Jump to content

Κάθε Πότε Κάνετε Μετρήσεις Στο Ενυδρείο Σας.


Καθε ποτε κανετε μετρησεις στο ενυδρειο σας.  

165 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους.

Θα ηθελα να μου πειτε καθε ποτε κανετε μετρησεις στο ενυδρειο σας.

Link to comment
Share on other sites

Ψηφησα ποτε,αλλα θελει μια διεκρινιση.

Κανω τεστ ,μονο αν νιωσω οτι κατι δεν παει καλα.

Και ολα ξεκινανε ,απο την καλη φιλτρανση που εχω. :)

Link to comment
Share on other sites

Κωστα, μπορεις να προσθεσεις και την επιλογη που λεει ο Κιχλιδατος ? :)

Link to comment
Share on other sites

Κωστα, μπορεις να προσθεσεις και την επιλογη που λεει ο Κιχλιδατος ? :)

Δηλαδη?Οταν καταλαβω οτι κατι δεν παει καλα?

Link to comment
Share on other sites

Κατι του στυλ, "Οχι σε τακτα χρονικα διαστηματα" :)

Link to comment
Share on other sites

Κατι του στυλ, "Οχι σε τακτα χρονικα διαστηματα" :)

Ετοιμο!:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το επελεξα ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ψηφησα ποτε,αλλα θελει μια διεκρινιση.

Κανω τεστ ,μονο αν νιωσω οτι κατι δεν παει καλα.

Και ολα ξεκινανε ,απο την καλη φιλτρανση που εχω. :)

+1

Όπως επίσης και από το σωστό αριθμό κατοίκων.

Link to comment
Share on other sites

Δορθωσα και εγω την ψηφο μου ,σε οχι τακτα διαστηματα :D

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα στην περιπτωση "Κανω μετρησεις οταν καταλαβω οτι κατι δεν παει καλα", ειναι: "μπορουν ολοι να καταλαβουν ποτε δεν παει καλα κατι στο ενυδρειο τους"?

Η δημοσκοπηση προφανως ειναι για να παραδειγματιστουν οι νεοι χομπιστες.

ΚΙ αυτοι δεν μπορουν καταλαβουν ποτε δεν παει καλα κατι στο ενυδρειο τους.

Αν ψηφισει δλδ καποιος εμπειρος οπως ο Σταματης, ο Χασκι, ο Σωκρατης, ο ΔΙας κλπ οτι δεν κανουν τεστ ΠΟΤΕ, και ανεβει το ποσοτο σε αυτην την απαντηση, ειναι σωστο να παραδειγματιστουν και να κανουν το ιδιο και οι αρχαριοι?

Η αποψη μου ειναι ΟΧΙ.

Οι αρχαριοι (με στρωμενο ενυδρειο), να μετρανε καθε εβδομαδα πριν την αλλαγη νερου και οσο περνανε οι μηνες να τις αραιωνουν.

Και οι εμπειροι ..... ξερουν τι να κανουν.

Έγινε επεξεργασία - delta66
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τον πρώτο χρόνο σχεδόν που τρέχανε τα ενυδρεία μου έκανα μετρήσεις μια φορά τον μήνα.Από κει και πέρα ανά τακτά χρονικά διαστήματα ή αν

δω ότι κάτι δεν πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα στην περιπτωση "Κανω μετρησεις οταν καταλαβω οτι κατι δεν παει καλα", ειναι: "μπορουν ολοι να καταλαβουν ποτε δεν παει καλα κατι στο ενυδρειο τους"?

Αν ψηφισει δλδ ο Σταματης, ο Χασκι, ο Σωκρατης, ο ΔΙας κλπ οτι δεν κανουν τεστ ΠΟΤΕ, και ανεβει το ποσοτο σε αυτην την απαντηση, ειναι σωστο να παραδειγματιστουν και να κανουν το ιδιο και οι αρχαριοι?

Η αποψη μου ειναι ΟΧΙ.

Οι αρχαριοι (με στρωμενο ενυδρειο), να μετρανε καθε εβδομαδα πριν την αλλαγη νερου και οσο περνανε οι μηνες να τις αραιωνουν.

Και οι εμπειροι ..... ξερουν τι να κανουν.

Πολυ σωστα το διευκρινισες .Συμφωνω απολυτα, :)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα στην περιπτωση "Κανω μετρησεις οταν καταλαβω οτι κατι δεν παει καλα", ειναι: "μπορουν ολοι να καταλαβουν ποτε δεν παει καλα κατι στο ενυδρειο τους"?

Η δημοσκοπηση προφανως ειναι για να παραδειγματιστουν οι νεοι χομπιστες.

ΚΙ αυτοι δεν μπορουν καταλαβουν ποτε δεν παει καλα κατι στο ενυδρειο τους.

Αν ψηφισει δλδ καποιος εμπειρος οπως ο Σταματης, ο Χασκι, ο Σωκρατης, ο ΔΙας κλπ οτι δεν κανουν τεστ ΠΟΤΕ, και ανεβει το ποσοτο σε αυτην την απαντηση, ειναι σωστο να παραδειγματιστουν και να κανουν το ιδιο και οι αρχαριοι?

Η αποψη μου ειναι ΟΧΙ.

Οι αρχαριοι (με στρωμενο ενυδρειο), να μετρανε καθε εβδομαδα πριν την αλλαγη νερου και οσο περνανε οι μηνες να τις αραιωνουν.

Και οι εμπειροι ..... ξερουν τι να κανουν.

+1000!

συμφωνώ σαν νέος πως δεν είναι και το σωστότερο παράδειγμα ειδικά όταν ένας αρχάριος βλέπει κάτι τέτοιο από εμπειρότερους

Link to comment
Share on other sites

Όταν βλέπω ότι κάτι δεν πάει καλά κάνω test, και γενικά όταν κάνω κάποια καινούρια προσθήκη τότε για 2-3 μέρες το παρακολουθώ

Link to comment
Share on other sites

Το εριξα και εγώ το κουκί μου!

Τον 1 χρόνο κάθε εβδομάδα 10 μέρες έκανα τα τεστακια μου και σαν άπειρος αλλά και καινουργιο ενυδρείο!

Τώρα λόγω εμπειρίας κάνω σπάνια και που ! Όταν βλέπω πως κάτι ίσως δεν πάει καλά!

Καλό βέβαια θα είναι να κάνουμε όλοι μας τουλάχιστον 1 το μήνα!

Link to comment
Share on other sites

Συχνές μετρήσεις τουλάχιστον τους 2 πρώτους μήνες, και αν έχουν σταθεροποιηθεί οι τιμές τοτε πολύ πιο αραιά, ή αν δεν έχω κάνει αλλαγή πολύ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Συχνές μετρήσεις τουλάχιστον τους 2 πρώτους μήνες, και αν έχουν σταθεροποιηθεί οι τιμές τοτε πολύ πιο αραιά, ή αν δεν έχω κάνει αλλαγή πολύ καιρό.

+1

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δυο μαγικές λέξεις στο χόμπι.

Η μια είναι η ισορροπία και η άλλη η σταθερότητα! Αυτές οι δυο όμως για να υπάρξουν προϋποθέτουν μια τρίτη, την ωριμότητα!

Όταν το ενυδρείο μας φτάσει σε σημείο να χαρακτηρίζεται από αυτές τις τρεις λέξης τότε οι μετρήσεις και τα τεστ μπορούν να παραμείνουν στο ντουλάπι.

Μέχρι τότε όμως οι μετρήσεις θα πρέπει να είναι ένα αναπόσπαστο μέρος της εβδομαδιαίας ρουτίνας.

Εκτος του οτι μας προφυλάσσουν από δυσάρεστες εκπλήξεις μας προσφέρουν και την δυνατότητα να ανακαλύψουμε το ενυδρείο μας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο γλυκό ποτέ δεν έκανα μετρήσεις. Άντε να έκανα για λ΄γες μέρες στην αρχή και μετά ούτε θυμόμουν που έβαλα τα τεστ. Ποτέ μου δεν είχα πρόβλημα!

Στο θαλασσινό στις αρχές κάθε 2 μέρες τεστ τεστ τεστ, μεχρι που είχε στρωθεί, μετά πιο αραιά και κάποια στιγμή μετά απο καιρό και καθόλου. Αλλά επειδή έτυχε μια μεγάλη ανισοροπία σε κάποιες τιμές(ευτυχώς σχεδόν δεν έχασα τίποτα), ψήφισα κάθε βδομάδα γιατό όποιος καεί απ'το χυλό φυσάει και το γιαούρτι. Πλέον μαζί με τις αλλαγές νερού πάνε πακέτο και οι μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να στρωσει το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Ποτε !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι σε τακτα χρονικα διαστηματα και μονο ΝΟ3 και PO4 λογω θαλασσινου αλλιως τιποτα

Συμφωνω με τον Σπυρο(delta66) ειμαι παραδειγμα προς αποφυγην

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις κάνω όταν κάτι δεν πάει σωστά και όχι σε τακτά διαστήματα .

Link to comment
Share on other sites

Τον πρώτο καιρό μετρούσα αρκετές φορές.

Τώρα λόγο παλαιότητας του ενυδρείου, χαμηλής ιχθυοφόρτισης, φίλτρανσης, και κυρίως μεγάλης φυτικής μάζας που υπάρχει, μετράω αραιά και που. :)

Link to comment
Share on other sites

Καθε κυριακη συνηθως.Ουτε εικοσι λεπτα δεν μου παιρνει,για να φυγω απο την αμφιβολια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...