Jump to content

Έτοιμο το νέο nano ενυδρείο


Recommended Posts

Ωραία πράγματα συμβαίνουν... Τι σου είναι η φύση....

Η αμμωνία άρχισε ελαφρώς να πέφτει (λίγο κάτω από 1.5) και ανέβηκε το nitrite (~0.5).

Το κερατόφυλλο δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο γρήγορα μεγαλώνει. Αφού από βδομάδα μάλλον θα χρειαστεί να το κουρέψω λίγο (καμιά 10αριά πόντους).

Ελπίζω να χει στρώσει μέχρι το Σάββατο να βάλω το ζευγαράκι  :blush:

3857[/snapback]

αντε, και καλα γεννητουρια! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Στο είπα πως μεγαλώνει τρελα και εγώ καθε λίγο και λιγάκι το κουρεύω αλλά κάνει πολύ καλή δουλειά. Τώρα για γεννητούρια θα έχεις και πολλά αλλά όχι πολύ σύντομα σε κανα μήνα που θα ενηλικιωθεί η κοπελίτσα,ελπίζω να μην σε πειράζει, αν είναι πες μου να σου φερω πιο μεγάλη :blush:

Link to comment
Share on other sites

Τζίνια μου σ' ευχαριστώ !!!!

Κάτσε πρώτα να δούμε αν θα χουν πέσει τα νιτρώδη μέχρι το Σάββατο και δεν με πειράζει καθόλου η ηλικία της νεαράς :blush:

Link to comment
Share on other sites

Εξελίξεις...

Λοιπόν σήμερα έχουμε αμμωνία ~1 και νιτρώδη >33, ενώ τα νιτρικά έχουν ανέβει ~17.

Άντε και κοντεύουμε...

Link to comment
Share on other sites

Κι ενώ όλα πηγαίναν κατ' ευχήν αρχίσαν τα προβλήματα...

Πριν από 3 ημέρες διαπίστωσα τα πρώτα σημάδια άλγης στην πλάτη του ενυδρείου. Δεν έδωσα βάση, την καθάρισα, μέτρησα πάλι αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά και συνέχισα την παρακολούθηση.

Σήμερα παρατηρώντας πάλι το ενυδρειάκι είδα πάλι άλγη στην πλάτη στο σημείο όπου την ίχα καθαρίσει. :icon_dance: Παραξενεύτηκα και είπα να ξαναμετρήσω αλλά αυτήν τη φορά ΟΛΕΣ τις παραμέτρους.

Μετράω αμμωνία ~1 (πρώτη ερώτηση: γιατί ξανανέβηκε?)

Πάω να μετρήσω νιτρώδη - τελειώνει το ζουμί στην δεύτερη σταγόνα :ok:

Όλα τα υπόλοιπα καλά (pH-7.5, GH-7, kH-6, νιτρικά-12.5, Fe-0.25, O2-5, Cu-0) και φτάνω σε αυτό που με ταλαιπωρεί

ΦΩΣΦΩΡΙΚΑ=5

Που ξανακούστηκε 5 :locked::locked::band: Γιατί 5? Πως 5? Το μόνο που είχα προσθέσει τις προηγούμενες μέρες ήταν καπάκια Nutrafin Cycle (βακτήρια). Έχουν φωσφωρικά αυτά? Δεν νομίζω!!! Άντε είχα προσθέσει και μια αμπούλα BioVert. Kαι στην αρχή-αρχή από μια αμπούλα BioDigest & Biotrace. Την πρώτη μέρα μια ταμπλέτα τροφής και από τότε άλλες 2 φορές από ένα φυλλαράκι για να τρώνε τα βακτήρια. Τι στο :blush: έγινε :rasp::thumbup:

Δεν ξέρω τίποτα, έκανα άμεσα 50% αλλαγή νερού και έριξα αμμωνία.

Καμιά ιδέα PLEASE :blush::hysterical::blush:

Μήπως πρέπει να το αδειάσω όλο και να το ξαναστρώσω? Μην μου πείτε να βάλω Phos-zorb δεν χωράει στο φίλτρο.

Συμπέρασμα: Τα φωσφωρικά βοηθούν δραστικά την άλγη όταν τα υπόλοιπα είναι χαμηλά

Y.Γ. Σαν να μην έφταναν κι αυτά είδα ένα Whitespot στον ένα δίσκο στο μεγάλο ενυδρείο (ανέβασα την θερμοκρασία). GRRRRRR τα νεύρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη καταρχήν το λέμε και κάπου αλλού : Όχι λιπάσματα στην αρχή, κυρίως πριν στρώσει καλά το ενυδρείο και παρατηρήσεις ελλείψεις θρεπτικών.

Τώρα τι να σου πω; Για να πάρεις μέτρηση αμμωνίας πάλι σημαίνει ότι δεν είχε στρώσει. Προχώρα με μετρήσεις και έχει ο θεός... :hysterical:

Για τα φωσφορικά πάλι δεν νομίζω ότι έχει νόημα να το ψάξουμε καθώς πάλι στρώνεις και αν ακολουθήσεις τις οδηγίες με αλλαγές νερού κλπ θα μηδενίσουν.

Το πρώτο βέβαια που κοιτάς σε αυτές τις περιπτώσεις είναι το αν το test μετράει σωστά...

Μήπως του έριξες κανένα κλύσμα για να στρώσει γρηγορότερα; :blush:

Το φίλτρο τι υλικά έχει; Επειδή το φίλτρο έχει λίγο χώρο χρειάζεσαι υλικά με μεγάλη επιφάνεια για να δημιουργηθούν ικανές αποικίες βακτηριδίων.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο είχε και έχει υλικά από το παλιό ενυδρείο. Eheim substrat pro και λίγο υαλοβάμβακα. Δεν ξέρω κάποιο υλικό με μεγαλύτερη επιφάνεια που να χωράει στο φιλτράκι. Όσο για το λίπασμα έχεις δίκιο :blush: Αλλά όποιος βιάζεται σκοντάφτει!

Κλύσμα δεν έφαγε :hysterical:. Το τεστ μετράει σωστά (δυστυχώς!)

Μήπως είναι προτιμότερο να αδειάσω το νερό και να ξαναξεκινήσω στρώσιμο από την αρχή?

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο είχε και έχει υλικά από το παλιό ενυδρείο. Eheim substrat pro και λίγο υαλοβάμβακα. Δεν ξέρω κάποιο υλικό με μεγαλύτερη επιφάνεια που να χωράει στο φιλτράκι. Όσο για το λίπασμα έχεις δίκιο  :blush: Αλλά όποιος βιάζεται σκοντάφτει!

Κλύσμα δεν έφαγε :blush:. Το τεστ μετράει σωστά (δυστυχώς!)

Μήπως είναι προτιμότερο να αδειάσω το νερό και να ξαναξεκινήσω στρώσιμο από την αρχή?

4267[/snapback]

Γιαννη εγω θα το αφηνα οπως ειναι. Καντου μια αλλαγη 30% μηπως το ταλαιπωρησε τιποτα απο τα ματζουνια που του ερριξες και αστο για 3-4 μερες. ΜΗΝ του προσθεσεις τιποτα αλλο, ουτε βακτηριδια. Μετρα στις 3 ημερες και τα ξαναλεμε.

Α! τωρα που το θυμηθηκα, υπαρχει και ενα αλλο κολπο που μπορει να δουλεψει. ΠΡΙΝ κανεις την αλλαγη, παρε λιγο απο το νερο του ενυδρειου και καθαρισε το substrat pro. Ξαναμετρα σε 1 ωρα αφου το ξαναβαλεις στη θεση του. Αν η αμμωνια παραμενει σταθερη προχωρα με αλλαγη. Αλλα μπορει να πεσει :hysterical: Εκ περιεργειας, πες μου τι εγινε!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το μυστήριο μάλλον λύθηκε. Σήμερα μου αποκαλύψανε ότι τον κουβά που έχω για το ενυδρείο μου, τον χρησιμοποιήσανε για σφουγγάρισμα!!!!! GRRRRRRRRRR

Είχα γεμίσει τον κουβά νερό και το είχα προσθέσει στο ενυδρείο με αναρρόφηση. Έτσι εξηγούνται όλα. ΕΥΤΥΧΩΣ δεν τον χρησιμοποίησα στο μεγάλο ενυδρείο, για αλλαγή νερού!

Χθες έκανα αλλαγή 50%. Προτείνετε να τα βγάλω όλα από μέσα να πλήνω το ενυδρείο από την αρχή και να ξαναξεκινήσω? Ή να προχωρήσω έτσι?

Φαντάζομαι το πρώτο αλλά πάντα η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, ελπίζοντας το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

To πρώτο Γιάννη :blush:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή και τη βοήθειά σας. Είναι μια καλή ευκαιρία να μάθω καλά πως στρώνουν ένα ενυδρείο και στην πράξη (μια και στη θεωρία όλα είναι εύκολα :hysterical:

Μια και το συγκεκριμένο θέμα το έχουν διαβάσει πολλά άτομα, θα ήθελα να ενημερώσω για να μην κουράζω κι άλλο τον κόσμο εδώ ότι από αύριο θα ξεκινήσω ένα Blog σχετικό με αυτό το ενυδρείο και το στρώσιμό του από την αρχή, ώστε να μπορούν να παρακολουθήσουν όσοι ενδιαφέρονται για το στρώσιμο ενός ενυδρείου.

Βεβαίως για τυχόν απορίες θα επανέρχομαι στο συγκεκριμένο Post :blush:

Blog Page

Blogs are easy to create, have fun, and sometimes educational :blush:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το μυστήριο μάλλον λύθηκε. Σήμερα μου αποκαλύψανε ότι τον κουβά που έχω για το ενυδρείο μου, τον χρησιμοποιήσανε για σφουγγάρισμα!!!!! GRRRRRRRRRR

:blush::hysterical::blush: Ελπιζω να χρεωσες τον ενοχο με τα εξοδα αγορας του καινουργιου κουβα! :blush::rasp::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτέλους το ενυδρειάκι στρώθηκε. Από κει που προχθες μετρούσα περίπου 33 νιτρώδη, σήμερα είχαν μηδενιστεί. Έκανα μια μικρή αλλαγή νερού (~20%), πρόσθεσα και λίγο αντιχλώριο, έβαλα και ενεργό άνθρακα στο φίλτρο για να πάρει τυχόν απομεινάρια και μετά από καμιά ώρα πήρα μετρήσεις. Επί την ευκαιρία το apple snail που βαλα προχθες είναι μια χαρά!

Λοιπόν οι μετρήσεις είναι οι εξής:

pH=7.5 GH=10, kH=6, NH3,4=0, NO2=0, NO3=5-10, Cu=0, Fe=0, O2=5, PO4=0.25, θερμ=25 C

H anubia nana που έχω άρχισε να βγάζει φιλαράκι και το κερατόφυλλο μεγαλώνει κανονικά. Επίσης αναπτύσσεται και ένα κομματάκι Cabomba caroliniana που είχα βάλει και είχαν μαραθεί όλα του τα φύλλα στην αρχή, αλλά τώρα φαίνεται ότι πετάει 2 καινούργια.

Η ερώτηση που θα ήθελα να σας κάνω προκειμένου να μην το γεμίσω λιπάσματα είναι η εξής: έχω Tropical Aquaflorin, Tropical Ferroflorin, Prodibio BioVert και Seachem Flourish και ταμπλέτες σιδήρο της AP. Τι μου προτείνετε να ρίξω για αρχή? Εγώ τείνω σε μισή αμπούλα BioVert ή Flourish.

Συμφωνείτε ή έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο?

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη ακόμα όχι λιπάσματα. Ειδικά για μια anubia και μια cabomba είναι περιττά τώρα στην αρχή. Περίμενε λίγες εβδομάδες, βάλε και άλλα φυτά και ρίχνεις αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη ακόμα όχι λιπάσματα. Ειδικά για μια anubia και μια camboba είναι περιττά τώρα στην αρχή. Περίμενε λίγες εβδομάδες, βάλε και άλλα φυτά και ρίχνεις αργότερα.

5118[/snapback]

Συμφωνώ με το Μιχάλη. Ακόμα είναι νωρίς. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω επειδή ο σίδηρος είναι 0 :blush: Ιχνοστοιχεία να ρίξω (Prodibio BioTrace) ή δεν χρειάζονται μια και το νερό είναι από βρύση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...