Jump to content

Στήσιμο Νέου Ενυδρείου 125Λτ - Συμβουλές & Γνώμες


Lambretta

Recommended Posts

ε, ναι αυτο ακριβως λεω! μονο με τους κορμους των ξυλων επεσε το ph μου, γιατι σου κανει τοσο εντυπωση???

το ενυδρειο τρεχει ενα χρονο, τα ξυλα τα ειχα μεσα απο την πρωτη μερα και αρχισαν σταδιακα να ριχνουν σκληροτητα και ph,

οι τιμες τους σταθεροποιηθηκαν σε κανα τριμηνο αν θυμαμαι καλα (ισως και παραπανω...)

μετραω με κατι κορδελες 5 σε 1 της esha αλλα και με φορητο ph-meter της Hanna, θεωρω οτι οι τιμες μου ειναι ρεαλιστικες, γιατι με ρωτας λες και σου ειπα κατι "εξωγηινο"???

να τονισω οτι ισως και να το εχω παρακανει με την ποσοτητα των ξυλων, εχω βαλει σε 450λιτρα ενυδρειο περιπου 40-50 κιλα ξυλα...

μιλαμε για πολυ ξυλο!!!

post-48211-0-00771700-1359645696_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατι μου φενεται πολυ περιεργο να συ εριξε το ph μια μοναδα μονο το ξυλο φιλε μου..Τις μετρησεις απο τα τα στικς που μετρας δεν τις λαμβανω καν υποψιν μου γιατι δεν ειναι αξιοπιστα.Μετρα με ενα υγρο τεστ και πες μου...επεισης θελω και gh-kh..

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνω για την αξιοπιστια στις μετρησεις απο στικς, παντως το ph το μετραω με ενα καλουτσικο phmeter της Hanna, το θεωρω αρκετα αξιοπιστο, τα υπολοιπα ειναι μονο απο στικς δυστυχως, συγνωμη φιλε μου αλλα δεν εχω αγορασει ποτε υγρα τεστ, ουτε καν στο στρωσιμο, σιγα μην παω να παρω τωρα! παρολα αυτα σου παραθετω τις μετρησεις που μου ζητησες, ειναι GH->10 και KH->3

μενω Νεο Ηρακλειο, αν σε φερει ποτε ο δρομος σου θα χαρω να ερθεις να δεις το ενυδρειο, να κερασω ενα καφε και να μετρησουμε μαζι το νερο με υγρα τεστ αν μπορεις να διαθεσεις εσυ ή καποιος αλλος φιλος απο το φορουμ

Link to comment
Share on other sites

Στο λεω αυτο γιατι μου κανει μεγαλη εντιπωση να σου εριξαν τα ξυλα τοσο το ph σου,εδω παλευουμε με τυρη και καμια φορα δεν πεφτει τοσο.

Προσωπικα εχω εμπιστοσυνη στις μετρησεις μονο με υγρα τεστ,ακομα και το phμετρο μπορει να θελει καλυμπραρισμα και να μετραει λαθος.Οσο για τα στικς...μετρουσα ph6.8 και με υγρα ph 8...

Link to comment
Share on other sites

Στο λεω αυτο γιατι μου κανει μεγαλη εντιπωση να σου εριξαν τα ξυλα τοσο το ph σου,εδω παλευουμε με τυρη και καμια φορα δεν πεφτει τοσο.

Προσωπικα εχω εμπιστοσυνη στις μετρησεις μονο με υγρα τεστ,ακομα και το phμετρο μπορει να θελει καλυμπραρισμα και να μετραει λαθος.Οσο για τα στικς...μετρουσα ph6.8 και με υγρα ph 8...

χαχα! ειπαμε εχεις δικιο για τα στικς...

παντως σκεψου και το αλλο, το ph-μετρο μου μετραει 7,4 στη βρυση μου, αυτο ειναι απολυτως φυσιολογικο πιστευω, οποτε το 6,5 που μετραει στο ενυδρειο μου ειναι μαλλον σωστο, και σαν διαφορα να το δεις δηλαδη ποσο λαθος να κανει?

χωρις πλακα αν γουσταρεις μια μερα να περασεις απο δω να το δουμε μαζι πολυ ευχαριστως...

Link to comment
Share on other sites

για να γυρισουμε λοιπον στο θεμα μας και να βοηθησουμε και το παληκαρι, η θεση μου ειναι σαφης, βαλε ξυλα φιλε μου στο ενυδρειο και θα δεις διαφορα στο νερο σου, ακομα και σε μικροτερο βαθμο απο τη δικια μου περιπτωση (ειπαμε, εχω βαλει και 40-50 κιλα εγω...) να αλλαξει το ph σου παλι κερδος θα εχεις, και δεν ειναι μονο το ph, το ξυλο βελτιωνει σε διαφορα επιπεδα την ποιοτητα του νερου για τα ψαρια της περιοχης, πιστευω αξιζει να το δεις λιγο "ζεστα" αυτο πριν καταφυγεις σε οσμωση και τυρφη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

δυστυχώς εμφανίστηκαν κάποια σαλιγκαράκια στο ενυδρείο
έχουν ήδη αρχίσει να κάνουν ζημιά στα φυτά

τι πρέπει να κάνω?

απο ψαρια μονο ο μονομαχος ειναι μεσα στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Τι σαλιγκαράκια είναι ; Πως είσαι σίγουρος ότι φταίνε αυτά για τις ζημιές ; :)

Link to comment
Share on other sites

ειναι μικροσκοπικα
καποια ηταν λιγο πιο μεγαλα
δεν ειμαι σιγουρος για το οτι φταινε
απλα η εμφανιση τους, συνεπεσε με το οτι μου αρρωστησαν καποια φυτακια

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκαράκια "λαθρεπιβάτες" εκτός από το αισθητικό κομμάτι, καλό είναι να υπάρχουν σε ένα σύστημα.

Αν θέλεις, μπορείς να συμπληρώσεις τη φόρμα για τις ασθένειες των φυτών και από εκεί να δουν και τα υπόλοιπα μέλη αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα που πιθανολογώ ότι δεν οφείλεται στα σαλιγκάρια. :)

Επίσης, μπορείς να μας βάλεις και κάποια φωτογραφία από τους λαθρεπιβάτες να τους αναγνωρίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...