Jump to content

Θελω Να Βαλω Ramirezi


kalmichalis

Recommended Posts

καλησπερα. εχω στην κατοχη μου ενα ενυδρειο 100 λιτρα φυτεμενο με φουλ φωτισμο και co2.

εχω μεσα δυο σκαλαρια, 12 νεον τετρα και 6κορυ.

θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να βαλω μεσα ραμιρεζι και αν ηταν δυνατον και γκουραμι. εννοειτε πως θα διωξω τα σκαλαρια θεωρω πως ακομα και τωρα δεν κανουν τα σκαλαρια σε 100αρι.

ειναι δυσκολο σαν ψαρι για να εχει ωραια χρωματα?????????

ξερετε αν ειναι φιλικο προς τα αλλα ψαρια ή θα πεφτει ξυλο στο ενυδρειο....????????

και βασικο, ειχα δει κατα το παρελθον ραμιρεζι μερικες φορες σε πετ, και δεν ηταν τοσο εντονα τα χρωματα οπως βλεπω στις φωτο στο ιντερνετ, ειναι γενικα χρωματιστο ψαρι? ή οπως κατσει το dna του θα ειναι τα χρωματα του?????????

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

αν το ενυδρειο ειναι παλαιο και προσεγμενο σε ποιοτητα νερου εισαι ανετος.

προσωπικα θα επελγα περισσοτερα ραμ και δεν θα εβαζα γκουραμι καθολου.

σε σωστες συνθηκες θα δεις μοναδικα χρωματα και συμπεριφορα.

σε αλλα δεν ειναι επιθετικα,εκτος και αν υπαρχουν και αλλοι κολυμβητες; στην μεσαια ζωνη,οπως αυτα.

Link to comment
Share on other sites

επομενως με τα τετρα που κυκλοφορουν στη μεσαια ζωνη θα παιζουν ξυλο?

ο υψηλος φωτισμος τα επηρεαζει καθολου?

στο ταισμα ειναι περιεργα οπως οι δισκοι? με την ενοια περιμενουν το φαγητο στο στομα τους ή τρεχουν να το πιασουν?

Link to comment
Share on other sites

Τα ραμ το μόνο που θέλουν είναι καλή ποιότητα νερού. Τα χρώματά τους θα τα δείξουν αν τους παρέχεις τις σωστές συνθήκες. Μη περιμένεις κανένα ψάρι στο περιβάλλον του ενυδρείου σε ένα pet shop να δείξει τα κανονικά του χρώματα. Τώρα όσον αφορά το ταμπεραμέντο τους να μήν ξεχνάς πως είναι κιχλίδες πράγμα που σημαίνει ότι θα υπερασπιστούν το χώρο τους ιδιαίτερα αν σου κάτσει ζευγάρι και γεννήσουν. Καλό είναι να έχεις αρκετές κρυψώνες και φυτά και άμμο στο βυθό.

Link to comment
Share on other sites

Απο τις πολλαπλές αναπαραγωγές τα περισσότερα ψάρια του εμπορίου ειναι υποβαθμισμένα όσον αναφορα το χρώμα.Πρεπει να ψάξεις πολυ για να βρεις κάτι καλό.

Link to comment
Share on other sites

θα ηταν καλοι στγκατοικοι οι Mikrogeophagus ramirezi και Mikrogeophagus altispinosus?

μαζι με σκαλαρια πανε?

Link to comment
Share on other sites

Το οχι παει στο να τα βάλω ολα μαζι ή ακομα και τα δυο πρώτα που αναφέρω δεν κανουν;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου το εξηγήσεις λιγο;

Ειναι δυο ίδιας κατηγορίας και δεν μπορω να τα βάλω ενω μπορω να βάλω πχ 4,5 ραμιρεζι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάτι τέτοιο.

Αρχικά τα σκαλαρια πρέπει να φύγουν επειδη έχεις πολυ μικρό ενυδρειο για αυτά.

Τα German Blue Ram και τα Bolivian Ram ανήκουν και απο όσο ξέρω αποτελούν την οικογένεια Mikrogeophagus .Αν βάλεις 2 ζευγάρια η χαρέμια δεν θα έχουν αρκετό χώρο για να ορίσουν τις περιοχές τους.Επίσης τα αρσενικά θα σφαχτούν μεταξύ τους μέχρι το ένα να υποχωρήσει και τελικά να ψοφήσει αργά και βασανιστικά απο την πίεση που θα δέχεται.Πρεπει να διαλέξεις ενα απο τα 2 και να βάλεις χαρεμι (φυσικά αφού πληρεις και σκεφτείς τις απαραίτητες προϋποθέσεις).

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις απαιτήσεις, σύνθεση ενυδρείου, διατροφή κλπ διάβασε εδώ.

Όσον αφορά τα Bolivian Ram, επειδή κάποια στιγμή είχα ένα ζευγάρι στο Rio125 (περίπου 100 λίτρα καθαρά) θεωρώ πως τα λίτρα είναι οριακά για ένα ζευγάρι. Σε περίπτωση που δεν συμφωνούν, ο αδύνατος θα είναι πάντα στριμωγμένος και στρεσαρισμένος.

Για εμένα δύο είναι οι βασικοί παράγοντες για να μπορέσεις να διατηρήσεις τα ramirezi. α) Να μπορείς να τους δώσεις μαλακό σχετικά και καθαρό νερό, και β) να επιλέξεις υγειή ψαράκια (όχι ταλαιπωρημένα, όχι ρουφηγμένες κοιλιές και καλύτερα όχι υβρίδια)

Αν κάνεις τα παραπάνω και θέλεις να βγάλεις ζευγάρι, διάλεξε μια ομαδούλα από νεαρά ψαράκι και άφησε τα να σχηματίσουν μόνα τους κάποιο ζευγάρι. Στη συνέχεια απομακρύνεις τα υπόλοιπα ram... :)

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

επομενως αν καταλαβα καλα... μου λετε οχι bolivian οχι σκαλαρια.... μονο ramirezi.... σωστα? αυτο σε τι αναλογια θυλικα αρσενικα πανε?

Link to comment
Share on other sites

Για την αναλογία δεν μπορεί να σου απαντήσει κανείς με απόλυτη ακρίβεια.

Φρόντισε να έχει πολλές κρυψώνες το ενυδρείο και προσπάθησε να βρεις αρσενικό και 2-3 θηλυκά.Μπορεί να σχηματιστεί μόνο ζευγάρι και να πρέπει να φύγουν τα άλλα ή να τα πάνε καλά όλα μαζί

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...