Jump to content

Γεννηστρα Για Σκαλαρια


giannispopi

Recommended Posts

καλημερα, ΝΟΜΙΖΑ οτι το ζευγαρι μου ηθελε να γεννησει και εστησα την γεννηστρα και το εβαλα μεσα. εχει περασει περιπου μια βδομαδα και δεν εχει γεννησει , επισης τα γεννητικα οργανα της θυληκιας δεν ειναι εξω οπως οταν ετοιμαζεται για γεννα..

παιζει να της εκοψα την γεννα με την μεταφορα η εκανα λαθος εκτιμηση και δεν ηταν η ωρα της?

να τους αφησω και αλλο στη γεννηστρα η να τα ξαναμεταφερω στο κυριως ενυδρειο?

τα λυπαμαι στη γεννηστρα. ειναι 63 λιτρα. τι λετε να κανω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω να γίνει κάτι άμεσα στο μικρό αφού δεν είναι έτοιμα για αναπαραγωγή.Εγώ θα περίμενα 1-2 μέρες και θα τα μετακινούσα πίσω

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα έκανες λάθος εκτίμηση

Η καλύτερη φάση για μεταφορά είναι όταν βλέπεις το ζευγάρι να πηγαίνει μαζί να έχουν βγει προς τα έξω τα γεννητικά τους όργανα και να καθαρίζουν διάφορα φύλα η αντικείμενα στην προσπάθεια τους να βρουν το σωστό μέρος για την επερχόμενη γέννα.

Να υποθέσω πως μέσα στην γεννίστρα έχεις βάλει κάτι που να μπορούν τα ψάρια να γεννήσουν.

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει ενα πλαστικο σωληνα pvc

Link to comment
Share on other sites

γεννησανε σημερα το μεσημερι. μαλλον θελανε χρονο προσαρμογης... τωρα περιμενω ουριτσες

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-117:

Αντε με το καλώ,

Να σε ρωτήσω οι γονείς είναι έμπειρη ή όχι, ξανά γέννησαν και μεγάλωσαν μικρά;

Αν δεν ξέρεις καλό κακό το βράδυ βάλε ένα moonlight ώστε να έχουν επαφή τα ψάρια με τα μικρά. Με αυτόν τον τρόπο μειώνεις το ποσοστό να φάνε οι γονείς τον γόνο.

Αν δεν έχεις moonlight κάνε κάποια πατέντα με καμιά λάμπα γραφείου ώστε να υπάρχει ένα αμυδρό φως στο ενυδρείο το βράδυ.

Και μην ξεχνάς οπωσδήποτε να βάλεις να εκκολάπτετε αρτέμεια

Link to comment
Share on other sites

για φως αφησα διπλα στο ενυδρειο ενα λαμπακι απο αυτα που ειναι για την πριζα...

το ζευγαρι εχει ξαναγεννησει 2-3 φορες αλλα στο μεγαλο ενυδρειο με συγκατοικους οποτε δεν τα καταφερανε.

αρτεμια εχω αγορασει αλλα δεν την εχω βαλει ακομα για εκκολαψη γιατι εχω διαβασει οτι μετα απο μια βδομαδα ξεκινανε να τρωνε...

Link to comment
Share on other sites

για φως αφησα διπλα στο ενυδρειο ενα λαμπακι απο αυτα που ειναι για την πριζα...

το ζευγαρι εχει ξαναγεννησει 2-3 φορες αλλα στο μεγαλο ενυδρειο με συγκατοικους οποτε δεν τα καταφερανε.

αρτεμια εχω αγορασει αλλα δεν την εχω βαλει ακομα για εκκολαψη γιατι εχω διαβασει οτι μετα απο μια βδομαδα ξεκινανε να τρωνε...

Ναι σωστά εννοούσα να το έχεις στα σκαριά μην ξεχνάς και η αρτεμιες θέλουν τον χρόνο τους για να εκκολαφτούν, άντε με το καλώ αύριο θα δεις ουρίτσες :)

Α βγάλε και καμιά φωτογραφία

Link to comment
Share on other sites

οριστε

post-43692-0-79019900-1355252852_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

...

post-43692-0-24860200-1355252988_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

..

post-43692-0-45545500-1355253091_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - giannispopi
Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό..........η χαρά του χόμπι μας είναι η αναπαραγωγή των ψαριών που φιλοξενούμε :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια, θα ενημερωσω με εξελιξεις, κακες η καλες....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια, θα ενημερωσω με εξελιξεις, κακες η καλες....

ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ πάντα!! :rockon:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, ειναι η δευτερη μερα. καποια απο τα αυγα ασπρισαν, τα αλλα βγαλανε ουριτσες το μεσημερι.

στο προβλημα τωρα... πριν το ζευγαρι τα μετακινουσε σε ενα φυλο βαλισνεριας και τους πεφτανε κατω..

τα μαζευανε αλλα μετα απο μια ωρα τους πεσανε σχεδον ολα λογω οτι κατω εχω αμμο και δεν τα βλεπανε να τα πιασουνε...

οι προνυμφες που πεσανε θα ζησουνε η ειναι καταδικασμενες χωρις την βοηθεια των γονιων??

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, ειναι η δευτερη μερα. καποια απο τα αυγα ασπρισαν, τα αλλα βγαλανε ουριτσες το μεσημερι.

στο προβλημα τωρα... πριν το ζευγαρι τα μετακινουσε σε ενα φυλο βαλισνεριας και τους πεφτανε κατω..

τα μαζευανε αλλα μετα απο μια ωρα τους πεσανε σχεδον ολα λογω οτι κατω εχω αμμο και δεν τα βλεπανε να τα πιασουνε...

οι προνυμφες που πεσανε θα ζησουνε η ειναι καταδικασμενες χωρις την βοηθεια των γονιων??

??

Link to comment
Share on other sites

Καταδικασμενα πιθανοτατα.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Καταδικασμενα πιθανοτατα.

Mobile klaz speaking...

λες ε?

γιατι ομως , οι γονεις τι τους κανουν? αν ηταν μονα τους τα αυγα χωρις τους γονεις δεν θα βγαινανε?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τα ψάρια δεν είναι χαζά τα βλέπουν τα μικρά τους απλά το φίλο της βαλισινεριας δεν είναι το κατάλληλο για τα ψάρια, προφανώς δεν βρήκαν κάτι το καλύτερο και προσπάθησαν να τα μεταφέρουν στο φύλο, μετά από πολλές προσπάθειες διαπίστωσαν ότι δεν έχει νόημα και παράτησαν την προσπάθεια όχι όμως τα ψάρια. Η άμμος δεν φταίε ίσα ίσα τα βλέπουν πιο καλά, αν είχες χαλίκι θα χώνονταν ανάμεσα στα χαλίκια και δεν θα ήταν εύκολο για τους γονείς.

Έπρεπε στο ενυδρείο σου να έβαζες ένα κομμάτι σχιστόλιθο είναι ο καταλληλότερος για αυτές της περιπτώσεις όπως εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Έχουν μείνει 2μωρα. Όλη την ώρα τα παίρνουν στο στόμα τους και τα πηγαινοφερνουνε. Έχεις δίκιο, δεν είχαν που αλλού να τα βαλουνε για αυτό τα χασανε. Με οδηγό το άρθρο σου κινήθηκαν αλλα έκανα μαλ......α που δεν έβαλα κάτι απο την άλλη πλευρά. Ένα κομμάτι πλαστικό κάνει για την επόμενη φορά; Ο σχιδτολιθος τι είναι;; Αα., συγχαρητήρια για το άρθρο σου, φοβερό και οι φωτο τελειες. Λες να τα καταφέρουν τα δυο που έχουν μείνει η να ετοιμάζονται για την επόμενη γέννα;

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν ξέρει φίλε μου τη θα συμβεί όλα είναι ανοιχτα.

Σχιστόλιθος είναι μια ουδέτερη πέτρα που βρωμάει ο κόσμος σε όποιο νταμάρι και να πας θα βρεις σχιστόλιθο. Είναι αυτό που στρώνουν κάτω στο πάτωμα στις αυλές, ντύνουν τοίχους, κοκ, γενικά χρησιμοποιείτε ευρέος, αν θες 1-2 κομμάτια κατά πάσα πιθανότητα θα τα πάρεις δωρεάν.

Και πλαστικό κάνει αλλά πρέπει να είναι λίγο ‘’άγρια’’ η επιφάνια του και όχι λεία.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι χτες είχα 2 μωρά. Σήμερα δεν υπάρχουν. Τώρα τι κανω; Περιμένω να ξαναγεννησουν η τα μεταφέρω στο κυρίως ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Ζωντανά είναι δεν μπορούμε να ξέρουμε ποτέ θα αποφασίσουν να ξανά γεννήσουν. Αν δεν έχεις ενδείξεις ότι θα γεννήσουν βάλτα στο μεγάλο πίσω.

Στην επόμενη γέννα κανόνισε να έχεις 3 διαφορετικά αντικείμενα στο ενυδρείο σου που να μπορούν να γεννήσουν τα ψάρια και να μεταφέρουν τα μικρά κανόνισε να έχουν λίγο φώς το βράδυ και αν πάλι μετά τα φάνε τότε στην 3 γέννα αναγκαστικά θα τους αφαιρέσεις για να επιβιώσουν τα μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...