Jump to content

Πρόβλημα Με Oscar


akisg

Recommended Posts

Καλημέρα! Αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με το ένα απο τα 2 όσκαρ που έχω εδώ και 7 περίπου χρόνια!

Το ψάρι ζει μόνο του σε ενυδρείο των 240 λίτρων και συχνά, όπως συνηθίζουν, από βίαιες κινήσεις και χτυπήματα είχε μικροεκδρορες. Την τελευταία φορά όμως χτύπησε πολύ άσχημα στο κεφάλι με αποτέλεσμα επί ώρες να είναι αναίσθητο, σε βαθμό που είχα θεωρήσει ότι πέθανε. Τελικά συνήλθε αλλά είχε σοβαρό χτύπημα στη δεξιά πλευρά του κρανίου και στο μάτι. Αποκαταστάθηκε η κίνηση του και τα υπόλοιπα αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν δείχνει κανένα ενδιαφέρον να φάει.

Έχει κλείσει πλέον πάνω από ένα μήνα, έχω δοκιμάσει καθετι που σκέφτηκα (αλλαγές τροφής, ωμή γαρίδα, ζωντανά ψάρια, εκχύλισμα σκόρδου, άνοδο της θερμοκρασίας) αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Έχει αδυνατίσει αρκετά η κίνηση του του είναι μεν αργή αλλά δεν έχει κάποια σημάδια εξωτερικού προβλήματος. Δεν μπορώ να διαπιστώσω με βεβαιότητα ότι η όραση του είναι καλή.

Παρακαλώ για κάθε σκέψη και πρόταση που μπορεί να βοηθήσει!

Link to comment
Share on other sites

Τι μεγεθος εχει το 7χρονο ψαρι;

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

............................... όπως συνηθίζουν, από βίαιες κινήσεις και χτυπήματα είχε μικροεκδρορες.................

Δεν το συνηθίζουν τα ψάρια αυτο , κάτι άλλο συμβαίνει .

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση Το μήκος του είναι γύρω στα 27 με 30 εκατοστά. Σχετικά με τα "τινάγματα" και τα "χτυπήματα" , αυτή τη συμπεριφορά την δείχνει χρόνια τώρα και το ίδιο αλλά και το 2ο όσκαρ που έχω σε άλλο ενυδρείο, αλλά και την έχω διαβάσει σε άλλα posts του φόρουμ. Δέχομαι αυτό που λες και κατανοώ την πρόταση να στείλω την φόρμα συμπληρωμένη. Το θέμα είναι ότι σταμάτησε να τρώει και να δείχνει όλη αυτή τη "χαρούμενη" συμπεριφορά αμέσως μετά το σοβαρό χτύπημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις των φίλων! Πληροφορώ ότι σήμερα επιστρέφοντας από τη δουλειά βρήκα δυστυχώς το ψάρι νεκρό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...