Jump to content

ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ


Recommended Posts

Στην "οικογένεια" των ενυδρείων μου, προστέθηκε εδώ και μερικές ώρες ένα νέο μέλος... Η μέτρηση δείχνει εξωτερικές διαστάσεις 121 x 41 x 72 ύψος, δηλαδή συνολικός όγκος 350 λίτρα. Το ενυδρείο τοποθετήθηκε σε μια άκρη που άδειασε γι' αυτή τη δουλειά και κάθεται εκεί άδειο, για να... προσαρμοστεί στο νέο του περιβάλλον! :) Το θέμα είναι ότι κάθομαι κι εγώ απέναντί του και προσπαθώ να προσαρμοστώ επίσης, στη παρουσία του..! :bowdown: (δεν ήταν προγραμματισμένο, βρέθηκε μεταχειρισμένο σε καλή τιμή και το πήρα χωρίς δεύτερη σκέψη).

Ο ανιψιός μου όταν το είδε, αποφάνθηκε στην ερώτηση που του έκανα, "Τι να βάλουμε μέσα Νικολάκη?", αφού πρώτα το περιεργάστηκε για λίγη ώρα:

" Να βάλουμε ψάρια!" ( :hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::rasp: ).

Θέλοντας λοιπόν να κάνω το χατήρι στο παιδί, αποφάσισα να τον ακούσω... :hysterical::lol::bowdown:B)

Το θέμα είναι τι ψάρια... Και αυτό, όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά γιατί έχει διαστάσεις τέτοιες - κυρίως το ύψος - που καλό θα ήταν να αξιοποιηθούν πλήρως.

Η πρώτη σκέψη βέβαια ήταν... Δίσκοι! Ομως δεν ήταν στις προθέσεις μου ένα πλήρες δισκοενυδρείο, αλλά μόνο ένα ζευγάρι σε άλλο 130άρι, για προσπάθεια αναπαραγωγής (βλπ ΕΔΩ).

Η δεύτερη σκέψη ήταν σκαλάρια, αλλά μετά λέω: "Κι άλλα?"

Ετσι αποφάσισα να διαλέξω την... "Κουρτίνα 3" δηλαδή εσάς! ( :rasp: )

Για πείτε λοιπόν καμιά γνώμη (πλην θαλασσινού) και όποιος θέλει ας την περιγράψει κιόλας και πιο αναλυτικά (αν δεν βαριέται βέβαια...). Μπας και ξεμπλοκάρω δηλαδή, γιατί το βλέπω να γίνεται μπανιέρα τελικά... :thumbup:

Υ.Σ.: Θα έβαζα και την ανάλογη φωτό, αλλά για κάποιο λόγο το σύστημα δεν μου επιτρέπει... Γιατί? :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Diskoi και παλι ΔΙΣΚΟΙ ειναι ο βασιλιας .

Link to comment
Share on other sites

" ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΘΗ

Αποστολή αρχείου απέτειχε γιατί δεν υπάρχουν τα κατάλληλα δικαιώματα στον φάκελο αποστολής. Παρακαλώ επικοινωνήστε με κάποιο διαχειριστή και ενημερώστε τον για το σφάλμα αυτό."

??????

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα λύθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Να και η φωτό..! (Βλέπεις του το υποσχέθηκα... :lol: )

Υ.Σ.: Ευχαριστώ πολύ Γιάννη.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Το ύψος του ενυδρείου σου είναι ιδανικό για σκαλάρια. Δεν γνωρίζω βέβαια πόσα σκαλάρια έχεις και σε τη ενυδρείο ζουν. Εάν λοιπόν το ενυδρείο που ζουν τα σκαλαρια σου είναι κοντό π.χ. 50 εκατοστά τότε μετέφερα τα στο νέο.

Μια άλλη ιδέα χμ…. κάνε ένα μαλαβι ή Τανγκανίκα ενυδρείο. Εάν πάλη θέλεις ένα πιο σκοτεινό ενυδρείο με πολλή χόρτο βαλε μέσα Trichogaster leeri.

Βασικά σου τα είπα αυτά διότι αυτήν την στιγμή έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω ένα 350λιτρο και δεν έχω αποφασίσει τη να βάλλω με πρόλαβες λοιπόν.

Πάντως στην θέση σου θα έβαζα τα σκαλάρια Pterophyllum altum καμία σχέση με τα κινά σκαλάρια και στην εμφάνιση και στης συνθήκες νερού. Είναι φανταστικά ψάρια με διαστάσεις 15 Χ 30-35 ύψος. Αυτά θα έβαζα και εγώ αλλά δεν τα βρίσκω. (τουλάχιστον εδώ κοντά).

Link to comment
Share on other sites

Από την ώρα που μπήκε στη θέση του και κάθομαι και το κοιτάω, έχω κάνει μια λίστα με όλους τους πιθανούς συνδιασμούς. Τώρα είμαι στη φάση που... διαγράφω! :lol:

Τα σκαλάρια εκεί που τα έχω δεν μεταφέρονται. Και είναι και ok από θέμα ύψους.

Δύο περιπτώσεις έχουν μείνει. Ή και αυτό Ταγκανίκα ή.... πιράνια! B):) (ακόμα κι εγώ δεν το πιστεύω ότι το σκέφτηκα..! :bowdown: ).

Οι φίλοι του είδους θα με υποχρεώσουν με τις γνώμες τους... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

... (δεν ήταν προγραμματισμένο, βρέθηκε μεταχειρισμένο σε καλή τιμή και το πήρα χωρίς δεύτερη σκέψη)....

Οσο για τους δίσκους, αποκλείονται λόγω κόστους. Ενα 130άρι με ένα ζευγάρι αρκεί (εάν βρεθεί...).

Να σημειώσω ακόμα ότι για τα πιράνια που λέω παραπάνω, με ενδιαφέρει μόνο για αναπαραγωγή (πχ red belly).

Link to comment
Share on other sites

Δύο περιπτώσεις έχουν μείνει. Ή και αυτό Ταγκανίκα ή.... πιράνια! :):bowdown: (ακόμα κι εγώ δεν το πιστεύω ότι το σκέφτηκα..! :lol: ).

Οι φίλοι του είδους θα με υποχρεώσουν με τις γνώμες τους... :bowdown:

Πάρε εσύ Ντίνο την απόφαση για τα πιράνια και εγώ είμαι εδώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Από την ώρα που μπήκε στη θέση του και κάθομαι και το κοιτάω, έχω κάνει μια λίστα με όλους τους πιθανούς συνδιασμούς. Τώρα είμαι στη φάση που... διαγράφω! :lol:

Δύο περιπτώσεις έχουν μείνει. Ή και αυτό Ταγκανίκα ή.... πιράνια! B):) (ακόμα κι εγώ δεν το πιστεύω ότι το σκέφτηκα..! :bowdown: ).

Οι φίλοι του είδους θα με υποχρεώσουν με τις γνώμες τους... :bowdown:

Πάρε εσύ Ντίνο την απόφαση για τα πιράνια και εγώ είμαι εδώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αν θέλεις άνοιξε ένα πόστ στους θηρευτές με ότι απορίες έχεις

να το συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε εσύ Ντίνο την απόφαση για τα πιράνια και εγώ είμαι εδώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αν θέλεις άνοιξε ένα πόστ στους θηρευτές με ότι απορίες έχεις

να το συζητήσουμε.

Προχθές, με την προοπτική και αυτής της πιθανότητας, έκατσα και διάβασα σχεδόν όλη τη κατηγορία των θηρευτών... Συν τα λινκ που βρήκα, συν κάτι άλλα που έχω στο σπίτι... Και δεν σου κρύβω ότι το σκέφτομαι και αυτό εξίσου σοβαρά. Απλά θέλω λίγο... σπρώξιμο! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η ρίζα μέσα είναι σαν να σου φωνάζει.... θέλω ΔΙΣΚΟΥΣ, θέλω ΔΙΣΚΟΥΣ :lol::bowdown::bowdown: !!!!!

5-6 δίσκοι ίσως να βγάλουν και κανα ζευγαράκι να γεμίσεις και το 130 αρι :)

Link to comment
Share on other sites

:lol:

Εγώ μάλλον την ακούω να ψιθυρίζει με σφυριχτή τρεμάμενη φωνή...:

- Pygocentrus nattereri, Pygocentrus nattereri... :bowdown:

Ξέρεις πόσο θα μου κοστίσει το στήσιμο και η συντήρησή του για δίσκους? Αστο καλύτερα, γιατί έχω χάσει τη μπάλα... (και τα... ευρώ!). :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Να ριξω μια γνώμη και εγώ...

Λοιπόν ΑΝ το είχα και ΑΝ δεν είχα τι να το κάνω θα έβαζα...Puffer!!!

Ιδιέτερα ψάρια, όμορφα, και νομίζω θα βρεις τις απαιτούμενες πληροφορίες στο forum...

Η απόφαση δική σου! :lol:

Link to comment
Share on other sites

file niko ki ego latreuo ta puffer mias ki exo,ise sostos,alla ta pygocentrus pou ipa pio noris mporis na balis polla,kati pou kani to enidrio pio kinitiko,ta puffer ine epithetika ki ine kalitera mona tous(iparxoun ekserisis opos dwarf puffer ki south american puffer pou den ine poli epithetika alla 350 litra gia dwarf!!!!!!!,oute pou tha fenonte)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ΕΝΑ μονομάχο, βγάλτο φωτογραφία και κόλλησέ την σε όλα τα "petshops" που τους έχουν στα ποτηράκια!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Από την ώρα που μπήκε στη θέση του και κάθομαι και το κοιτάω, έχω κάνει μια λίστα με όλους τους πιθανούς συνδιασμούς. Τώρα είμαι στη φάση που... διαγράφω! :rasp:

...................

Δύο περιπτώσεις έχουν μείνει. Ή και αυτό Ταγκανίκα ή.... πιράνια! :thumbup::rasp: (ακόμα κι εγώ δεν το πιστεύω ότι το σκέφτηκα..! :P )...

Τελικά, αποδείχθηκε ότι υπήρχε ακόμα μία περίπτωση... Απλά δεν μου πέρναγε τότε από το μυαλό..! :rasp::rasp::P

Ναι, καλά καταλάβατε...

Το ενυδρείο στην αναζήτησή του, πέρασε 45 μοίρες ανατολικά του Greenwich και βρέθηκε στη... Μαδαγασκάρη! :thumbup:

Ετσι, μετά από πολλούς προβληματισμούς και χιλιάδες μίλια αναζήτησης ανά τον κόσμο ( !!! :thumbup: ), έξι (6) μικρά υπέροχα Paratilapia polleni Andapa βρήκαν το τέλος του δρόμου τους, καταλήγοντας στη συγκεκριμένη δεξαμενή για να μεγαλώσουν και να ενηλικιωθούν, πριν περάσουν το κατώφλι του μεγάλου τους μόνιμου "σπιτιού" που θα είναι έτοιμο σε μερικούς μήνες, για να τα φιλοξενήσει για το υπόλοιπο της ζωής τους (φιλοδοξώντας φυσικά και στην αναπαραγωγή τους εκεί...).

Συγχωρέστε μου τον υπέρμετρο ενθουσιασμό, αλλά οι πρώτες ώρες μαζί τους έδειξαν ότι πράγματι δεν γινόταν καλύτερη επιλογή για το συγκεκριμένο τανκ. :hysterical:

Μην περιμένετε άλλα εδώ και τώρα... Τη συνέχεια θα τη βρείτε στην κατάλληλη κατηγορία.

Υ.Σ.: Ευχαριστώ ΠΟΛΥ όλους όσους συνέβαλλαν (εκουσίως ή ακουσίως...) στο να βρεθούν και να καταλήξουν αυτά τα ψάρια στο ενυδρείο μου... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Βαλε κιχλιδες η Ενα κοπαδακι Frontosa οπου οντως ειναι καταπληκτικα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις που έχω νοιώσει σχετικά με ενυδρεία και ψάρια, ήταν όταν νωρίς σήμερα το πρωί μπήκα στο δωμάτιο με αυτό το ενυδρείο των Andapa... Το γεγονός ότι βρήκα 6 κατάμαυρα ψάρια διακοσμημένα με δεκάδες χρυσομπλέ ιριδίζοντα στίγματα στο σώμα τους, να γυροφέρνουν με μεγάλη ταχύτητα σε όλο το χώρο ψάχνοντας για τροφή, δεν το περίμενα..! Τουλάχιστον όχι τόσο γρήγορα..!

Μια απίστευτα όμορφη εικόνα!!!

Ούτε λόγος για φωτογραφία βέβαια... προτίμησα να κάθομαι εκεί και να τα χαζεύω μαγεμένος, θαυμάζοντας τη ζωγραφιά της φύσης και νοιώθοντας ότι αυτό το ενυδρείο μπορεί τελικά να με... στείλει! :rasp:

Μερικές φωτογραφίες που κατάφερα να βγάλω πολύ ώρα αργότερα, απλά πρόλαβαν και αποτύπωσαν ένα πολύ μικρό μέρος της άγριας Μαύρης ομορφιάς των ζωντανών αυτών, που είχαν ήδη αρχίσει να "φωτίζουν" προς το ανοιχτό ανθρακί, λόγω της λειτουργίας της Gro Lux... (όσο λιγότερο φως τόσο πιο μαύρα γίνονται).

Δίκαια λοιπόν κάποιοι ονόμασαν αυτά τα ψάρια Μαύρα Διαμάντια... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...