Jump to content

Geophagus...surinamensis?


Recommended Posts

Καλημέρα :)

Πρόσφατα απέκτησα αυτούς τους δύο πανέμορφους γεωφάγους οι οποίοι είναι μάλλον surinamensis. Το μάλλον το χρησιμοποιώ διότι για τον έναν είμαι σίγουρος, αλλά για τον δεύτερο( τον μικρό) δεν είμαι αφού στην ουρά του εμφανίζει κιλίδες και όχι γραμμές όπως ο κλασσικός surinamensis. Πάντως απ όσο έχω διαβάσει ορισμένα ''νέα είδη surinamensis'' όπως τα χαρακτηρίζουν, εμφανίζουν κιλίδες στην ουρά τους. Επίσης ο μικρός δεν εμφανίζει έντονα και την χαρακτηριστική μαύρη βούλα!

Θα ήθελα λοιπόν αν κάποιος γνωρίζει κάτι επί του θέματος να με βοηθήσει, οπως και αν μπορεί να αναγνωρίσει το φύλο τους αν και ξέρω πως είναι δύσκολο!

Ευχαριστω εκ των προτέρων :bigemo_harabe_net-134:

Υ.Γ. έχω ανεβάσει δύο φωτό του μικρού(αυτού για τον οποίο δεν είμαι σίγουρος) που είναι η πρώτη και η τρίτη, και μία του μεγάλου που είναι η δεύτερηpost-23922-0-77038200-1362550231_thumb.jpgpost-23922-0-92620800-1362550232_thumb.jpgpost-23922-0-88174600-1362550233_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφοι ειναι! να τους χαιρεσαι!!

ειναι οντως surinamensis, λογικα αυτος με τα μακρια πτερυγια ειναι αρσενικος και ο αλλος θυληκος, εχεις ζευγαρακι δηλαδη!

απιστευτα ψαρια, εχω κι εγω δυο αλλα ειναι και τα δυο θυληκα και δεν κανουν χωριο μαζι...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φιλε μου για την απάντηση :)

Αυτό που σκέφτομαι είναι πως επειδη πέφτει αρκετό ξύλο μπορεί ο μεγάλος να έχει φάει τα πτερύγια του μικρού και να είναι και τα δύο αρσενικά. Θα ήταν ωραίο να είναι ζευγαράκι..

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν υπαρχει περιπτωση να του εχει φαει τα πτερυγια,

πρωτον γιατι δεν εχουν τετοιο χαρακτηρα οι συγκεκριμενοι γεωφαγοι να δαγκωνουν ο ενας τον αλλο

και δευτερον γιατι δεν φαινονται πουθενα στη φωτο δαγκωματιες, τα πτερυγια και των δυο ειναι καλοσχηματισμενα απλα του ενος δεν ειναι τοσο μακρυα οσο του αλλου, πιστεψε με οι δαγκωματιες θα φαινοταν!

τωρα για το αν θα ζευγαρωσουν.... θα δειξει...

κανε υπομονη και θα το καταλαβεις οταν συμβει!

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο φίλε μου, τα πτερύγια του δεν είναι ''πληγωμένα''.

Υπομονή είναι η καλύτερη λύση :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...