Jump to content

ΠΟΣΑ ΡΑΜΙΡΕΖΙ??????


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΥΚΝΟΦΥΤΕΜΕΝΟ 60Χ30Χ30.ΠΟΣΑ ΡΑΜΙΡΕΖΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ΑΝΕΤΑ???ΖΕΥΓΑΡΙ Ή ΚΟΠΑΔΑΚΙ???ΠΟΣΑ???ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ 5 ΑΡΣΕΝΙΚΑ ΓΚΑΠΙ-2 ΚΟΡΙΝΤΟΡΑΣ ΓΑΤΟΨΑΡΑΚΙΑ ΚΑΙ 2 ΓΛΥΦΤΑΚΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

1 αρσενικο με 3-4 θυληκα και θα εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

1 αρσενικο με 3-4 θυληκα και θα εισαι οκ

Συγνώμη, δεν είναι πολλά για 54 λίτρα???? Και όταν μάλιστα υπάρχουν και άλλα ψάρια μέσα? :lol::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

1 αρσενικο με 3-4 θυληκα και θα εισαι οκ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!! :lol: ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΩ ΤΑ ΑΡΣΕΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΘΥΛΗΚΑ???ΑΝΑΠΑΡΑΓΟΝΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ????

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολλα αλλα μπορει να θελει σωνει και καλα να βαλει.Η επιλογη ειναι απλη.ή 1 αρσενικο μονο του ή 1αρσενικο με 3-4 θυληκα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΥΚΝΟΦΥΤΕΜΕΝΟ 60Χ30Χ30.ΠΟΣΑ ΡΑΜΙΡΕΖΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ΑΝΕΤΑ???ΖΕΥΓΑΡΙ Ή ΚΟΠΑΔΑΚΙ???ΠΟΣΑ???ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ 5 ΑΡΣΕΝΙΚΑ ΓΚΑΠΙ-2 ΚΟΡΙΝΤΟΡΑΣ ΓΑΤΟΨΑΡΑΚΙΑ ΚΑΙ 2 ΓΛΥΦΤΑΚΙΑ...

Κανένα!

Τα ραμιρέζι είναι κιχλίδες και είναι τελείως ασύμβατα με τα γκάππυ... Και σε συμπεριφορές και σε ανάγκες παραμέτρων νερού.

Ασε που τα 50 λίτρα, τα ψάρια που έχεις μάλλον τα έχουν γεμίσει... :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!!! :lol::bowdown: ΠΩΣ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΑΡΣΕΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΘΗΛΥΚΑ?????

Link to comment
Share on other sites

Κανένα!

Τα ραμιρέζι είναι κιχλίδες και είναι τελείως ασύμβατα με τα γκάππυ... Και σε συμπεριφορές και σε ανάγκες παραμέτρων νερού.

Ασε που τα 50 λίτρα, τα ψάρια που έχεις μάλλον τα έχουν γεμίσει... :lol:

Φιλοξενε δεν ηξερα οτι γκαπυ με ραμιρεζι ειναι ασυμβατα.Λαθος μου τοτε η συμβουλη και καλητερα να μην βαλεις ραμιρεζι

Link to comment
Share on other sites

Τα θυληκα ραμιρεζι ξεχωριζουν απ'την κοκκινωπη κοιλια τους. Καλο ειναι να βαλεις ενα χαρεμακι με 1 αρσενικο και 2-3 θυληκες και αν δημιουργηθει ζευγαρι τα κρατας μονα τους.

*filoxene... Δεν νομιζω οτι 54 λιτρα πυκνοφυτεμενο θα ειναι γεματο με 9 μικρα ψαρακια που ζουν σε διαφορετικες ζωνες.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

αν δε κανω λαθος

τα γκαπυ δε θελου ψηλο πχ και γενικα σκληροτητα

ενω αντιθετα τα ραμ θελουν μαλακο νερο

ειναι δυσκολο ΝΑ ΒΡΕΙς ΡΑΜ θυληκα προτημησε Microphagus ramirezi δηλαδη να μην ειναι Lon fin ουτε τπτ αλλο

στα αρσενικα τα πτερυγια ειναι μεγαλυτερα στα κανονικα οχι στα long fin και η κοιλια τους ειξναι πιο τετραγωνησμενη απο της θυληκες αλλα αυτα ειναι λεπτομεριες που φενονται στα ανηλικα ατομα και οχι σιγουρα αυτα που ειναι στα μαγαζια

Link to comment
Share on other sites

...*filoxene... Δεν νομιζω οτι 54 λιτρα πυκνοφυτεμενο θα ειναι γεματο με 9 μικρα ψαρακια που ζουν σε διαφορετικες ζωνες...

Δεν είναι 54 λίτρα αλλά 40 νερό. 54 είναι η συνολική χωρητικότητα του ενυδρείου σαν όγκος. Και όντας πυκνοφυτεμένο, σημαίνει ίσως και λιγότερα από 40 λίτρα καθαρά νερό...

Ας υπολογίσουμε τώρα τα ψάρια:

2 κορυντόρας επί 5 πόντοι ίσον 10.

2 γλυφτάκια αγνώστου είδους (υπολογίζω τα μικρότερα, πχ otto) επί 4 πόντοι ίσον 8.

5 γκαππάκια επί 3 πόντοι (ας πούμε ότι είναι μικρά, ε?) ίσον 15.

Σύνολο = 33 πόντοι ψάρια...

Σε τέτοια ενυδρεία και για τέτοια ψάρια, μπορώ να σου πω από την εμπειρία μου ότι ισχύει ο κανόνας: Για κάθε πόντο ψαριού, 2 λίτρα νερού MINIMUM !

Το συμπέρασμα που βγάζω εγώ πάντος, είναι ότι πρέπει να βγάλει κιόλας... Και επειδή εκτιμώ ότι μάλλον δεν έχει otocinclus αλλά CAE ή SAE (otto & γκάππυ δεν ταιριάζουν) ή ακόμα χειρότερα κάπους pleco (...) και σε συνδιασμό με το ότι τα γκάππυ μπορεί να γίνουν 5 cm (έχω τέτοια αρσενικά), καταλαβαίνεις και μόνος σου εάν είναι πολλά ή όχι... (άσε που τα corys δεν πρέπει να είναι σε ομάδα μικρότερη των 8 ατόμων, κατά τη γνώμη μου πάντα και σύμφωνα με τις παρατηρήσεις μου από τα δικά μου, αλλά και τις αναφορές της βιβλιογραφίας, καθ' ότι κοπαδόψαρο).

Εχω στήσει κάμποσα τέτοια ενυδρεία για φίλους. Σε τόσα λίτρα αυτό που βάζω εγώ είναι 5 αρσενικά γκαππάκια, 1 μικρό CAE (που μόλις φτάσει 6 cm βγαίνει), 3 σαλιγκάρια apple snails, κάμποσα φυτά και... ΤΕΛΟΣ! Και με την προϋπόθεση ότι υπάρχει καλή φίλτρανση βέβαια και όχι κανα φιλτράκι της πλάκας... Να ξέρεις ότι οι ζώνες που κολυμπούν τα ψάρια σε τέτοιες περιπτώσεις, μικρό ρόλο παίζει. Δεν έχεις δηλαδή 40 λίτρα βυθό, 40 λίτρα μεσόνερα και 40 λίτρα αφρό... Είναι μεγάλο λάθος να σκέφτεσαι έτσι. Εχεις 40 λίτρα καθαρό νερό και τίποτα άλλο... :lol:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλο λαθος ειναι οπως σκεφτεσαι εσυ μετρωντας εκατοστα ψαριου και προσθετοντας τα μετα γιατι απ'τους υπολογισμους σου βγαινει οτι ενα ενηλικο οσκαρ (40εκ τελικο μεγεθος..) χωραει ΜΙΝΙΜΟΥΜ σε ενα 80 λιτρο ενυδρειο!! ενω στην πραγματικοτητα δεν θα χωραει να στριψει..Αρα πρεπει να υπολογιζουμε τον αριθμο,το μεγεθος,την συμπεριφορα,την αναγκη για κολυμπι του καθε ψαριου,τις διαστασεις του ενυδρειου..κτλ

Επισης κατα την δικη μου εμπειρια δεν ειναι το ιδιο να εχεις 10 ψαρια ιδιας ζωνης με το να εχεις 5 υψηλης και 5 χαμηλης..

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι θα πρέπει να κάνεις λίγο πιο προσεκτική και ακριβή ανάγνωση του κειμένου που παρέθεσα... :lol:

...Σε τέτοια ενυδρεία και για τέτοια ψάρια, μπορώ να σου πω από την εμπειρία μου ότι ισχύει ο κανόνας: Για κάθε πόντο ψαριού, 2 λίτρα νερού MINIMUM !...

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΣΤΟΣ Ο SMOOF!!!! :lol::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Και αν θέλεις και πιο αναλυτικά τις απόψεις μου για το συγκεκριμένο θέμα, διάβασε και αυτό:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=46167

Θα διαπιστώσεις ότι κανονικά είμαι ακόμα πιο σκληροπυρηνικός... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα συμφωνησω με τον Filoxeno ενικα καλο θα ειναι να αποφευγεται η τοποθετηση ψαριων μεγαλου μεγεθους σε μικρα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα πολυ καλα αυτο που εγραψες κανε και εσυ το ιδιο,και μην στεκεσαι στο οσκαρ αλλα στο τι εννοω με αυτο το παραδειγμα :lol:

Απλα δεν μπορω να δεχτω το "33 ποντους ψαρια"..χ2 αρα 66+λιτρα καθαρο νερο..

Το βλεπω λιγο αλλιως το θεμα,παρατηροντας τις αναγκες των ψαριων..Πχ..φτιαχνοντας κρυψωνες εκτος απ'το να μειωνω λιτρα νιωθω οτι "φτιαχνω" χωρο για ψαρια..σε ενα αδειο 60λιτρο θα εβαζα λιγοτερα ψαρια απ'οτι σε ενα καλα φυτεμενο 50λιτρο..κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύεις τις ανάγκες σε διαρρύθμιση, κρυψώνες κλπ με τη χωρητικότητα. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύεις τις ανάγκες σε διαρρύθμιση, κρυψώνες κλπ με τη χωρητικότητα. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.

Φυσικα και ειναι δυο διαφορετικα πραγματα,αυτο που λεω ειναι οτι δεν εχει σημασια μονο η χωρητηκοτητα και δεν μπορω να εμπιστευω εναν κανονα που περιεχει μονο χωρητικοτητα..

Link to comment
Share on other sites

Μα όταν η χωρητικότητα από μόνη της σε πετάει έξω από τις προδιαγραφές? Δεν σώζουν την κατάσταση οι... σπηλιές! Αυτό που μπορεί μόνο να σώσει μια μεγάλη ιχθυοφόρτιση είναι η πολύ καλή φίλτρανση, σε συνδυασμό με αρκετά φυτά. ή και μόνο η εξαιρετική φίλτρανση (βλέπε ενυδρεία με αφρικάνες).

Link to comment
Share on other sites

Μα όταν η χωρητικότητα από μόνη της σε πετάει έξω από τις προδιαγραφές? Δεν σώζουν την κατάσταση οι... σπηλιές! Αυτό που μπορεί μόνο να σώσει μια μεγάλη ιχθυοφόρτιση είναι η πολύ καλή φίλτρανση, σε συνδυασμό με αρκετά φυτά. ή και μόνο η εξαιρετική φίλτρανση (βλέπε ενυδρεία με αφρικάνες).

Οταν λες οτι η χωρητικοτητα σε πεταει εξω απο τις προδιαγραφες τι εννοεις γιατι δεν το καταλαβαινω?

Link to comment
Share on other sites

Μα όταν η χωρητικότητα από μόνη της σε πετάει έξω από τις προδιαγραφές? Δεν σώζουν την κατάσταση οι... σπηλιές! Αυτό που μπορεί μόνο να σώσει μια μεγάλη ιχθυοφόρτιση είναι η πολύ καλή φίλτρανση, σε συνδυασμό με αρκετά φυτά. ή και μόνο η εξαιρετική φίλτρανση (βλέπε ενυδρεία με αφρικάνες).

Τι εννοεις οτι η εξωτερικη φιλτρανση μπορει να σωσει το ενυδρειο απο την ιχθυοφορτωση ?Μπορεις να γινεις ποιο σαφης?

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο παράδειγμά μας, η ιχθυοφόρτιση είναι μεγαλύτερη από το "κανονικό". Η όποια τυχόν διαρρύθμιση με περισσότερες κρυψώνες για τα ψάρια, δεν ισοσταθμίζει την έλλειψη χώρου που έχουν.

Μακάρι να μπορούσαν να μιλήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο παράδειγμά μας, η ιχθυοφόρτιση είναι μεγαλύτερη από το "κανονικό". Η όποια τυχόν διαρρύθμιση με περισσότερες κρυψώνες για τα ψάρια, δεν ισοσταθμίζει την έλλειψη χώρου που έχουν.

Μακάρι να μπορούσαν να μιλήσουν...

Συμφωνω με αυτα που λες αλλα η εξαιρετικη φιλτρανση τι γλυτωνει απο την ιχθυοφορτωση?Εννοεις οτι φιλτραρωντας το νερο 10 φορες την ωρα μπορουμε να βαλουμε περισσοτερα ψαρια μεσα σε ενα ενυδρειο?Δηλαδη να μειωσουμε τον κανονα που λειε 1 εκατοστο ψαριου ανα 2 λιτρα σε 1 εκατοστο ανα 1.5 λτρα νερου?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες εσυ "κανονικο"(το οποιο μπορει να ειναι λαθος) δεν ειναι κανονικο..Ειναι καθαρα προσωπικη αποψη σου σε κατι που δεν μπορει να υπαρχει αντικειμενικοτητα.

Οποτε συμφωνα με την δικη μου αποψη (η οποια μπορει να ειναι λαθος) δεν ειναι εξω απο τις προδιαγραφες οποτε παιζουν ρολο οι κρυψωνες..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...