Jump to content

Τεστ Νερου Korallen-Zuncht.


Recommended Posts

Αγόρασα το τεστ για το κάλιο (potassium) της korallen-zuncht.

Το έχει πάρει άλλος;

Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται η χρωματική αντιστοιχία για να βγάλω το αποτέλεσμα.

Αν γνωρίζει κανένας,ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το τεστ για το κάλιο (potassium) της korallen-zuncht.

Το έχει πάρει άλλος;

Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται η χρωματική αντιστοιχία για να βγάλω το αποτέλεσμα.

Αν γνωρίζει κανένας,ας βοηθήσει.

up.

Το έχει αγοράσει κανένας η είμαι ο μόνος;

Link to comment
Share on other sites

αντε βρε...πιονερος και πρωτοπλαστος.χεχε

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο μόνος είσαι...έχει βγάλει και η Salifert τέστ για Κάλιο πολύ αξιόπιστο και την εικονογράφηση μάλιστα στις οδηγίες την έχει κάνει ο Αίολος...

Link to comment
Share on other sites

παντως για να μην αισθανεσαι μοναξια σε ''κουφη'' αγορα,να σου πω πως διαθετω 500μλ καλιο για θαλασσινο χωρις ποτε να το εχω χρισημοποιησει,και δεν διαθετω καν τεστ καλιου.....

χεχε,ελπιζω να σου εφτιαξα την δισθεση.υπαρχουν και χειροτεροι καμμενοι...

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το κάλιο απο τις αλλαγές νερού φαίνεται να καλύπτει τις ανάγκες μας χωρίς προσθήκη.

Αλλά η χρήση ζεόλιθου δείχνει να τραβάει Κάλιο όπως αναφέρουν πολλοί χρήστες της Zeovit,Νeozeo κτλ..

Οπότε έκανες καλή κίνηση με την αγορά του τεστ.

Link to comment
Share on other sites

εγω με το υγρο καλλιο......εκανα καλα...???χιχιχιχι

Link to comment
Share on other sites

Kώστα κάνει δουλειά.

Οι λατινοαμερικάνοι Reefάδες το χρησιμοποιούν εδώ και χρόνια...Επίσης είναι γνωστό οτι όταν είναι σε σωστές αναλογίες τονίζει τα μπλέ χρώματα στα κοράλλια...

Link to comment
Share on other sites

ναι,αλλα ειναι και σουπερ επικυνδινο δηλητηριο.χωρις τεστ και μαλιστα αξιοπιστο,ουτε για αστειο.

Link to comment
Share on other sites

αντε βρε...πιονερος και πρωτοπλαστος.χεχε

Αυτό βλέπω!

Μάλλον ο μόνος είσαι...έχει βγάλει και η Salifert τέστ για Κάλιο πολύ αξιόπιστο και την εικονογράφηση μάλιστα στις οδηγίες την έχει κάνει ο Αίολος...

Το ξέρω και της Slifert.

Από εκεί που το παράγγειλα μπορούσα να πάρω και τα δυο.

Τελικά πήρα της Korallen.

Δεν ξέρω πως μου ήρθε!! :chair:

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το κάλιο απο τις αλλαγές νερού φαίνεται να καλύπτει τις ανάγκες μας χωρίς προσθήκη.

Αλλά η χρήση ζεόλιθου δείχνει να τραβάει Κάλιο όπως αναφέρουν πολλοί χρήστες της Zeovit,Νeozeo κτλ..

Οπότε έκανες καλή κίνηση με την αγορά του τεστ.

Έκανα μέτρηση και το τεστ βγαίνει εντελώς άσπρο (το νερό).Μου θυμίζει το ούζο. :drunk:

Είναι φυσιολογικό;

Αν είναι σωστό έτσι,τότε έχω πολύ χαμηλό κάλιο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει τις οδηγίες ούτε το έχω πιάσει στα χέρια μου...

Δεν θα αγόραζα τέστ ΚΖ την στιγμή που το ίδιο τέστ της salifert έχει μισή τιμή...την έχω σε πιο υψηλή εκτίμηση την Salifert στο θέμα τέστ είναι η πρώτη εταιρία που έβγαλε το τέστ αυτό και όχι μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Τεστ για κάλιο εκτός από την Salifert έχει κυκλοφορήσει και η RED SEA, το οποίο είναι πολύ χρονοβόρο και δύσχρηστο

Potassium-1.jpg

Potassium_K.jpg

Link to comment
Share on other sites

Της Salifert πρέπει να είναι και το πιο εύκολο!

Το σίγουρο είναι ότι μόλις ετοιμάσω το νερό της αλλαγής θα κάνω μια μέτρηση για να δω τι θα δείξει!

Λογικά πρέπει να μετράει κανονικά.

Πάντως δεν νομίζω να γλυτώνω και την αγορά του Salifert!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι βρήκα κάποια άκρη.

Έκατσα και έκανα μετάφραση τις οδηγίες.

Το νερό γίνεται άσπρο και μετακινείς το αντιδραστήριο σιγά-σιγά από τα δεξιά προς τα αριστερά.

Όταν δεν φαίνεται καθόλου η πολύ λίγο η χρωματική μπάρα,τότε βλέπεις το αποτέλεσμα.

Είναι πάντως λίγο άρπα κόλα το τεστακι!!

Το αποτέλεσμα είναι πολύ στο περίπου. :bigemo_harabe_net-86:

Link to comment
Share on other sites

Eίναι λίγο περίεργο για τους πιο πολλούς η εισαγωγή τεστ Καλίου στην φαρέτρα με τις μετρήσεις αλλά σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μας.

Πού και πού μετράω Κάλιο και εγώ στο τεστόσπιτο του Αίολου...και μαζί και Ιώδιο...

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Eίναι λίγο περίεργο για τους πιο πολλούς η εισαγωγή τεστ Καλίου στην φαρέτρα με τις μετρήσεις αλλά σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μας.

Πού και πού μετράω Κάλιο και εγώ στο τεστόσπιτο του Αίολου...και μαζί και Ιώδιο...

Με ποιο τεστ;

Άμα θέλετε πάντως μπορώ να σκαναρω (από αύριο) τις οδηγίες και να τις ανεβάσω σαν φωτογραφία!

Από εκεί και πέρα ο Aiolos αν θέλει ας τις φτιάξει.Ας γίνει και από τα παιδιά η μετάφραση.

Αφού υπάρχουν οδηγίες για τα άλλα δυο τεστακια και θέλετε ας προστεθούν και αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου κακή ιδέα..έχουμε και άτομο που γνωρίζει Γερμανικά οπότε κάτι θα γίνει :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου κακή ιδέα..έχουμε και άτομο που γνωρίζει Γερμανικά οπότε κάτι θα γίνει :bigemo_harabe_net-64:

Άμα θέλετε εγώ είμαι έτοιμος!

Οδηγίες έχει στα Γερμανικά αλλά και στα Αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Στείλτε το θέμα στον Γενικό Συντονιστή Θαλασσινού...να γυρίσει τα γρανάζια του ΑΖ.

Link to comment
Share on other sites

Μάπα τεστ πήρες, χρωματικές διαφορές πραγματικά ανύπαρκτες.Γνώμη μου μην μπεις στην διαδικασία να το μετράς και αν μπεις μην διαταράξεις την ισορροπία του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...