Jump to content

Θα Γινω Μπαμπας?


JOHN1801

Recommended Posts

παίδες καλησπέρα! μόλις ήρθα από τη δουλειά και είδα τα δυο convict μου να φυλάνε με μεγάλη προσοχή καμία 100αρια αυγουλακια! και τώρα τι κάνουμε? το μεγαλι μου προβλημα είναι πως μέσα στο ενυδρείο μου υπάρχουν ακομα 2 σκαλαρια και 2 jack Dempsey!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορεις να το χωρισεις η να απομακρυνεις αυγα και ψαρια;

Link to comment
Share on other sites

Με διχτυ; Μπορεις να βαλεις φωτο; Ασε την φυση να παρει τον δρομο της και ετοιμαζε αρτεμια! Απλα να ξερεις οτι οι γονεις μπορει να γινουν πολυ επιθετικοι αν νοιωσουν οτι απειλουνται τα μικρα!

Link to comment
Share on other sites

σε πόσες μέρες θα δω ουριτσες από τα ψαράκια? υπάρχει περίπτωση να μου τα φάνε τα σκαλαρια ή τα jack Dempsey?

Link to comment
Share on other sites

επίσης τι πρέπει να κάνω για την αρτεμια? πρέπει να αγοράσω? μου εχουν πει πως τα μικρά convict τρέφονται με οτι τροφή τρέφονται και τα μεγάλα,αρκεί να είναι η τροφή τριμμένη!

Link to comment
Share on other sites

Τα convict ειναι πολυ προστατευτικοι γονεις. Αυτο με το διχτυ δεν ξερω αν θα κανεις δουλεια και φοβαμαι μην μπλεχτει και κανα ψαρακι εκει μεσα. Εδω ειναι μια πατεντα που ειχα κανει με πλεξι οταν μου γεννησανε τα σκαλαρια http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=81812&p=746226. Μπορει να φανε τριμμενα φυλλαρακια αλλα η αρτεμια νομιζω ειναι καλυτερη! Σε καμια βδομαδα θα δεις τους γονεις να τα βγαζουν βολτα! Αλλα οπως ειπα μπορει να κανουν κακο στα αλλα ψαρια εκει μεσα. Πιθανοτητες καποια να φαγωθουν υπαρχουν.

Πρεπει επισης να προσεξεις και το φιλτρο μην σου ρουφηξει κανενα. Βαλε ενα σφουγγαρι στην εισαγωγη αν ειναι απ την μερια των μωρων!

Αν δεν σου πετυχει η πρωτη γεννα μην απογοητευτεις! Θα εχεις συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

την έχω ξαναδεί αυτη τη πατέντα σου με το plexi! τέτοια ώρα τέτοια λόγια όμως.για την ώρα έβαλα αυτό και το πρωί βλέπουμε! αρτεμια πρέπει να πάρω από petshop?

Link to comment
Share on other sites

Ναι απ το πετ. Θα πρεπει να την φτιαξεις συμφωνα με τις οδηγιες. Οντως τετοια ωρα τετοια λογια αλλα αν μπορεις φτιαξτο. Φαντασου τα σκαλαρια ριχνανε κουτουλιες στο πλεξι, σκεψου τι θα κανουν τα conict στο διχτυ! Και πανω απ ολα μην αγχωνεσαι!

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι οτι έχω αγχωθει για το λόγο οτι είναι η πρώτη φορά που βλέπω αυγά στα ενυδρεία που είχα κατά καιρούς!

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχεχε καλη αρχη! Σε λιγο θα συνηθισεις! Τα convict ειναι απ τα πιο ευκολα ψαρια στο ζευγαρωμα. Τις 2 πρωτες μερες ειναι αυγα και μετα βγαινουν ουριτσες και τρεφονται απ τον λεκυθικο σακο τους! Ολη η ιστορια απο αυγα σε ψαρακια διαρκει περιπου μια βδομαδα. Τροφη θα τους ριξεις οταν τα δεις να κολυμπανε με τους γονεις και θα κανεις μικρη αλλαγη νερου περιπου 10% καθε 2 μερες! Αντε καλη συνεχεια και περιμενουμε εξελιξεις!

Link to comment
Share on other sites

εγω σε αρκετές γεννες που έβγαλα απο αυτα δεν έκανα τίποτα!! ειναι πολυ καλοί γονείς και για τροφή ετριβα πολυ πολυ ψιλά τα φιλαράκια σαν πουδρα το έκανα και τρώγανε ολα τους!! σύνολο σε καθε γεννα έβγαζα γύρω στα 30 και χαριζα άσταματητα σύντομα σε δυο μήνες θα ξανά δεις γέννα!

Link to comment
Share on other sites

ΕΙναι απ τα αγαπημενα μου ψαρια! Ευκολα σε ολα τους!

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι αύριο το πρωί να δωσω τα 2 σκαλαρια και τα 2 jack Dempsey που έχω και να κρατήσω μόνο τα convict! σκεφτομαι να τα δωσω σε ένα γνωστό μου που έχει petshop!

Link to comment
Share on other sites

Να στα κρατησει υποθετω οχι να τα χαρισεις.

Link to comment
Share on other sites

Μα τωρα ενα να ξέρεις κινδυνεύουν πλέον απο τα convict το ενυδρειο σου ειναι αρένα πλέον ειναι πολυ τσαμπουκαδες εγω είχα ενα αρσενικό που έκανε τρελές επιθέσεις σε ενα Όσκαρ 17cm με αποτέλεσμα να κάτσω να των βγάλω των είχε κανει τούμπανο !

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Λυκουργο αλλα πιο ευκολο μου φαινεται να παρεις ενα ενυδρειο να το κανεις γεννηστρα παρα να δωσεις τα ψαρια σου!

Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται; Εχουμε κανα νεο;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! μόλις γύρισα απο τη δουλειά παίδες και τα πράγματα είναι ήρεμα! το πρωί αγόρασα ένα κομμάτι plexiglass και χωρισα το ενυδρείο.τα αυγά είναι στην ίδια κατάσταση όπως και χθες,το θυληκο δεν το κουνάει ούτε δευτερόλεπτο από τα αυγά!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ωραια απλα αν μπορεις κανε τρυπιτσες στο πλεξι ετσι ωστε να περνει νερο και απ την αλλη μερια! Βαλε και καμια φωτο!

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να μπορούσα να βγαλω και τα αυγά φωτο αλλά εκεί που είναι δεν γινεται με τίποτα! αφού και εγώ τα βλέπω με μεγάλη δυσκολία.εχουν σκάψει μια μεγάλη λακουβα μέσα στην αμμο,στη πίσω μεριά του ενυδρειου και τα εχουν κολλήσει πάνω στο τζαμί!

Link to comment
Share on other sites

Τον πλεκο να τον βαλεις απ την αλλη μερια γιατι θα στα φαει και το βραδυ να αφηνεις μια μικρη λαμπα ανοιχτη για να βλεπει το ζευγος τα αυγα αλλιως παιζει και να τα φανε τα ιδια! Τον εχινοδορο ποιος στον ξεριζωσε χεχεχε! Τα σκαλαρια σου εινα τουμπανα! Μπραβο ωραια!

Link to comment
Share on other sites

αυτά τα δύο τα σκαλαρια τα έχω 6 χρονια! το ένα jack Dempsey που έχω έχει πηδήξει 2 φορές από την αλλη μεριά! ουριτσες πάντως στα αυγά δεν έχω δει ακομα,μήπως πρέπει να αρχίσω να ανυσηχω?

Link to comment
Share on other sites

Οχι καθολου! Ειναι κανονικα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...