Jump to content

400 Λιτρα Τι ?


mmamatsis

Recommended Posts

Καλησπερα σε λιγο καιρο (υπολογιζω αρχες Δεκεμβρη) θα εχω ενα rio 400 λεω να το κανω βιοτοπικο Αμερικης.

Το θεμα ειναι Ν. Αμερικης ή Κ.Αμερικης και τι ψαρια ( εκτος απο σκαλαρια που δεν θελω) ?

τι λετε ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη πραγματικα μου αρεσουν τα oscar ειναι αρκετα τα λιτρα ?και επισης ποσα μπορω να βαλω ενα ζευγαρι ας πουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Καλα είναι τα λίτρα ναι ένα ζευγάρι σε καμία περιπτωση παρά πάνω και να υπολογίζεις πολύ μεγάλα φίλτρα

Link to comment
Share on other sites

2 eheim ecco pro 200 και το εσωτερικο του rio 400 ειναι καλα ?εκτος απο το ζευγαρι oscar Μπορω να βαλω και κανενα κοπαδακι απο corys ?και μπορεις να ξεχωρισεις αρσενικο απο θυληκο ?

Έγινε επεξεργασία - overlimit
Link to comment
Share on other sites

Θα στα φάνε τα Cory τα Oscar τρώνε οτιδήποτε χωράει στο στόμα τους

Για τα φίλτρα κοιτά να έχουν πολλά λίτρα σε χωρητικότητα βιολογικου υλικού και μια ικανοποιητική ροή

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα δηλαδη με λιγα λογια μονο 2 oscar μεσα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι μηπως δεν φτανουν τα λιτρα αν φτασουν στο μεγεθος των δικων σου!!!!!Απ'οτι ειδα και τα δικα σου τα 300 λιτρα ειναι λιγα!!!!και αυτα ζωη να εχουν τρωνε ολο το φαγητο τους και μεγαλωνουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οπως είδες μπορείς να βάλεις και αλλα είδη αρκεί να μη το φορτώσεις πολυ το ενυδρειο και να μπουν απο την αρχή ώστε να μεγαλώνουν παράλληλα

Βέβαια αν βάλεις κλόουν δεν θα έχεις βίοτοπικο ενυδρειο γιατι είναι απο άλλη Ηπειρο

Link to comment
Share on other sites

Τα Oscar είναι ψάρια με χαρακτήρα που είναι δικοπο μαχαίρι μπορεί να πέσεις σε ήρεμα μπορεί σε τραμπουκους και να στο κάνουν το ενυδρειο ..μ .......!!!!

Στο δικό μου και φυτά έχω και μικρότερα ψάρια εχω και το ενυδρειο στεναχωρω είναι αλλά δυο χρόνια τωρα δεν έχει συμβεί το παραμικρό

Link to comment
Share on other sites

Τα albino απο τα αυτα που εχεις μονο το χρωμα ειναι η διαφορα τους ?ρωταω μηπως αλλαζει και το μεγεθος

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου είναι τα red tiger σε μέγεθος όλα το ίδιο γίνονται

Απλά να είσαι προετοιμασμένος για αρκετές και μεγάλες αλλαγές νερού και ποικιλίες τροφών αν πας τελικά σε Oscar

Link to comment
Share on other sites

Η αλλη ιδεα που εχω ειναι να βαλω καποιο ειδος geophagus που επισης μου αρεσουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτα κάτσε να σου πει κανένας που έχει η τα ξέρει τα ψάρια

Εγω δεν εχω ιδέα

Για τα μόνα ψάρια που ξέρω ειναι για αυτά που εχω στο ενυδρειο μου

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω :)

Τα oscar ειναι μια σκεψη μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μολις ειδα οτι το ριο 400 ειναι 450λιτρα !!!!ακομα καλητερα επομενως καμια αλλη προταση για 450 λιτρα ?

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορείς να βοηθηθείς βοήθησε μας και εμάς

Θές πολλά ή λίγα ψάρια;

Αν θες πολλά θα πας σε μικρά ψάρια και αν θες λίγα θα πας σε μεγάλα ψάρια.

Αν δεν σε αρέσουν τα μικρά θα πας στα μεγάλα και αντίστροφα.

Θες φυτά στο ενυδρείο σου ή όχι και αν νε θες λίγα οι πολλά.

Με βάση τα δικά σου θέλω μπορούμε να σε βοηθήσουμε γιατί αν εσύ δεν θέλεις φυτά εγώ δεν μπορώ να σου προτείνω ένα ψάρι που χρειάζεται τα φυτά κοκ.

Link to comment
Share on other sites

θελω λιγα φυτα λιγα ομως, ξυλα-ριζες και λιγα ψαρια (επομενως μεγαλα μαλλον αλλα τι ?)

Link to comment
Share on other sites

Τη θα έλεγες για δολάρια Metynnis hypsauchen λίγο άχρωμα αλλά ενδιαφέρων ψάρια.

Αν θέλεις μόνο ένα ψάρι αλλά ενδιαφέρων τότε θα σου πρότεινα Erythrinus erythrinus.

Όμορφα ψάρια είναι τα Aequidens latifrons αν έχεις ζευγάρι θα δεις όμορφες γέννες μια πάνω από 200 μικρά.

Mesonauta festivus ωραίο ψάρι αλλά θέλει τουλάχιστον μια γωνία με μπόλικα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε στο ιδιο μεγεθος ενυδρειου, εγω εβαλα ενα ψαρι σχεδον απο καθε ειδος και το ευχαριστιεμαι, εχω severum, blue acara, spilotum, geophagus, jack dempsey και φυσικα ενα royal pleco για να δεσει το γλυκο!

αν κανεις κατι αντιστοιχο, μη βαλεις σε ενυδρειο με τοσα διαφορετικα ψαρακια ποτε και oscar μαζι! ειχα ενα απο πολυ μικρο και δεν μου δημιουργουσε στην αρχη προβληματα, οταν ομως μεγαλωσε πιο πολυ απο τα υπολοιπα (λογικο ειναι αφου τρωει σαν ζωον...) δεν αφηνε τροφη για κανενα αλλο ψαρι! τρελος τσαμπουκας!! οπως ειπαν και τα παιδια πιο πριν τα οσκαρ θελουν ενα ενυδρειο για παρτι τους...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...