Jump to content

Έχω σωστό φιλτράρισμα;


Xenos

Recommended Posts

Φιλοί χομπίστες σας χαιρετώ.

Έχω ένα καινούργιο ενυδρείο, 200 L (Aquatlantis 100 x 40x 50). Έχει εσωτερικό φίλτρο με αντλία Hydro Pico 400 που ήταν μέρος του σετ. Καθώς το ενυδρείο ήταν καινούργιο ζήτησα από το κατάστημα που το πήρα βαμβάκι φιλτραρίσματος από στρωμένο ενυδρείο (7 χ 7 χ 2 εκατοστά), και το έβαλα πάνω από το σφουγγάρι που μού έδωσαν . Από κάτω από το σφουγγάρι έβαλα ενεργό άνθρακα (1 σακουλάκι Fulva) και στο τέλος μακαρόνι. Επίσης έβαλα και ένα ξεχωριστό φίλτρο (εσωτερικό Resun 200), πιό πολύ γιατί ήθελα να βοηθήσω την οξυγόνοση του νερού μιάς και δημιουργεί πολλές μπουρμπουλήθρες χωρίς να έχω το θόρυβο της αντλίας.

Τα ψάρια που έχω είναι ένα oscar (περίπου 8 εκ)., 3 pleco (5 - 7 εκ. το καθένα) και 2 clown loaches (5 εκ. το καθένα).

Το νερό είναι στου 26 βαθμούς και όλες οι μετρήσεις καλές αν και προσέχω γιατί το ενυδρίο είναι καινούργιο και δεν γνωρίζω αν το μεταχειρισμένο βαμβάκι αρκεί για να αποροφήσει το βιολογικό βάρος και κατά πόσο έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος αμμωνίας (μάλλον απίθανο σε δύο εβδομάδες).

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τα φίλτρα που έχω και αν θα με καλύψουν στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

ποσα λιτρα γιριζουν την ωρα τα φιλτρα σου;

Το Pico 400 L/h

Το Resun 200 L/h

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ξερω πρεπει για να εχεις σωστο φιλτραρισμα πρεπει τα φιλτρα να γιριζουν 6 φορες τα λιτρα του ενυδρειου σου.

επισης μια καλη βιολογικη σειρα υλικων ειναι:ζεολιθος,αραγονιτης,νιτραζολ,ammo-stop,μακαρονι,ανθρακας,γιαλοβαμβακας(βαμβακι φιλτραρισματος).

αλλη μια λυση ειναι να βαλεις το υλικο sabstrate της exeim μαζι με μμακαρονι,ανθρακα και υαλοβαμβακα.

αλλη ειναι:ζεολιθος,μακαρονι,ammo-stop,τυρφη,γιαλοβαμβακας(ενα δαχτυλακι).

το σφουγκαρι λεω να το βγαλεις και να προσθεσεις και αλλα βιολογικα υλικα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, αν κατάλαβα καλά να βάλω τον υαλοβάμβακα τελευταίο, μετά το μακαρόνι; Επίση έχω μία απορία, γιατί να βγάλω το σφουγγάρι;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε xenos καλως ηρθες στο ΑΖ και καλη συνεχεια!

Σχετικα με τις ερωτησεις σου:

Καθώς το ενυδρείο ήταν καινούργιο ζήτησα από το κατάστημα που το πήρα βαμβάκι φιλτραρίσματος από στρωμένο ενυδρείο (7 χ 7 χ 2 εκατοστά), και το έβαλα πάνω από το σφουγγάρι που μού έδωσαν . Από κάτω από το σφουγγάρι έβαλα ενεργό άνθρακα (1 σακουλάκι Fulva) και στο τέλος μακαρόνι. Επίσης έβαλα και ένα ξεχωριστό φίλτρο (εσωτερικό Resun 200), πιό πολύ γιατί ήθελα να βοηθήσω την οξυγόνοση του νερού μιάς και δημιουργεί πολλές μπουρμπουλήθρες χωρίς να έχω το θόρυβο της αντλίας.

Το βαμβακι που προμηθευτηκες σιγουρα θα βοηθησε στην διαδικασια του στρωσιματος του φιλτρου σου,

Αλλα δεν μας ειπες μετα απο ποσο καιρο εβαλες τα ψαρια σου και ποσο καιρο λειτουργει το ενυδρειο σου,

Υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να μην εχει ολοκληρωθει η διαδικασια και το φιλτρο σου να μην ειναι ετοιμο να δεχτει το βιολογικο φορτιο του τανκ σου,

Δες εδω για τις σωστες διαδικασιες.

Οσον αφορα τον ανθρακα, να τον βγαλεις δεν χρειαζεται να τον χρησιμοποιεις παρα μονο μετα απο θεραπειες ετσι ωστε να αφαιρει τα υποληματα των φαρμακων.

Τα φιλτρα πρεπει να γυριζουν τουλαχιστων 3 φορες τον ογκο του νερου του τανκ ανα ωρα αρα εισαι οριακα!

και αν υποθεσεις οτι το φιλτρο μετα απο λογο καιρο πεφτει η αποδοση του τοτε ισως και να μην σε καλυψουν.

Γνωμη μου ειναι να αφαιρεσεις το εσωτερικο των 200 λ/ω και να παρεις ενα εξωτερικο οπως το Eheim 2213 το οποιο να το γεμισεις με μακαρονι και σφουγγαρι στη εισοδο του νερου, που σε συνδυασμο με το αλλο σου φιλτρο θα σε καλυψει και με το παραπανω.

Σχετικα με το setup του φιλτρου σου το νερο θα πρεπει να περναει ετσι : σφουγγαρι-μακαρονι-υαλοβαμβακας η βαμβακι και μετα να επιστρεφει στο τανκ σου. και σε περιπτωση που χρησιμοποιησεις ανθρακα να μπει μετα το μακαρονι.

Οσον αφορα την οξυγονωση του νερου σου, αν το νερο αναταρασεται στην επιφανεια απο το φιλτρο δεν χρειαζεσαι αντλια. αυτο βεβαια ειναι και σχετικο με το πληθος των ψαριων σου.

Πρεπει αμεσα να προμηθευτεις τεστ για NH4 και NO3/NO2 ετσι ωστε να δεις αν το φιλτρο σου ειναι στρωμενο!!

Τα ψάρια που έχω είναι ένα oscar (περίπου 8 εκ)., 3 pleco (5 - 7 εκ. το καθένα) και 2 clown loaches (5 εκ. το καθένα).

Το Oscar που εχεις δεν κανει για τα λιτρα σου διοτι χρειαζεται πολλα..παρα πολλα λογο τελικου μεγεθους.

Το νερό είναι στου 26 βαθμούς και όλες οι μετρήσεις καλές αν και προσέχω γιατί το ενυδρίο είναι καινούργιο και δεν γνωρίζω αν το μεταχειρισμένο βαμβάκι αρκεί για να αποροφήσει το βιολογικό βάρος και κατά πόσο έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος αμμωνίας (μάλλον απίθανο σε δύο εβδομάδες).

Αν δεν εχει ολοκληρωθει ο κυκλος..τοτε κανεις κακο στα ψαρια σου :lol:

Link to comment
Share on other sites

θα εχεις προβλημα με αυτα τα φιλτρακια θα σπου προτεινα κλασσικα ενα εξωτερικο τα καλυτερα ειναι τα eheim

εχουμε και λεμε οτνως ειναι απηθανο μεσα σε 2εβδομαδες να εστρωσε οποτε θελει πολυ προσοχη

τα νιτρικα σου ποσα ειναι και με τι τα μετρας

τον ανθρακα γιατι τον εβαλες τον βαζουμε μονο μετα απο ασθενειες αντε και να διωξουμε το φιλμ απο την επιφανεια του νερου

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΥΡΟΣ καλυτερα να μην γραφεις αν δε ξερεις

επισης μια καλη βιολογικη σειρα υλικων ειναι:ζεολιθος,αραγονιτης,νιτραζολ,ammo-stop,μακαρονι,ανθρακας,γιαλοβαμβακας(βαμβακι φιλτραρισματος).

ο ανθρακας ειναι στο χημικο φιλτραρισμα

και την τυρφη τη βαζουμε μονο αν θελουμε να κατεβασουμε το Ph

οποτε εχουμε και λεμε δε ΠΑΙΡΝΕΙΣ αλλα ψαρια ταιζεις απο λιγο και κανε αλλαγες νερου για να μη μαζεβεις νιτρικα το ποσο θα σου ελεγα μια φορα τις 2εβδομαδες απο 30%νερο

παιρνεις οπωςδηποτε ενα εξωτερικο φιλτρο για να καλυωει τις αναγκες του ενυδρειου σου και των ψαριψν σου

οταν το παρεις οτι σφουγκαρια εχεις ξεπλυνε τα μεσα στο εξωτερικο ετσι ωστε τα να αρχησει η αποικια βακτηριων ποιο ευκολα

αν σε μπερδεψε κατι ρωτα ξανα

παντος περημενε και συμβουλες απο ποιο εμπειρους και οχι απο αρχαριους σαν εμενα και το φιλο μας το γιωργο

ΦΙΛΙΚΑ

ΒΑΓΓΕΛΗΣ

Έγινε επεξεργασία - ΠΟΠΟ
Link to comment
Share on other sites

Τον Oscar στο μέλλον θα τον βάλω σε δικό του ενυδρείο, υπολόγιζα γύρω στα 300 L. Τα τεστ που έχω κάνει για NO2 και NO3 ήταν καλά. Αλλάζω 20% νερό την εβδομάδα. Πιστεύεις οτι τα ψάρια υποφέρουν;

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα...με τη σειρά των υλικών.

Καθώς δεν θέλω να βάλω εξωτερικό φίλτρο, σκέφτομαι να πάρω μία εσωτερική αντλία με μεγαλύτερη απόδοση και

1. Βγάζω τον άνθρακα

2. Βάζω πρώτα το μακαρόνι, μετά το σφουγγάρι, τέλος τον υαλοβάμβακα.

Τώρα θα έχω σωστό φιλτράρισμα;

Link to comment
Share on other sites

Τον Oscar στο μέλλον θα τον βάλω σε δικό του ενυδρείο, υπολόγιζα γύρω στα 300 L. Τα τεστ που έχω κάνει για NO2 και NO3 ήταν καλά. Αλλάζω 20% νερό την εβδομάδα. Πιστεύεις οτι τα ψάρια υποφέρουν;

Πιστευω οτι και τα 300lt για το oscar θα ειναι λιγα.. αλλα γι'αυτο καλυτερα να παρεις και μια γνωμη απο καποιον πιο εμπειρο.

Οταν λες οτι τα τεστ που εκανες ειναι καλα τι εννοεις?

Πρεπει να εχεις

NH4/NO2= 0mg/l και ΝΟ3 =10-15 mg/l

Αν τα τεστ που εκανες ηταν stick θα εχεις αποκληση απο την πραγματικοτητα. Να προμηθευτεις υγρα τεστ.

ΝΗ4 ποσο ειχες..εχεις?

Αν οι μετρησεις σου ειναι καλες δεν βλεπω καποιο λογο ωστε να υποφερουν τα ψαρια σου..στην πορεια ομως ο oscar..σιγουρα! :lol:

Οσο για τις αλλαγες του νερου..οι γνωμες ειναι διαφορες..κατα την γνωμη μου καλα κανεις και εγω αυτο κανω :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι και τα 300lt για το oscar θα ειναι λιγα.. αλλα γι'αυτο καλυτερα να παρεις και μια γνωμη απο καποιον πιο εμπειρο.

Οταν λες οτι τα τεστ που εκανες ειναι καλα τι εννοεις?

Πρεπει να εχεις

NH4/NO2= 0mg/l και ΝΟ3 =10-15 mg/l

Αν τα τεστ που εκανες ηταν stick θα εχεις αποκληση απο την πραγματικοτητα. Να προμηθευτεις υγρα τεστ.

ΝΗ4 ποσο ειχες..εχεις?

Αν οι μετρησεις σου ειναι καλες δεν βλεπω καποιο λογο ωστε να υποφερουν τα ψαρια σου..στην πορεια ομως ο oscar..σιγουρα! :lol:

Οσο για τις αλλαγες του νερου..οι γνωμες ειναι διαφορες..κατα την γνωμη μου καλα κανεις και εγω αυτο κανω :bowdown:

To test ειναι που κάνω είναι stick. ΝΟ2 = 0 mg/L ΝΟ3 10 mg/L.

Πάντω σχετικά με τον Oscar έχω διαβάσει ότι τα 200 L αρκούν (οριακά...)

Link to comment
Share on other sites

1.Ποσο καιρο λειτουργει το ενυδρειο σου??

2.Κανε τεστ ΝΗ4 εαν ειναι 0 εισαι οκ!

3.Το οτι εχεις ΝΟ2=0 και ΝΟ3=10 δειχνει οτι το φιλτρο σου λειτουργει σωστα. ΑΛΛΑ ΤΑ STICK ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΚΛΗΣΗ!!

4.Για την σειρα των υλικων εισοδος νερου-σφουγγαρι-βιολογικο υλικο (μακαρονι στην προκειμενη περιπτωση)-υαλοβαμβακας-επιστροφη στο τανκ!

5.Το να παρεις μεγαλυτερη αντλια ειναι μια λυση. Αλλα επιμενω οτι το εξωτερικο φιλτρο ειναι καλυτερο και θα σηκωσει ανετα και αλλα ψαρια που θα θελησεις να βαλεις στην πορεια!

Εσυ αποφασιζεις..:lol:

Link to comment
Share on other sites

1.Ποσο καιρο λειτουργει το ενυδρειο σου??

2.Κανε τεστ ΝΗ4 εαν ειναι 0 εισαι οκ!

3.Το οτι εχεις ΝΟ2=0 και ΝΟ3=10 δειχνει οτι το φιλτρο σου λειτουργει σωστα. ΑΛΛΑ ΤΑ STICK ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΚΛΗΣΗ!!

4.Για την σειρα των υλικων εισοδος νερου-σφουγγαρι-βιολογικο υλικο (μακαρονι στην προκειμενη περιπτωση)-υαλοβαμβακας-επιστροφη στο τανκ!

5.Το να παρεις μεγαλυτερη αντλια ειναι μια λυση. Αλλα επιμενω οτι το εξωτερικο φιλτρο ειναι καλυτερο και θα σηκωσει ανετα και αλλα ψαρια που θα θελησεις να βαλεις στην πορεια!

Εσυ αποφασιζεις..:lol:

Λειτουργεί 2 εβδομάδες. Δεν θέλω εξωτερικό φίλτρο γιατί το ενυδρείο είναι στο σαλόνι, η γυναίκα θα φωνάζει, και ο πιτσιρίκος δεν θα το αφήνει σε ησυχία...

Link to comment
Share on other sites

Για το oscar δες και εδω

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο εχει βαση ???

αν εχει το κρυβεις απο κατω το φιλτρο σου και ειναι αθορυβο και κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο εχει βαση ???

αν εχει το κρυβεις απο κατω το φιλτρο σου και ειναι αθορυβο και κανενα προβλημα

Δεν έχεις άδικο. Πόσο στοιχίζει περίπου ένα καλό;

Link to comment
Share on other sites

κοιτα καπου στα 70ευρο

αλλα ειναι αναλογα το μαγαζι και το μοντελο

καλυτερα να σου προτεινουν οι υπολοιπη γιατι δε τα ξερω απεξω τα μοντελα ................................

αν θες

ψαξε στο κομματι εξοπλισμος ή γραψε στην αναζητηση εξωτερικα φιλτρα και να εισαι σιγουρος οτι θα βρεις παρα πολλα πραματα για να διαβασιες

Link to comment
Share on other sites

τον ανθρακα γιατι τον εβαλες τον βαζουμε μονο μετα απο ασθενειες αντε και να διωξουμε το φιλμ απο την επιφανεια του νερου

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΥΡΟΣ καλυτερα να μην γραφεις αν δε ξερεις

εγραψα οτι μου ειπαν καποιοι ειδικη εδω στην βεροια που ασχολουνται πολυ καιρο με το hobby.αν ειναι λαθος τοτε συγγνωμη. :lol:

Link to comment
Share on other sites

κοιτα δε μετραμε ποιος ειναι ο τελιος σε αυτο το φορουμ

ξερεις πηστευω οτι δεν εχουμε αυτο το φρικτο συναισθημα ανταγωνισμου που εχει οδηγησει στις μεγαλητερες καταστροφες αυτου του κοσμου..

σκεψου το απο την αλλη πανω στο σφουγκαρι εχει μικρες κυψελες που ζουνε τα βακτηριδια μας που μας καθαριζουν το νερο πανω στον ανθρακα δηλαδη καρβουνο που να σταθουν τα καημενα

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τεστ NH4, μου δίνει 0,2 mg/L, το PH 7,5 Είναι αποδεκτό;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τεστ NH4, μου δίνει 0,2 mg/L, το PH 7,5 Είναι αποδεκτό;

OXI!! πρεπει η μετρηση σου να ειναι 0 στο ΝΗ4!

Απ'οτι φαινεται το φιλτρο σου δεν εχει στρωσει και βιαστηκες να βαλεις μεσα ψαρια,

Κανε μια αλλαγη νερου αμεσα, ελατωσε κατα πολυ το ταισμα ( και 1-2 μερες νυστηκα δεν παθαινουν τιποτα)

Αν μπορεις να βρεις ετοιμο βιολογικο υλικο απο στρωμενο ενυδειο θα βοηθησει πολυ, και μετα κανεις τεστ ξανα και αλλαγες διαδοχικες να κρατας χαμηλα τα επιπεδα ΝΗ4 μεχρι να μηδενιστουν τελειως και υπομονη..

Για εξωτερικο φιλτρο σου προτεινω το 2213 Eheim Σε συνδιασμο με το εσωερικο σου των 400λ/ω

Περιπου στα 70-80Ε αναλογα το μαγαζι.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε κάτι παραπάνω και πάρε ένα 2217 (γύρω στα 120 ευρώ) και βγάλε όλα τα εσωτερικά φίλτρα. Άσε που πιάνουν και χώρο, αλλά είναι και αντιαισθητικά!

Link to comment
Share on other sites

OXI!! πρεπει η μετρηση σου να ειναι 0 στο ΝΗ4!

Απ'οτι φαινεται το φιλτρο σου δεν εχει στρωσει και βιαστηκες να βαλεις μεσα ψαρια,

Κανε μια αλλαγη νερου αμεσα, ελατωσε κατα πολυ το ταισμα ( και 1-2 μερες νυστηκα δεν παθαινουν τιποτα)

Αν μπορεις να βρεις ετοιμο βιολογικο υλικο απο στρωμενο ενυδειο θα βοηθησει πολυ, και μετα κανεις τεστ ξανα και αλλαγες διαδοχικες να κρατας χαμηλα τα επιπεδα ΝΗ4 μεχρι να μηδενιστουν τελειως και υπομονη..

Για εξωτερικο φιλτρο σου προτεινω το 2213 Eheim Σε συνδιασμο με το εσωερικο σου των 400λ/ω

Περιπου στα 70-80Ε αναλογα το μαγαζι.

Έκανα 25% αλλαγή σήμερα το πρωί. Μάλλον βιάστηκα, πιστεύοντας οτι το στρωμένο φίλτρο θα με κάλυπτε. Παρ'ολα αυτά το τεστ κιτ της JBL στις οδηγίες λέει ότι 0,2 mg/L ΝΗ4 me pH 7,5 είναι αποδεκτό. Γιατί διίστανται οι απόψεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να εχεις τον υαλοβαμβακα επανω για να μπορεις να το ξεπλενεις οταν γεμισει βρωμιες

σε νερο του ενυδρειου και οταν δεν επιδεχεται αλλο καθαρισμο τον αλλαζεις,μετα θα βαλλλεις

το σφουγγαρι και αυτο το πλενεις με νερο του ενυδρειου οταν δεις οτι μειωνεται η ροη του φιλτρου

σου και στο τελος το μακαρονι.Εαν θελεις βαζεις μεγαλυτερο κυκλοφορητη γιατι οντως οριακα

καλυπτεσαι απο τα δυο φιλτρα 'η αφηνεις το εσωτερικο της "μανας" και βαζεις και ενα εξωτερικο,εσυ

αποφασιζεις.Τον ανθρακα τον βγαζεις.Το ενυδρειο πρεπει να ειναι στρωμενο γιατι πρεπει να

μπολιαστικε με το υλικο που σου εδωσαν απο το μαγαζι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...