Jump to content

Κάθε Πότε Κάνετε Μετρήσεις Στο Ενυδρείο Σας.


Καθε ποτε κανετε μετρησεις στο ενυδρειο σας.  

165 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Όχι τακτικά, στην αρχή μπορεί να έκανα και μια φορά το μήνα στο πρώτο ενυδρείο αλλά μετά βαρέθηκα, οι μετρήσεις βγαίναν οκ οπότε και σταμάτησα το άθλημα.

Θα κάνω στοχευμένες μετρήσεις μόνο όταν δω σημάδια δυσφορίας σε ψάρια και φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ενώ το ενυδρείο μου τρέχει αρκετά χρόνια χωρίς προβλήματα κάνω συχνά μετρήσεις. Αφού τα έχω που τα έχω γιατί να πεταχτούν γεμάτα και ληγμένα;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα σε νεο ενυδρειο κανω αρκετα συχνα μετρησεις,ειδικα στη δαδηκασια του στρωσιμος.Οσο το ενυδρειο ωριμαζει και εχω σταθερες συνθικες σαματαω και τς μετρησεις οι οποιες μετα γινονται οταν παρατηρησω προβλημα στα φυτα η τα ψαρια μου.Βεβαια στις αλλαγες νερου που κανω ειμαι τακτικος και δεν τις αμελω.

Συμφωνω και εγω οτι οι αρχριοι πρεπει να κανουν συχνες μετρησεις γιατι ετσι εξικιωνονται με το ενυδρειο τους,το μαθαινουν αλλα εχουν και μια ιδεα σε ποια κατασταση βρισκετε και αν δεν παει κατι καλα το προλαβαινουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μπορώ να ψηφίσω (δεν ξέρω γιατί) θα παραθέσω την ψήφο μου γραπτώς.

Εγώ στα νεοστημένα κάνω κάθε εβδομάδα πριν από την καθιερωμένη εβδομαδιαία αλλαγή μέχρι να πιάσω τους έξι μήνες και να δω πως έχει σταθεροποιηθεί καλά το σύστημα. Μετά αρχίζω και τις αραιώνω τις μετρήσεις (15 ημέρες - ανά δύο αλλαγές, 20κάτι ημέρες - ανά τρείς αλλαγές) και φτάνω στην μια φορά το μήνα μέχρι να χρονίσει το ενυδρείο. Από εκεί και μετά και αφού όλα πάνε καλά μετράω ακόμη πιο αραιά, όταν βλέπω κάτι που δεν μου αρέσει (περίεργη συμπεριφορά ψαριών, θάνατο - φτού φτού μακριά από όλους μας, προβληματικά ή χαλασμένα φυτά, άλγες κτλ). Οι μετρήσεις που κάνω είναι οι εξής:

  1. NH3/NH4 (Αμμωνία)
  2. NO2 (Νιτρώδη)
  3. NO3 (Νιτρικά)
  4. PO4 (Φώσφορο)
  5. FE (Σίδηρο)
  6. CU (Χαλκό)
  7. GH (Γενική σκληρότητα)
  8. KH (Ανθρακική σκληρότητα)
  9. PH (Πεχα)
  10. CO2 (Διοξείδιο) - Βασικά αυτό δεν το μετράω ακριβώς αλλά το βρίσκω σε συνάρτηση με τα KH & PH
Έγινε επεξεργασία - Skydiver
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα στην περιπτωση "Κανω μετρησεις οταν καταλαβω οτι κατι δεν παει καλα", ειναι: "μπορουν ολοι να καταλαβουν ποτε δεν παει καλα κατι στο ενυδρειο τους"?

Η δημοσκοπηση προφανως ειναι για να παραδειγματιστουν οι νεοι χομπιστες.

ΚΙ αυτοι δεν μπορουν καταλαβουν ποτε δεν παει καλα κατι στο ενυδρειο τους.

Αν ψηφισει δλδ καποιος εμπειρος οπως ο Σταματης, ο Χασκι, ο Σωκρατης, ο ΔΙας κλπ οτι δεν κανουν τεστ ΠΟΤΕ, και ανεβει το ποσοτο σε αυτην την απαντηση, ειναι σωστο να παραδειγματιστουν και να κανουν το ιδιο και οι αρχαριοι?

Η αποψη μου ειναι ΟΧΙ.

Οι αρχαριοι (με στρωμενο ενυδρειο), να μετρανε καθε εβδομαδα πριν την αλλαγη νερου και οσο περνανε οι μηνες να τις αραιωνουν.

Και οι εμπειροι ..... ξερουν τι να κανουν.

Σωστά Σπύρο , έτσι είναι δεν έχει νόημα για εναν αρχάριο και δεν πρέπει ο αρχάριος να βγάλει συμπέρασμα απο αυτή τη μέτριση .

Μπορεί όμως να έχει νόημα γι αυτόν που την έφτιαξε ή για κάποιον που γνωρίζει να μεταφράσει αυτή τη στατιστική .

Κι εγώ ψήφισα ποτέ και παρ όλη την εμπειρία μου ( που νομίζω οτι έχω και συνεχώς διαπιστώνω ότι κάθε πέρσι δεν ήξερα τίποτα ) το έχω πληρώσει και είμαι σίγουρος οτι θα το πληρώσω και πάλι , παρ όλα αυτά μπορώ να δώσω σε ενα νέο οδηγίες να κρατήσει το ενυδρείο του χωρίς τέστ φτάνει να ακολουθήσει πιστά αυτά που πρέπει , γιατί κι εμείς οι παλιοί σε αυτό πάσχουμε ......... απο υπερεκτίμηση γι αυτά που γνωρίζουμε .

Θα μπορούσαμε όμως να ασχοληθούμε και να φτιάξουμε προτάσεις για νέους με αυτα τα πρέπει που να μη χρειάζεται να μπουν στη διαδικασία των μετρήσεων !

Υγ. Και μια και το λέμε Σπύρο ελα μια μέρα απο εδώ με ότι τέστ για σκληρότητα έχεις γιατί τα σαλιγκάρια μου είναι πολλά βάζω ασβέστιο και πρέπει να μετρήσω , τη βλέπω τη δουλειά θα τη κάνω πάλι τη πατατιά μου !!! ;):blush:

Link to comment
Share on other sites

Υγ. Και μια και το λέμε Σπύρο ελα μια μέρα απο εδώ με ότι τέστ για σκληρότητα έχεις γιατί τα σαλιγκάρια μου είναι πολλά βάζω ασβέστιο και πρέπει να μετρήσω , τη βλέπω τη δουλειά θα τη κάνω πάλι τη πατατιά μου !!! ;):blush:

Μου εχουν ληξει.

Μετραω tds :blush:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

καλημερα νομιζω οτι για καθε καινουργιο ενυδρειο θελει συχνες μετρισεις απο κει και περα ο καθενας αναλογα με την εμπειρια του πρατει και τα αναλογα!μετραω καθε βδομαδα no3 και ph καθε 2η εβδομαδα no2 και nh3-nh4 τωρα προσφατα απεκτησα και gh test ηθελα να παρω και po test αλλα προτιμισα να παρω no3 που μου τελειωνε!θεωρω οτι ειναι απαραιτιτα αν και ακριβα οποτε αν κανουμε συχνα τεστ πονανει στη τσεπη μας!ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

αν και ψηφισα καθε μηνα αυτο που θελω να πω ειναι ενα ευχαριστω στα παιδια που με ειπανε σε ενα θεμα στον τροπο καθαρισμου του εξ.βιολογικου που επλενα τα σφουγκαρια σε βαθμο να αφερεσω την βιολογια που ειχαν και ειχα NO-2 απο 0.3 μεχρι 0.8 με τεστ tetra σε υγρη μορφη.απο τοτε που καθε μηνα καθαριζω μονο την φτερωτη του μοτερ και τον καδο (για καλητερη ροη)αλλα και πολυ ελαφρος(μια φορα βουτημα να φυγουν τα επιφανιακα) τα σφουγκαρια σε νερο απο το ενυδρειο εφτασα να εχω 0 εδω και 2 μηνες που με καθοδιγησαν σωστα.σημερα εκανα ξανα και ολα ειναι τελοια αμμωνια ο νιτρικα-2 ο και ph 7 με 7,5.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω στα φρεσκοστημένα είναι πολύ καλός δείκτης οι μετρήσεις για το αν είμαστε σε καλό δρόμο για γίνουν και πιο εγκυρα τυχόν αλλαγες. Προσωπικά και ως αρχάριος, μέχρι να στρώσει μετρούσα σχεδόν καθημερινά γιατι ολα τα είχα κανει λάθος.. Πλέον μόνο μετα απο καθαρισμό του φίλτρου ή γενικά σε μεγάλες μεταβολές στο ενυδρείο (πχ. προσθηκη CO2 λιπασμάτων, φαρμακων κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

στην αρχή έκανα κάθε εβδομάδα μέχρι να μάθω την αντοχή του φίλτρου ! και πως ανταπεξερχεται στην τροφή που ριχνω τώρα κανω καθε 2 εβδομαδες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω κανω καθε 15 μερες ή καθε τελος του μηνα , αλλα και παλι αυτο ειναι σχετικο . Δεν νομιζω πως υπαρχει τροπος να καταλαβεις οτι κατι δεν παει καλα εκτος και αν τα ψαρια ειναι νωχελικα ή ανεβαινουν στην επιφανεια να αναπνευσουν . Αν δεν κανω λαθος η κινηση αυτη σημαινει οτι υπαρχει υψηλη αμμωνια στο ενυδρειο . Παραυτα εγω σε καθε αλλαγη νερου που κανω , την οποια και μπορω να παρατεινω ακομα , μια και δεν εχω ζωντανα φυτα μεσα ωστε να επιπλεουν φυλλα και να σαπιζουν , αλλα και με την χρηση του special blend της microbe lift , χρησιμοποιω και το therap της microbe lift για τυχον παρασιτα μεσα στο νερο , τα οποια παρασιτα μπορει να δημιουργηθουν ακομα και απο την αλλαγη νερου . Ολα ειναι σχετικα λοιπον στο ματι του καθενος . Σαφως και η εμπειρια μετρα , αλλα δεν μπορεις να σαι απολυτος και σιγουρος για τιποτα . Λογου χαρη σε ενα κοινωνικο ενυδρειο μπορει να προσθεσουμε ψαρια τα οποια ξερουμε πως ειναι συμβατα , πχ balloon molly - cardinal tetras και μολις μπουν μεσα να γινει μαχη . Τελος για ολα υπαρχει η πρωτη φορα . :bigemo_harabe_net-81:

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση μονο, τα molly με τα cardinal tetras δεν είναι συμβατά. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν το ηξερα Δημητρη αυτο , τωρα το εμαθα , thanks . Αλλα απο δω και περα οτι φτιαξω , θα ειναι με ενα μονο ειδος . Δεν ξανακανω πειραματα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Στην αρχή κ εγώ μετρουσα μια φορά την εβδομάδα(και περισσότερο γιατί ήθελα να ασχολούμαι μαζί του συνέχεια) μετά μια φορά τον μήνα κ τώρα 3-4 φορές τον χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εγώ τις μετρήσεις μου στο ενυδρείο τις είχα κάνει στην αρχή, μαζεμένες. Μετά από τη στιγμή που μετραγα νιτρικά σταμάτησα τις μετρήσεις. Αυτή την στιγμή ετοιμάζομαι να αλλάξω το setup του ενυδρείου και να πάω προς Αφρική μεριά :) και η σκέψη μου είναι να στρωσω από την αρχή το ενυδρείο μου και μάλιστα δεν νομίζω να κάνω μετρήσεις αυτή την φορά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις μετρήσεις μου στο ενυδρείο τις είχα κάνει στην αρχή, μαζεμένες. Μετά από τη στιγμή που μετραγα νιτρικά σταμάτησα τις μετρήσεις. Αυτή την στιγμή ετοιμάζομαι να αλλάξω το setup του ενυδρείου και να πάω προς Αφρική μεριά :) και η σκέψη μου είναι να στρωσω από την αρχή το ενυδρείο μου και μάλιστα δεν νομίζω να κάνω μετρήσεις αυτή την φορά.

Αφρικη πρεπει να κανεις μετρησεις Ph kh σιγουρα.. απο κει και περα μπορεις να το μονταρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αφρικη πρεπει να κανεις μετρησεις Ph kh σιγουρα.. απο κει και περα μπορεις να το μονταρεις.

Ναι μετρήσεις θα κάνω! Αλλά πιστεύω ότι ίσως και να είναι κάπως περιττές, μιας και για την Αφρική με ασβεστολιθικες πέτρες σίγουρα θα φτάσεις γύρω στα σωστά επίπεδα τιμών.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βγάλει στη σειρά όλα τα κουτάκια των τεστ για να κάνω μετρήσεις και εδώ και εβδομάδες βρίσκονται πάνω στον πάγκο και κάνουν παρέλαση! Τα αράδιασα και καλά για να τα δω και να πάρω μετρήσεις αλλά τελικά έχουν γίνει ντεκόρ του σπιτιού. Μια φορά είχα ετοιμάσει νερό για να κάνω αλλαγή νερού στο μονομάχο και το είχα αφήσει τόσες μέρες που αν και είχα φιλτράκι (για την τύρφη) κάποιο κουνούπι έκανε αυγά και βγήκαν λάρβες στο νερό! Τουλάχιστον τις έδωσα να τις φάει ο μονομάχος, δεν πήγαν χαμένες. :D

Link to comment
Share on other sites

αν και θαλασσινο 2 φορες την εβδομαδα και οταν ειχα γλυκο μια φορα την εβδομαδα και πριν την αλλαγη και τις μετρησεις τις ειχα παντα σε αρχειο για να ξερω την πορεια του ενυδρειου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα πιο απαιτητικά φυτά από αυτά τα λίγα που έχω τώρα και ακολουθούσα τακτική λίπανση αλλά και μαλάκωνα το νερό τα χρησιμοποιούσα συχνά. Τώρα που έχω απλουστεύει τα πράγματα(νερό βρύσης και εύκολα φυτά) ούτε καν έχω υγρά τεστ στο ντουλάπι μου!

Link to comment
Share on other sites

Σε μη τακτικά χρονικά διαστήματα τωρα που είναι στρωμένο το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα θαλασσινο(μερικα ζωανθους κ σταρ πολυπς) εκανα καθε 10 μερες νιτρικα κ φωσφορικα

Στο γλυκο τα εχω καταργησει.....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγω σχεδόν σε ολα μου τα ενυδρεια κανω μετρησεις... ανα 2 -3 εβδομαδες, για να υπολογίζω την αλλαγη και την ποσοτητα τροφης που ριχνω..

Τα φυτα δεν αποροφουν καποια στανταρ , no3 εξαρταται και απο άλλα στοιχεια για το ποσο θα τραβήξουν.

Οπότε και πρέπει να ελενχονται!

Ιδιαιτρερα σε δυσκολες γαρίδες ..

.

Περισσοτερο tds, gh kh , και νο3 και ph με phμετρο καθώς και με υγρο για το co2.

Σε κάθε αλλαγη ενοειτε kh και tds για να φέρω το νερο εκει που θέλω μιας και χρησιμοποιω Ao και βρύση, και εχω 10 ενυδρεια με διαφορετικές παραμετρους. :)

Τα μονα πλέον τεστ που εμπιστευομαι ειναι της api εκτος απο το gh το οποιο δεν διακρινεται ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Οτι να μου λέτε ακομη και ο πιο εμπειρος πρεπει να εχει στο ντουλαπάκι τα απαραιτητα μπουκαλάκια...:)

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...