Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία
- - - - -

Απροσκλητος Επισκεπτης !!! Σε Μονομαχοενυδρειο ...

• Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 Crowntail8

Crowntail8

AQUA....

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 176 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:20λ μονομαχο-ενυδρείο με 1 ασενικο Veil Tail (VT) , θερμοστάτη JBL PRO S25 , θερμόμετρο JBL , φωτισμό 15w , 1 ξυλο mopani , 2 φυτακια annubia , 1 vallisneria , 1 java moss , 2 Cladophora aegagrophila , 1 κερατοφυλλο ,
    2 Physa snail σαλιγκαρακια , 1 κερατομορφο σαλιγκαρι- clithon sp. , 2 γαριδες amano ,1 zebra snail και φίλτρο της aquapore ...
    60 λιτρα με oranada red cap ...
  • Interests:ζωγραφικη , μοτοσυκλετες , σινεμα , μουσικη , βιβλια , φωτογραφια , σκακι , magic the gathering , ενυδρειακα ...
  • Φύλο:'Ανδρας
  • Εμπειρία:Σχετικά καλή
  • Νομός:Αττικής
  • Χώρα:Hellas

Καταχωρήθηκε 26 Νοέμβριος 2012 - 17:56

σημερα το μεσημερι οταν ανοιξα την λαμπα του ενυδρειου παρατηρησα ενα μικροσκοπικο ειδος σαλιγκαριου το οποιο δυστυχως οσο και αν προσπαθησα δεν φαινεται στις φωτο ... μοιαζει αρκετα με θαλασσιο παρα με apple snail ή κατι τετοιο !! αν μπορειτε να με βοηθησετε ? να το βγαλω απο το ενυδρειο ? σε αλλα φορουμ ειδα οτι προτεινεται να τα αφηνουν ! χρειαζονται κατι ? καποια τροφη ? τι ειδος μπορει να ειναι ? δυο ανουμπιες εχω και ενα ξυλο μοπανι ... λογικα με τα φυτακια μπηκε στο ενυδρειο ή δημιουργουνται καπως ? μονα τους ασ πουμε ?

#2 panoss

panoss

AQUAZONE POSTER

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 783 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:45*30*30 Apistogramma macmasteri , 20*15*20 killifish
  • Interests:Ενυδρεία, Σαρκοφάγα φυτά, παπαγαλοειδή
  • Εμπειρία:Αρκετά καλή
  • Νομός:Θεσσαλονίκης

Καταχωρήθηκε 26 Νοέμβριος 2012 - 18:03

Μόνα τους δεν δημιουργούνται. Από τα φυτά μπήκανε.. Κατά τη γνώμη μου πρέπει οπωσδήποτε να αφαιρεθούν, διότι αναπαράγονται ταχύτατα!!!!
Σε λίγο καιρό θα γίνεται ΧΑΟΣ από μικρά σαλιγγαράκια!! Πιο απλά μπορείς να πάρεις κάποιο ψάρι που να τα τρώει...

#3 Crowntail8

Crowntail8

AQUA....

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 176 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:20λ μονομαχο-ενυδρείο με 1 ασενικο Veil Tail (VT) , θερμοστάτη JBL PRO S25 , θερμόμετρο JBL , φωτισμό 15w , 1 ξυλο mopani , 2 φυτακια annubia , 1 vallisneria , 1 java moss , 2 Cladophora aegagrophila , 1 κερατοφυλλο ,
    2 Physa snail σαλιγκαρακια , 1 κερατομορφο σαλιγκαρι- clithon sp. , 2 γαριδες amano ,1 zebra snail και φίλτρο της aquapore ...
  • Interests:ζωγραφικη , μοτοσυκλετες , σινεμα , μουσικη , βιβλια , φωτογραφια , σκακι , magic the gathering , ενυδρειακα ...

Καταχωρήθηκε 26 Νοέμβριος 2012 - 18:13

όπως ? ειναι 20 λιτρα το ενυδρειο μ τι ψαρι τα τρωει ?

#4 adlib

adlib

AZ team

• Ομάδα Συντονισμού
  • 4.478 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:DIY 130lt reef
  • Εμπειρία:Αρχάριος
  • Νομός:Πέλλης

Καταχωρήθηκε 26 Νοέμβριος 2012 - 18:43

δεν χρειαζεται να το βγαλεις φιλε μου! κακο δεν θα κανει! οντως αναπαραγωνται γρηγορα αλλα δεν βλεπω που ειναι προβλημα αυτο, εκτος αν θες να βαλεις καποιο συγκεκριμενο ειδος σαλιγγαριων μεσα! για να απαλλαγεις υπαρχουν καποια σαλιγκαρια δολοφόνοι που τρεφονται με αυτα! :D

#5 Crowntail8

Crowntail8

AQUA....

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 176 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Νοέμβριος 2012 - 18:57

ενα βλεπω μονο και μου αρεσει οπτικα οπως φαινεται ... τι το ταιζω ? και αν εντελει πολλαπλασιαστουν ποια ειναι τα σαλιγκαρια δολοφονοι ? ενα θα βαλω μεσα ?

#6 dpap

dpap

AZ team

• Ομάδα Συντονισμού
  • 7.901 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:54L - Betta & 200L Calvus Black , Lamprologus Ocellatus Gold
  • Νομός:Εκτός Ελλάδας
  • Χώρα:Germany

Καταχωρήθηκε 26 Νοέμβριος 2012 - 20:04

ενα βλεπω μονο και μου αρεσει οπτικα οπως φαινεται ... τι το ταιζω ? και αν εντελει πολλαπλασιαστουν ποια ειναι τα σαλιγκαρια δολοφονοι ? ενα θα βαλω μεσα ?

Θα βρίσκει μόνο του τροφή, μην σε ανησυχεί. Τα σαλιγκάρια που λες είναι τα λεγόμενα Helena. Κάνε μια αναζήτηση εδώ ή στο google. :)

#7 Crowntail8

Crowntail8

AQUA....

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 176 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Νοέμβριος 2012 - 20:22

βασικα λεω να κρατησω το σαλιγκαρι λαθρεπιβατη ... αν μεγαλωσει μπορω να του ριχνω ταμπλετα για πλεκοστομ με σπιρουλινα ? μονο αν παρατηρησω πολλα απο αυτα θα επεμβω και θα χρησιμοποιησω τα σαλιγκαρια δολοφονους !! μονο καλο λογικα θα κανει στο ενυδρειακι αν παραμεινει ενα ... ετσι ?

#8 dpap

dpap

AZ team

• Ομάδα Συντονισμού
  • 7.901 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:54L - Betta & 200L Calvus Black , Lamprologus Ocellatus Gold
  • Νομός:Εκτός Ελλάδας
  • Χώρα:Germany

Καταχωρήθηκε 26 Νοέμβριος 2012 - 20:38

βασικα λεω να κρατησω το σαλιγκαρι λαθρεπιβατη ... αν μεγαλωσει μπορω να του ριχνω ταμπλετα για πλεκοστομ με σπιρουλινα ? μονο αν παρατηρησω πολλα απο αυτα θα επεμβω και θα χρησιμοποιησω τα σαλιγκαρια δολοφονους !! μονο καλο λογικα θα κανει στο ενυδρειακι αν παραμεινει ενα ... ετσι ?

Αν είναι μόνο ένα σαλιγκάρι δε νομίζω ότι χρειάζεται να μπαίνεις σε διαδικασία να το ταΐζεις. Εγώ σε όσα ενυδρεία είχα δεν τα τάιζα και πολλαπλασιάζονταν μια χαρά.

Αν μπορείς να μας δείξεις και μια φωτογραφία μήπως και το ταυτοποιήσουμε θα ήταν καλό. :)

#9 Crowntail8

Crowntail8

AQUA....

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 176 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Νοέμβριος 2012 - 20:41

προσπαθησα να βγαλω φωτο αλλα δν φαινεται !! μολις μεγαλωσει λιγο ...

#10 adlib

adlib

AZ team

• Ομάδα Συντονισμού
  • 4.478 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:DIY 130lt reef
  • Νομός:Πέλλης

Καταχωρήθηκε 26 Νοέμβριος 2012 - 21:45

παντως και οι δολοφονοι πολλαπλασιαζονται το ιδιο ευκολα!! ειμαι τις αποψης να το αφησεις και ας γινουν οσα πολλα θελουν! εγω ενω ειχα παρα πολλα κανενα δεν μεγαλωσε πολυ! ή κατι τα ετρωγε(λιγο δυσκολο) ή δεν έβρισκαν αρκετη τροφη! ειχε αναπτυχθεί ενας κυκλος που ναι μεν ειχα αρκετα σαλιγκάρια αλλα οχι ΠΑΡΑ πολλα και σε μικρο μεγεθος!

#11 nospanos

nospanos

ΓΗΡΑΙΟ ΜΕΛΟΣ

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 2.407 Δημοσιεύσεις:
  • Φύλο:Δεν απαντώ
  • Εμπειρία:Δεν απαντώ
  • Νομός:Αιτωλοακαρνανίας

Καταχωρήθηκε 27 Νοέμβριος 2012 - 05:13

δεν χρειαζεται να το βγαλεις φιλε μου! κακο δεν θα κανει! οντως αναπαραγωνται γρηγορα αλλα δεν βλεπω που ειναι προβλημα αυτο, εκτος αν θες να βαλεις καποιο συγκεκριμενο ειδος σαλιγγαριων μεσα! για να απαλλαγεις υπαρχουν καποια σαλιγκαρια δολοφόνοι που τρεφονται με αυτα! :D

Θα βρίσκει μόνο του τροφή, μην σε ανησυχεί. Τα σαλιγκάρια που λες είναι τα λεγόμενα Helena. Κάνε μια αναζήτηση εδώ ή στο google. :)

Μην ανησυχείς φίλε Crowntail8! Θα χρησιμοποιήσω μια έκφραση που έλεγε ένα γείτονας στο εξοχικό μου για τα αγριόχορτα που φυτρώνουν μόνα τους:
"Αυτά είναι τα παιδιά του Θεού, ξέρουν πως και πάντα θα επιβιώνουν..."
...το ίδιο ισχύει και για τους λαθρεπιβάτες :lol:

ΠΡΟΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ: Μήπως το θέμα θα πρέπει να μεταφερθεί στην ανάλογη κατηγορία? ;)

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από nospanos: 27 Νοέμβριος 2012 - 05:13

#12 rastafarian

rastafarian

AZ team

• Ομάδα Συντονισμού
  • 17.363 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:40lt Iwagumi pseudomugil gertrudae
    110lt Tanganyika neolamprologus multifasciatus
    35lt Γαριδαδικο yellow shrimps

Καταχωρήθηκε 27 Νοέμβριος 2012 - 10:52

Το θεμα μεταφερθικε στη σωστη κατηγορια! :)

#13 kostas8

kostas8

AQUAZ...

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 224 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:1. 200 λιτρα βιοτοπικο με δισκους
    2. 200 λιτρα αφρικανες
    3. 60 λιτρα φουλ φυτεμενο με γαριδες
  • Interests:μουσικος..φοιτητης οικονομικων και τρελαμενος με το ζωικο βασιλειο..!

Καταχωρήθηκε 28 Νοέμβριος 2012 - 12:19

Μην ανησυχείς φίλε Crowntail8! Θα χρησιμοποιήσω μια έκφραση που έλεγε ένα γείτονας στο εξοχικό μου για τα αγριόχορτα που φυτρώνουν μόνα τους:
"Αυτά είναι τα παιδιά του Θεού, ξέρουν πως και πάντα θα επιβιώνουν..."
...το ίδιο ισχύει και για τους λαθρεπιβάτες :lol:

ΠΡΟΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ: Μήπως το θέμα θα πρέπει να μεταφερθεί στην ανάλογη κατηγορία? ;)

Πολυ καλη παροιμια!!!!!!!!! :),
Οντως ισχυει για τους λαθρεπιβατες..

#14 nospanos

nospanos

ΓΗΡΑΙΟ ΜΕΛΟΣ

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 2.407 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Νοέμβριος 2012 - 14:27

Πολυ καλη παροιμια!!!!!!!!! :),
Οντως ισχυει για τους λαθρεπιβατες..

βασικά δε θα το λεγα ότι είναι παροιμία, περισσότερο τείνει ως λαϊκή πρόταση

#15 kostas8

kostas8

AQUAZ...

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 224 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:1. 200 λιτρα βιοτοπικο με δισκους
    2. 200 λιτρα αφρικανες
    3. 60 λιτρα φουλ φυτεμενο με γαριδες
  • Interests:μουσικος..φοιτητης οικονομικων και τρελαμενος με το ζωικο βασιλειο..!

Καταχωρήθηκε 28 Νοέμβριος 2012 - 15:30

βασικά δε θα το λεγα ότι είναι παροιμία, περισσότερο τείνει ως λαϊκή πρόταση

Μαλλον εχεις δικιο... οπως και να χει...!!! ισχυει παντως για τα σαλιγκαρακια!
δεκτη η παρατηρηση σου :)

#16 nospanos

nospanos

ΓΗΡΑΙΟ ΜΕΛΟΣ

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 2.407 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Νοέμβριος 2012 - 15:47

xaxaxaxa!! περισσότερο με δόση χιούμορ θα τη χαρακτήριζα :P