Jump to content

Exω Θεμα Με Τον Kribensis Μου!


Panos46

Recommended Posts

Αρχικα να πω μια καλημερα σε ολους μιας κ ειμαι καινουριος στο site σας!

Κ τωρα στο ψητο..Ειχα στο 160αρι μου ενα ζευγος kribensis k πηγαιναν ολα ωραια κ ηρεμα αν εξαιρεσουμε κατι ψιλοτσαμπουκαδες με τo ζευγος apistogramma που κατεχω επισης.. αλλα τιποτα το τρομερο..

Μια μερα αποφασισα να στησω αλλο ενα ενυδρειο με αφρικανες :bigemo_harabe_net-134: 350L κ αφου εγινε ο κυκλος σε τρεις περιπου βδομαδες μπηκαν πετρες αμμουδιες κλπ προστεθηκαν ενας tropheus duboise κ ενας καλβος (γυρω στα 3cm κ οι δυο τους) ειπα να βαλω κ τα kribensis μου μεσα.

Σκεφτηκα να βαλω πρωτα την θυληκια που ειναι κ πιο ηρεμη..ολα οκ ευκολα πιαστηκε δεν στρεσσαρηστικε κ προστεθηκε με ευλαβικη διαδικασια προσαρμογης μιας κ την αγαπω ιδιαιτερα! Μαζι της επισης μπηκαν κ ενα ζευγαρι labidochromis yellow..(ξερω πως χρειαζονται κανονικα χαρεμι μην δαγκωσετε αλλα δν ηθελα να παρω τοσα)

Κ τωρα ηρθε η σειρα του kribensis.. O τυπος στην κυριολεξια με εκανε ρομπα διοτι προσπαθουσα να τον βγαλω απτο ενυδρειο για 4-5 ημερες χωρις κανενα αποτελεσμα..τελικα αφου αφαιρεθηκαν κατι "καβατζες" μπορεσα να τον πιασω (αρκετα στρεσσαρισμενο θα ελεγα) κ τον προσαρμοσα στο νεο ενυδρειο..

Ο τυπος ειναι μεσα περιπου δυο ημερες κ εχει ταραξει τα labido στο κυνηγι χωρις αυτα να τον ενοχλουν καθολου..Εντωμεταξυ με τον tropheus κ τον καλβο ουτε που ασχολειται μαλλον γτ ειναι πιο μικροι απο αυτον (λεω εγω τωρα).Τα labido ειναι περιπου στο ιδιο μεγεθος με τον kribensis κ ισως λιγο μεγαλυτερα κ δεν τα αφηνει σε χλωρο κλαρι..

Το αστειο της υποθεσης ειναι οτι φοβομουν μην ταραξουν τα labido κ τα υπολοιπα ειδη αφρικανων που θα μπουν εν καιρω τα kribensis κ γινεται το αντιθετο..

Ο αρσενικος kribensis σημερα που τον τσεκαρα το πρωι εχει την ουρα του κομματιασμενη ισως απτην τσιτα κ το τεντωμα τι να πω παντως οχι απο τα labido γτ δεν δειχνουν κανενα σημαδι επιθετικοτητας..

Κ καπου εδω θελω την βοηθεια σας..Υπαρχει περιπτωση η ουρα να κομματιαστηκε απτο stress?? :huh:

Τι μπορεις να κανεις για να ξεστρεσσαριστει ενα ψαρι?? Απλα το αφηνεις στην ησυχια του??

Μπορει η επιθετικοτητα να οφειλεται στο στρες του ψαριου?

Γιατι εχει ταραξει τα labido?

Παιζει τα labido μεγαλωνοντας να του κρατησουν μανιατικο κ ετσι κ να τον πλακωσουν?? :ballistic:

Παιδια δεν ξερω ισως να ταν χαζες ερωτησεις αλλα ηθελα να τις κανω καπου κ μαλλον την πληρωσατε εσεις!

Κ παλι καλημερα ευχαριστω προκαταβολικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα..

Τα προσθεσα με την σκεψη οτι ειναι κ τα krib κιχλιδες αφρικης..Απο καμερουν νομιζω η νηγιρια κατι τετοιο..

Τωρα για το ph k την σκληροτητα σκεφτομαι να τα κρατησω αν μπορεσω στο οριο κ να το σκληρηνω ισως λιγο προς τις αφρικανες..

Τα kribensis αντεχουν και σε 7.5 ph ..αν το ph ειναι στο 7.8 δεν νομιζω οτι θα τις καταστρεψει...το ιδιο κ η σκληροτητα..

ετσι θελω να πιστευω τουλαχιστον.. Περιμενω γνωμες...

Link to comment
Share on other sites

εμπειρία με αυτά τα ψάρια δεν έχω αλλά έχω διαβάσει ότι σε σκληρό νερό δεν βγάζουν τα χρωματά τους και ίσως να μην αναπαραχθούν

Link to comment
Share on other sites

γενικα φιλε μου τα εχεις μπερδεψει τα πραγματα.. :D

δεν βαζουμε ψαρια απο διαφορετικες ηπειρους(μονο υπο προηποθεσεις), ουτε απο διαφορετικες λιμνες και ποταμους!

εχεις ενα αρκετα μεγαλο ενυδρειο στο οποιο θα πρεπει να αποφασισεις με τι ψαρια θα ασχοληθεις!

κριμπενσις=κονγκο(ποταμος αφρικης)

τροφεους,καλβοι=tanganyika(λιμνη αφρικης)

labidochromis=malawi(λιμνη αφρικης)

απιστογραμμα=νοτια αμερικη

επισης οι περισσοτερες αφρικανες μπαινουν σε χαρεμια για να μοιραζεται η επιθετηκοτητα του αρσενικου!

οσο εισαι με αυτη την ψαροσυνθεση ΠΑΝΤΑ θα εχεις προβληματα! για μενα πρεπει να αποφασισεις με τι ψαρια θ αασχοληθεις και θα δεις πως θα στρωσουν ολα! :D

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Ο αρσενικος η αληθεια ειναι πως ειναι ψιλοχαλια σε συγκρηση με το πως τον θυμομουν..

αλλα λογικα ειναι απτο στρες μιας κ εχει προστεθειμοναχα μια μερα στο ενυδρειο.. Η θυλικια εχει παρει χρωματα κανονικα κ ειναι ολο χορους κ τσαλιμια προς τον αρσενικο..

θα τον αφησω μεσα να ξεαγχωθει γτ μαλλον ειναι νωρις για να πεταξει χρωμα..κ η θυλικα τις πρωτες δυο μερες ηταν αχρωμη..

Adlib φιλε το ξερω οτι τα εχω κανει λιγο κουλουβαχατα...Η αληθεια ειναι οτι ηθελα να το κανω malawi το ενυδρειο με εξαιρεση τον καλβο κ πιστεψε με εχασα τον υπνο μου στην προετοιμασια του ενυδρειου κ στο διαβασμα που εριξα...Παρασηρθηκα το παραδεχομαι και τελικα αποκτησαμε κ αλλη μια εξαιρεση τον tropheus.. Εχω στα υποψιν μου τις λιμνες απλα πιστεψα πως δεν θα ειχα θεμα να το εκανα κατα κυριο λογο malawi με μια η δυο εξαιρεσεις...

Τα ψαρια που θα μπουν ακομα ειναι ενα χαρεμακι cynotilapia afra ...ενας venustus μαλλον..κ δυο η τρια peackocks εξαρταται απτο αν θα βρω τα ειδη που θελω...

Κ τωρα στο προβλημα προσθεσα τα krib στην αρχη για να αποφυγουν το λιντσαρισμα αν μπουν τελευταια..

Θα εχω προβλημα στο μελλον.. δλδ με αυτες τις 4 εξαιρεσεις calvus,tropheus κ kribensis?? η επειδη οι ¨εξαιρεσεις¨ μπηκαν πρωτες στο ενυδρειο μπορει κ να κυλησουν ολα αρμονικα??

Κ το λεω αυτο κυριοι διοτι κ στο μικρο μου ενυδρειο μπηκαν ramirezi,apistogramma κ kribensis (τωρα το ξερω θα πεσετε να με φατε :Ρ) ολα μαζι κ για αρκετο καιρο χωρις προβληματα...Κ μιλαμε για παντρεμα αφρικης με αμερικης κ ξερω γω τι αλλο χωρις θεματα..

Ελπιζω να μην γινομαι κουραστικος...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ριξε μια ματια στο θεματικο της Αφρικης.

Η συνθεση των ψαριων σου ειναι εντελως λαθος.

Link to comment
Share on other sites

φιλε Πανο καθολου κουραστικος δεν γινεσαι... ;)

κοιτα τι παιζει... δεν ανακατευουμε ψαρια απο διαφορετικες λιμνες γτ εχουν διαφορετικες αναγκες! οπως η διατροφη, ο διακοσμος, οι συμπεριφορες κ.τ.λ.

το οτι τα ψαρια επιβιωνουν σε ενα ενυδρειο δεν σημαινει οτι ζουνε μια χαρα!

εγω σου εξηγησα οτι πρεπει να διαλεξεις λιμνη αν θες αφρικη και μετα θα δουμε την ψαροσυνθεση, γτ και απο την ιδια λιμνη δεν μπορουμε να βαλουμε οτι μας αρεσει! για παραδειγμα το βενουστους που θες να βαλεις στην φυση τρεφεται με mbuna οπως οι labido!

αν φτιαξεις ενα σωστο βιοτοπο αφρικης θα μπορεσεις να δεις το μεγαλειο του! δηλαδη γεννες, χορους, τσαμπουκαδες! συμπεριφορες που δεν μπορουν να στις δειξουν οταν δεν τηρούνται καποιοι βασικοι κανονες!

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες και απο εμένα .

η αλήθεια είναι οτι έχεις μπερδέψει αρκετά τα ψαράκια αλλά όλα διορθώνονται με καλή θέληση .

κάνε ότι σου λέει ο κύριος аdlib και όλα θα πάνε καλά . έχει μια αρρώστια με αυτά τα ψαράκια οπότε μη μασάς.

το κακό είναι οτι αν κάνεις παρέα μαζί του μπλέκεις και εσύ .χαχαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

χμμμ adlib νομιζω πως σε καταλαβαινω..κ μαλλον εχεις δικιο...

Εχω αρρωστησει κ γω η αληθεια ειναι..στο τελος δεν θα χω να φαω...λεφτα για τα ψαρια θα βρισκω παντως!!

Θα δω τι θα κανω ! ευχαριστω για το χρονο σας! :D :D :D

Έγινε επεξεργασία - Panos46
Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες και απο εμένα .

η αλήθεια είναι οτι έχεις μπερδέψει αρκετά τα ψαράκια αλλά όλα διορθώνονται με καλή θέληση .

κάνε ότι σου λέει ο κύριος аdlib και όλα θα πάνε καλά . έχει μια αρρώστια με αυτά τα ψαράκια οπότε μη μασάς.

το κακό είναι οτι αν κάνεις παρέα μαζί του μπλέκεις και εσύ .χαχαχαχαχαχ

το "κυριος adlib" με σκλαβωσε!!!! :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:

φιλε Πανο αν στησεις σωστα το ενυδρειο σου, θα απολαμβανεις το θεαμα και δεν θα δίνεις τρεις και λιγο λεφτα.. θα πηγαινει μονο του!!

σκεψου και πραξε... εδω ειμαστε εμεις!

καλη συνεχεια... :D

Link to comment
Share on other sites

σκεψου και πραξε... εδω ειμαστε εμεις!

καλη συνεχεια... :D

Φιλε adlib κ φιλοι γενικοτερα σκεφτηκα διαβασα κ ειδα οτι ηταν αρκετα μεγαλο λαθος η προσθηκη των kribensis στις αφρικανες...

Υπαρχει κανα κολπακι να πιανεις τα ψαρια πρωτου χωθουν στα νταμαρια που εχω φτιαξει για τις αφρικανες?

Ξερω γω νυχτερινο ψαρεμα με φακο??

Ωστε να βγουν τα kribensis αλλα να μην στρεσσαριστουν κ τα υπολοιπα ψαρακια κ ποσο περισσοτερο τα ιδια τα krib απτο συνεχομενο κ συναμα δυσκολο κυνηγι τους με την αποχη???

βοηθεια παρακαλω γιατι επικρατει ψιλοχαος στο ενυδρειο με τις βιαστικες *$%&^*^ κινησεις που ωρες ωρες κανω..

:huh:

Link to comment
Share on other sites

Να κ το ενυδρειο μου

post-51847-0-03495300-1354376413_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Panos46
Link to comment
Share on other sites

εχεις κανει πολυ ωραιο στησιμο φιλε μου! οτι πρεπει να mbuna!!! δυστυχως δεν υπαρχει καποιος ιδιαιτερος τροπος να τα βγαλεις, περα απο το κυνήγι!! :P

η έσχατη λυση ειναι το ξεστησιμο!!!

τι ειναι αυτο που φαινεται στη μεση του ενυδρειου σαν χαυλιόδοντες?

Link to comment
Share on other sites

ειναι το ντεκορ του βαρανου (αφρικανικη σαυρα) που εχω αλλα του το κλεψα να το βαλω στις κιχλιδες..

ειναι υποτιθεται το κρανιο ενος ελεφαντα κ ειναι μεσα στην τρυπα κ την καβατζα..οποτε ειπα να μπει...

το ¨ξεστησιμο ¨ προσπαθω να αποφυγω... :bigemo_harabe_net-87: ειναι πολλες οι πετρες γαμωτο!

θα δουμε τι θα γινει!

Link to comment
Share on other sites

ειναι το ντεκορ του βαρανου (αφρικανικη σαυρα) που εχω αλλα του το κλεψα να το βαλω στις κιχλιδες..

ειναι υποτιθεται το κρανιο ενος ελεφαντα κ ειναι μεσα στην τρυπα κ την καβατζα..οποτε ειπα να μπει...

το ¨ξεστησιμο ¨ προσπαθω να αποφυγω... :bigemo_harabe_net-87: ειναι πολλες οι πετρες γαμωτο!

θα δουμε τι θα γινει!

Βγαλτο καλυτερα.Ειναι εντελως αταιριαστο

:)

Link to comment
Share on other sites

εμενα μ αρεσει! :bigemo_harabe_net-134:

κ ειναι κ στο μοτιβο της αφρικης...κ καλα πηγε ο ελεφας να πιει νερο κ μπραφ του μεινε το κρανιο μες την λιμνη...

τι λεω ρε παναγια μου ?? :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-111:

βασικα μπηκε κ ως σημειο αναφορας ωστε να χωριζει κ τα 2 μεγαλα νταμαρια στη μεση για territories κ τετοια

Έγινε επεξεργασία - Panos46
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστηχως η ιστορια εληξε αδοξα αφου οι κιχλιδες σκοτωσαν τον kribensis μου...

Ηχαζομαρα της υποθεσης ηταν αφενος οτι τον εβαλα μεσα απτην αρχη κ αφετερου οτι την επομενη η μεθεπομενη μερα της απωλειας ειχα προγραμματησει να τα βγαλω...Η θυληκια μου βγηκε στο καπακι εννοειται κ πραγματι με το που μπηκε στο κοινωνικο ενυδρειο που ηταν πριν ζωηρεψε κ παλι κ βρηκε τον παλιο καλο εαυτο της...

Επρεπε να σας εχω ακουσει απο την αρχη παιδια :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...