Jump to content

Ήρθε Η Ώρα Για Μεγαλύτερο Ενυδρείο Και Επέλεξα Αφρική


Trad

Recommended Posts

και εμενα μου φαινονται πολλα 300 ευρω! το σαμπ το εχεις σκεφτει? δεν νομιζω να βρεις κατι πιο οικονομικο, συν οτι θα σου κανει καλυτερη δουλεια απο τα περισσοτερα αγοραστα φιλτρα!

Link to comment
Share on other sites

Βάση δεν θα φτιάξω,έχω έπιπλο 110x50 όπως είπα και θα αγοράσω μια πλάκα ξύλου 120 X 50 για να τοποθετήσω το ενυδρείο.Αύριο θα ψάξω μήπως βρω κάποιο ρετάλι σε μασίφ ξύλο αλλιώς θα πάω σε λαμινέιτ που είναι και φτηνότερο.

Δεν πήγαινε σε εσένα αυτό για την βάση trad...γενικώς μιλούσα κ απαντούσα στον kokalo

Όσο για το ενυδρείο σου,και εμένα πολλά μου ακούγονται...για ξαψτο λίγο!!

Καλή πάντως κ η προσφορά του petcumulus...αλλά τα μεταφορικά δεν νομίζω να είναι μόνο 10Ε για 50 κιλά...

Έγινε επεξεργασία - \/ag
Link to comment
Share on other sites

Τόσο φτηνό (120 ευρώ) κάνει το 120άρι ενυδρείο με φίλτρο θερμοστάτη (πάλι φτηνιάρικα κινέζικα) και βάση φτιαχτή απλή όταν είχα ρωτήσει παλιότερα....την βάση γενικά την χρεώνει 60 ευρώ αλλά μου είπε είναι απλή,μην περιμένεις τίποτα ιδιαίτερο.

Στα 200 λίτρα ήταν κοντά στα 180 ευρώ και στα 240 λίτρα 200-220 ευρώ (χωρίς έπιπλο αυτά)...ε λογικά μου φάνηκαν στα 360 λίτρα τα 260-270 ευρώ τη στιγμή που του εμπορίου έχουν σχεδόν διπλάσια τιμή.

Τα μεταφορικά είναι λίγα γιατί τα στέλνει με φορτηγό λόγω όγκου και όχι courier...αυτά χρεώνουν ελάχιστα.

Έχω στείλει ολόκληρο μοτέρ αυτοκινήτου Αθήνα με 36 ευρώ σε παλέτα.

Τώρα με βάλατε σε σκέψεις,αν και σε άλλο κατάστημα εκτός πόλης ίδια τιμή μου είπανε περίπου....250 αν θυμάμαι καλά...για pet shop μιλάω πάντα έτσι,όχι μαγαζί με τζάμια.

Σε τζαμά το φοβάμαι γιατί αν δεν έχει πείρα θα κάνει στανταρ λάθη στην κατασκευή του και άντε να ψάξω να βρω κάποιον σίγουρο,τουλάχιστον στο pet shop φτιάχνει συνέχεια και έχω και εγγύηση...είχε έτοιμα 200άρια την τελευταία φορά που πήγα και έχουν κόντρες και καλή κατασκευή.

Σαμπ δε βολεύει γιατί δεν υπάρχει χώρος,το έπιπλο είναι συρταριέρα.

Όπως και να έχει σε μια βδομάδα θα τα έχω ότι και αν επιλέξω...το ένα έρχεται από εξωτερικό έτοιμο και το άλλο θέλει τουλάχιστον 36 ώρες στην πρέσσα για σιγουριά.

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

sorry που επεμβαίνω εγω 1,50*40*60 απο γνωστο μαγαζι στην αθηνα το πηρα 200ε

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά,δεν υπάρχουν τέτοιες τιμές εδώ.

Θα πάρω σήμερα να ρωτήσω και αλλού και θα σας πω τα νέα. :lol:

Κοίτα που κολλήσαμε στο ενυδρείο....

Για να επανέλθουμε και στα ζωντανά,αν επιλέξω 290 λίτρα τελικά,έχω πρόβλημα με κάποιο από τα προαναφερθέντα?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα που κολλήσαμε στο ενυδρείο....

:bigemo_harabe_net-134: χαχαχα, γίνεται ενυδρείο χωρίς ενυδρείο?(τι είπα τώρα!! :bigemo_harabe_net-126::bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: )

Για να επανέλθουμε και στα ζωντανά,αν επιλέξω 290 λίτρα τελικά,έχω πρόβλημα με κάποιο από τα προαναφερθέντα?

Σε τι κατέληξες τελικά να σου πούμε!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ψάχνομαι. :mellow: ..θα καταλήξω σύντομα να με βοηθήσετε και εσείς πιο εύκολα.

Όσον αφορά τις τιμές,πήρα ένα τηλέφωνο Θεσσαλονίκη και βρήκα με 200 ευρώ + έξοδα πακεταρίσματος και μεταφορικά μου βγαίνει 230 περίπου. και το 120x50x70 την ίδια τιμή έχει αλλά δεν νομίζω να μου χρειάζεται τόσο ύψος....είναι και το έπιπλο ήδη στο 110.

Πήρα και Αθήνα και στο 120x50x60 340 ευρώ χωρίς καπάκι!!! :wacko: :wacko: ....δεν τα είχα ακούσει όλα τελικά,υπάρχουν και χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

καλωςηρθες στην αφρικη και απο μενα!!! κοιτα τιμες και διασασεις και αν εχεις μικρες διαφορες πηγενε σε οσο μεγαλυτερα λιτρα μπορεις.. μια φορα θα το κανεις... οσο μεγαλυτερο τοσες περισσοτερες επιλογες μπορεις να εχεις απο ψαρια και ακουασκειπ. εγω θα κοιτουσα το ληγοτερο τα 500 λιτρα αν ειμουν στην θεση σου.. γνωμη μου παντα... καλη συνεχεια και θα παρακολουθω να βοηθησω οσο μπορω απο πλευρας μου

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μην σε απασχολει τοσο πολυ το υψος.. οπως ειπε και ο κουμαν οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερο! αυτο που λες απο θεσσαλονικη εχει καλυτερη τιμη οποτε γιατι δεν παιρνεις αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

Για μεγαλύτερο ενυδρείο θα δυσκολευτώ,αλλά θα δω μήπως κερδίσω λίτρα από το ύψος αφού το κόστος είναι ίδιο.....όσο το λιβανίζω τόσο μεγαλώνει το ενυδρείο.χαχαχα....δεν ξέρω πόσο βάρος αντέχει και το έπιπλο.

Θα ανεβάσω καμιά φωτογραφία και ίσως μπορείτε να μου πείτε....μένω και σε νοικιασμένο σπίτι και πρόσφατα κουβάλησα τα 2 μικρά ενυδρεία...μια ενδεχόμενη μετακόμιση θα είναι μπελάς.

φιλε μου μην σε απασχολει τοσο πολυ το υψος.. οπως ειπε και ο κουμαν οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερο! αυτο που λες απο θεσσαλονικη εχει καλυτερη τιμη οποτε γιατι δεν παιρνεις αυτο?

Θα το σκεφτώ φυσικά αφού είναι φτηνότερο αλλά πρώτα θα πιέσω τον ντόπιο για καλύτερη τιμή μιας και είναι καλός σας επαγγελματίας και αρκετές φορές μου κάνει εκπτώσεις-διευκολύνσεις.

Θα ρωτήσω αύριο να καταλήξω επιτέλους....τουλάχιστον διαπίστωσα ότι κάτω από 200 δεν υπάρχει περίπτωση να βρω.

Άρα μένουμε στα 360 λίτρα τουλάχιστον με ένα περιθώριο για 420 αν πάρω το ψηλότερο.

Για να δώσω μια ιδέα τι μου αρέσει σαν εικόνα να ξεκινήσουμε από κάπου με τα ψάρια.

Βλέπω στο youtube ενυδρεία με μεγάλα ψάρια 15-20 πόντους και δεν με εντυπωσιάζουν.

Θέλω τα ψάρια να δένουν αρμονικά με το ενυδρείο και όχι να φαίνονται τέρατα.

Μου αρέσει η εικόνα π.χ 10-15 ψαριών μεσαίου μεγέθους παρά 5 γομαριών. :D :D

Ίσως είμαι επηρεασμένος από τα kribensis που είναι τα μεγαλύτερα ψάρια που είχα ποτέ.

Επειδή διχάστηκα με την προσθήκη της Ταγκανίκας ας κάνουμε 2 διαφορετικές συνθέσεις.

Για malawi θέλω οπωσδήποτε τα labidochromis mbamba και επειδή διάβασα ότι πρέπει να μένει ένας αρσενικός με το χαρέμι του,έχουμε 4-5 ψαράκια και περιμένω τις προτάσεις σας για τα υπόλοιπα μιας και είδα μια διαφωνία για τα Pseudotropheus Saulosi και αν πρέπει να μπουν η όχι...και τα Chailosi που είδα σαν εναλλακτική έχουν πάλι ίδια χρώματα εκτός αν μπορώ να παραγγείλω την μόνο με κίτρινο χρώμα.

Απο Ταγκανίκα μπορώ να βάλω tropheus που μου προτείνατε στο 120cm μήκος?...(για μακρύτερο δυστυχώς δεν γίνεται με τίποτα)

Αν ναι,ας ξεκινήσουμε με τα duboisi maswa.

Σας κούρασα λίγο. :D

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

απο malawi μαζι με τα Mbamba που θες, θα σου προτεινω κατι παρομοιο χρωματικα με το elongatus chailosi.. pseud. flavus το οποιο ειναι τσαμπουκας αλλα εχεις και 1,20 μηκος! ;)

απο tanganyika φιλε μου εκτος απο τα πολυ ομορφα tropheus τα οποια καλυτερα να βαλεις ενα ειδος απο πολλα ατομα, μπορεις να κανεις και το λεγόμενο κοινωνικο tanganyika!

συνδιαζοντας π.χ. 3 είδη τα οποια θα κοινουνται και στα ψηλότερα μερη του ενυδρειου! δηλαδη διαλεγεις καποιο/α πετροψαρο/α τα οποια κινουνται στα κατω στρωμματα και βαζεις καποιο cyprichromis για ψηλα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα μου άρεσε κάτι τέτοιο σε Ταγκανίκα.

Ωραίο και το ps flavus. :)

Άντε να τα κάνω εικόνα στο μυαλό μου σιγά σιγά.

Αρχίζω και πηγαίνω προς την Ταγκανίκα νομίζω. :whistling:

Το έπιπλο είναι το παρακάτω.

Εξωτερικά

post-16389-0-96525600-1353627825_thumb.jpg post-16389-0-65767500-1353627960_thumb.jpg post-16389-0-96129100-1353627849_thumb.jpg

και εσωτερικά κάτω ακριβώς από την κορυφή - το ίδιο είναι και στο κάτω μέρος.

post-16389-0-02197000-1353627853_thumb.jpg post-16389-0-71265700-1353627856_thumb.jpg post-16389-0-06863400-1353627860_thumb.jpg

Τα τέσσερα πόδια είναι 50x50 mm και οι κόντρες είναι 50x20mm

Η επάνω πλάκα επίσης πάχος 20mm x 110mm μήκος(θα μπεί έτσι και αλλιώς από πάνω το κομμάτι ξύλο που θα αγοράσω) και στον "αέρα" βρίσκονται μόνο 5 πόντοι δεξιά-αριστερά.

Οι επιπλέον 10 πόντοι της καινούργιας επιφάνειας θα μοιραστούνε από 5 σε κάθε πλευρά,οπότε 10 πόντοι στον "άερα" που νομίζω είναι οκ.

Το ξύλο αν δεν κάνω λάθος είναι μασίφ.

Μιλάμε όμως για 600 κιλά αν υπολογίσω ότι θα πάω στο 420 λίτρα + πέτρες άμμος και τα τζάμια.

Αντέχουμε άνετα?? :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι φαινεται γερη κατασκευη το επιπλο, αλλα εγω δεν θα το δοκιμαζα! οπως ειπες ειναι πολλα τα κιλα! μεχρι 200 κιλα εχω βαλει σε συρταριερα, ομως το δικο σου ξεφευγει! το πιο απλο κατα την γνωμη μου ειναι μια σιδεροκατασκευη με την ταβλα απο πανω και εισαι αρχοντας! δεν σου βγει πολλα λεφτα, ειδικα αν εχεις την δυνατοτητα να το κανεις μονος σου!

τωρα βεβαια εσυ ξερεις μεχρι ποσα και αν μπορεις να δωσεις για βαση... ;)

Link to comment
Share on other sites

200-300 κιλά αντέχει άνετα,δε το φοβάμαι.

Βασικά με το επιπλέον ξύλο από πάνω δεν υπάρχει θέμα να στραβώσει η βάση και να φοβάμαι για τον πάτο του ενυδρείου,το θέμα είναι αν αντέχει η κατασκευή του επίπλου στο σύνολο.

Ε τι θα κάνει?θα ανοίξει το ξύλο στις ενώσεις?...είναι χοντρά τα κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω φιλος για να σου πω με σιγουρια... εγω σου ειπα τι θα εκανα.. απο εκει και περα εσυ κρινεις... ;)

η βαση μπορει να αντεχει την καθετη δυναμη, αλλα αν δεχτει ενα σπρωξιματακι καποια στιγμη απο τα πλαγια εκει ειναι ο μεγαλυτερος κινδυνος!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω..απτις φωτο δείχνει γερή κατασκευή αλλά σίγουρα δεν έχει φτιαχτεί με προδιαγραφές να κρατάει 500 κιλά..

Ίσως με μερικές προσθήκες από σιδερένιες κόντρες να ήταν καλύτερα!!

Εδώ,βέβαια,θα μου πεις εμπιστευόμαστε τα ενυδρεία μας στις εργοστασιακές ψευτο-βάσεις από μελαμίνη...

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω ένα σιδερά γνωστό μου μήπως βάλω γωνιές από μέσα,δεν θα ενοχλεί τα συρτάρια στο κλείσιμο και είναι δουλειά 15 λεπτών.

Αν κρίνει ότι δεν αντέχει θα δω τι θα κάνω.

Αύριο πρωί θα πάω να δω δείγματα πάγκου κουζίνας μήπως πετύχω κανά καλό χρώμα σε ρετάλι γιατί σε μασίφ ξύλο 2 πόντων μου είπαν 40 ευρώ, ενώ πάγκος κουζίνας 3 πόντων με 10 ευρώ είμαι οκ....άντε να πάρω αύριο κάτι να νιώσω ότι ξεκινάει το ενυδρείο γιατί στα λόγια μείναμε. :D

Από σύνθεση ψαριών το πήγαμε το θέμα σε κατασκευή ενυδρείου,συγγνώμη ρε παιδιά. :unsure:

Από αυτά τα ψάρια που αναφέραμε έως τώρα,χρειάζεται κάποιο ιδιαίτερη φροντίδα που θα πρέπει να λάβω υπόψιν μου?...γιατί όπως είπα δεν έχω και τόσο πολύ ελεύθερο χρόνο.

π.χ διάβασα για το tropheus maswa ότι αφοδεύει πολύ και θέλει 50% αλλαγή νερού την εβδομάδα...αυτό είναι λίγο δύσκολο για εμένα και αν είναι κάτι που δεν σηκώνει χαλαρότητα για την σωστή διαβίωση του ψαριού,καλό είναι να το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τα ψαρια σου θα ειναι εκτροφειου οποτε δεν θα εχεις θεμα με τις τιμες του νερου, αφου απλα θα χρειαστεις αραγωνιτη ή/και ασβεστολιθικές πετρες για να φροντίζουν για αυτες!

γενικα με τις κιχλιδες θελουμε ισχυρα φιλτρα με αρκετη βιολογια για να κρατανε την ισορροπία του συστηματος και να "γυρνανε" τα λιτρα του ενυδρειου τουλαχιστον 6 φορες την ωρα! μπορει να χρειαστεις και ενα κυκλοφοριτη αν κρινεις οτι το φιλτρο δεν σου φτανει! οι αλλαγες "παιζουν" ξεχωριστα για το καθε ενυδρειο αφου καθε ενυδρειο εχει τις δικες του αναγκες.. ομως μια καλη μεθοδος που λειτουργει στα περισσότερα ειναι αλλαγη 30% καθε βδομαδα! μια λαμπιτσα, θερμοστατη και εισαι αρχοντας! :D

για την διακοσμηση θα μιλησουμε αφου αποφασισεις τι ψαρια θα βαλεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα γνωρίζω αυτά φυσικά,αλλά δεν μιλάω για τις τιμές του νερού που θα πρέπει να βρίσκονται κοντά στου πραγματικού τους βιότοπου,αλλά για νιτρικά αμμωνία κ.λ.π που αν δεν αλλάζω συχνά το νερό θα φτάσουν ψηλά.

Τώρα έχω ένα ενυδρείο με τα γκάπυ (που θα το πάω αλλού πριν φτιάξω το καινούριο) + αυτό με τα kribensis και δεν έχω την πολυτέλεια να αλλάζω νερό κάθε βδομάδα...ποτέ δεν την είχα και ποτέ δεν το έκανα.

Στην αρχή έκανα κάθε 15 μέρες και μετά κοντά στον μήνα,

Στα kribensis ειδικά που ετοιμάζω το νερό με τύρφη είναι πιο μπελαλίδικη η αλλαγή.

Έχω φτάσει και δίμηνο χωρίς αλλαγή αλλά το νερό το μετρούσα να είμαι σίγουρος.

Τα kribensis τα έχω 3 χρόνια και οι συνθήκες νερού μετά το στρώσιμο είναι σταθερές και ποτέ δεν είχα πρόβλημα,ακόμα και όταν είχα αυξημένη ιχθυοφόρτιση με τα 20 μωρά τους (είχαν φτάσει ενός έτους)

Τα παιδιά τους ειδικά,γίνανε μεγαλύτερα από τους γονείς τους (τα τάιζα καλά :P ) που πρέπει να πατήσανε τα 5 χρόνια σε ηλικία.

Μη πάρω καμιά ράτσα που δεν συγχωρεί την αμέλεια μου - που και που - και την πατήσω....και τα ψάρια μαζί με μένα.

Ειδικά αν πρέπει να αλλάζω 200 λίτρα νερό τη βδομάδα.

Δεν ζητάω ψάρια στον αυτόματο πιλότο έτσι...θα τα φροντίζω. :D :D

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

αυτο που σου ειπα και πιο πανω φιλε trad! ισχυρο φιλτρο για να υποστηριζει το σύστημά σου και δεν θα εχεις προβλημα... την ρουτινα σου θα την βρεις με τον καιρο... πιστευω πιο πολυ σημασία πρεπει να δωσεις στο τι θα ταιζεις παρα σε κατι τετοιο! οι κιχλιδες ειναι επιρρεπης στο bloat(ασθενεια που προερχεται κυριως απο την διατροφη) οποτε καταλαβαινεις οτι ειναι ενα πολυ σημαντικο κεφαλαιο..

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τα λεγόμενα σου θα σου πρότεινα να αφήσεις τα tropheus...

Καλύτερα ένα malawi με mbuna..να έχεις χρώμα,κίνηση,αναπαραγωγές και που 'συγχωρούν' πιο εύκολα τα λάθη κ την αμέλεια...(όλα φυσικά μέχρι ένα σημείο)

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα,δεν λέμε να τα αφήσουμε και στην τύχη τους.

Αν τα tropheus είναι πιο ιδιαίτερα ας τα αφήσω καλύτερα.

Αν πάω σε ένα χαρέμι mbamba και ένα ps flavus που μου πρότεινες,μπορώ να βάλω και ένα τρίτο χαρέμι σε 360 λίτρα?

πιστευω πιο πολυ σημασία πρεπει να δωσεις στο τι θα ταιζεις παρα σε κατι τετοιο! οι κιχλιδες ειναι επιρρεπης στο bloat(ασθενεια που προερχεται κυριως απο την διατροφη) οποτε καταλαβαινεις οτι ειναι ενα πολυ σημαντικο κεφαλαιο..

Αυτό ήθελα να το ρωτήσω.

Είναι κάτι που συμβαίνει γενικά στα ψάρια malawi ή σε κάποιες συγκεκριμένες ράτσες?

Αυτές τις μέρες που έχω διαβάσει πάρα πολλά προφίλ ψαριών,σαν να θυμάμαι ότι μερικά ήταν πιο επιρρεπή στο bloat εκτός του γενικού κανόνα που θέλει τα φυτοφάγα να είναι πρώτα στην λίστα με την ασθένεια.

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Βάλε εσυ αυτα τα 2 πανέμορφα είδη που λες και μετα απο καιρό θα δεις απο μόνος σου αν σε παίρνει για 3ο χαρέμι..

Πάντως να ξερεις οτι κ στα 2 είδη που ανεφερες τα θηλυκα ειναι σχεδόν εώς τελείως αχρωμα..

Τα mbuna συγχωρουν κ λάθη στην διατροφή..

Link to comment
Share on other sites

Βάλε εσυ αυτα τα 2 πανέμορφα είδη που λες και μετα απο καιρό θα δεις απο μόνος σου αν σε παίρνει για 3ο χαρέμι..

Πάντως να ξερεις οτι κ στα 2 είδη που ανεφερες τα θηλυκα ειναι σχεδόν εώς τελείως αχρωμα..

Τα mbuna συγχωρουν κ λάθη στην διατροφή..

Δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη κ λιγο πρωτεινουλα παραπάνω να φάνε δεν θα πάθουν κάτι..δεν πρεπει να εισαι τοσο προσεκτικός οσο στα tropheus πχ!Απο αυτη την άποψη το λεω Στράτο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...