Jump to content

Σκεψεις Για Ενυδρειο Με Apistogramma


paul.asty

Recommended Posts

Λοιπον εχω ενα ενυδρειο 120lt

και πηγαινοντας για μια βολτα σε ενα pet shop ειδα αυτα τα ωραια ψαρακια(σιγκεκριμενα apistogramma cacatuoides)

και ετσι σκεφτηκα να φτιαξω το ενυδρειο μου συμφωνα με τις απαιτησεις τους

1.ποσα τετοια ψαρακια μπορω να βαλω σε αυτο το ενυδρειο?

2.ποιοι ειναι ιδανικοι συγκατικοι?

3.τι θα χρειαστω για το ενυδρειο(διακοσμηση)?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε....ειναι απο τα πιο ομορφα ψαρακια(νανοκιχλιδες) με πολυ ωραια χρωματα....εγω σε 70λ εχω ενα ζευγαρι απο αυτα αρσεν-θυληκο...τωρα θα σ πουνε οι ειδικοι αν μπορεις να βαλεις η αν μπαινουν σε χαρεμι αυτα.....ιδανικοι συγκατοικοι για μενα θα ειναι τα corydoras κ κυριως η τα panda i sterbai.....και ενα κοπαδακι απο tetra cardinal i black neon tetra θα ειναι μια καλη προσθηκη.....απο διακοσμηση θα πας σε ψιλοκκοκο χαλικακι σκουρο η σε αμμο οχι λευκη ομως.....πολλες κρυψωνες(καμμια καρυδα μεσα) και πυκνη βλαστηση....η χρηση τυρφης για εναν τετοιο συνδιασμο ειναι μια πολυ θετικη προσθηκη οπως και τα φυλλα cattapa i almond leaves στο βυθο....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα. Εν μέρει θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Τα cacatoo είναι όντως πολύ όμορφα ψαράκια απο θέμα εμφάνισης αλλά και ενδιαφέροντα απο θέμα συμπεριφοράς. Στα λίτρα σου θα μπορούσες να πας και για χαρεμάκι (1 αρσ - 2 θυλ) αρκεί να είναι καλά φυτεμένο με κρυψώνες. Το ιδανικό θα ήταν για μένα 1 ζευγάρι. Απο συγκάτοικους μια πολύ καλή επιλογή και δοκιμασμένη είναι τα cardinal tetra τα οποία θα δώσουν χρώμα και κίνηση στο ενυδρείο σου. Θα μπορούσες να βάλεις και cories αλλά αν σου ζευγαρώσουν τα απίστο να ξέρεις ότι θα πέσει αρκετό κυνηγητό για να υπερασπιστούν τη περιοχή τους. Περισσότερα για τα apistogramma μπορείς να διαβάσεις και σε ένα άρθρο εδώ

Έγινε επεξεργασία - fantazio77
Link to comment
Share on other sites

Περισσότερα για τα apistogramma μπορείς να διαβάσεις και σε ένα άρθρο εδώ

Sorry για το off-topic παίδες, αλλά αυτό το άρθρο σου φίλε Νίκο δε χορταίνω να το διαβάζω πραγματικά!! και η φωτογραφία του άρχοντά σου τα σπάει, στο έχω πει και από κοντά εξάλλου :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εν μέρει συμφωνώ με τους απο πάνω .

Αύριο θα σου πω αρκετές χρήσιμες πληροφορίες .Απαντησε όμως στις παρακάτω ερωτήσεις .

1Τι μετρήσεις έχεις ;

2Εισαι διαθετιμενος να χρησιμοποιήσεις καποιο μέσο μείωσης πεχα και ποια ;

3 Τι λάμπες έχεις και τι λιπάσματα ;

4 Διαστάσεις ;

5Κλεινεις αποκλειστικά προς κακατου;

6 Το σκέφτεσαι Φουλ φυτεμενο ,low tech φυτεμενο ή βίοτοπικο;

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το off-topic παίδες, αλλά αυτό το άρθρο σου φίλε Νίκο δε χορταίνω να το διαβάζω πραγματικά!! και η φωτογραφία του άρχοντά σου τα σπάει, στο έχω πει και από κοντά εξάλλου :buttrock:

:blush: θενκς

Link to comment
Share on other sites

1.ph 8

no3 >12.5

2.αν χρειαστει θα κατεβασω το ph , αλλα δεν γνωριζω το πως

5.ναι , αλλα αν εχετε να μου προτεινετε καποιο αλλο ειδος πολυ ευχαριστως

6.προς βιοτοπικο το βλεπω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μπορείς και 3θ η περισσοτερα 1 αρσ αλλα με καταλληλη διακοσμηση.Εγω θα προτεινα βιοτοπικο με πολλες πολλες ριζες και λιγα πολυ ευκολα φυτακια.Πες μας και υπολοιπο εξοπλισμο

Οι λαμπα σου ειναι λαθος κελβιν και λιγα βαττ , οι ταμπλετες ειναι για καταπολεμηση αλγης αρα δεν δινεις κατι ουσιαστικο στα φυτα σου,

Link to comment
Share on other sites

πρωτα πριν φτασεις στα ψαρια θα πρεπει να φτιαξεις το ενυδρειο σου και φυσικα να το στρωσεις ωστε να το χαρεις αργοτερα χωρις προβληματα

Link to comment
Share on other sites

εννοειτε , αλλα θελω να δω τι ψαρια θα βαλω , για να φτιαξω το ενυδρειο συμφωνα με τις απαιτησεις τους

Link to comment
Share on other sites

Φιλε τα φιλτρα σου δεν επαρκουν.Παρε ενα φτηνο εξωτερικο και κοιτα και στις αγγελιες για προσφορες.

Αμμο λευκη μπορεις να βαλεις αλλα χαλαζιακη

Το πεχα σ ειναι παρα πολυ ψηλα πρεπει να το κατεβασεις με αο ή τυρφη(blackwater)

Link to comment
Share on other sites

Αντίστροφη ΄Οσμωση

Ποταμίσια άμμος λογικά ναι αλλά με κατάλληλη επεξεργασία και μόνο αν δεν είναι ασβεστολιθική.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

επειδη αν ριζες αγορασω απο μαγαζι θα βγει παρα πολυ

εχω διαβασει απο πολλους για αμπελι,τι λετε?

εχετε να μου προτεινετε καποιο αλλο ειδος apistogramma?

Link to comment
Share on other sites

το έχω επιχειρήσει με άριστα αποτελέσματα...... ρίξε μια ματιά.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69865&hl=apistogramma&fromsearch=1

Link to comment
Share on other sites

εκανα ενα λαθος

οι ταμπλετες που χρεισιμοποιω ειναι αυτες ------>http://www.123aquatics.co.uk/products/aquarium/treatments/water-treatments/tetra-plant-crypto-aquarium-plant-fertiliser-tablets-1900.aspx

επειδη αν ριζες αγορασω απο μαγαζι θα βγει παρα πολυ

εχω διαβασει απο πολλους για αμπελι,τι λετε?

επεισης μπορω αν μαζεψω μονος μου την αμμο?

Link to comment
Share on other sites

Την άμμο μπορείς να την μαζέψεις μόνος σου, από σημείο όμως που να γνωρίζεις ότι είναι μακρυά από πηγές μόλυνσης.

Το έχουν κάνει πάρα πολλά παιδιά χωρίς πρόβλημα.

Για τα κλαδιά από το αμπέλι δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει.

Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να είναι εντελώς στεγνά και αν έχεις τη δυνατότητα να τα περάσεις με μια κατάλληλη ρητίνη για να είσαι 100% σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...