Jump to content

Κάθε Πότε Κάνετε Μετρήσεις Στο Ενυδρείο Σας.


Καθε ποτε κανετε μετρησεις στο ενυδρειο σας.  

165 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Όσο στρωνει, σχεδον καθε μερα. Τις πρωτες εβδομαδες, 2-3 φορες τη βδομαδα. Μετα καθε εβδομαδα. Εξαιρεση αποτελουν σεναρια που βλεπω κατι να μην παει καλα, εμφανιση ασθενειας, κοκκινισμα βραγχιων κλπ. που κανω αμεσως μολις το προσεξω και που συνεχιζεται επιτηρηση με πιο πυκνα τεστ τις επομενες μερες αν διαπιστωθει προβλημα η αν δεν φυγουν τα συμπτωματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Απ τη στιγμή που είναι στρωμμένο, κάθε Κυριακή πριν την αλλαγή του νερού για νιτρικά και κάθε 15 μέρες για ανθρακική και γενική. Επίσης κάθε μήνα για νιτρώδη και αμμωνία. 

Link to comment
Share on other sites

Καθε Κυριακη ph και νιτρικα.Τα αλλα τα εχω λιγο παρατημενα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κάθε Κυριακή αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά.  Τσεκάρω και το ph με κάτι τεστ από στικάκια αλλά μου έχουν πει ότι δεν είναι αξιόπιστα οπότε δε δίνω και πολύ σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως βλέπω που και πού ΝΟ3,ΝΟ2,ΝΗ3/ΝΗ4 αυτό εννοώ 'όχι και τόσο τακτικά'.Εξαιρείται η περίπτωση να στρώνω κάποιο νέο ενυδρείο και αν θέλω να κάνω σταθερές αλλαγές συνθικών για κάποιο ζόρικο ψάρι.Κατά τα άλλα οι σταθερές ρουτίνεςκαι οι σωστές συνθήκες νερού θα μειώσουν την πιθανότητα ασθενειών.

Link to comment
Share on other sites

Παρ'ολο που εχω crs, εχω βρει τις ρουτινες και κανω τεστ σε καθε αλλαγη νερου για tds, αν παρατηρωντας το ενυδρειο δω καποια ενδειξη οτι κατι δεν παει καλα, κανω μετρηση για Νο3 και gh.

Eχω ph controllers και στα 2 ενυδρεια για συνεχες ph monitoring, αλλα κανω αραια και που και μετρηση με υγρα για επαληθευση.

Εχω παντως ολα τα βασικα test στο ντουλαπι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν καποιος εχει βιωσει την βρωμα από το τεστ σιδηρου της σερα. Εγω φοβαμαι και να μετρησω παλι ααχαχχα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω αν καποιος εχει βιωσει την βρωμα από το τεστ σιδηρου της σερα. Εγω φοβαμαι και να μετρησω παλι ααχαχχα

Εσυ πως και μετρας σιδηρο;;;
Link to comment
Share on other sites

Εσυ πως και μετρας σιδηρο;;;

Προσθέτω extra σαν λίπασμα για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Παρ' ολο που εριχνα καθημερινα σιδηρο στο φυτεμενο που ειχα, δεν ειχα μπει ποτε στη διαδικασια της μετρησης του.

Link to comment
Share on other sites

Παρ' ολο που εριχνα καθημερινα σιδηρο στο φυτεμενο που ειχα, δεν ειχα μπει ποτε στη διαδικασια της μετρησης του.

Σταμάτησα τον καθημερινό σίδηρο γιατί η πράσινη τριχοειδής είναι εκεί και τον περιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...