Jump to content

Ξήλωμα Παλιάς Λιμνούλας Και Κατασκευή Νέας...!


Recommended Posts

Επιτέλους ο καιρός αρχίζει να ανοίγει σιγά σιγά και εγώ δεν μπορώ να κάτσω σε ησυχία με τίποτα...είπα λοιπόν αφού το είχα στα σχέδια να ξηλώσω την παλιά λιμνούλα μου ή αλλιώς γούρνα όπως θα την έλεγαν κάποιοι και να φτιάξω μια καινούργια... 

 

Φυσικά ακολουθεί φωτογραφικό υλικό.... 

Link to comment
Share on other sites

Ποια παλια; οχι αυτη που ειναι στη φωτο σου; εκεινο το αριστουργημα που ειχες παρουσιασει;

Link to comment
Share on other sites

Ποια παλια; οχι αυτη που ειναι στη φωτο σου; εκεινο το αριστουργημα που ειχες παρουσιασει;

Και εγώ ελπίζω να μην εννοεί αυτή....

Link to comment
Share on other sites

όχι ρε, από ότι κατάλαβα έχει και άλλη. Να δείτε ότι θα φτιάξει ρυάκι και θα τις ενώσει με καμμιά διώρυγα Παναμά στυλ... :bigemo_harabe_net-76:

Link to comment
Share on other sites

όχι ρε, από ότι κατάλαβα έχει και άλλη. Να δείτε ότι θα φτιάξει ρυάκι και θα τις ενώσει με καμμιά διώρυγα Παναμά στυλ... :bigemo_harabe_net-76:

Χαχα...δεν ξέρεις πόσες φορές μου έχει περάσει αυτό το ρυακι απο το μυαλό...φυσικά και δεν θα ξηλώσω την λίμνη που έχω παρουσιάσει...εδώ ακόμα δεν την έχω τελειώσει...ειναι μια παλαιότερη λίμνη η οποία έχει τα χάλια της...

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-58: Ουφφφφ!!! Αλλα φανταζομαι οτι κι αυτη ωραια θα ηταν!!!

Link to comment
Share on other sites

Τρέλανε μας!!!

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-58: Ουφφφφ!!! Αλλα φανταζομαι οτι κι αυτη ωραια θα ηταν!!!

Πραγματικά την μέρα που την έφτιαξα στα μάτια μου ήταν πολύ ωραία... αλλά ήταν και πολύ πρόχειρη δουλειά, έτσι είπα ξανά από την αρχή...

Τρέλανε μας!!!

Εδώ θα δώσω πολύ βάση στον καταρράκτη....θα είναι τροπικού στυλ... κάθετος μαζί με ένα μικρό vertical garden από υδρόβια φυτά...

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας την γνώση από την προηγούμενη λίμνη σου αυτή θα γίνει τέλεια :bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Υ.Γ: Θεωρούσα κάποιον πολύ τυχερό το να μπορεί να έχει μια λίμνη.Φαντάσου εσένα που θα έχεις δύο. Συγχαρητήρια φίλε μου !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας την γνώση από την προηγούμενη λίμνη σου αυτή θα γίνει τέλεια :bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Υ.Γ: Θεωρούσα κάποιον πολύ τυχερό το να μπορεί να έχει μια λίμνη.Φαντάσου εσένα που θα έχεις δύο. Συγχαρητήρια φίλε μου !!!!!!!!

Παιδια η αληθεια ειναι οτι απο τοτε που ειδα την λιμνη σου xmode ψηνομαι να φτιαξω κι εγω μια!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η αληθεια ειναι οτι απο τοτε που ειδα την λιμνη σου xmode ψηνομαι να φτιαξω κι εγω μια!

Εγω σκεφτομαι να φωναξω τον xmode να μου φτιαξει μια λιμνη!!! :sarcasm::sarcasm::sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας την γνώση από την προηγούμενη λίμνη σου αυτή θα γίνει τέλεια :bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Υ.Γ: Θεωρούσα κάποιον πολύ τυχερό το να μπορεί να έχει μια λίμνη.Φαντάσου εσένα που θα έχεις δύο. Συγχαρητήρια φίλε μου !!!!!!!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ...η αλήθεια είναι οτι απο χώρο ειμαι φουλ ετσι είπα να τον εκμεταλευτώ με τον καλυτερο δυνατό τρόπο...

Παιδια η αληθεια ειναι οτι απο τοτε που ειδα την λιμνη σου xmode ψηνομαι να φτιαξω κι εγω μια!

Σου ευχομαι να την φτιάξεις γιατι πραγματικά σου αλλαζει την ζωή και δεν το λέω για να το πώ... που με χάνεις που με βρίσκεις διπλα στην λίμνη... οτι χρειαστείς μην διστάσεις μολις το αποφασίσεις...

Εγω σκεφτομαι να φωναξω τον xmode να μου φτιαξει μια λιμνη!!! :sarcasm::sarcasm::sarcasm:

Μακάρι να μπορουσα...αλλα συντομα θα το δούμε και αυτό αφου απο την δουλεια που κάνω τωρα δεν βλεπω να επιβιώνω για πολύ ακόμη...παρτο εσυ απόφαση και εγώ εδώ είμαι...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μετά από αρκετό καιρό απραξίας λόγο δουλειάς αλλά και λόγο έλλειψης χρημάτων η μικρή μου λιμνούλα έρχεται πάλι στο προσκήνιο....εχθές έριξα κάποια από τα τσιμέντα πέρασα κάποιες σωλήνες για τον :bigemo_harabe_net-122: καταρράκτη και γενικά το project προχωράει πολύ καλά....σύντομα θα υπάρξει και φωτογραφικό υλικό....

Link to comment
Share on other sites

Ωχ καταλαβα θα μας τρελανεις παλι!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολες οι εργασίες με τέτοιες ζέστες.

Χαράς το κουράγιο σου !!!

Περιμένουμε φωτό…

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολες οι εργασίες με τέτοιες ζέστες.

Χαράς το κουράγιο σου !!!

Περιμένουμε φωτό…

Καλά δεν το συζητάω....όχι απλά δύσκολες :bigemo_harabe_net-104: ....μπορεί να σε στείλει τόση ζέστη....αλλά τι να κάνω που το άφησα πίσω πίσω και την βλέπω συνέχεια μπροστά μου έτσι χάλια που είναι τώρα ξηλωμένη.....πρέπει να γίνει....και δεν με παίρνει να αργήσω και άλλο....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Απίστευτο (τουλάχιστον για μένα) και όμως αληθινό....Και εξηγούμε....

πριν ακριβώς μια εβδομάδα πέρασα την μικρή νέα λιμνούλα μου μονωτικό....αφού στέγνωσε είπα να δοκιμάσω για διαρροές έτσι την γέμισα με νερό και περίμενα...σκέφτηκα όμως δεν περνώ και μερικούς υακίνθους από την μεγάλη λίμνη να τους ρίξω μέσα να πολλαπλασιαζονται? γιατί στην άλλη λίμνη τα τρώνε συνεχώς τα ψάρια....

Πάω λοιπόν εχθές μια εβδομάδα μετά να αδειάσω την λιμνούλα να την περάσω ένα τελευταίο χέρι μονωτικό γιατί είδα μια μικρή πτώση στην στάθμη του νερού...

και τι να δω? εκατοντάδες μικρά ψαράκια άλλα στο μέγεθος ψείρας και άλλα αρκετά μεγαλύτερα....η φύση είναι τρομερό πράγμα ρε παιδιά εκεί που δεν το περιμένεις πάντα σε εκπλήσσει....

Link to comment
Share on other sites

Χεχε

Τώρα μου θύμισες που είχα πάει σε έναν λιμνόφιλο και μου έδωσε φυτά. Πήρα τα φυτά και τα άφησα σε έναν κουβά με νερό. Μετά από λίγες μέρες πήγα να τοποθετήσω τα φυτά στην λίμνη μου και μέσα ο κουβάς είχε ένα σωρό ψαράκια !!! Τελικά άφησα να φυτά στον κουβά και τα ψαράκια μεγάλωναν κανονικά. Μου έκανε εντύπωση που ούτε φίλτρο είχα ούτε τα ταϊζα και αυτά μεγάλωναν.

Να τα χαίρεσαι.

Υ.Γ. από φωτογραφίες μας έχεις αφήσει ακόμα στο ξήλωμα….

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτο!! :w00t: τι λες να ειναι??

Νομίζω πως είναι χρυσόψαρα....τα κοι μου δεν τα είδα να ερωτοτροπούν καθόλου όλο αυτό τον καιρό...τα χρυσόψαρα του έδωσαν και κατάλαβε...

Link to comment
Share on other sites

Χεχε

Τώρα μου θύμισες που είχα πάει σε έναν λιμνόφιλο και μου έδωσε φυτά. Πήρα τα φυτά και τα άφησα σε έναν κουβά με νερό. Μετά από λίγες μέρες πήγα να τοποθετήσω τα φυτά στην λίμνη μου και μέσα ο κουβάς είχε ένα σωρό ψαράκια !!! Τελικά άφησα να φυτά στον κουβά και τα ψαράκια μεγάλωναν κανονικά. Μου έκανε εντύπωση που ούτε φίλτρο είχα ούτε τα ταϊζα και αυτά μεγάλωναν.

Να τα χαίρεσαι.

Υ.Γ. από φωτογραφίες μας έχεις αφήσει ακόμα στο ξήλωμα….

Τι έγιναν τελικά αυτά τα ψαράκια?έζησαν? Είμαι νέος γονιός και δεν έχω ιδέα από ανατροφή και φροντίδα.... :bigemo_harabe_net-76::bigemo_harabe_net-76:

Υ.Γ. έρχονται σύντομα....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήταν χρυσόψαρα δεν τα έβαλα στην λίμνη και δεν τους έδωσα και πολύ σημασία. Τον βρήκαν μόνο τους τον δρόμο τους. Με τάισμα δεν ασχολήθηκα καθόλου !!! Είτε τσιμπολογούσαν τα τοιχώματα του δοχείου είτε τις ρίζες από τα φυτά. Πέρασε ένα χρόνος και ακόμα μεγαλώνουν. Φέτος άρχισα να τα ταίζω... γιατί έχουν κάποιο μέγεθος. Μεγάλωσαν καμιά 10αριά !!! Κάποια τα έχω σε ένα σύστημα aquaponic τα υπόλοιπα σε ένα βαρέλι +100 λίτρα. Όταν μεγαλώσουν και άλλο θα κρατήσω κάποια για το aquaponic και τα υπόλοιπα θα τα δώσω σε έναν λιμνόφιλο που μου τα έχει ζητήσει.

Μόνο 2 έχουν πάρει χρώμα. Τα υπόλοιπα είναι σκουρόχρωμα. :(

Το περίεργο ήταν που κάποια μωράκια τα έβαλα σε ένα μικρό ενυδρείο να τα μεγαλώσω με τροφή, αγάπη και στοργή. Δεν επιβίωσε κανένα. Αυτά που άφησα στο βαρέλι και δεν ασχολήθηκα ακόμα χαίρουν άκρας υγείας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...