Jump to content

ΠΟΣΑ ΡΑΜΙΡΕΖΙ??????


Recommended Posts

Οι κρυψωνες χρησιμοποιουνται για να κρυβονται τα ψαρια απο πιθανους εχθρους ειτε για να νανπαραχθουν ειτε γιατι φοβουνται ειτε γιατι τους αρεσει η σκια και οχι ο εντονος φωτισμος.Στο ιδιο ενυδρειο ειναι και αυτο δεν αλλαζει.Οι κρυψωνες δεν παιζουν ρολο στη χωριτικοτητα ενος ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Οι κρυψωνες χρησιμοποιουνται για να κρυβονται τα ψαρια απο πιθανους εχθρους ειτε για να νανπαραχθουν ειτε γιατι φοβουνται ειτε γιατι τους αρεσει η σκια και οχι ο εντονος φωτισμος.Στο ιδιο ενυδρειο ειναι και αυτο δεν αλλαζει.Οι κρυψωνες δεν παιζουν ρολο στη χωριτικοτητα ενος ενυδρειου

Πιστευω οτι οι κρυψωνες επιρεαζουν και την ποσοτητα αλλα και τον αριθμο των ειδων και ας μην απειλουνται το ενα απ'το αλλο. Δεν προσθετουν χωριτηκοτητα σε ενα ενυδρειο αλλα ξεχωριζουν χωρους που θα μπορουν να ζουν περισοτερα και πιο ησυχα ψαρια..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με αυτα που λες αλλα η εξαιρετικη φιλτρανση τι γλυτωνει απο την ιχθυοφορτωση?Εννοεις οτι φιλτραρωντας το νερο 10 φορες την ωρα μπορουμε να βαλουμε περισσοτερα ψαρια μεσα σε ενα ενυδρειο?Δηλαδη να μειωσουμε τον κανονα που λειε 1 εκατοστο ψαριου ανα 2 λιτρα σε 1 εκατοστο ανα 1.5 λτρα νερου?

Οχι. Εννοώ ότι επειδή έχουμε μεγαλύτερο του "κανονικού" φορτίο ρύπων, χρειαζόμαστε και μεγαλύτερο βιολογικό φορτίο για να καθαρίζει το νερό μας. Πολλές φορές αυτό είναι συνυφασμένο και με την αύξηση της ροής ανά ώρα, αλλά δεν είναι απαραίτητο πάντα. Για παράδειγμα:

Φαντάσου να έχουμε ένα ενυδρείο 100 λίτρων νερού με "κανονικό" αριθμό ψαριών μέσα (πχ 15-20 γκάππυ αρσενικά ώριμα). Και να του έχουμε ένα 600άρι εσωτερικό φίλτρο που χωράει ο κάδος του πχ 25 κομματάκια μακαρόνι και το σφουγγάρι. Εάν χρειαστεί για κάποιο λόγο να βάλουμε μέσα για κάμποσο διάστημα 30 γκάππυ, θα μπορούσαμε να αλλάξουμε κάδο και να βάλουμε μεγαλύτερο που να χωράει πχ 50 κομματάκια μακαρόνι, θεωρώντας ότι αυτό θα μπορούσε να εξισορροπήσει κάπως την παραπάνω ιχθυοφόρτιση. Οχι βέβαια σε επίπεδο ανάγκης χώρου ψαριών, αλλά σε επίπεδο φίλτρανσης, προσφέροντας πχ συνεχώς καθαρό νερό στα ψάρια.

Φυσικά δεν προτείνω κάτι τέτοιο, αλλά όσοι για όποιους λόγους κρατούν μεγάλες ποσότητες ψαριών σε λιγότερα από τις ανάγκες τους λίτρα, έχουν υποχρέωση τουλάχιστον αυτό να κάνουν. Ή να προσθέτουν άλλο ένα δεύτερο φίλτρο. Και πάντα σε συνδυασμό με συχνότερες και σχολαστικότερες αλλαγές νερού.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Οχι. Εννοώ ότι επειδή έχουμε μεγαλύτερο του "κανονικού" φορτίο ρύπων, χρειαζόμαστε και μεγαλύτερο βιολογικό φορτίο για να καθαρίζει το νερό μας. Πολλές φορές αυτό είναι συνυφασμένο και με την αύξηση της ροής ανά ώρα, αλλά δεν είναι απαραίτητο πάντα. Για παράδειγμα:

Φαντάσου να έχουμε ένα ενυδρείο 100 λίτρων νερού με "κανονικό" αριθμό ψαριών μέσα (πχ 15-20 γκάππυ αρσενικά ώριμα). Και να του έχουμε ένα 600άρι εσωτερικό φίλτρο που χωράει ο κάδος του πχ 25 κομματάκια μακαρόνι και το σφουγγάρι. Εάν χρειαστεί για κάποιο λόγο να βάλουμε μέσα για κάμποσο διάστημα 30 γκάππυ, θα μπορούσαμε να αλλάξουμε κάδο και να βάλουμε μεγαλύτερο που να χωράει πχ 50 κομματάκια μακαρόνι, θεωρώντας ότι αυτό θα μπορούσε να εξισορροπήσει κάπως την παραπάνω ιχθυοφόρτιση. Οχι βέβαια σε επίπεδο ανάγκης χώρου ψαριών, αλλά σε επίπεδο φίλτρανσης, προσφέροντας πχ συνεχώς καθαρό νερό στα ψάρια.

Φυσικά δεν προτείνω κάτι τέτοιο, αλλά όσοι για όποιους λόγους κρατούν μεγάλες ποσότητες ψαριών σε λιγότερα από τις ανάγκες τους λίτρα, έχουν υποχρέωση τουλάχιστον αυτό να κάνουν. Ή να προσθέτουν άλλο ένα δεύτερο φίλτρο. Και πάντα σε συνδυασμό με συχνότερες και σχολαστικότερες αλλαγές νερού.

Σε ευχαριστω filoxene ησουν σαφεστατος παντως εγω προτιμω τον κανονα 1εκατ.ψαριου ανα 2 λιτρα νερου και ας εχω και στα 2 μου ενυδρεια διπλη φιλτρανση και με φιλτρα που κανουν για πολλη μεγαλυτερα ενυδρεια

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να καταθέσω την άποψή μου με ορολογία από μαθηματικά.

Η ύπαρξη κρυψώνω, φυτών κλπ είναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ συνθήκη για την σωστή διαβίωση, μείωση του στρεςς, αναπαραγωγή κλπ πολλών ειδών ψαριών (π.χ. κιχλίδες αφρικάνες θέλουν σπηλιές και περάσματα, σκαλάρια θέλουν ψηλά φυτά να δημιουργούν σκιές, είδη ταγκανίκας θέλουν κελύφη σαλιγκαριών, νεογέννητα για να κρύβονται κλπ).

Δεν είναι όμως κατά την άποψή μου ΙΚΑΝΗ συνθήκη για να επιτρέψει ουσιαστικά τη μείωση των λίτρων που απαιτούνται για τη διατήρηση κάποιων ειδών τόσο σε ποσότητα όσο και σε ποικιλία. Ο κανόνας λίτρα προς εκατοστά είναι μία γενική προσέγγιση ΚΑΤΩ ΦΡΑΓΜΑΤΟΣ και μόνον. Ο κανόνας όμως ελάχιστα μπορεί να αλλάξει προς την πελυρά της μείωσης λίτρων απλά επειδή μπορεί να έχουμε μια δυο κρυψώνες παραπάνω και δεν νομίζω ότι μπορούμε να μιλάμε για εξαιρέσεις οπου επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Αντίθετα θα πρέπει να αυξάνουμε τα λίτρα για να υπάρχει και ο κατάλληλος χώρος για κίνηση και ελεύθερο κολύμπι.

Η αύξηση της φίλτρανσης είναι επίσης απαραίτητη για τη διατήρηση κάποιων ειδών (π.χ. κιχλίδες) αλλά δεν νομίζω ότι επίσης μπορεί να οδηγήσει σε αισθητή μείωση των λίτρων, απλά διότι το θέμα δεν είναι να απομακρύνεις έτσι απλά τις βλαβερές ουσίες μόνο αλλά να παρέχεις και του κατάλληλους χώρους τόσο για κολύμπι όσο και για κρύψιμο και αναπαραγωγή.

Τέλος θα ήθελα να πω ότι συχνά βλέπω συμβουλες για "χαρέμια¨ ramirezi δηλαδή 1 αρσενικό και 2-3 θηλυκά. Κατά τη γνώμη μου με τα ramirezi αυτό είναι λάθος, τα ramirezi είναι σε αντίθεση με άλλα είδη dwarf και γενικά των apistogramma, μονογαμικό είδος εν γένει και το σωστό είναι να διατηρούνται σε ζεύγη. Ένα ζεύγος ανά 50 λίτρα τουλάχιστον (και εννοείται όχι μαζί με καμιά δεκαριά ακόμη παρέα από άλλα είδη).

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι οι κρυψωνες επιρεαζουν και την ποσοτητα αλλα και τον αριθμο των ειδων και ας μην απειλουνται το ενα απ'το αλλο. Δεν προσθετουν χωριτηκοτητα σε ενα ενυδρειο αλλα ξεχωριζουν χωρους που θα μπορουν να ζουν περισοτερα και πιο ησυχα ψαρια..

Φιλε Smoof δεν εχω επιχειρησει κατι τετοιο και δεν μπορω να ειμαι κατηγορηματικος.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος θα ήθελα να πω ότι συχνά βλέπω συμβουλες για "χαρέμια¨ ramirezi δηλαδή 1 αρσενικό και 2-3 θηλυκά. Κατά τη γνώμη μου με τα ramirezi αυτό είναι λάθος, τα ramirezi είναι σε αντίθεση με άλλα είδη dwarf και γενικά των apistogramma, μονογαμικό είδος εν γένει και το σωστό είναι να διατηρούνται σε ζεύγη. Ένα ζεύγος ανά 50 λίτρα τουλάχιστον (και εννοείται όχι μαζί με καμιά δεκαριά ακόμη παρέα από άλλα είδη).

Φιλικά

Ανδρέας

Να σου πω μονο οτι αυτος που προτεινε χαρεμια ημουν εγω και μαλιστα ειπα στον φιλο aquamania να κρατησει μονο ζευγαρι ΑΝ δημιουργηθει. Επισης να πω οτι δεν ειναι ευκολο να ξεχωρισεις αρσενικο-θυληκο οταν τα αγοραζεις αλλα και να γινεται ειμαι της γνωμης του κοπαδιου και να αποφασισουν μονα τους τα πιθανα ζευγαρια.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα τετοιες συζητησεις και ανταλαγη αποψεων βοηθουν το χομπι ανεξαρτητα αν συμφωνουμε η΄οχι .Φιλε acg301 θα συμφωνησω σχεδον σε ολα μαζι σου.Με την μικρη μου εμπειρια θα πω οτι σε 180 λιτρα ενυδρειο ειχα 3 αρσενικα golden ramirezi (δυστηχως δεν μπορω να βρω θυληκα )τα οποια δεν ειχαν προβληματα συμπεριφορας εχθρικης μεταξυ τους.(δεν σημαινει βεβαια οτι ειναι ο κανονας).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε smoof δεν αναφέρθηκα ειδικά σε σένα μην το παίρνεις προσωπικά :bowdown: με πολύ καλή διάθεση είναι η άποψή μου, με αφορμή αυτή τη συζήτηση αλλά και έχει επειδή απλά έχει αναφερθεί αρκετές φορές τελευταία και σε άλλα posts η ιδέα για ένα αρσενικό και πολλά θηλυκά. Συμφωνώ ότι δεδομένης της δυσκολίας να ξεχωρίσεις ζευγάρι από την αρχή, ειδκά μάλιστα τα δύο τελευταία χρόνια αυτό έχει καταντήσει κοροϊδία με τα άπειρα αρσενικά που έχουν κατακλύσει οι προμηθευτές και αναπαραγωγοί την αγορά, ναι πράγματι μπορείς να πάρεις ένα μικρό κοπάδι ώστε να ξεχωρίσει ζευγάρι ( και πάλι η πιθανότητα να βρεις θηλυκό τελευταία είναι μικρή). Κάτι ανάλογο προτείνω ας πούμε και για τα σκαλάρια. Σε πολλά λίτρα (και με τους κρυψώνες που λέγαμε :lol: ) σίγουρα φίλε μου zapetrοs θα έχεις και μειωμένη επιθετικότητα. Μπορείς μάλιστα σε αρκετά λίτρα (100 και παραπάνω) να έχεις και δύο ζευγάρια αρκεί να μπορούν να οριοθιετήσουν το χώρο τους μακρυά το ένα από το άλλο. Συχνά θα συναντώνται κάπου στο κέντρο του ενυδρέιου για καμιά αψιμαχία και θα επιστρέφουν στην πλευρά τους (προσωπική εμπειρία).

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...