταξύ τους! Με την αφρική ποτέ μην λές ποτέ!

Όσον αφορά τα λίτρα, και βέβαια έχει επιλογές και απο tanganyika Μεριά!

κάτι απο tropheus σ'αρέσει?

Link to comment
Share on other sites

Πανο δεν διαφωνω φιλε μαζι σου!!! :D

πολυ καλα τα λες!! αν θυμαμαι καλα και εσυ saulosi εχεις!!

εννοειται οτι τα παντα μπορουν να συμβουν οταν εχεις να κανεις με Αφρικη! εξ αλλου ολα τα ειδη συνδεονται μεταξυ τους απο ΠΟΛΛΑ χρονια πριν! ;)

απλα ανεφερουμε τις πιθανοτητες, οι οποιοες οπως ειπε και εσυ δεν μπορουν ποτε να ειναι 100%!

Link to comment
Share on other sites

Πανο δεν διαφωνω φιλε μαζι σου!!! :D

πολυ καλα τα λες!! αν θυμαμαι καλα και εσυ saulosi εχεις!!

εννοειται οτι τα παντα μπορουν να συμβουν οταν εχεις να κανεις με Αφρικη! εξ αλλου ολα τα ειδη συνδεονται μεταξυ τους απο ΠΟΛΛΑ χρονια πριν! ;)

απλα ανεφερουμε τις πιθανοτητες, οι οποιοες οπως ειπε και εσυ δεν μπορουν ποτε να ειναι 100%!

Συμφωνώ μαζί σου! Απλά, γιατί να το διακυνδινέψει, και να βάλει ψάρια που μπορεί να υβριδίσουν?

Εγώ στην θέση του αν έβαζα τα saulosi σε αυτά τα λίτρα, και ήθελα να βάλω και άλλο είδος-είδη, θα έβαζα ένα είδος που δεν έχει σχέση. Πχ ps.acei, ps.socolofi κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Πανο τα ψαρια που αναφερεις ανηκουν στην ιδια οικογενεια με τα saulosi.. δηλαδη μπορεις να εισαι σιγουρος για ψαρια της ιδιας οικογενειας οτι δεν θα υβριδισουν και εχεις αμφιβολιες για ψαρια απο αλλη οικογενεια?

Link to comment
Share on other sites

Πανο τα ψαρια που αναφερεις ανηκουν στην ιδια οικογενεια με τα saulosi.. δηλαδη μπορεις να εισαι σιγουρος για ψαρια της ιδιας οικογενειας οτι δεν θα υβριδισουν και εχεις αμφιβολιες για ψαρια απο αλλη οικογενεια?

Στην αφρική δεν παίζει ρόλο μόνο η οικογένεια, αλλά και το χρώμα! Βασικά το χρωμα είναι ο μεγαλύτερος παράγοντας!

Αλλά αν ληφθούν τα σωστά χαρέμια, τίποτα δεν συμβαίνει!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω για τους παραγοντες που παιζουν ρολο αλλα διαφωνω για το ποιος ειναι πιο σημαντικός... τες πα, ας καταληξει και με ποια λιμνη θελει ο φιλος να ασχοληθει και θα ξαναγινει η κουβεντα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Στην αφρική δεν παίζει ρόλο μόνο η οικογένεια, αλλά και το χρώμα! Βασικά το χρωμα είναι ο μεγαλύτερος παράγοντας!

Αλλά αν ληφθούν τα σωστά χαρέμια, τίποτα δεν συμβαίνει!

συμφωνω για τους παραγοντες που παιζουν ρολο αλλα διαφωνω για το ποιος ειναι πιο σημαντικός... τες πα, ας καταληξει και με ποια λιμνη θελει ο φιλος να ασχοληθει και θα ξαναγινει η κουβεντα! ;)

Πολύ σημαντικό ρόλο στο αν θα συμβεί υβριδισμός μεταξύ mbuna, πριν τα χρώματα την οικογένεια κτλ, παίζει η σωστή αναλογία χαρεμιών στα ανάλογα λίτρα ενυδρείου.

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

νομιζω πριγκιπα οτι τα χαρεμια σε σχεση με τα λιτρα, εννοουνται(κατα την γνωμη μου) αν προκειται να ασχοληθεις ΣΩΣΤΑ με αφρικανες! :D

Link to comment
Share on other sites

Στην αφρική δεν παίζει ρόλο μόνο η οικογένεια, αλλά και το χρώμα! Βασικά το χρωμα είναι ο μεγαλύτερος παράγοντας!

Αλλά αν ληφθούν τα σωστά χαρέμια, τίποτα δεν συμβαίνει!

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για την επεμβαση απο δικη μου εμπειρια θα ελεγα οτι το ενυδρειο πρεπει να ειναι 1,20 η 1,50 η 2 μετρα σε μηκος για τον μοναδικο λογο οτι μπορεις να βρεις φωτιστικα (φθοριου συγκεκριμενα) γιατι δεν βγαινουν σε αλλα μεγεθη.

Εγω την πατησα σε αυτο το θεμα απο τον ενθουσιασμο μου στο οτι θα κανω μεγαλυτερο ενυδρειο 1,40 και δεν μπορεσα να βαλω φθοριου.δοκιμασα με 2 απο 1 μετρο η καθε μια Τ5 αλλα δεν μου εκαναν δουλεια,μετα πηρα ταινια led rgb και καλα αδιαβροχη η οποια καηκε σε 3 μηνες και μετα απο ολα αυτα κατεληξα σε ταινια led 100% αδιαβροχη λευκο ψυχρο που για να το βρω ειδα και επαθα.

προσεχε το ιδιο ισχυει και για τις βασεις του εμποριου εκτος αν θελεις να κανεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ μαζί σου kokalo!Τα εργοστασιακα ενυδρεια 1,5μ τι λάμπες νομίζεις οτι έχουν;;;

Το οτι δεν έβρισκες led αδιάβροχη δεν σημαίνει κάτι..βρωμάει ο τόπος led stripes στο eBay...

Οσο για την βάση,θα κανεις DIY ενυδρειο κ θα πας σε εργοστασιακή βάση;;

Επίσης τα περισσότερα,αν όχι όλα,φωτιστικά hang on έχουν ποδαρακια ρυθμιζομενα..

Έγινε επεξεργασία - \/ag
Link to comment
Share on other sites

Από tropheus ξεχώρισα μερικά από τα είδη brichardi και duboisi.

Το duboisi maswa και το brichardi malagarasi.

Πάλι όμως δυσκολέυομαι να ξεχωρίσω κάποια με άνεση όπως έκανα με τα άλλα είδη.

Μια ερώτηση ακόμα σχετικά με το ενυδρείο.

Το χειροποίητο 120x50x60 στα 360 λίτρα θα μου βγει κοντά στα 300 ευρώ με φίλτρο εσωτερικό και θερμοστάτη...της πλάκας εννοείται οπότε θα τα αφαιρέσω και υπολογίζω κοντά στα 260-270 τελική τιμή με καπάκι για 2 τ8 λάμπες.

Μετά θέλω 150-160 ευρώ για ένα εξωτερικό φίλτρο (405 fluval) + 300άρι θερμοστάτη,σύνολο 410-430 ευρώ,

Eίδα όμως την προσφορά στο petcumulus 120x40x60 290 λίτρα ενυδρείο της hagen,μαζί με φίλτρο eheim2073 + jager 300watt στα 380 ευρώ.

Βάλτε και τα μεταφορικά καμιά 10ριά ευρώ 390.00 σύνολο.

http://petcumulus.gr...roduct&pid=2341

Να θυσιάσω τα επιπλέον λίτρα για το επώνυμο ενυδρείο και το ακριβότερο φίλτρο ή όχι?

Έχω να κερδίσω κάτι επιλέγοντας επώνυμο ενυδρείο?

Τα φίλτρα βέβαια έχουν δυσανάλογη διαφορά τιμής μιας και το fluval έχει μεγαλύτερο κάδο ροή και μανομετρικό αλλά είναι το φτηνότερο. :huh:

Τείνω βέβαια προς το μεγαλύτερο (όπως πιστεύω θα μου προτείνετε οι περισσσότεροι :P ) αλλά ας κάνω την ερώτηση για να προχωρήσω στην παραγγελία πιο ήσυχος. :D:rolleyes:

Οσο για την βάση,θα κανεις DIY ενυδρειο κ θα πας σε εργοστασιακή βάση;;

Βάση δεν θα φτιάξω,έχω έπιπλο 110x50 όπως είπα και θα αγοράσω μια πλάκα ξύλου 120 X 50 για να τοποθετήσω το ενυδρείο.Αύριο θα ψάξω μήπως βρω κάποιο ρετάλι σε μασίφ ξύλο αλλιώς θα πάω σε λαμινέιτ που είναι και φτηνότερο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θα σου βγεί στα 300 ευρώ? Εγώ παλαιότερα που είχα ρωτήσει τζαμά εδώ για ενυδρείο 350 λίτρα συν κόντες συν να μου το κολλήσει με 10ρι τζάμι 120ευρώ!!!!

Εσένα ποιός σου ειπε τόσα πολλά!

Ψάξε και στις αγγελίες! Θα βρεις ενυδρεία σε πραγματικά χαμηλές τιμές!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...