Jump to content

Επιτέλους !!! εγινε το βιοτοπικό


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους , το βιοτοπικό που έστεινα πρίν απο λιγο καιρο επιτέλους στρώθηκε και τοποθέτησα φυτάκια (Cabonba caroliana , Eleocharis acicularis , Echinodorus amazonicus , Lilaeopsis novae-zelandiae) και κάποια ψαράκια κιχλίδες πλεκόστωμο coridoras και ζευράκια.

Το ενυδρείο για όσους θυμούνται σε παλαιότερο thread είναι ένα 310 λιτρο το οποίο τώρα μου δίνει τις εξείς μετρήσεις

NH4/NH4 = 0

NO2 = 0

NO3 = 35

KH = 11

GH = 16

PH = 7,3

έχω ένα CO2 της Dennerle μέσα το οποίο έχω ρυθμίσει στις ~30 bubbles / min .

Οι μετρήσεις που έχω είναι καλές ? :bowdown:

Το στήσιμο του ενυδρείου αποτελείτε εκτώς απο τα φυτάκια που προανέφερα (20 ρίζες) και από ξύλινες ρίζες (5) . Το νερό πιστεύετε ότι είναι αρκετά σκληρό ?

Ευχαριστώ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το νερό για κηχλήδες είναι οκ, για τα coridoras το ΡΗ είναι εντάξει αλλά ορισμένα coridoras αρέσκονται σε χαμηλότερο GH. Εξαρτάτε λοιπόν πιο coridoras έχεις.

Επίσης μπορεί οι κηχλήδες να σου φανέ ή στην καλύτερη περίπτωση να σου ξεριζώσουν τα φυτά. Σου γράφο κάποια φυτά που τα αποφεύγουνε οι κηχλήδες

Όλα τα είδη Anubias

Όλα τα είδη Crinum

Ehinodorus horemanii ο πράσινος και ο κόκκινος

Ehinodorus uruguayensis

Lagenandra ovata

Microsorium pteropus

Aponogeton rigidifolius

Bolbitis heudelotii

Εάν μπορέσεις να ρήξης και το ΝΟ3 στο 10-15 θα είσαι εντάξει. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά έχασα τη μπάλα.

Το ενυδρείο εμένα μου μοιάζει με βιοτοπικό Αμαζονίου από την άποψη φυτών ή κάνω λάθος?

Από άποψη συνθηκών βέβαια καμία σχέση από άποψη σκληροτήτων και pH.

Ποιος ακριβώς είναι ο στόχος??

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά έχασα τη μπάλα.

Το ενυδρείο εμένα μου μοιάζει με βιοτοπικό Αμαζονίου από την άποψη φυτών ή κάνω λάθος?

Από άποψη συνθηκών βέβαια καμία σχέση από άποψη σκληροτήτων και pH.

Ποιος ακριβώς είναι ο στόχος??

Γιατι τι λες αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τι λες αυτο ?

Δεν κατάλαβα άν θέλει να φτιάξει βιοτοπικό Αμαζονίου με ψάρια Αμαζονίου ή να βάλει κηχλίδες όπως λέει ο Χρήστος, που αν κατάλαβα σωστά αναφέρεται σε αφρικάνες.

Μπερδεύτηκα :lol::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που γραφει ο φιλος που ανοιξε το thread φενετε οτι το ενυδρειο του παει για βιοτοπικο Αμερικης με το ειδος ( αυτο τουλαχιστον γραφει ξεκαθαρα) Archocentrus nigrofasciatus (Zebra ή Convict Cichlid) .

Δε παει να πει οτι, οτι ζει στην Αμερικη ζει και σε ph 5 ή 6 οπως οι δισκοι που ως γνωστον ειναι και αυτες κιχλιδες και μαλλον εκει το μπερδεψες που και σε αυτα τα ψαρια οι συνθηκες αλλαζουν απο ποταμο σε ποταμο . Υπαρχουν και αλλες κιχλιδες Αμερικης πχ Υποοικογενεια Cichlasoma που τα περισσοτερα ειδη της οικογενειας ζουνε σε συνθηκες pH 7 εως και 8 και dH απο 9 εως 20 οπως και το ειδος που φιλοξενει ο φιλος ...

Οποτε οι μετρησεις θεωρω οτι ειναι καλες με αυξημενα βεβαια τα νιτρικα που θα πρεπει να πεσουν στο 0-15 ...

Με την ευκαιρεια να κανω μια παρατηρηση πως με την εμπειρια μου με αυτο το ειδος (Convict) σε ενα αρκετα φυτεμενο ενυδρειο που τα διατηρω ( μονο με φυτα Αμερικης εκτος απο μια anubia που συνεχεια σε αυτην γεννανε οποτε και δε τι βγαζω ) δεν εχω δει τη παραμικρη "εχθρικη κινηση" προς αυτα (φυτα) ... Τα ψαρια βεβαια τοποθετηθηκαν ενω το ενυδρειο ειχε φυτευθει ( αν αυτο λεει σε καποιον κατι ) αν και οποιο αλλο φυτο εχει μπει μετα ζει και βασιλευει ....

Καλο ειναι στο ενυδρειο να μπουν αρκετες ριζες και καποιες πετρες που μπορουν να χρησιμοποιουν για φωλια τα συγκεκριμενα ψαρια ... ελπιζω να βοηθησα ...

.

.

.

.

Αυτα τα ολιγα και φυσικα παντα φιλικα

Dartman

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις σας :lol: και συγγνωμη αν μπέρδεψα μερικούς με το να μην αναφέρω το τι ειδους βιοτοπο θελω να παραστήσω .

Πάμε λοιπών απο την αρχή , Το βιοτοπικό θέλω να αναπαραστήσει τα black streams του Αμαζωνίου ,προσπάθησα εδώ και καιρό και συγκέντρωσα και μέσα απο το aquazone και μέσα απο ξένα treads τα στοιχεία για το εν λόγο βιοτοπικό . Ελπίζω να είναι τα σωστά ακούω οποιαδήποτε παρατηρησή σας ώστε να γίνει καλλ'ητερο . :bowdown:

Το μόνοπρόβλημα που αντιμετώπισα με τα φυτά είναι το πλεκόστομο το οποιο εχει ρημάξει την Eleocharis acicularis . Μπαινεικαθετα μέσα στα φυτά με αποτελεσμα να τα σκορπαει. :)

Τέλος πάντων ελπίζω να μην τα χαλασει τελείως .

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε φωτογραφίες, από το πολύ ενδιαφέρον ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον ακούγεται το ενυδρείο σου. περιμένουμε φωτογραφίες

να παίρνουμε και ιδέες εμείς οι καινούργοι!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ανυπομονω για τις φωτο!!!!!!πρεπει να ναι πανεμορφο!!!!καλη αρχη!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια , θα δοκιμάσω να βάλω συννημένη μια φωτο .

post-2503-1170430559_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι βλέπω τα κατ'αφερα οπότε στέλνω ακόμη μία

post-2503-1170430708_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήριά μου!!

Ευχαριστώ πολύ Νίκο , Τώρα να δουμε πως θα ξεκινήσω το θαλασσινό που έχω ελάχιστες γνώσεις στο θέμα και κάποιο δέος !!

Θέλω να ξεκινίσω ένα 700 λιτρο θαλασσινό οποτε η βοήθεια σου θα είναι αναγκαία :lol:

Link to comment
Share on other sites

ειναι πανεμορφο...οσο για το θαλασσινο μην αγχωνεσαι...θα το αρχισεις σιγα σιγα και με την βοηθεια των ειδικων μεσα απ το aquazone θα γινει perfect!!!!!!!!!! :lol::bowdown::bowdown: keep going

Link to comment
Share on other sites

ειναι πανεμορφο...οσο για το θαλασσινο μην αγχωνεσαι...θα το αρχισεις σιγα σιγα και με την βοηθεια των ειδικων μεσα απ το aquazone θα γινει perfect!!!!!!!!!! :lol::bowdown::) keep going

Ευχαριστώ πολύ Maru για τα καλά σου λόγια . Ελπίζω στην βοήθεια όλων των φίλων του aquazone γιατι στο θαλασσινό έχω ακούσει ότι τα πράγματα είναι αρκετά πολύπλοκα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ειναι επειδη δεν εχεις ασχοληθει με θαλασσινο....κ γω οταν πηρα ενυδρειο δεν ειχα ιδεα απο αυτα...σιγα σιγα ομως και με την βοηθεια των παιδιων του aquazone αρχισα να καταλαβαινω πολλα!!!ετσι και με το θαλασσινο που αρχιζεις εσυ,στην αρχη θα ειναι λιγακι πολυπλοκα τα πραγματα αλλα μετα θα το συνηθησεις κι αυτο..!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι επειδη δεν εχεις ασχοληθει με θαλασσινο....κ γω οταν πηρα ενυδρειο δεν ειχα ιδεα απο αυτα...σιγα σιγα ομως και με την βοηθεια των παιδιων του aquazone αρχισα να καταλαβαινω πολλα!!!ετσι και με το θαλασσινο που αρχιζεις εσυ,στην αρχη θα ειναι λιγακι πολυπλοκα τα πραγματα αλλα μετα θα το συνηθησεις κι αυτο..!!

Το ελπίζω .. Απο τοστόμα σου και στου θεού το αυτί :D

Πάντως το Βιοτοπικό πάει μια χαρά αν εξαιρέσουμε μία απώλεια ενός σκαλαριού για την οποία ευθύνομαι αποκλειστικά εγώ ( το ρούφηξε η εισοδος του φίλτρου ενώ τη καθάριζα) κατα τα άλλα όλα πάνε μια χαρά ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...