Jump to content

ΜΕΓΑΛΗ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα

θα ήθελα την βοήθεια σας για την σκληρότητα (gh), συγκεκριμένα έχω τρεις γαμπρούς τους δυο τους έχω κολλήσει με τα ενυδρεία (ο ένας μου ξέφυγε προς το παρόν :lol: ) . εχουν και οι δυο το jwel rio 180

το ένα έχει λίπασμα jbl για υπόστρωμα και λάβα για χαλίκι, ξύλο μοπανι και αρκετά φυτά.

Δουλεύει ένα περίπου μήνα και έχει πολύ υψηλό gh 19.

Οι μετρήσεις είναι:

NH3/4=0

NO2 = 0

NO3 = 0

KH = 7

GH = 19

PH =7.5

Το άλλο έχει χαλαζιακο χαλίκι και λίπασμα τοπικά με ταμπλέτες jbl. έχει και αυτό ξυλό και αρκετα φυτα δουλευει περιπου 5 μηνες και εχει και αυτο gh 19.

και στα δυο το νερο βρυση ειναι gh 8 και κανουν αλλαγη και 15 μερες το 1/3.

μετρησεις του δευτερου ειναι:

NH3/4=0

NO2 = 0

NO3 = 0

KH = 6

GH = 19

PH =7.5

Και τα δυο έχουν εσωτερικό φίλτρο jwel και εξωτερικό eheim νομίζω το 2215.

Γιατί είναι τόσο υψηλό το gh????

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω οτι τα τεστ έχουν γίνει με υγρά και για το gh έχει γίνει με δυο διαφορετικές μάρκες.

Link to comment
Share on other sites

Απλώς έχεις μεγάλη σκληρότητα..

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτόν που έχει χαλίκι χαλαζιακό πες του να βγάλει λίγο και αφού το πλύνει να το τσεκάρει με υδροχλωρικό οξύ αν αφρίζει. Ο άλλος με τη λάβα μήπως έχει και καμιά ασβεστολιθική πέτρα μέσα;

Link to comment
Share on other sites

ασβεστολιθική πέτρα δεν υπάρχει σε κανένα από τα δυο και το χαλίκι δεν αφρίζει!

τα ενυδρεία εκτός αυτά που ανάφερα πριν (λάβα,χαλαζιακο,υπόστρωμα) έχουν ξύλα,φυτά και μερικά guppy.

το πρόβλημα είναι γιατί ανεβαίνει τόσο η σκληρότητα gh αφού το νερό είναι στο 8.

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαπιστώσει από προσωπική εμπειρία ότι πολλές φορές το χαλαζιακό χαλίκι που πουλάνε τα μαγαζιά, δεν είναι ουδέτερο...

Κάποιες φορές ακόμα και τα υγρά "αξιόπιστα" τεστ μπορεί να δώσουν αρκετά λάθος μετρήσεις σε σχέση με την πραγματικότητα, για πολλούς λόγους...

Πολλές φορές και επανειλημμένως έχει διαπιστωθεί ότι μέσα σε ενυδρεία υπήρχαν τελικά υλικά ή αντικείμενα που επηρέαζαν τη σκληρότητα του νερού, χωρίς να το έχει αντιληφθεί ο ιδιοκτήτης τους ή χωρίς να πηγαίνει το μυαλό του σε αυτά...

Οταν κάποιος συμπληρώνει το εξατμισμένο νερό στο ενυδρείο επανειλημμένως από τη βρύση, η σκληρότητα ανεβαίνει...

Πολλές φορές στη ζωή είμαστε σίγουροι 100% για κάτι που τελικά αποδεικνύετε ότι ήταν λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Πάμε ανάποδα. Ξύλα,φυτά και μερικά guppy δεν ανεβάζουν καμιά σκληρότητα. Η λάβα αν είναι όντως ηφαιστιακή λάβα δεν ανεβάζει. Το υπόστρωμα-λίπασμα jbl για φυτεμένα δεν ανεβάζει. Άρα ή το χαλίκι δεν είναι ουδέτερο ή δεν γίνονται αλλαγές νερού παρά μόνο συμπληρώνεται αυτό που εξατμίζεται και όχι με νερό α/ο.

Έχω ήδη λύσει ένα ενυδρείο παλιότερα επειδή το χαλίκι που μου πούλησαν ήταν "χαλαζιακό". Στη συνέχεια ψάχνοντας για νέο χαλίκι, ένας γνωστός καταστηματάρχης έσκιζε τα ρούχα του και μου έδειχνε πιστοποιητικά για το "χαλαζιακό" του χαλίκι. Πήρα 20 κιλά και την άλλη μέρα το πήγα πίσω. Η διαφορά ήταν ότι ήταν μίγμα χαλαζιακού με ασβεστολιθικές πετρούλες. Σε χαμηλό pH οι σκληρότητες ανέβαιναν στα ουράνια.

Σιγουρέψου για όλα αυτά και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

. Άρα ή το χαλίκι δεν είναι ουδέτερο ή δεν γίνονται αλλαγές νερού παρά μόνο συμπληρώνεται αυτό που εξατμίζεται και όχι με νερό α/ο.

Σιγουρέψου για όλα αυτά και τα ξαναλέμε.

Το χαλίκι και η λαβα σίγουρα είναι ουδέτερα γιατί έκανα τεστ και πριν τα βάλουμε αλλά και πριν λιγη ώρα!

αλλαγές νερού γίνονται 1/3 κάθε 15 μέρες και στα δυο ενυδρεία!

εξάτμιση δεν έχουν σχεδόν καθόλου και αν χάσουν λίγο νερό τότε συμπληρώνετε με νερό της βρύσης λίγο πριν την αλλαγή του νερού.

τα φίλτρα εχουν μεσα σφουγγάρια, υαλοβάμβακα και siporax.

δεν μπορώ να φανταστώ κατι άλλο που μπορεί να επηρεάζει το gh :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...