Jump to content

Τι Ψάρια Μπορώ Να Βάλω Στο Ενυδρείο Μου??


kid4ever

Recommended Posts

Καλησπέρα κ Χρόνια Πολλά,έχω ενα Aquapor 100αρι (101*31*46) και θα ήθελα να ''μετακομίσω'' Αφρική,αλλά σε καμία περίπτωση δεν εμπιστεύομαι τα λεγόμενα pet shop-αδων και οι γνώσεις μου στις Αφρικάνες είναι λίγες,οπότε θα ήθελα τις γνώμες πιο έμπειρων για το τι ψάρια μπορώ να βάλω,τον αριθμό που μπορώ να βάλω και κάποια πράγματα για την φροντίδα τους.

Υ.Γ:Θα ήθελα κατά το δυνατόν ψάρια (ας μου επιτραπεί η έκφραση) με ωραία αισθητική γιατί το ενυδρείο βρίσκετε σε κεντρικό σημείο στο σαλόνι και θα ήθελα να είναι πραγματικό κόσμημα!!!!

Ευχαριστώ εκ ων προτέρων,περιμένω τις γνώμες σας.

Έγινε επεξεργασία - kid4ever
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά και σε εσένα.

Καλώς να έρθεις στον όμορφο κόσμο της Αφρικής. Το παρακάτω ποστ θα σου λύσει πολλές απορίες. Για ότι δεν καταλάβεις ρωτά και οι ποιο ειδικοί να είσαι σίγουρος θα σε βοηθήσουν. http://www.aquazone....87

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες φίλε μου....έχω κάποιες ερωτήσεις:

1. Εχω πάρα πολύ κ διάφορων ειδών χαλίκι ψιλό ενυδρείου και βασικά σκεφτόμουν αν μπορούσα να βάλω μαύρο και φυσικά όχι αιχμηρό,δεν κάνει?

2.Η άμμος θαλάσσης που γράφει το άρθρο,είναι η άμμος που μπορώ να βρω σε μάντρα οικοδομών..και με το κατάλληλο πλύσιμο να τη βάλω στο ενυδρείο μου???

3.Οι πέτρες οι οποίες αναφέρονται,που μπορώ να τις βρω και ποιες κάνουν??(π.χ καρύστου,κροκάλα,ποταμίσιες)

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω πολύ ένα ''κόσμημα'' στο σαλόνι μου και έχω ελάχιστες γνώσεις για την Αφρική....Ευχαριστώ!!!

Έγινε επεξεργασία - kid4ever
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες φίλε μου....έχω κάποιες ερωτήσεις:

1. Εχω πάρα πολύ κ διάφορων ειδών χαλίκι ψιλό ενυδρείου και βασικά σκεφτόμουν αν μπορούσα να βάλω μαύρο και φυσικά όχι αιχμηρό,δεν κάνει? Τα ψάρια τις Αφρικής επειδή σκάβουν θέλουν λεπτή άμμο.

2.Η άμμος θαλάσσης που γράφει το άρθρο,είναι η άμμος που μπορώ να βρω σε μάντρα οικοδομών..και με το κατάλληλο πλύσιμο να τη βάλω στο ενυδρείο μου??? Ναι. Μπορεις να μαζέψεις και εσυ απο καθαρή παραλία.

3.Οι πέτρες οι οποίες αναφέρονται,που μπορώ να τις βρω και ποιες κάνουν??(π.χ καρύστου,κροκάλα,ποταμίσιες)

Να προτιμήσεις τις ασβεστολιθικές (διατηρούν το ph ψηλά) και στην χωρά μας τις βρίσκεις παντού στη φύση. Αν θέλεις κάτι εξεζητημένο μπορείς να αγοράσεις και από μάντρες με πέτρες.

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω πολύ ένα ''κόσμημα'' στο σαλόνι μου και έχω ελάχιστες γνώσεις για την Αφρική....Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν κάτι σαν αυτό http://www.aquazone.gr/forums/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=28345 αλλά με πέτρες Καρύστου κ άμμο θαλάσσης από μάντρα υλικών ποια είναι η γνώμη σας???

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι πως πρέπει πρώτα από όλα να αποφασίσεις τι ψαράκια θέλεις να βάλεις, και μετά διαλέγεις το καλύτερο στήσιμο ενυδρείου που θα ταιριάζει για αυτά.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως το στησιμο αυτο φιλε μου δεν ειναι και απο τα καλυτερα εκτος και αν εχεις αρκετο πλατος, οπου εσυ δεν εχεις!!

μπορεις να διαλεξεις αλλες πετρες για πιο φυσικο αποτελεσμα αλλα και πιο λειτουργικο για τα ψαρια σου!

ας πουμε λιγο για τις επιλογες στα αρια που εχεις: αν πας σε malawi θα πρεπει να αρκεστείς σε ενα ειδος mbuna! μπαινουν σε χαρεμι, δηλαδη θα εχεις 1αρσενικο με 3-4 θηλυκα +καποιες γεννες, οπου οταν μεγαλωνουν αρκετα θα τις δεινεις!

αν πας προς tanganyika το link που σου εδωσε ο φιλος ειναι πολυ χρησιμο! προτεινω να συνδιασεις 2 ειδη ψαριων(πετροψαρα με κοχυλοψαρα) και ετσι θα εχεις πιστευω και ενα ομορφοτερο οπτικα αποτελεσμα για το σαλονι! στη μια πλεθρα παρα πλλα κογχιλια και απ οτην αλλη καποιες πετρες! σου παραθετω καποιες φωτος να παρεις μια ιδεα!

dscn2012.jpg

111.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα και καλως ηρθες αφρικη!!Απο τη στιγμη που θα παρεις πετρες απο Καρυστο(δεν ξερω αμα εισαι απο εκει)ειναι κριμα να παρεις αμμο απο υλικα οικοδομων!!!!Κανε τον κοπο και παρε και την αμμο σου απο εκει(να θυμασαι και τα πατρια εδαφη) η' τελος παντων απο καποια παραλια.Την πρωτη φορα που ηθελα να βαλω αμμο πηρα απο μια μαντρα με υλικα(ποταμισια αμμο),και οταν την επλενα εγινε σαν μαυρη λασπη και οπως ηταν την πεταξα!Μετα...............................χωριουδακι μου χιχι!!Γι'αυτο κανε τον κοπο και παρε θαλλασινη αμμο.(καλο πλυσιμο φυσικα...................και χωρις υπερβολες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)Φιλικα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις ενα ενυδρειο κόσμημα δεν εχεις παρα να "αντιγραψεις" το ενυδρειο του Φωτη που ηταν απο τα ομορφοτερα μικρά!

Ριξε μια ματια:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42387&view=findpost&p=405989

Οι πέτρες εχουν συλεχθεί απο την παραλιακή, μετα το Νοτος cafe, 4ο parking δεξια θα δεις μια "μπάρα" κατεβαίνεις και στα δεξια σου θα βρεις πολλές!!!

Επίσης θα σου πρότεινα και τα συγκεκριμένα ψαρακια τα N.Brichardi.Θα εισαγεις μια 6αδα και οταν δημιουργηθεί ζευγαρι απομακρύνεις τα αλλα.....ετσι θα χαρεις συμπεριφορές και γεννες.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...