Jump to content

Διατροφή Green Terror


george78

Recommended Posts

Ειναι η δεύτερη μέρα που τα έχω στο ενυδρειο μου(δυο αρσενικά) κ ειναι η πρώτη μέρα σήμερα που προσπάθησα να τα ταισω. Τους έδωσα της hikary cichlid stapic η οποία ειναι σε στρογγυλά μέτριου μεγέθους (medium pellet).επιπλεουσα τροφή . Το πρόβλημα ειναι ότι πανε στην τροφή την μασάνε για λίγο κ μετά την πετάνε έξω πάλι. Νομιζω ,σύμφωνα το μέγεθος τους (γύρω στα13- 15cm) έπρεπε να την καταπίνουν . Υπάρχει περίπτωση να μην τους αρέσει; Μήπως θέλουν πιο μαλακή τροφή;

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να τα ταισεις κατεψυγμενα bloodworms, tubifex τωρα που ειναι καινουργια στο ενυδρειο αν και νομιζω οτι σιγα σιγα θα αρχισουν να τρωνε!

Link to comment
Share on other sites

Τρίτη μέρα στο ενυδρειο κ νομίζω. Οτι έχω θέμα ήδη με τον ένα green terror. Σηκώθηκα το πρωί κ τον ειδα να καθετε στην πίσω άκρη του ενυδρειου. Αραιά κ που βγαίνει κάνει μια βόλτα , κυνηγάει τον άλλο(εχθές όλη μέρα αυτό έκανε) κ ξανα επιστρέφει πίσω!!!λετε να ειναι ακόμα στρεσαρισμενος; Κάποιος τρόπος αντιμετωπίσεις υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

δώσε τους χρόνο φίλε μου για να προσαρμοστούν! ποιός ξέρει τι έχουν τραβήξει μέχρι να φτάσουν σε σένα και τι φόβο έχουν εισπράξει.... δώσε τους χρόνο και λίγο υπομονή :)

Link to comment
Share on other sites

να μην αρχιζω να απογοητευομαι δηλαδη?

φαγητο να μην τους δωσω?το φως να το αναψω?

Link to comment
Share on other sites

να μην αρχιζω να απογοητευομαι δηλαδη?

φαγητο να μην τους δωσω?το φως να το αναψω?

Κανονικά τηρείς τον φωτισμό του ενυδρείου (πρέπει τα φώτα να ανάβουν και να κλείνουν συγκεκριμένες ώρες και για το λόγο αυτό είναι απαραίτητος ένας χρονοδιακόπτης!)

Ρίχνεις ελάχιστη τροφή να δεις αν θα φάνε.... αν θα φάνε ρίχνε τόση ποσότητα (εννοείται με μέτρο) ώστε να την καταναλώσουν σε 1-2 λεπτά

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο εφαγαν τελικα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο εφαγαν τελικα;;;

μπα,δεν τους εχω ρηξει ακομα...αγορασα sera vipagran(ειναι μικροτερα κομματακια)

Παντως κ το αλλο ψαρακι σημερα δεν το βλεπω κ αυτο καλα...ΣΑΝ να μην εχει ορεξη.

Το προηγουμενο παντως δεν εχει ξεκολησει καθολου απο τον βυθο του ενυδρειου...το πρωι το ειδα σαν να ηταν ξαπλωμενο κ αναπνεε βαρια!!!Τωαρα παλι απλα επιπλεει στο ιδιο σημειο κ δεν κουνιεται καν...(δεν εχω οπτικη γωνια καλη ,γιατι εχω κατι πετρες μπροστα κ προσπαθω να δω ενδοιαμεσα κ πλαγια.)

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά τηρείς τον φωτισμό του ενυδρείου (πρέπει τα φώτα να ανάβουν και να κλείνουν συγκεκριμένες ώρες και για το λόγο αυτό είναι απαραίτητος ένας χρονοδιακόπτης!)

Ρίχνεις ελάχιστη τροφή να δεις αν θα φάνε.... αν θα φάνε ρίχνε τόση ποσότητα (εννοείται με μέτρο) ώστε να την καταναλώσουν σε 1-2 λεπτά

εχω χρονοδιακοπτη αλλα θεωρησα σωστο να μην το αναβα κ εχθες μηπως κ στρεσαρονται περισσοτερο.να το αναψω σημερα?τι λες?ΤΑ βλεπω χειροτερα σημερα κ τα δυο

Link to comment
Share on other sites

εχω χρονοδιακοπτη αλλα θεωρησα σωστο να μην το αναβα κ εχθες μηπως κ στρεσαρονται περισσοτερο.να το αναψω σημερα?τι λες?ΤΑ βλεπω χειροτερα σημερα κ τα δυο

Είναι κανόνας όταν εισάγουμε τα νέα μας ψάρια στο ενυδρείο να επικρατεί συσκότιση και να μην ανάψουν για εκείνη τη μέρα, για το λόγο του στρες που πολύ σωστά προανέφερες..

Στην περίπτωση που τα εισάγεις βράδυ (όπως έκανα κι εγώ), δε χρειάζεται να επικρατήσει συσκότιση και την επόμενη μέρα.

Όσο για τα ψάρια δώσε τους ακόμα λίγο χρόνο και ρίξε ελάχιστη τροφή από την Vipagran που πήρες να δεις πως θα αντιδράσουν

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω Γιωργο να στρωσουν ειλικρινα και να πεσουν στο :bigemo_harabe_net-112: !!!

Link to comment
Share on other sites

με ανυσηχει που λες ανασάνει βαριά κ.α. δώσε μας λίγες πληροφορίες για το ενυδρειο σου και ήταν στρωμένο οταν τα έβαλες και με ποιο τροπο; επίσης μετρήσεις έχεις κανει; και ποιες ειναι;

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

παιδι δυστυχως ....ΑΜΜΩΝΙΑ!!!

εχθες το απογευμα το προσεξα!πηρα ενα σκευασμα της jbl (δεν θυμαμαι την ονομασια του).ΘΑ κοιταξω το απογευμα να σας πω ποιο ακριβως ειναι.

το εβαλα μεσα στο εξωτερικο φιλτρο κ το "μακαρονι"το μεταφερα στο εσωτερικο.Αυτα για την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

με ανυσηχει που λες ανασάνει βαριά κ.α. δώσε μας λίγες πληροφορίες για το ενυδρειο σου και ήταν στρωμένο οταν τα έβαλες και με ποιο τροπο; επίσης μετρήσεις έχεις κανει; και ποιες ειναι;

το εχω γυρω στα 4 χρονια με ενα πλεκο για την ωρα.Πριν ηταν με ενα μεγαλο οσκαρ το οποιο αυτοκτονησε πηδωντας εξω απο αυτο. το λαθος ειναι μαλλον που οταν εβαλα τα νεα ψαρακια μεσα ερηξα κ το νερο του ενυδρειου που τα μεταφερα.!!!!!Ανεβασε αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

ξανά συγουρεψου για το αποτέλεσμα της μετρήσεις και κανε μια γερή αλλαγη νερου......

ναι πραγματι υπαρχει!

Το ενα ψαρι ειναι σχεδον πεθαμενο τωρα..Εχει γυρισει αναποδα,εχουν θολωσει τα ματια του ,εχει χασει τα χρωματα του και βαρια ανασαινει σχεδον καθολου δηλαδη !!!το αλλο παραμενει στον βυθο πισω απο τις ππετρες χωρις να κινηται!

Εβαλα μεσα στο εξωτερικο φιλτρο, της jbl το AMMO EX.(εχθες το βραδυ το εβαλα).Tα παιδια απο το μαγαζι που αγορασα τα ψαρια μου ειπαν να μην κανω αλλαγη γιατι ετσι ισως προσθεσω κ αλλη αμμωνια.Απλα να βαλω μονο το ΑΜΜΟ ΕΧ (600gr) kai διπλη δοση το prime(Seachem),

Link to comment
Share on other sites

οτι σου ειπε ο lykourgos και ριξε μπορεις μεχρι 5απλη δοση prime τουλαχιστον να αποτοξινωσεις την αμμωνια και μετρηση μετα απο 2-3 ωρες να δεις τι γινεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως τελος το ενα ψαρακι.

Προσθεσα κ sera nitrivek.To καλο ειναι παντως οτι η αμμωνια επεσε αρκετα 0,1mg/l

To αλλο ψαρακι,η κατασταση του,παραμενει σταθερη.Δεν κολυμπαει κ απλα καθετε στον πυθμενα του ενυδρειου πισω απο τις πετρες διπλα απο την εισοδο του εσωτερικου φιλτρου.Λετε να την γλυτωσει?

Πρωτη φορα μου εμφανιζετε αμμωνια στο ενυδρειο κ ειληκρινα δεν το περιμενα να παρει τετοια παραμορφωση το ψαρακι .Ειχε τοσο εντονα χρωματα ποθ μεσα σε λιγοτερο απο οχταωρο εξαφανηστικαν τα παντα μεχρι κ τα ματια του ειχαν θολωση σε απιστευτη ενταση.!Οτι χειροτερο.Πραγματικα στεναχωρηθηκα.Ελπιζω το αλλο να παει καλυτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι φιλαρακι! το πρωι ξαναμετρα αμμωνια και αν δεις κανε παλι αλλαγη με prime!το θεμα ειναι γιατι ανεβασε ετσι αμμωνια πρεπει να ψαξεις να βρεις την αιτια!!

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται να ρίχνει πολα ζουμια το καλύτερο φάρμακο ειναι η αλλαγη νερου!! ρίξε και prime! και φυσικα θα συμφωνήσω γιατι ανέβασε αμμωνία μήπως δεν είχε στρωθεί καλα η δεν έχεις καλη φίλτρανση; πρόσεχε πολυ με αυτο το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

παει κ το δευερο(σημερα το πρωι).ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ!!!

παντως η αμμωνια εχει πεσει.Και τωρα?Οπως φαινετε μονο ο πλεκο την γλυτωσε

Αραγε ποιοι ειναι οι λογοι που ανεβηκε η αμμωνια?

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται να ρίχνει πολα ζουμια το καλύτερο φάρμακο ειναι η αλλαγη νερου!! ρίξε και prime! και φυσικα θα συμφωνήσω γιατι ανέβασε αμμωνία μήπως δεν είχε στρωθεί καλα η δεν έχεις καλη φίλτρανση; πρόσεχε πολυ με αυτο το θέμα!

οταν λες οτι δεν εχει στρωθει καλα το ενυδρειο πως το εννοεις?Οσο για την φιλτρανση?

ενημερωτικα το ενυδρειο το εχω γυρω στα 4 χρονια .τα λιτρα του ειναι 240 λτ κ εχω εσωτερικο φιλτρο με σφουγγαρια κ εξωτερικο fluval 305 οπου μεσα εχω στισ 5 θηκες του sera siporax k στην αλλη θηκη ανθρακα.Λες ν αμου την εκανε ο ανθρακας την ζημια που ειχα να τον αλλαξω δυο μηνες?(ελπιζω να μην ειναι τοσο σοβαρος αυτοσ ο λογος κ με βριζετε μετα...Οχι οτι θα εχετε αδικο φυσικα...)

Καποιοι φιλοι μου ειπαν οτι μπορει να ηταν κ αρρωστα τα ψαρακια.Εγω παντως δυσκολο το βλεπω γιατι τα υπολοιπα που εχει εκει φαινονται μια χαρα οπως ηταν κ τα δικα μου

Υστερα απο ολα αυτα το φως δεν το εχω αναψει ακομα.Τι να κανω ?Να το αναψω απο δω κ περα?

Τελος ,ποια ειναι τα επομενα βηματα που πρεπει ν αακολουθησω απο εδω κ περα ωστε ν ξανα τοποθετησω ψαρακια κ ποσο μερες τουλαχιστον μετα.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο τον ανθρακα βγαλτον τον βαζουμε μετα απο θεραπεια για να τραβηξει οτι εχει μεινει απο το φαρμακο και στις αρχες ποτε σε μονιμη βαση.δεν μας ειπες ποση αμμωνια ανεβασε το ενυδρειο γιατι 2 στα 2 ψαρια εκτος εμενα μου φαινεται καπως αν και σου εχω πει τη γνωμη μου για εκει που τα πηρες!τα φωτα τα αναβεις με το χρονοδιακοπτη κανονικα μονο τον πλεκο δεν εχεις τωρα.οι μετρησεις που θα κανεις θα δειξουν αν ειναι ασφαλες το νερο για να βαλεις ψαρια μεσα!το φιλτρο ποσο καιρο ειχες να το καθαρισεις;;;

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο τον ανθρακα βγαλτον τον βαζουμε μετα απο θεραπεια για να τραβηξει οτι εχει μεινει απο το φαρμακο και στις αρχες ποτε σε μονιμη βαση.δεν μας ειπες ποση αμμωνια ανεβασε το ενυδρειο γιατι 2 στα 2 ψαρια εκτος εμενα μου φαινεται καπως αν και σου εχω πει τη γνωμη μου για εκει που τα πηρες!τα φωτα τα αναβεις με το χρονοδιακοπτη κανονικα μονο τον πλεκο δεν εχεις τωρα.οι μετρησεις που θα κανεις θα δειξουν αν ειναι ασφαλες το νερο για να βαλεις ψαρια μεσα!το φιλτρο ποσο καιρο ειχες να το καθαρισεις;;;[/quote

Sorry λάθος το διατύπωσα!!!! Ηθελα να πω ότι ετσι πάντα δούλευα τα φίλτρα μου. ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΒΓΑΛΕ ΑΜΜΩΝΙΑ , πέταξα έξω τον άνθρακα κ έβαλα της JBL ammo ex 600gr . Οσο για το φίλτρα το καθαρίζω κάθε 5-7 εβδομάδες ξεπλενοντας το viporax(sera) k αντικαθηστοντας τον άνθρακα .αρα ο ανθρακας δεν χρειάζεται μέσα στο φίλτρα; ΜΟΝΟ μετα απο θεραπεία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...