Jump to content

ειναι αδεια..εξαφανιστηκαν;


Recommended Posts

βρηκα μεσα στο ενυδρειο(οπως ειπα και σε παλαιοτερο θεμα) καμια δεκαρια σαλιγκαρακια,ενα απο αυτα ειναι μεγαλυτερο απ τα αλλα και κουβαλαει συνεχεια κολλημενο πανω του ενα μικρο...σημερα βρηκα πανω στο χαλικι 2-3 απ τα σαλιγκαρακια αλλα υπηρχε μονο το κελυφος τους...σαλιγκαρακι πουθενα...τα φαγαν οι κλοουν η δεν επιβιωνουν ολα οταν γεννιουνται;;;που πηγαν;;; ;)

Έγινε επεξεργασία - Maru !!
Link to comment
Share on other sites

βρηκα μεσα στο ενυδρειο(οπως ειπα και σε παλαιοτερο θεμα) καμια δεκαρια σαλιγκαρακια,ενα απο αυτα ειναι μεγαλυτερο απ τα αλλα και κουβαλαει συνεχεια κολλημενο πανω του ενα μικρο...σημερα βρηκα πανω στο χαλικι 2-3 απ τα σαλιγκαρακια αλλα υπηρχε μονο το κελυφος τους...σαλιγκαρακι πουθενα...τα φαγαν οι κλοουν η δεν επιβιωνουν ολα οταν γεννιουνται;;;που πηγαν;;; ;)

Αν μιλάς για apple snails , μου'χει τύχει και μένα και ανακάλυψα ότι ο φταίχτης ήταν ο clown μου...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ βρήκα μια φορά άδειο κέλυφος στην είσοδο του κυκλοφορητή... και δεν έχω clown ή άλλα ψαράκια που να τρώνε σαλιγγάρια :thumbup: Αγνοείται η τύχη του κατοίκου :buttrock:

Επίσης κάποιες φορές βλέπω κάποιο να κουβαλάει όχι ένα αλλά δύο σαλιγγάρια το ένα πάνω στο άλλο ;)

Δεν ξέρω γιατί το κάνουν αυτό, αναρωτιέμαι αν υπάρχει περίπτωση να απορροφούν ασβέστιο από το κέλυφος του από κάτω :thumbup: ... είναι βέβαια μόνο μια υπόθεση :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είχα παρατηρήσει παλαιότερα στο δισκοενυδρείο που έχω ήταν ότι τα apple snails δεν κρατούσαν για πολύ! Μετά από κάποιους μήνες απλά ψοφούσαν και συνεπώς έμενε μόνο το κέλυφος. Ποτέ δεν είχα βρεί το νεκρό σαλιγγάρι γιατί το έτρωγαν οι δίσκοι. Τώρα αν οι clown τρώνε και τα apple snails δεν το ξέρω, ότι πουν οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

βρηκα μεσα στο ενυδρειο(οπως ειπα και σε παλαιοτερο θεμα) καμια δεκαρια σαλιγκαρακια,ενα απο αυτα ειναι μεγαλυτερο απ τα αλλα και κουβαλαει συνεχεια κολλημενο πανω του ενα μικρο...σημερα βρηκα πανω στο χαλικι 2-3 απ τα σαλιγκαρακια αλλα υπηρχε μονο το κελυφος τους...σαλιγκαρακι πουθενα...τα φαγαν οι κλοουν η δεν επιβιωνουν ολα οταν γεννιουνται;;;που πηγαν;;; ;)

Εγω ειχα βαλει κλοουν στο ενυδρειο μου μονο και μονο για να εξαφανιστουν τα σαλιγκαρια και ετσι εγινε.

Πολλες φορες τους ειχα πιασει να πειραζουν τα σαλιγκαρια και ειδα οτι με ενα μικρο χτυπημα στο κελυφος το σαλιγκαρι το σκοτωνε,εκανε ενα ''τσιμπημα'' για να το ραγισει.

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...