Jump to content

Φίλτρο!


Recommended Posts

Έχω ένα φίλτρο εσωτερικό και μου φαίνεται ότι δεν καθαρίζει καλά το ενυδρείο, δεν ξέρω πόσα λίτρα φιλτράρει την ώρα το μόνο που ξέρω είναι ότι είναι κινέζικο και ότι είναι από τα πιο μικρά που κυκλοφορούν. Το ενυδρείο μου είναι 60lt και έχει 3 χρυσόψαρα και έναν γλύφτη από φυτά δεν έχει τπτ ψεύτικα μόνο(φίλτρο θερμοστάτη). Η ερώτηση μου είναι η εξής να βάλω εξωτερικό φίλτρο ή εσωτερικό? Μου είπαν στο ένα μαγαζί ότι το εξωτερικό φίλτρο είναι το καλύτερο( γερμανικό) και σ’ ένα άλλο μαγαζί μου είπαν να βάλω ένα εσωτερικό που φιλτράρει 350lt την ώρα(γερμανικό υλικά που έχει είναι μακαρόνι και σφουγγάρι και θερμοστάτη ενσωματωμένο). Το εξωτερικό παίρνει 4 διαφορετικά υλικά και μου είπαν ότι θα καθαρίζω το ενυδρείο μια φορά στους 4 μήνες ενώ με το άλλο το εσωτερικό μια φορά το μήνα. Το εξωτερικό κάνει 100 ευρώ και το εσωτερικό κάνει 55 ευρώ. Ποιο από τα 2 να επιλέξω? Έχω προβληματιστεί πολύ, θέλω κάτι που να κάνει τα ψαράκια μου χαρούμενα και να είναι αποτελεσματικό. Υπόψην το εξωτερικό φίλτρο μου είπαν στο άλλο μαγαζί ότι είναι προπολεμικό. Επίσης στο μαγαζί που έχουν το εσωτερικό φίλτρο μου είπαν να καταργήσω τον άνθρακα από το φίλτρο μου αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να το κάνω γιατί του ρίχνω αντι-χλώριο, αντι-stress και βακτήρια. Το αντι-χλώριο και το αντι-stress κάθε φορά που αλλάζω νερό και βακτήρια μια φορά την εβδομάδα. Τι να κάνω πείτε μου σας παρακαλώ. Τέλος θα ήθελα να μου πείτε κάτι για τον άνθρακα πάντα τον άνθρακα το έπλενα στην βρύση μετά τον βούταγα σε νερό ενυδρείου και μετά τον τοποθετούσα στο φίλτρο, τώρα πήρα μια άλλη μάρκα άνθρακα και όταν τον πλένω βγάζει συνέχεια μαυρίλα και φοβάμαι να τον βάλω μέσα στο ενυδρείο.

Σας ευχαριστώ πολύ,

Ι.Γ.

post-2729-1169994478_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

H gnomi einai exoteriko, giati meta ulika pou 8a tou baleis 8a exeis biologiko kai mixaniko filtrarisma.

An to exoteriko einai germanikis proeleusis tote 8a prepei na einai to Eheim 2213.

Link to comment
Share on other sites

H gnomi einai exoteriko, giati meta ulika pou 8a tou baleis 8a exeis biologiko kai mixaniko filtrarisma.

An to exoteriko einai germanikis proeleusis tote 8a prepei na einai to Eheim 2213.

Link to comment
Share on other sites

ενα ενα

60λιτρα να βαλεις ενα εξωτερικο μπορεις ενα eheim 12213

αλλα ειναι αρκετο δυνατο για τα λιτρα σου

φυτα βαλε μια ανουμπια θα σε βοηθησει στο ενυδρειο σου

αυτο το προπολεμικα τι ηταν μην ακους οτι ανησια σου λεει

ο ανθρακας ειναι λογικο να βγαζει μαυρηλα ανθρακας ειναι αστον μεχρη να βγαλει ολη την μαυριλα του και βαλτον μετα στο φιλτρο σου

το εσωτερικο φιλτρο που εχεις τωρα εχει μεσα μονο ανθρακα ή και σφουγκαρι

αν εχει σφουγκαρι και εχει στρωθει δηλαδη εχει δημιουργηθει πανω του αποικια βακτηριων δε χρηαζεται να προσθετεις

παντως σου λέω οτι καλυτερα να βαλεις ενα εξωτερικο θα μπορεις να βαλεις αρκετα υλικα

αυτη την βλακια οτι πρεπει να κανεις αλλαγες καθε 4μηνες μην τι πηστεψεις καθε ενυδρειο θελει αλλαγη νερου καθε 1μηνα το καλυτερο ειναι καθε 2 εβδομαδες 'η εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Με τα ψάρια που έχεις πρέπει να κάνεις αλλαγή νερού ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

Όσο για το φίλτρο σαφώς και το εξωτερικό είναι καλύτερο και στην περίπτωσή σου θα κερδίσεις και πολύτιμο χώρο.

Όσο για το 2213 πράγματι είναι προπολεμικό (τρόπος του λέγειν) αλλά δεν παύει να είναι ίσως το πιο αξιοπιστο φίλτρο. Και μπορείς να το βρεις ΠΟΛΥ πιο φτηνα (τουλάχιστον στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε ΠΟΠΟ χωρις παρεξηγηση ετσι? Τι ακριβως εννοεις με αυτα που γραφεις? Δεν βγαζω νοημα.. Κανε ενα τσεκ στο ποστ σου και πες μας. Με ενδιαφερει κι εμενα το θεμα.

υ.γ. Sorry για το off topic.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν φίλε μου βαλε εξωτερικό φίλτρο κερδίζεις χώρο στο μικρό ενυδρείο σου.

Τον άνθρακα τον βάζουμε μόνο εάν έχουμε κάνη θεραπεία και μετά τον βγάζουμε. Δεν έχει νόημα.

Το αντιχλώριο το ρίχνουμε στο νερό προτού το βάλουμε στο ενυδρείο μας. Αντιστρες άμα δεν έχεις ευαίσθητα ψάρια δεν είναι απαραίτητο να Βάλης και από οτι βλέπω δεν έχεις δύσκολα ψάρια. Τσάπα ξοδεύεσαι. Προσωπικά δεν έβαλα ποτέ αντιστρες και δεν μου ψόφησε κανένα ψάρι.

Έαν το ενυδρείο έχει σταθεροποιηθεί δεν είναι απαραίτητο να ρίχνεις ούτε βακτηρίδια. Τα βακτηρίδια ζουν μέσα στο φίλτρο σου και στο βυθό και μόνο ένα μικρό ποσοστό υπάρχει ελεύθερο στο νερό. Όποτε κάνης λοιπόν αλλαγές δεν χάνεις τα βακτηρίδια σου. Και εδώ τσάπα ξοδεύεσαι. Βακτηρίδια βάζουμε μετά από θεραπεία γιατί ορισμένα φάρμακα τα σκοτώνουν.

Αποφάσισε τη θέλεις να έχεις ψάρια του κρύου η του ζεστού νερού και ανάλογα βάζεις μετά ψάρια και φυτά .Τώρα τη θερμοκρασία έχεις στο ενυδρείο σου;

Αλλαγές νερού κάνουμε κάθε εβδομάδα 20-30% ανάλογα με την ιχυοφορτηση. Μόνο σε ενυδρεία με πάρα πολλά λίτρα μπορούμε να κάνουμε αλλαγές ανά 15 μέρες.

Ελπίζω να καλύφτηκες :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και μπορείς να το βρεις ΠΟΛΥ πιο φτηνα (τουλάχιστον στην Αθήνα.

+1

ΠΟΛΥ πιο φτηνα.

Κοιτα και κανα ebay αν δεν βολεύει η Αθήνα (με τις βενζίνες παλι πιο φτηνα θα σου ρθει)

Link to comment
Share on other sites

H gnomi einai exoteriko, giati meta ulika pou 8a tou baleis 8a exeis biologiko kai mixaniko filtrarisma.

Μπήκα στην εταιρία TETRA και βρήκα το Hydor Bravo 120 είναι εξωτερικό φίλτρο για ενυδρεία μικρότερα των 100lt με βολεύει και η τιμή του 31 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στην εταιρία TETRA και βρήκα το Hydor Bravo 120 είναι εξωτερικό φίλτρο για ενυδρεία μικρότερα των 100lt με βολεύει και η τιμή του 31 ευρώ. Τι λές?

Link to comment
Share on other sites

An to exoteriko einai germanikis proeleusis tote 8a prepei na einai to Eheim 2213.

Μπήκα στην εταιρία TETRA και βρήκα το Hydor Bravo 120 είναι εξωτερικό φίλτρο για ενυδρεία μικρότερα των 100lt με βολεύει και η τιμή του 31 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...