Jump to content

Θα Γινω Μπαμπας!


Sturm

Recommended Posts

Παιδια ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας ανακοινωσω πως σημερα ειχα την πρωτη γεννα απο σκαλαρια! Ηταν αναπαντεχο και δεν ημουν προετοιμασμενος και δυστυχως το πηρα χαμπαρι 10 λεπτα πριν φυγω για δουλεια! Λιγο που προλαβα να τα παρατηρησω ειχαν γεμισει τα φιλα της Ανουμπια με αυγα και τα προσεχαν με ζηλο! Οποιο επεφτε το μαζευαν στοργικα και το ξαναβαζαν πανω! Αυτο εγινε στις 18:00 30/12/12! Στη δουλεια ειχα συνεχη επικοινωνια με την γυναικα μου και μου ελεγε καθε κινηση! Με ενημερωνε πως μεταφεραν τα μικρα απο φυλλο σε φυλλο μεχρι να βρουν το καταλληλο!

Οταν εφυγα για δουλεια ειχαν ηδη σκασει οι ουριτσες και κουνιοντουσαν περα δωθε! Τωρα που γυρισα βλεπω οτι δεν εχουν βγει ακομη αλλα οι ουριτσες κουνιουντε ακομη! Περιττο να σας πω ποσο χαρουμενος ειμαι! Το πρωι θα τυλιξω την εισαγωγη του φιλτρου με τουλι και θα παω να τους παρω τροφη.

Αυτο που δεν ξερω ειναι σε ποσο καιρο θα βγουνε τα μικρα, αν μπορω να κανω αλλαγη νερου μιας και αυριο ειναι η καθιερωμενη εβδομαδιαια συντηρηση και τι θα κανω με τα υποιλοιπα ψαρια του ενυδρειου! Οποιος μπορει ας δωσει μια ιδεα!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρεις λύση με τα άλλα ψάρια του ενυδρείου μάλλον θα είσαι ψαρομπαμπας για λίγες ώρες.

Η τα ψάρια θα φύγουν από το ενυδρείο, ή τα αυγά με τους γονής θα φύγουν από το ενυδρείο, ή μόνο τα αυγά θα φύγουν από το ενυδρείο, ή θα φαγωθούν όλα, κάτι που μπορεί να έχει είδη συμβεί καθώς γράφω αυτό το μήνυμα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρεις λύση με τα άλλα ψάρια του ενυδρείου μάλλον θα είσαι ψαρομπαμπας για λίγες ώρες.

Η τα ψάρια θα φύγουν από το ενυδρείο, ή τα αυγά με τους γονής θα φύγουν από το ενυδρείο, ή μόνο τα αυγά θα φύγουν από το ενυδρείο, ή θα φαγωθούν όλα, κάτι που μπορεί να έχει είδη συμβεί καθώς γράφω αυτό το μήνυμα

Επειδή το έπαθα πολλές φόρες. Συμφωνώ απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. ολο το βραδυ ειχα αφησει το φως του δωματιου ανοιχτο για να βλεπουν οι γονεις! απ οτι βλεπω τα αυγα υπαρχουν ακομη αλλα επειδη δεν εχει αναψει ακομη το ενυδρειο δεν μπορω τα δω ολα! να τα παρω τα ψαρακια απο κει και να τα βαλω σε ενα μικρο ενυδρειακι πλαστικο η να βαλω ενα χωρισμα στο ενυδρειο απο αυτο το δυχτι που βαζουμε για να μην πεσουν τα παιδια απο το μπαλκονι;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες μικρό πόσο μικρό? Καλύτερη λύση είναι η απομόνωση των μικρών μαζί με τους γονείς αλλά σε ενυδρείο με τις ίδιες συνθήκες που επικρατούν και στο κυρίως

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει τετοιο ενυδρειο αλλο! αντε να εβγαζα τον μονομαχο απ το 23λτ και να τα εβαζα εκει! δεν ξερω τι να κανω, να τα χωρισω με πλαστικο και τουλι;

Link to comment
Share on other sites

Απο το ολότελα δοκίμασε το. Να ξερεις οτι αν στρεσαριστουν θα τα φάνε οι ίδιοι οι γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια εκανα μια πατεντα με σιτα μπανιου που την στερεωσα με 2 αγκιστρια στο χειλος του ενυδρειου και με βαριδια κατω κι ο θεος βοηθος! Δεν ειναι κι οτι καλυτερο αλλα κραταει τα αλλα μακρια προς το παρον! Θα ψαχτω κι αλλο και την Τεταρτη που θα ανοιξουν τα μαγαζια αν ζουμε ακομη βλεπουμε! Απ αυτα μαθαινουμε αλλωστε!

Καλη χρονια σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη χρονια σε ολους και ολες. Η παραπανω πατεντα μπορει να ειναι λιγο ασχημη οπτικα αλλα απ οτι φαινεται δουλευει!Βρηκα κατι ρεταλια πλεξιγκλας και κοντρα πλακε θαλασσης θα δω τι μπορω να κανω με αυτα!

Σημερα βλεπω και τα ματακια των ψαριων! Πιστευω μεχρι το βραδυ θα εχουν εκκολαφθει! Υγρη τροφη δεν βρηκα αλλα εχω αρτεμια, τι αλλο μπορω να δωσω;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο Αρτέμια στην αρχή είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια.χωρις δευτερο ενυδρειο δυσκολα τα πραγματα και πολυ φσσαρια πιστευω.και αν ζησουν θα εχεις πολλα ψαρια για 120 λιτρα. Ειμαι ακριβως στην ιδια φαση με εσενα με διαφορα μερικες ωρες . εγω θα τα αφησω στο κυριως οπως ειναι και οτι γινει. Και Θα ετοιμασω δευτερο ενυδρειο αν ζησουν καμια βδομαδα αλλιως θα περιμενω την επονενη γεννα που θα ειμαι πιο ετοιμος

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Χθες εβαλα ενα διαχωριστικο απο πλεξι γκλας και ολα μια χαρα! τα μικρα μεγαλωνουν αλλα δεν εχουν κολυμπησει ακομη! περιμενω αν οχι μες στην βδομαδα τοτε στην αλλη το καινουριο μου ενυδρειο οποτε θα ειναι πιο ησυχα τα πραματα! Απο χθες εχω ξεκινησει και την παραγωγη της αρτεμια αλλα δεν βλεπω και πολυ επιτυχια! ευτυχως εχω προμηθευτει μπολικη!

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε νέα από το εγχείρημα σου

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιεμαι γιατι δεν εχουν κολυμπησει ακομη; Παντως στα φυλλα που ειναι τοποθετημενα απ τους γονεις εχουν ταραξει την αλγη!! Γυαλι τα χουν κανει τα φυλλα!! Σημερα τους εριξα και λιγη τροφη της HIKARI την First Bites! Το βραδυ θα ελεγξω και την αρτεμια! Εχω τυλιξει την εισαγωγη του φιλτρου με ενα τουλι, μηπως να τυλιξω και την εξαγωγη για να μην εχει πολυ ρευμα;

Link to comment
Share on other sites

Μια εικονα απ το ενυδρειο με το πλεξι

post-51924-0-19452500-1357136037_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λογικά στις 04-01-2013 αν επιζήσουν θα ξεκινήσουν να κολυμπούν (συνήθως στην έκτη με εβδόμη μέρα). Μην ταΐζεις τίποτα ακόμα γιατί τρώνε από το σάκο τους.

Ζήλεψαν και τα δικά μου και είπαν να κάνουν μια επανωτή προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το χώρισμα εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Καθε μερα που περναει βλεπω μπροστα μου το θαυμα της ζωης ( συγγνωμη για το μελλο αλλα ειναι και η γυναικα μου εγκυος ) :bigemo_harabe_net-64: !!!!!!!!!

Σημερα γυρισα απ τη δουλεια και ειδα τα πρωτα μωρα να ξεπεταγονται, " τα πιο ατακτα " οπως ειπε και ο φιλος χρηστος στο σχετικο του αρθρο, το οποιο με βοηθησε πολυ ! Οι γονεις με στοργη τα μαζευαν και τα εβαζαν πισω! Οι οποιοι γονεις πρεπει να πω πως μεχρι και σε μενα τσαμπουκαλευονται οταν πλησιαζω το τζαμι! Ταισα με την τροφη της Hikari, First Bites ενω μεχρι το βραδυ πιστευω θα εναι ετοιμη και η αρτεμια!

Ελπιζω το βραδυ να τα δω να κολυμπανε!

Link to comment
Share on other sites

Λογικά στις 04-01-2013 αν επιζήσουν θα ξεκινήσουν να κολυμπούν (συνήθως στην έκτη με εβδόμη μέρα). Μην ταΐζεις τίποτα ακόμα γιατί τρώνε από το σάκο τους.

Ζήλεψαν και τα δικά μου και είπαν να κάνουν μια επανωτή προσπάθεια.

Σου ευχομαι τα καλυτερα!
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το χώρισμα εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Ευχαριστω το παλευω!
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! σημερα το πρωι πηγα να ελεγξω τα μωρα και οι γονεις τα ειχαν μεταφερει σε αλλο φυλλο ( εκαναν τουλαχιστον 7 μεταφορες σε ολη την διαρκεια )!!! Τα μωρα ηταν εμφανως λιγοτερα απο χθες και δεν ηταν πολυ δραστηρια! εκατσα και τα παρακολουθησα και σιγα σιγα χανονταν ολο και πιο πολλα μεχρι τωρα οπου χαθηκε και το τελευταιο! δεν ξερω μηπως εκανα εγω λαθος με την αλλαγη νερου η την τροφη!

αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει ουτε ενα μικρο μεσα. στενοχωρια μεγαλη αλλα δεν το βαζω κατω γιατι οι γονεις δειχνουν προθυμοι να ξαναπροσπαθησουν! αλλαξα περι τα 30% νερο και καθαρισα το ενυδρειο! ταισα με bloodworms και flakes και περιμενω να δω συμπεριφορες!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! σημερα το πρωι πηγα να ελεγξω τα μωρα και οι γονεις τα ειχαν μεταφερει σε αλλο φυλλο ( εκαναν τουλαχιστον 7 μεταφορες σε ολη την διαρκεια )!!! Τα μωρα ηταν εμφανως λιγοτερα απο χθες και δεν ηταν πολυ δραστηρια! εκατσα και τα παρακολουθησα και σιγα σιγα χανονταν ολο και πιο πολλα μεχρι τωρα οπου χαθηκε και το τελευταιο! δεν ξερω μηπως εκανα εγω λαθος με την αλλαγη νερου η την τροφη!

αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει ουτε ενα μικρο μεσα. στενοχωρια μεγαλη αλλα δεν το βαζω κατω γιατι οι γονεις δειχνουν προθυμοι να ξαναπροσπαθησουν! αλλαξα περι τα 30% νερο και καθαρισα το ενυδρειο! ταισα με bloodworms και flakes και περιμενω να δω συμπεριφορες!

Πραγματικά κρίμα αλλά είναι σύνηθες φαινόμενο σε αρχάριους και πρωτάρηδες γονείς...

Σίγουρα από τη στιγμή που το έκαναν μία φορά αυτό θα ξαναεπαναληφθεί και θα αντιδράσουν "πιο έμπειρα" ;)

Link to comment
Share on other sites

Μη στεναχωριεσαι. Μάλλον θα ξαναπροσπαθήσουν πολύ σύντομα. Πρόσεξε την ποιότητα του νερού( χαμηλό ph και σκληρότητες) και έχε την θερμοκρασία στους 28 C. Όταν γεννήσουν και μέχρι να αρχίζουν να κολυμπούν μην κάνεις αλλαγή νερού και τάιζε μόνο τους γονείς(και το βασικότερο να ακούς τον Χρήστο :bigemo_harabe_net-66: ). Καλή σου επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια με την αρτεμια τι γινεται; στραφι πηγε αλλα δεν πειραζει. αλλο με απασχολει, καπου εδω μεσα διαβασα πως αφου ταισεις μετα χρησιμοποιεις τα υπολειματα ως βαση για την επομη καλλιεργεια αλλα δεν το βρισκω πουθενα. ισχυει η το πεταω οπως ειναι το μπουκαλι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ηρθε και η δευτερη γεννα! χθες το βραδυ πριν φυγω για δουλεια τα ειδα οτι ηταν ετοιμα και οταν γυρισα σπιτι τα ειχαν κανει τα αυγα! ευτυχως τωρα ειναι και το μεγαλο ενυδρειο εδω και την τεταρτη θα βαλω μεσα ολα τα αλλα και θα αφησω το ζευγαρι με τα μωρα! αντε να δουμε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...