Jump to content

Γεννηστρα Για Σκαλαρια


giannispopi

Recommended Posts

συγχαρητήρια για τα σκαλάρια σου!!να σου ζήσουν.έχω και γω ένα ζευγάρι εδώ και 2-3 χρονια περίπου .έχω ένα ιστορικό με γέννες περίπου στα 1-2 χρονια..τους πρώτους 7-8 μήνες τα άφηνα να γίνει η διαδικασία φυσικά!αλλα τίποτα και 1.5 χρόνο τώρα προσπαθώ να τα μεγαλώσω μονος μου και όλο και κάτι γίνετε... εδώ και 3-4 μήνες τα εκκολάπτω όλα καλά αλλα δεν τρώνε ΤΊΠΟΤΑ!!!ούτε artemia ούτε υγρή ούτε τίποτα.μάλλον πεθαίνουν τα μικρά από ασιτία μετά από 15 μέρες.που θα πάει.κάτι θα κάνω και εγώ πιστεύω. και πάλι συγχαρητήρια!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

aaa και την artemia που εκκόλαψα την έχω βάλει σε μια γκιάλα και μεγαλώνει!!! hahaha μάλλον θα πάει για τροφή στα μεγαλύτερα .η θα είναι οι νέοι μου κάτοικοι!

Link to comment
Share on other sites

τα μωρα κολυμπανε τωρα 6 μερες....

ολα φαινεται να πηγαινουν καλα, δεν εχω απωλειες και τρωνε 5 φορες την μερα αρτεμια....

ερωτηση: ποτε αρχιζουν να τρωνε φυλαρακια??

Link to comment
Share on other sites

αν τα τριψεις πολυ και χωρανε στο στωμα τους και τωρα μπορεις απο πολυ νωρις

αλλα καλο ειναι τον πρωτο καιρο να τρωνε αρκετη αρτεμια γιατι ειναι Νο1 για την αναπτυξη ειναι κατι σαν αναβολικο

χε χε :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

εχω προβλημα....

φτιαχνω αρτεμια σε δυο εκκολαπτηρια....

χτες μου τελειωσε το αλατι και πηρα της jbl.

ta αυγα ειναι της ocean nutricion

εφτιαξα στο ενα μπουκαλι το μειγμα και 28 ωρες μετα δεν εχουν εκκολαφτει η αρτεμιες...

το αλλο μπουκαλι που ειχε απο τις παλιες μολις τελειωσε.....

αν δεν βγουνε μεχρι αυρι το πρωι δεν θα εχω τι να ταισω.....

εχω σε υγρο την sera artemio αλλα δεν την τρωνε....

τι να κανω??

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε και μια καλλιεργισ γκρινταλ ειναι πολυ μικροσκοπικα σκουλικακια χωρισ κοπο εχεις καλη τροφη και αναπτυξη

εμενα τα κριμπς τα τρωνε απο την τριτη μερα και ειναι και πιο μικροσκοπικα απο τα σκαλαρια

αν τους αρεσουν ξενιασες

εγω με τα γκρινταλ εχω δει την υγεια μου μεγαλωνουν σφαιρα

εξαλου μολις περασει ο μηνας δεν εχεις προβλημα τρωνε οτι να ναι αρκει να ειναι πιοτικο

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από αρτέμια δεν έχεις κάποια τροφή σε υγρή μορφή;

Αν όχι τότε πάμε στην πατέντα, βάλε στο μπλέντερ λιγη τροφή με νερό από το ενυρείο και άλεσε την θα γίνει ένα θολό πράγμα.

Ρίξε μετά από το μίγμα σταγόνες σε διάφορα σημεία του ενυδρείου και παρατήρησε αν τα μικρά τρώνε έστω και λίγο.

Με αυτόν τον τρόπο ευελπιστούμε από το άλεσμα κάποια κομμάτια από την τροφή να έχουν το σωστό μέγεθος ούτε πολύ μικρά που να τα αγνοούν ούτε πολύ μεγάλα για αυτό μην το παρακάνεις με το μπλέντερ. Βασικά πρέπει να την αλέσεις τόσο πολύ ώστε να γίνει σαν αλεύρι όχι πιο ψιλό.

Δεν είναι ο καλύτερος τρόπος αλλά από το τίποτα είναι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

τελικα ολα καλα με τις αρτεμιες .. αργησανε λιγο αλλα εκκολαφτηκανε..

τωρα εχω αλλο προβλημα..


βλεπω τους γονεις να θελουν να ξαναγεννησουν..
τι να κανω? να τους βγαλω?
υπαρχει περιπτωση να φανε τα μωρα τους μετα απο τοση προσπαθεια για να προστατεψουν τα αυγα??

Link to comment
Share on other sites

εβγαλα το ζευγαρι χτες το πρωι και απο τοτε τα μικρα καθονται σε ενα σημειο και δεν κολυμπανε...

μαλλον δεν αισθανονται ανετα τωρα χωρις τους γονεις...

πιστευω να συνηθησουνε....
Link to comment
Share on other sites

εδω τα μωρα μου 14 μερες αφου κολυμπησανε

post-43692-0-47257700-1360764083_thumb.jpg

post-43692-0-74350600-1360764104_thumb.jpg

post-43692-0-87609100-1360764124_thumb.jpg

post-43692-0-28716200-1360764148_thumb.jpg

post-43692-0-29747000-1360764163_thumb.jpg

post-43692-0-34727500-1360764180_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι τα γλυκούλα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εχω εδω και ενα μηνα καμια 30αρια σκαλαρακια και τα ταιζω αποκλειστηκα αρτεμια...

ποτε θα αρχισουν να τρωνε φυλαρακια??

δοκιμασα σημερα να τους δωσω αλλα δεν τρωγανε... τα βαζανε στο στομα τους και τα φτυνανε.........
Link to comment
Share on other sites

εχω εδω και ενα μηνα καμια 30αρια σκαλαρακια και τα ταιζω αποκλειστηκα αρτεμια...
ποτε θα αρχισουν να τρωνε φυλαρακια??
δοκιμασα σημερα να τους δωσω αλλα δεν τρωγανε... τα βαζανε στο στομα τους και τα φτυνανε.........

Δοκίμασες μια άλλη γενική τροφή σε μορφή λεπτών κόκκων, όπως π.χ. της Sera Vipagran http://www.sera.de/fileadmin/product_images_src/00203_-DE-FR-NL-IT-_sera-vipagran-1000-ml.jpg ??

Είναι η ίδια με τα ίδια συστατικά απ' ό,τι ξέρω χωρίς να είναι φυλλαράκι και δεν μένει αρκετά στην επιφάνεια όπως συμβαίνει με τα φυλλαράκια...

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες μια άλλη γενική τροφή σε μορφή λεπτών κόκκων, όπως π.χ. της Sera Vipagran http://www.sera.de/fileadmin/product_images_src/00203_-DE-FR-NL-IT-_sera-vipagran-1000-ml.jpg ??

Είναι η ίδια με τα ίδια συστατικά απ' ό,τι ξέρω χωρίς να είναι φυλλαράκι και δεν μένει αρκετά στην επιφάνεια όπως συμβαίνει με τα φυλλαράκια...

παιδια, εω δοκιμασει 3 τροφες της ocean nutricion se φυλαρακι...το τριβω καλα και χωραει ανετα στο στομα τους αλλα το φτυνουνε..

τροφη σε κοκκους ειχα της hickary αλλα μου τελειωσε και δεν δοκιμασα.....

μηπως αμα μια ολοκληρη μερα δεν τα ταισω αρτεμια να καταδεχτουνε και τα φυλαρακια???

λετε να παθουν τιποτα μια μερα νηστικα??

τωρα ειναι ακριβως 33 μερες που κολυμπανε...

Έγινε επεξεργασία - giannispopi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...