Jump to content

Μη ζωντανά φυτά


diman

Recommended Posts

Στο ενυδρείο μου έχω τοποθετήσει πλαστικά-υφασμάτινα φυτά (επειδή είμαι αρχάριος και ήθελα να πάρω μια πρώτη δόση εμπειρίας χωρίς να έχω στο κεφάλι μου τα φυτά). Αλλάζω το νερό κάθε 7 μέρες και έχω 3 molly, 2 γλύφτες και ένα labeo bicolor + 45 μικρά molly σε ένα ενυδρείο 60 lt. Τα φυτά όμως έχουν βγάλει κάτι περίεργα μαύρα και καφέ πάνω τους (σαν να είναι λερωμένα). Απο τι οφείλεται? Πρέπει να τα βγάζω και να τα καθαρίζω? Επίσης και το διχτάκι γύρω γύρω για τα μικρά έχει μια καφέ γλίτσα.

Θα στείλω και photo για καλύτερη κατανόηση του προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλτα και βάλε μερικά αληθινά εύκολα φυτά. Θα κάνουν καλό στο νερό σου και στα ψάρια σου. Και δεν χρειάζεται να γίνεις επιστήμονας υδρογεωπόνος για να τα διατηρήσεις. Βάλε ανούμπιες, κερατόφυλλο, φακή, elodea κλπ, που δεν χρειάζονται τίποτα το ιδιαίτερο. Θα δεις ότι θα εκτιμηθούν ιδιαίτερα από τα ψαράκια σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι αυτά χρειάζονται υπόστρωμα και δεν ξέρω τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος. Δεν χρειάζονται υπόστρωμα αυτά τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα,

να πεταξεις τα πλαστικα φυτα και να βαλεις μερικα απο τα ζωντανα που προτεινε ο φιλος filoxenos.

τι γλυφτες εχεις?

Link to comment
Share on other sites

και γω τα πεταξα τα πλαστικα...πηγα και πηρα 4-5 αληθινα και τα φυτεψα!!!!χωρις υποστρωμα ομως,μου εδωσαν απ το water inn κατι ειδικες ταμπλετες που το αντικαθιστουν,ριχνω και το λιπασμα τους και ολα ειναι οκ!!!το μονο που εκανα λαθος ηταν που δεν τα ξεπλυνα οπως επρεπε για απολυμανση κλπ και μετεφερα αυγα σαλιγκαριων...το ενα φυτουλι μου το εφαγαν..δεν πειραζει ομως!!!ετσι ζουν και στο φυσικο τους περιβαλλον,φυτουλια θα παρουμε αλλα!!!! ;) βαλε αληθινα!!!θα δεις ποσο θα αλλαξει η συμπεριφορα των ψαριων σου προς το καλυτερο!!

Link to comment
Share on other sites

επειδή με ενδιαφερει και εμένα η προσθήκη φυτών, εγω δεν εχω υποστρωμα μπορω να βάλω καποιο φυτό και μετα να του ρίξω ειδική ταμπλετα? αν ναι καθε πότε θα πρέπει να ρίχνω ταμπλέτες?

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη βδομάδα θα αρχίσει η αντικατάσταση των φυτών.

Οι γλύφτες που έχω είναι αυτοί και μάλλον έχω κάνει λάθος που τους πήρα γιατί είναι λίγο επιθετικοί (και προς τις molly και προς τον labeo).

Για πείτε για τις ταμπλέτες...

Παραθέτω και τις φωτογραφίες απο τα φυτά που θα ήθελαν πάντως να μάθω γιατί προκαλείται αυτό στα μεταξωτά - πλαστικά φυτά

post-2814-1171209714_thumb.jpg

post-2814-1171209762_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειχα καποται ψευτικα αλλα τωρα εχω αληθινα.

Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται πως τους εχεις στριμωξει λιγο τους γλυφτες!

στη ιστοσελιδα που παραπεμπεις τονιζει τα εξης:

Quick Stats

Minimum Tank Size: 30 gallons δηλαδη περιπου 100λιτ

Care Level: Easy

Tank Conditions: 74-79°F; pH 6.8-7.4; KH 8-10

Max. Size In Aquarium: Up to 1'

Color Form: Gold, Silver, Yellow

Temperament: Semi-aggressive ημιαγριο

σιγουρα ασυμβατα με τα μολλυ

Link to comment
Share on other sites

Και ο labeo bicolor είναι θεωρητικά ασύμβατος, αλλά με αυτόν δεν υπάρχει πρόβλημα. Πάντως όταν είχα παρατηρήσει την επιθετική συμπεριφορά τους αποφάσισα να επιστρέψω τους γλύφτες (και μάλλον θα το κάνω αύριο)

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε κάποιο pet shop, το οποίο δεν είχε κάποιο απο τα προαναφερθέντα φυτά. Πήγα σε κάποιο άλλο που είχε μόνο ανούμπιες και στην κουβέντα που κάναμε μου είπε οτι χωρίς υπόστρωμα δεν θα αντέξουν παραπάνω απο 10-15 μέρες. Εγώ πιο πολύ εμπιστοσύνη έχω στα παιδιά του forum παρά στους διάφορους πωλητές που οι γνώσεις τους μπορεί να είναι περιορισμένες σε κάποια θέματα.

Ξαναρωτώ όμως, για να είμαι 100% σίγουρος: σίγουρα δεν θα έχω πρόβλημα αν δεν έχω υπόστρωμα. Ποια είναι η διαδικασία και φύτεψης και συντήρησης αυτών των φυτών?

Επίσης σε μια άλλη κουβέντα που ανοίξαμε με είπαν να μην ταΐζω τα ψάρια μετά την αλλαγή νερού για τις επόμενες 3 ημέρες. Είναι σωστό αυτό? Μου είπε επίσης να μην κάνω εβδομαδιαία αλλαγή του νερού γιατί στρεσάρω τα ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε κάποιο pet shop, το οποίο δεν είχε κάποιο απο τα προαναφερθέντα φυτά. Πήγα σε κάποιο άλλο που είχε μόνο ανούμπιες και στην κουβέντα που κάναμε μου είπε οτι χωρίς υπόστρωμα δεν θα αντέξουν παραπάνω απο 10-15 μέρες. Εγώ πιο πολύ εμπιστοσύνη έχω στα παιδιά του forum παρά στους διάφορους πωλητές που οι γνώσεις τους μπορεί να είναι περιορισμένες σε κάποια θέματα.

Ξαναρωτώ όμως, για να είμαι 100% σίγουρος: σίγουρα δεν θα έχω πρόβλημα αν δεν έχω υπόστρωμα. Ποια είναι η διαδικασία και φύτεψης και συντήρησης αυτών των φυτών?

Επίσης σε μια άλλη κουβέντα που ανοίξαμε με είπαν να μην ταΐζω τα ψάρια μετά την αλλαγή νερού για τις επόμενες 3 ημέρες. Είναι σωστό αυτό? Μου είπε επίσης να μην κάνω εβδομαδιαία αλλαγή του νερού γιατί στρεσάρω τα ψάρια!

Οτι σου ειπε ειναι μπουρδες!

Πρωτα-πρωτα την ανουμπια αν την φυτεψεις θα σαπισει.

Πρεπει ο κορμος να ειναι εξω απο το χαλικι.

Οποτε τι να συζηταμε για υποστρωμα...

Να αλλαζεις νερό κάθε εβδομάδα το 20% με 30%.

Να ταιζεις φυσικα κανονικα.

Οσο για το υποστρωμα, μην τρελενεσε τοσο πολυ.

Ποτε δεν εβαλα στο ενυδρειο μου, και εχω βαρεθει να κλαδευω.

Ετσι και αλλιως, οτι υποστρωμα και αν βάλεις δεν ειναι για μια ζωη. Σε κανα εξαμηνο δεν κανει τιποτα παραπανω , εκτος απο το να πιανει χωρο.

ααα! μην ξεχάσω...

Μην ξαναπατησεις στο συγκεκριμενο petshop.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Δυστυχώς εδώ στο Ηράκλειο δεν έχουμε και πολλά μεγάλα pet shop που να διαθέτουν φυτά επομένως δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια επιλογής.

Θέλω να με ενημερώσεις περισσότερο σχετικά με το "Πρεπει ο κορμος να ειναι εξω απο το χαλικι." Δεν το καλύπτω δηλαδή με το χαλίκι τελείως?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις την anubia στο υποστωμα αλλα προζεχε

ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣΟΧΙ ΤΟ ΚΟΡΜΟ το "ξυλο" που εχεις θα ελεγα να το ανικαταστησεις με ενα αληθινο

καλα ειναι τα υποστρωματα για δυσκολα φυτα ασπουμε το seachem ειναι παρα πολυ καλο οπως και τις ada

εγω τα ταιζω κανονικα αλλα μια φορα το μηνα τους κανω και μια διαιετα για δυο μερες ασπουμε και δε τρωνε

αυτα

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχω κάποιο ειδικό υπόστρωμα, μόνο το χαλίκι έχω (εκτός αν εννοείς αυτό)

Όσο αναφορά το ξύλο, η σκέψη μου είναι να πάρω κάποιο και να δέσω μια anubia (γιατί java moss αποκλύεται να βρω εδώ (α ρε Ηράκλειο...).

Σε τέτοια περίπτωση πως γίνεται το δέσιμο? :βγάζω το γλαστράκι προσεκτικά και απλά το ακουμπάω στο ξύλο και το δένω?

Link to comment
Share on other sites

Ο κορμός της ανούμπιας είναι οριζόντιος. Από αυτόν ξεκινούν με μίσχους τα φύλλα, προς τα πλάγια και προς τα επάνω. Από την κάτω του μεριά ξεκινούν οι ρίζες του φυτού, με κατεύθυνση προς τα κάτω. Μόνο οι ρίζες μπορεί να είναι μέσα στο χαλίκι, όχι ο κορμός. Εάν θαφτεί και ο κορμός, τότε όπως σου είπαν, σαπίζει και το φυτό χαλάει.

Επίσης τις ανούμπιες μπορείς να τις έχεις ολόκληρες εκτός χαλικιού, πχ πιασμένες σε μια ρίζα ή δεμένες σε μια πέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τις ανούμπιες μπορείς να τις έχεις ολόκληρες εκτός χαλικιού, πχ πιασμένες σε μια ρίζα ή δεμένες σε μια πέτρα.

Αυτό θέλω να κάνω. Θα δέσω μια στο ξύλο και θα σας στείλω στο καπάκι φωτογραφία και λεπτομέρεις της διαδικασίας να μου πείτε αν τα έχω κάνει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλω να κάνω. Θα δέσω μια στο ξύλο και θα σας στείλω στο καπάκι φωτογραφία και λεπτομέρεις της διαδικασίας να μου πείτε αν τα έχω κάνει σωστά.

Βγάζεις το γλαστράκι προσεκτικα μην τραυματίσεις τις ρίζες.......

Αφαιρείς τον υαλοβάμβακα που έχει επίσης προσεκτικά..........

Δένεις το φυτό με πετονιά ή κλωστή εκεί που θέλεις και είσαι ready

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

πήρα το φυτό: anubia barteri var. angustifolia.

Έβγαλα το γλαστράκι και τον υαλοβάμβακα (το έβαλα σε αλατόνερο) , το έδεσα στο ξύλο το οποίο το είχα ξεπλύνει πάρα πολύ καλά με βραστό νερό και τρίψιμο.

Τώρα αντιμετωπίζω ένα άλλο πρόβλημα... το οποίο μου φαίνεται πάρα πολύ χαζό: το ξύλο επιπλέει..... Για πείτε μου τι μπορώ να κάνω για να κάτσει στο βυθό και να είναι ενδεδειγμένος τρόπος?

Link to comment
Share on other sites

Το σφήνωσα κάπως και έχει κάτσει τώρα μέσα στο νερό. Υπάρχει περίπτωση να πιει και να μην επιπλέει κάποια στιγμή? Θα σας στείλω φωτογραφίες το απόγευμα για να δείτε πως έχω δέσει την ανούμπια.

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω να το μουλιάσεις σε καυτό νερό για πολλές μερες ή να το βράσεις για αρκετή ώρα!

Εναλλακτηκά μπορείς να το δέσεις με κάτι βαρή (πχ μια πέτρα) και να το κρατήσεις στον βυθό!

;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

πήρα το φυτό: anubia barteri var. angustifolia.

Έβγαλα το γλαστράκι και τον υαλοβάμβακα (το έβαλα σε αλατόνερο) , το έδεσα στο ξύλο το οποίο το είχα ξεπλύνει πάρα πολύ καλά με βραστό νερό και τρίψιμο.

Τώρα αντιμετωπίζω ένα άλλο πρόβλημα... το οποίο μου φαίνεται πάρα πολύ χαζό: το ξύλο επιπλέει..... Για πείτε μου τι μπορώ να κάνω για να κάτσει στο βυθό και να είναι ενδεδειγμένος τρόπος?

Ναι η ριζα θα τραβηξει νερο και δεν θα επιπλεει.Μπορεις μεχρι να γινει αυτο να βαλεις μια πετρα επανω

στην ριζα για να μην επιπλεει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...