Jump to content

Ήρθε Η Ώρα Για Μεγαλύτερο Ενυδρείο Και Επέλεξα Αφρική


Trad

Recommended Posts

Δηλαδη κ λιγο πρωτεινουλα παραπάνω να φάνε δεν θα πάθουν κάτι..δεν πρεπει να εισαι τοσο προσεκτικός οσο στα tropheus πχ!Απο αυτη την άποψη το λεω Στράτο...

Αρα λοιπον για να ξεκαθαριζουμε τα πραγματα μιλας για παρασπονδια και οχι για λαθος:).Οργανισμοι ευπαθεις με ιδιαιτεροτητες διατροφικες δεν σηκωνουν λαθη.

Link to comment
Share on other sites

Αρα λοιπον για να ξεκαθαριζουμε τα πραγματα μιλας για παρασπονδια και οχι για λαθος :).Οργανισμοι ευπαθεις με ιδιαιτεροτητες διατροφικες δεν σηκωνουν λαθη.

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω...και μιλάω πάντα για mbuna...

Link to comment
Share on other sites

Οτι τα mbuna ειναι τοσο ευαίσθητα στο θέμα διατροφής..

Link to comment
Share on other sites

Οτι τα mbuna ειναι τοσο ευαίσθητα στο θέμα διατροφής..

Μπορεί να μην φαίνεται άμεσα το πρόβλημα τους, αλλά φαίνεται με τον καιρό αν τους δίνουμε λάθος τροφή και ιδιαίτερα στα χρώματα τους!

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις κανει κ το εχεις δει αυτο που λες;;

Το εχω κανει εγω.Πολυ παλια,και με συγκεκριμενη τροφη.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έδωσες πρωτεινική τροφή σε mbunas κ τι είδες;έχασαν το χρώμα τους;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έδωσες πρωτεινική τροφή σε mbunas κ τι είδες;έχασαν το χρώμα τους;

Δεν εδωσα απλα δυο τρεις φορες(παρασπονδια) αλλα εδινα συστηματικα(λαθος).Αλλα περνοντας ο καιρος,διαβαζοντας ακουγοντας και μαθαινοντας για τη διατροφη τους γενικα,στο τελος βελτιωθηκα.Δεν ειδα μονο αποχρωματισμους,ειδα φουσκωματα,εντερικα προβληματα κλπ κλπ..........Αααα και για αποφυγη παρεξηγησεων δε μιλω για φυτικη πρωτεινη.

:)

Link to comment
Share on other sites

..........Αααα και για αποφυγη παρεξηγησεων δε μιλω για φυτικη πρωτεινη.

:)

Αρχικά σωστά η διευκρίνηση..

Αν μπορείς ανέλυσε το μου λίγο!Σε τι ψάρια τα είδες αυτά;Είσαι σίγουρος οτι προήλθαν απτις τροφές;

Και να διευκρινίσω κ εγώ οτι δεν μιλάω για τάισμα αποκλειστικά με τροφές ζωικής πρωτεΐνης αλλά συστηματικά...

Αν και πιστεύω ξεφύγαμε απτο θέμα του φίλου...θα μου άρεσε να το συζητούσαμε σε κάποιο άλλο θέμα αποκλειστικά για αυτό και να ειπωθούν εμπειρίες και όχι θεωρίες...

Έγινε επεξεργασία - \/ag
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σωστά η διευκρίνηση..

Αν μπορείς ανέλυσε το μου λίγο!Σε τι ψάρια τα είδες αυτά;Είσαι σίγουρος οτι προήλθαν απτις τροφές;

Και να διευκρινίσω κ εγώ οτι δεν μιλάω για τάισμα αποκλειστικά με τροφές ζωικής πρωτεΐνης αλλά συστηματικά...

Αν και πιστεύω ξεφύγαμε απτο θέμα του φίλου...θα μου άρεσε να το συζητούσαμε σε κάποιο άλλο θέμα αποκλειστικά για αυτό και να ειπωθούν εμπειρίες και όχι θεωρίες...

Σωστα.Τις θεωριες τις αναπτυσουν περισσοτερο εκεινοι που δεν εχουν αρκετες εμπειριες.

Καλο βραδυ κυριοι.:)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες αυτό που είπα...νομίζοντας οτι μαύρισα για εσένα αυτό!!

Απλά πάνω στο θέμα που 'έθεσα' θα ήθελα όποιος με αντικρούσει να είναι με βάση την εμπειρία του και αυτά που έχει δει ο ίδιος(καλή ώρα όπως εσύ,γιαυτό κ ήθελα να μου το αναλύσεις) και όχι να ακούσω γνώμη απλά με ότι υπάρχει γραμμένο ...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες αυτό που είπα...νομίζοντας οτι μαύρισα για εσένα αυτό!!

Απλά πάνω στο θέμα που 'έθεσα' θα ήθελα όποιος με αντικρούσει να είναι με βάση την εμπειρία του και αυτά που έχει δει ο ίδιος(καλή ώρα όπως εσύ,γιαυτό κ ήθελα να μου το αναλύσεις) και όχι να ακούσω γνώμη απλά με ότι υπάρχει γραμμένο ...

Οχι ρε καμια σχεση.Δε μιλησα προσωπικα.Με παρεξηγησες.:)

Απλα τοσο καιρο εδω μεσα,εχω και εχουμε διαβασει περισσοτερο θεωριες παρα εμπειριες.Γι'αυτο το λογο το εγραψα

:)

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις κανει κ το εχεις δει αυτο που λες;;

Έχω δει και εγώ πρόβλημα στον χρωματισμό ψαριού-ων απο λάθος διατροφή γι'αυτό και το έγραψα! Και μιλάμε πάντα για ψάρια που έχουν περισσότερες (να το πώ αντοχές)!

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας να δω τι θα κάνω με τη βάση του ενυδρείου,είδα στη γνωστή αλυσίδα καταστημάτων,τα ενυδρεία anubias και τις πολύ χαμηλές τιμές τους.

Με την βάση που έχει το ενυδρείο,μπορώ πλέον να το τοποθετήσω στο σαλόνι,όπου η συρταριέρα δεν ταίριαζε.

Διάβασα σε διάφορες συζητήσεις για την ποιότητά τους και δεν έχω κανένα λόγο να ανησυχώ.

Με αυτή την εξέλιξη ψήνομαι για το 150x50x65 :P στα 500 ευρώ μαζί με τη βάση.

Μετά θα μπορώ λόγω μήκους να πάω και σε άλλα ψάρια,αλλά προς το παρόν ας μείνουμε στα mbuna που λέγαμε.

Είδα σε θέμα άλλου μέλους και το Pseudotropheus polit που μου άρεσε.

Τα ψάρια που έχουμε αναφέρει μπορώ εύκολα να τα βρω στην αγορά ή θα πρέπει να τα παραγγείλω από πολύ καιρό πριν?

Το καλό είναι ότι θα τα κάνω όλα με τη σειρά και δεν βιάζομαι,απλά θέλω να είμαι σίγουρος ότι αυτά που θα επιλέξω θα μπορέσω να τα βρω κιόλας.

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Με 1,50 μήκος εχεις ακομα πιο πολλές επιλογές..

Τα mbamba υπάρχουν κ χομπιστες του φόρουμ νομίζω που τα αναπαράγουν κ δίνουν κατα καιρούς..τα flavus ειναι λιγο πιο δυσεύρετα(εγω ακομα ψάχνω θηλυκα)..

Γενικώς δεν εχεις διαλέξει κ τα πιο κοινά ψάρια..αλλα με υπομονή κ ψάξιμο σίγουρα θα τα βρεις!!

Link to comment
Share on other sites

Όσο είχα σκοπό να χρησιμοποιήσω το έπιπλο για βάση,είχα βάλει όριο στο μήκος του ενυδρείου άρα και στα λίτρα.

Πήρα την απόφαση να αγοράσω το 150x50x65 anubias τελικά,οπότε τις επόμενες μέρες ξεκινώ με την αγορά του κατάλληλου εξοπλισμού και έπειτα του ενυδρείου.

Στο διάστημα αυτό θα πάω καμιά βόλτα για αναζήτηση άμμου και πετρών στην εξοχή. B)

Τώρα μας μένει η σύνθεση των ψαριών αλλά χρόνο έχουμε αρκετό.

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό να ξεκινήσεις ! Έχεις και καλή ομάδα Αφρικανών εκεί κάτω ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια,δεν ξέρω κανένα από τα παιδιά της περιοχής μου.

Μου είχαν στείλει κάποτε μήνυμα για συναντήσεις αλλά δεν επικοινώνησα,είναι ευκαιρία τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια,δεν ξέρω κανένα από τα παιδιά της περιοχής μου.

Μου είχαν στείλει κάποτε μήνυμα για συναντήσεις αλλά δεν επικοινώνησα,είναι ευκαιρία τώρα.

Και εγώ δεν γνωρίζω κάποιον προσωπικά αλλά από αυτά που διαβάζω εδώ πρέπει να είναι τρομερή ομάδα. :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν γνωρίζω κάποιον προσωπικά αλλά από αυτά που διαβάζω εδώ πρέπει να είναι τρομερή ομάδα. :)

Ισχύει!! υπάρχουν βέβαια και αρκετοί οι οποίοι είναι και προσωπικοί φίλοι και εκτός φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

Για φίλτρα σκέφτομαι να πάρω 2 εξωτερικά (fluval 306 - 1150 x 2 κυκλοφορία νερού) αλλά με προβληματίζει η τοποθέτηση τους.

Στο ενυδρείο που έχω τώρα έχει ήδη 2 κενά-τρύπες από το εργοστάσιο στο καπάκι (μία για την εισαγωγή,μία για την εξαγωγή του φίλτρου.)

Αν αγοράσω τελικά 2 εξωτερικά φίλτρα και τοποθετήσω τις 4 σωλήνες σε διαφορετικά σημεία,θα πρέπει φαντάζομαι να κουτσουρέψω το καπάκι γιατί αν δε κάνω λάθος έχουν 2 υποδοχές όλα.

Για αυτό σκέφτομαι να πάρω ένα εξωτερικό και ένα εσωτερικό που θα χρησιμοποιείται και σαν κυκλοφορητής.

Τώρα θα μου πείτε θα χάσω χώρο ή θα φαίνεται άσχημα,αλλά αν μπει σε γωνία πίσω από πέτρες δε νομίζω να φαίνεται πιο άσχημα από ότι ένας σκέτος κυκλοφορητής,το μέγεθος τους επίσης είναι μικρό.

Έχω δει και θέματα με σύνδεση φίλτρων σε σειρά αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω.

Η λύση ενός εσωτερικού και ενός εξωτερικού είναι και πιο φτηνή.

Link to comment
Share on other sites

η ιδεα ενος σαμπ απο διπλα ειναι η καλητερη και η πιο οικονομικη λυση για μενα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...