Jump to content

Απορίες... απορίες... απορίες...


Recommended Posts

Στο ενυδρείο έχουν μπεί και τα πρώτα φυτάκια 2 μικρα κλαδέματα κερατόφυλο και 3 μικρά κλαδεματάκια από Egeria Densa...

Χμμμ! Απο αυτά που είπαμε γιατι βγάζω το συμπέρασμα ότι μάλλον φταίει το λίπασμα που έριξα πριν από δύο ημέρες...

Έγινε επεξεργασία - P_H_PANOS
Link to comment
Share on other sites

Φυτά έχεις μέσα; Θα μπορούσες να βάλεις λίγο κερατόφυλλο, καθώς βοηθάει αρκετά στο στρώσιμο.

3930[/snapback]

Kαλημέρα κι από μένα,

Μιχάλη το κερατόφυλλο τι ακριβώς απορροφά? Νιτρώδη, νιτρικά ή και τα δύο? Είναι στην κατηγορία φυτών που είναι υδρόφυλλα, έτσι δεν είναι? Αν ναι, τότε όλα τα υδρόφυλλα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τον ίδιο σκοπό, σωστά?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά προλαμβάνουν αζωτούχες ενώσεις (ΝΗ3-4, ΝΟ2, ΝΟ3). Το κερατόφυλλο λόγω της μορφολογίας του (λεπτά και πολλά φυλλαράκια) προσλάμβανει πολύ πιο εύκολα τα θρεπτικά και για αυτό το λόγο το χρησιμοποιούμε στο στρώσιμο ή όταν έχουμε αυξημένες τιμές. Αυτά που προσλαμβάνονται ευκολότερα είναι το αμμώνιο (ΝΗ4) και τα νιτρικά άλατα (ΝΟ3).

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ...

Σήμερα πήρα την πρώτη μηδενική ή σχεδόν μηδενική μέτρηση αμμωνίας...

Νο2: 25

και Νο3: στο Θεο ~ 150 :blush:

Είχα και μια μικρη πτώση του PH στο 6,4... :blush:

Βέβαια επειδή ο ... :hysterical: ... είχα αφήσει μέσα τον άνθρακα είχα ένα μικρο πρόβλημα στο φίλτρο... Τον έβγαλα και σε 4-5 ώρες θα ξανακάνω μετρήσεις... Έριξα αλλές 5 σταγώνες αμμωνία...

Αν το μεσημεράκι πάρω τις ίδιες μετρήσεις... όλα πάνε καλά... :blush:

Έγινε επεξεργασία - P_H_PANOS
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ...

Σήμερα πήρα την πρώτη μηδενική ή σχεδόν μηδενική μέτρηση αμμωνίας...

Νο2: 25

και Νο3: στο Θεο ~ 150  :blush:

Είχα και μια μικρη πτώση του PH στο 6,4... :blush:

Βέβαια επειδή ο ...  :hysterical: ... είχα αφήσει μέσα τον άνθρακα είχα ένα μικρο πρόβλημα στο φίλτρο... Τον έβγαλα και σε 4-5 ώρες θα ξανακάνω μετρήσεις... Έριξα αλλές 5 σταγώνες αμμωνία...

Αν το μεσημεράκι πάρω τις ίδιες μετρήσεις... όλα πάνε καλά... :blush:

4017[/snapback]

Πανο μια χαρα πας, οταν πεσει και το νιτρωδες στο 0 κανεις μια μεγαλη αλλαγη και εισαι ετοιμος. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν και οι σημερινές μετρήσεις της αμμωνίας ήταν μηδενικές, ενώ το μεσημεράκι παρουσιάστηκε μια μικρή πτώση στο Νο2 και το Νο3 παραμένει στο Θεο...

Μετά από μια ολόκληρη εβδομάδα σε άδεια και καθημερινής αναζήτησης φυτών σε διάφορα Pet Shop σε Αιγάλεω και Περιστέρι η λίστα αναγκαστικά άλλαξε στην πορεία και διαμορφώθηκε ως εξής:

2Χ κλαδέματα Ceratophyllum demersum (Το ένα μεγαλώνει πραγματικά γρήγορα)

2Χ Cryptocoryne wendtii 'Mi Oya'

3Χ κλαδέματα Egeria densa

1ΧCryptocoryne crispatula var. balansae

Τα περισσότερα από τα φυτά ήταν και μερικά παραμένουν σε άσχημη κατάσταση ώστόσο ελπίζω να ανακάμψουν... Δευτέρα η τρίτη έριξα λίγο λίπασμα και η λάμπα ανάβει περίπου 12 ώρες την ημέρα... Ελπίζω η 'Mi Oya' να επιβιώσει ουσιαστικά είναι το μόνο φυτό που υπήρχε στην λίστα (σε πράσινό(δεν κατάφερα να βρω)) και βρήκα... Μετά από αυτή την εβδομάδα που πέρασα άρχισα να καταλαβαίνω τι τραβάνε οι Reef-αδες...

Τωρα θέλω τις προτάσεις σας για τους κατοίκους του ενυδρείου...

( ο μονομάχος μας άφησε χρόνους καθώς έκανα το λάθος να αφήσω 2cm ανοιχτό το καπάκι για μα μην τρέχει... Αλλά όπως αποδείχθηκε ήταν αρκετό για να γίνει το κακό)...

Όταν τελικά μηδενιστούν τα Νο2 λέω να βάλω στο ενυδρείο το ζευγαράκι των γκάπι και το πλέκο...

Ήδη κακός μεν αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ προμηθευτικά 5 Νέον Τετρα και 5 Τσέρι Μπαρμπ...

Μακροπρόθεσμα σκεφτόμουν άλλο ένα ζευγάρι μεταξύ γκάπι και ξυφοφορων... καθώς και ένα ζευγάρι γατόψαρα... (μου αρέσουν πολύ οι κλόουν αλλά υποψιάζομαι ότι δεν θα είναι ότι καλύτερο για τα 60 λίτρα μου...)

Αυτά ακούω προτάσεις και παρατηρήσεις...

Και ένας ψιλό προβληματισμός... από το πρώι βλέπω την γκαμπίνα μου άκεφη δεν έφαγε σχεδόν καθόλου κάθετε ψιλό απομονωμένη και ανασαίνει μάλλον με δυσκολία(όχι στην επιφάνεια)... η κοιλιά της παραμένει φουσκωμένη... στο σώμα δεν έχει κανένα εμφανές σημάδι... τι μπορεί να παίζει? Χθες έκανα αλλαγή νερού στο μικρό όπου έχω τα ψαράκια μου ~40% και το νέο νερό το πρόσθεσα σε 3 μέρη σταδιακά για να μην έχω μεγάλες διακυμάνσεις στη θερμοκρασία...

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρων και την άμεση ανταπόκριση σε όλες τις απορίες :blush: παρά το γεγονός ότι κυριολεκτικά σας έχω πρήξει :hysterical: ...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σου πω ότι δεν πρέπει να ρίχνεις λιπάσματα κατά το στρώσιμο... :blush:

Επίσης παρακολούθησε την γκαπίνα και πες μας τι βλέπεις...μπορεί να ετοιμάζεται να γεννήσει ή να αποδημήσει. Δώσε κάποιες λεπτομέρειες αν μπορείς για τη συμπεριφορά της. Πόσα ψάρια έχεις στο μικρό;

Τα νέον δεν πάνε με guppies. Μπορείς να τα πας πίσω και να πάρεις ξιφοφόρους.

Με το μονομάχο τι έγινε; Πήδηξε έξω;

Link to comment
Share on other sites

Πανο, κανε λιγο μετρησεις στο μικρο ενυδρειο και πες μας τιμες. Φυσικα προληπτικα ... αλλα οταν τα ψαρια πηδανε εξω απο το νερο υπαρχει συνηθως προβλημα. Με προβληματιζει λιγο το οτι η γκαπινα σου "βαρυανασαινει", οποτε καλυτερα σιγουροι ...

Τα ψαρια βυθου (κλοουν, πλεκο κτλ) χρειαζονται πολυ οξυγονο και σχετικα ταχεια ροη νερου. Τι φιλτρο (αντλια) εχεις (ροη / ωρα)?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Λοιπόν λίπασμα έριξα μια φορα... δεν ξαναέριξα από τότε... και τώρα που το έμαθα δε θα ξαναρίξω...

Ο μονομάχος όπως σωστα κατάλαβες πήδηξε...

Η γκαπίνα παραμένει φουσκομένη και παρατηρώ ότι έχει αρχίσει να φουσκώνει ελαφρά και πίσω από την κοιλιά της... παραμένει άκεφη δηλαδη 'οχι ιδιαιτερα κινητική... κρυβετε κτλ... Σημερα δεν θα ταισω οπότε δεν ξερω αν έχει όρεξη... Ωστόσο στο σώμα της δεν έχει κατι που να δηλώνει ασθένεια...

Ελπίζω όλα να πάνε καλά...

Υ.Γ. Τα νεον γιατι δεν κολλάνε???

Link to comment
Share on other sites

Τα neon θέλουν διαφορετικές συνθήκες νερού σε σχέση με τα υπόλοιπα ψάρια σου. Χρειάζονται μαλακό και όξινο νερό (GH<7-8 και PH 6.5-6.8) καθώς επίσης και θερμοκρασία έως 25oC. Επίσης είναι κοπαδόψαρο και για να δείξουν την αντίστοιχη συμπεριφορά πρέπει να κρατιούνται τουλάχιστον 10 και περισσότερα στον ίδιο χώρο. Μακροπρόθεσμα εάν δεν κρατάς τέτοιες συνθήκες προκύπτουν ασθένειες σε αυτά και τα χάνεις πολύ γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα... Καλημέρα... Καλημέρα...

Λοιπόν όλα δείχνουν να πηγαίνουν κατ' ευχήν εκτός από κάποιες απώλειες αλλά αυτά οφειλονται στα λάθη λόγο βιασυνης και ασχετοσυνής... Το 60αρι εδω και μια εβδομάδα δίνει 0 σε αμμωνια 0 σε Νο2 και ελάχιστα Νο3 Ph ~7.0 - 7.2... εδώ και περίπου 10 ημέρες φιλοξενει 4 τσέρι μπαρμπ το ζευγάρι των γκάπι και το πλεκο μου... Τα ψαράκια μεταφέρθηκαν εσπευσμενα καθώς αγχώθηκα όταν είδα τα 5 νεον να φευγουν το ένα μετά το άλλο όπότε και ενω είχαν αρχίσει ήδη να μειώνονταο τα νιτρώδη στο μεγάλο έκανα μια μεγάλη αλλάγη και τσουπ μεσα... τις επόμενες 2 ηέρες έκανα αλλάγές καθημερινά και μετά από 3εις περίπου ημέρες το ενυδρειάκι έδειξε 0 Νο2 όπως προανέφερα...

Τώρα το πρόβλημα...

Α)Λέω σε καμια εβδομάδα ή από δευτέρα να προσθέσω 3-4 κορυντοράκια πάντα...

Β)Τι αλλά ψαράκια θα προτείνατε...

Γ) Τα τσερι να τα κάνω 6αδα...(ποτηρια είναι?)

Δ)Επειδή παρατηρώ ότι μάλλον χρειάζεται περισσότερη οξυγώνοση το νερό(η έξοδος του φίλτρου γυρισε σχεδόν // με την επιφάνεια του νερού αλλά μάλλον δεν ήταν αρκετό... και όταν γυρίζει παραπάνω κάνει το καπάκι και την λάμπα χάλια...) έθεσα σε λειτουργία την αεραντλία μου... σκέφτομαι τώρα επειδή μου χαλάει την αισθητική μου (η στήλη φυσαλίδων) να βάλω μια αερόπετρα μέσα στο φίλτο...

η απορία είναι η εξής... να μπει στην είσοδο του φίλτρου ή κοντα στην εισαγωγη της αντλίας (αν φυσικά μπορεί να υλοποιηθεί κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε 5-6 panda και κάνε τα cherry 6 και είσαι εντάξει. Καλό θα ήταν να μην βάλεις άλλα ψάρια.

Την παρατήρηση για την οξυγόνωση πως την έκανες; Ανεβαίνουν τα ψάρια στην επιφάνεια και αναπνέουν; Αν το νερό από την έξοδο του φίλτρου δημιουργεί ανάδευση στην επιφάνεια και μικρό κυματισμό (όχι πιτσίλισμα απαραίτητα) τότε δεν χρειάζεται αεραντλία. Καλύτερα να μην την βάλεις και να κοιτάξεις σιγά σιγά να βάλεις κανένα φυτό.

Link to comment
Share on other sites

φυτάκια ήδη υπάρχουν και κάποια από αυτά αναπτύσονται σαν τρελά... Απλά είδα ένα από τα τσερι να μένει στην επιφάνεια... και απο χθες που έβαλα την αεραντλια κατέβηκε...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μόνο ένα στην επιφάνεια, πιθανόν να έχει πρόβλημα το συγκεκριμένο ψαράκι. Από τη στιγμή που έχεις φυτά μέσα οξυγόνο υπάρχει. Αν μπορείς να απομονώσεις το ψαράκι σε κάποιο άλλο ενυδρείο θα ήταν το ιδανικό.

Link to comment
Share on other sites

Πανο εφοσον η στηλη σε ενοχλει προσπαθησε να δεις μηπως ο διαστενωτης (venturi) στην εξοδο της κανονικης σου αντλιας σε βολευει καλυτερα.

Παντως αν προκειται να βαλεις πλεκο μεσα χρειαζεσαι καλη οξυγονωση. Αν εχεις sump μπορεις να βαλεις την αεραντλια να βγαινει εκει.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλουσ αξιώθηκα να βγάλω μερικές φώτο από το ενυδρείο μου... Σχόλια παρατηρήσεις κτλ... εννοειται ευπροσδεκτα... εφιστω την προσοχή σας στα εξής τα τσερι μπαρμπ παρουσιάζουν μια κοκκινιλα στα βραγχια... ίσως λόγο του γεγονότος ότι τα έβαλα αρκετα νωρίς... παρ' όλα αυτά μετα από τυχαία συνάντηση με ένα αγαπητο μέλος του Aquazone ξεκινησα μια αγωγη με melafix είμαι στην 4η μέρα και βλέπουμε...

Οι φώτο... Αν τελικά ανέβουν...

Γενικό πλάνο...

post-237-1133191436_thumb.jpg

Η κοκκινίλα που λέγαμε...

post-237-1133191578_thumb.jpg

Το πλεκάκι μου... πίσω από τη ρίζα...

post-237-1133191693_thumb.jpg

Αυτο τελικά είναι κερατοφυλο ή όχι???

post-237-1133191904_thumb.jpg

Αυτό τι είναι??? μου το έδωσαν σε βολβους και δεν περίμενα να πιάσει αλλά έγινε θηρίο...

post-237-1133192050_thumb.jpg

και τέλος το αρρωστούλι που λέγαμε προχτές... δυστυχός δεν μπορώ να το μεταφέρω σε άλλο ενυδρείο... Δεν τρώει καθόλου... αναγκάστηκα για να φάει να του ρίξω λίγο τροφη σε σκόνη...(για νεογγένητα...)

post-237-1133192240_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το έχεις φτιάξει....

Καλή συνέχεια :hysterical:

Όσο για το κερατοφυλλο, δεν είναι κερατοφυλλο, αλλά Cabomba caroliniana. Για το άλλο δεν ξέρω, αλλά φαίνεται να κοκκινίζει ωραία με παραπάνω φως :blush:

Κε Καρβούνη τα φώτα σας παρακαλώ :blush:

Link to comment
Share on other sites

Nymphaea είναι. Πολύ όμορφες φωτογραφίες. Άντε με το καλό να μεγαλώσουν όλα τα φυτά σου!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο μπραβο. Αντε να σε καμαρωσουμε και διαγωνιζομενο στο ενυδρειο του μηνα! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχην θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους τόσο για τα καλά σας λόγια όσο και για την συμβολή σας στο στήσιμο ενός υγιούς ενυδρείου από έναν αρχάριο...

Σήμερα έκανα μετρήσεις ΝΗ3/4 = 0 Νο 2 = 0 Νο3 = περίπου 40 τα ανεβασμένα Νο3 πιστεύω ότι οφείλονται στη θεραπεία η οποία με ανάγκασε να μην κάνω την αλλάγη το περασμένο Σαββατό αλλά σήμερα...

Το μικρο σπίτι στον πάτο της λίμνης (βλ. Μικρο σπιτι στο λιβάδι) απέκτησε και νέους κατοίκους... 2 κατακίτρινα Apple snail και δύο Anchistrus (αν το γραφω σωστά) μινιον... Φώτο ίσως και εντός της ημέρας...

Ενώ στο μποστάνι προστέθηκαν 3 Anubias nana οι οποίες όπως μου είπαν δεν μεγαλώνουν ιδιαίτερα... αλλά απλώνουν... ετσι για να έχουμε και κάτι που να μοιαζει έστώ και από πολύ μακρια με γκαζόν...

Τώρα φίλοι κυρίος πλεκόβιοι επειδή δεν θέλω να κάνω επιστροφή τον L023 ο οποίος από ότι έχω μάθει μεγαλώνει αρκετά αν υπάρχει κάποιο κοντινό τανκ και μπορεί να τον φιλοξενήσει ας βάλει μια φώνη... κοντινό εννοω περιοχές πειραιά, περιστέρι κτλ... ... αλλά και οπουδήποτε αλλού αρκει να υπάρχει διάθεση... Ο μικρός είναι γύρο στα 6 ισως και 7cm... και δεν με επίγει η μετακόμιση του...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα φίλοι κυρίος πλεκόβιοι επειδή δεν θέλω να κάνω επιστροφή τον L023 ο οποίος από ότι έχω μάθει μεγαλώνει αρκετά αν υπάρχει κάποιο κοντινό τανκ και μπορεί να τον φιλοξενήσει ας βάλει μια φώνη... κοντινό εννοω περιοχές πειραιά, περιστέρι κτλ... ... αλλά και οπουδήποτε αλλού αρκει να υπάρχει διάθεση... Ο μικρός είναι γύρο στα 6 ισως και 7cm... και δεν με επίγει η μετακόμιση του...

6544[/snapback]

Εγω ξερω ενα σπιτι που κανονικα θα πρεπει να δινει ασυλο σε αστεγα πλεκακια ... και ειναι και γειτονικο .... αλλα δεν το λεω! Παντως στη χειριστη των περιπτωσεων, αν κολλησεις ΕΝΤΕΛΩΣ και πραγματικα δεν μπορεις να του βρεις ενα καλο σπιτι, στειλε μου μυνημα :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...