Jump to content

Σκαλάρια Γεννα.


marinos

Recommended Posts

Σήμερα μετα απο αναμονή μιας εβδομάδας που ξεκίνησε η διαδικασία ζευγαρώματος είδα την πρώτη μου ολοκληρωμένη γέννα.

Συγκεκριμένα μετέφερα το ζευγάρι πριν οκτώ μέρες απο το κύριως ενυδρείο σε ενα μικρότερο(γεννήστρα 120litra) με της ιδιες συνθήκες νερου.Τα ψαράκια προσαρμόστηκαν πολύ γρήγορα και αμέσως ξεκίνησαν να καθαριζουν τις επιφανιες που σκόπευαν να αφήσουν τα αυγα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ειναι οτι ενω τοποθετησα μέσα στο ενυδρειο τρείς πλαστικές επιφάνειες για να γεννήσουν αυτα προτείμησαν το ποιο ακατάλληλο φυτό που είχα μέσα μια βαλισνέρια.Μετά απο μια μέρα μετέφεραν τα γονιμοποιημένα αυγα σε μια πέτρα αλλα μόλις ξεπρόβαλαν οι ουρίτσες τα ξαπήγαν πίσω στο φυτό.

Τελικά όμως όλα πήγαν καλά και πλέον είμαι παππούς περίπου πενήντα σκαλαριών.

Το προβλημά μου τώρα είναι η διατροφή μιας και η αρτέμια θα είναι έτοιμη αυριο το πρωί.

post-15837-0-77904700-1356034104_thumb.jpg

post-15837-0-52866200-1356034138_thumb.jpg

post-15837-0-04558200-1356034170_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολύ ωραία να σου ζήσουν!

Τώρα για λίγες ώρες δεν θα έχεις πρόβλημα με την τροφή γιατί προμηθεύονται ακόμη από το δικό τους σάκο.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε, να σου ζήσουν!

Από τις ωραιότερες στιγμές στο χόμπι!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε, να σου ζησουν. τωρα ετοιμαζομαι και εγω και ελπιζω να τα καταφερω

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολύ .giannispopi καλή επιτυχία σου εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Τη έγινε έφαγαν τα μικρά;

Link to comment
Share on other sites

Τη έγινε έφαγαν τα μικρά;

αμα λες για τα δικα μου , δεν ειχα βαλει σχιστολιθο για να τα μεταφερουν, δεν ειχαν που να τα βαλουν και μετα απο 4 μερες τα χασανε.

εγω πιστευω οτι πεφτανε κατω και δεν τα βρησκανε, τωρα εχω βαλει το δευτερο ζευγαρι μεσα και περιμενω αλλα μην χαλαω το θεμα του φιλου...

συγχαρητηρια παλι φιλε μου, να σου ζησουν...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι.Δεν δίνουν καμία σημασία στην αρτέμια....Δοκίμασα να ταίσω και φυλλαράκι αλλα και εκει τίποτα.Ελπίζω να εχω μικροοργανισμους στα φυτα και το ξύλο ή να αλαξουν συμπεριφορά γιατί :rip: .Το σπαστικό ειναι οτι ειχα μεγαλη επιτυχια στην εκκολαψη της αρτέμιας

Link to comment
Share on other sites

Καμιά γνώμη απο κάποιον έμπειρο για να τα ταίσω?

Link to comment
Share on other sites

φωναξε .....ΧΡΗΣΤΟΟΟΟΟ....

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από αρτέμια δεν έχεις κάποια τροφή σε υγρή μορφή;

Αν όχι τότε πάμε στην πατέντα, βάλε στο μπλέντερ λιγη τροφή με νερό από το ενυρείο και άλεσε την θα γίνει ένα θολό πράγμα.

Ρίξε μετά από το μίγμα σταγόνες σε διάφορα σημεία του ενυδρείου και παρατήρησε αν τα μικρά τρώνε έστω και λίγο.

Με αυτόν τον τρόπο ευελπιστούμε από το άλεσμα κάποια κομμάτια από την τροφή να έχουν το σωστό μέγεθος ούτε πολύ μικρά που να τα αγνοούν ούτε πολύ μεγάλα για αυτό μην το παρακάνεις με το μπλέντερ. Βασικά πρέπει να την αλέσεις τόσο πολύ ώστε να γίνει σαν αλεύρι όχι πιο ψιλό.

Δεν είναι ο καλύτερος τρόπος αλλά από το τίποτα είναι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.Θα το δοκιμάσω.Υγρή τροφή εψαξα σήμερα αλλα δεν βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκαμε τι τους αρέσει.ΕΦΑΓΑΝ :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: Σ' ευχαριστώ Χρήστο.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς θέλουν ταχτικό τάισμα όχι μια δυο φορές την ημέρα αλλά ανά 2-4 ώρες της πρώτες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω διαβάσει στο άρθρο σου σε ευχαριστω. Τελικά σήμερα εφαγαν και αρτέμια. Δυστυχως όμως ειχα απώλειες απο ατύχημα με το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε τίποτα νεότερο μετά το ατύχημα σου με το φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια σου πολλά.

Τα νέα δυστυχώς δεν είναι ευχάριστα μιάς και εχούν απομείνει πλέον λιγότερα απο δέκα μικρά. Δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που κάθε βράδυ μειώνεται ο αριθμός τους. Εχω τοποθετήσει απο την αρχή λάμπα για το βράδυ για να βλέπουν τα μικρά.

Η εντύπωση που είχα για ατύχημα με το φίλτρο μάλλον είναι λανθασμένη και έτσι τώρα κάθομαι για να δω τι γίνεται( έχω δει περίεργη συμπεριφορά από τον αρσενικό και τη θηλύκια να τον κυνηγά και να του ρίχνει πολύ ξύλο).

Ο φωτισμός δεν με βοηθά αλλά μάλλον τα τρώει το βράδυ ο αρσενικός( τον άτιμο τον ταΐζω και τρεις φορές την ημέρα). Από αυτή τη γέννα μαζεύω εμπειρίες μιας και με τις αφρικανές μου όλα ήταν εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά έχουν η αναπαραγωγές δεν είναι όλα τα ζευγάρια τέλεια.

Αφού έχεις υποψίες ότι τα τρώνε το βράδυ στην θέση σου θα αφαιρούσα τους γονείς αν όντος έφταιγαν οι γονείς τότε τα μικρά σου δεν θα πρέπει άλλο να μειώνονται.

Αν μειώνονται τότε θα φταίει η ποιότητα του νερού,

Το τη ακριβώς φταίει από εδώ δεν μπορώ να ξέρω πάντως πρέπει να αποκλίσεις την κακή ποιότητα νερού.

Θέλω να πιστεύω πως κάνεις μικρές και συχνές αλλαγές νερού γιατί τα μικρά αντιδρούν πολύ ευαίσθητα ακόμη και στης ποιο μικρές αλλαγές της οσμωτικής πίεσης κάτι που μπορεί να συμβεί με της μεγάλες αλλαγές νερού ή με λάθος προετοιμασμένο νερό.

Και τέλος μπορεί να έχεις μύκητες στο ενυδρείο ένα συχνό φαινόμενο, η μύκητες αυτή είναι άκακη για τα μεγάλα ψάρια και δεν δημιουργούν πρόβλημα αλλά είναι βλαβερή για τα μικρά τα οποία είναι στην αρχή αδύναμα.

Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο ανάλογο φάρμακο.

Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ παρακολούθησα τα ψάρια μέχρι το πρωί τις 5:00. Καταρρίφτηκε και η άποψη ότι τα τρώει ο αρσενικός γιατί αυτό που έκανε ήταν να μαζεύει τα ψαράκια που απομακρύνονταν και τα πήγαινε σε μια γωνία που ήταν και τα άλλα. Το πρωί που ξανά άνοιξα τα φώτα είχαν χαθεί δυο μικρά και έχουν μείνει μόνο επτά πλέον.

Αλλαγές νερού κάνω κάθε δυο μέρες 12 λίτρα (10%) σε προετοιμασμένο νερό με τύρφη αντιχλωριο σε φιλτραρισμένο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εχουν διασωθει οκτω μικρα που παραμενουν στο ενυδρειο μαζι με τους γονεις τους. Το πρωι διαπιστωσα ότι τα ψαρια μου ξανα γεννησαν πανω στο φιλτρο. Εχει τοποθετηθει στην άλλη πλευρα του ενυδρειου πετρα για να τα πανε εκει αλλα δεν βλεπω να τη καθαριζουν. Τα μικρα παντος δεν εχουν ακουμπησει καθολου τα αυγα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...