Jump to content

Χαθηκαν Τα Αυγα Απο Convict


Recommended Posts

χθες το βραδυ ενα απο τα δυο ζευγαρια convict που εχω αφησε σε μια φωλια που εφτιαχνε μερες περιπου 30-40 αυγα.....το πρωι δεν υπηρχαν......ΓΙΑΤΙ? απαντηστε συντομα παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

λογικά τα έφαγαν οι γονείς

έχουν βγάλει άλλες γέννες τα συγκεκριμένα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

οχι,ηταν η πρωτη φορα.....ομως φαινοταν πολλη προστατευτικοι....εδιωχναν τους παντες απο εκει μεχρι που κοιμηθηκα

Link to comment
Share on other sites

επειδή είχα και εγώ τα συγκεκριμένα ψάρια να ξέρεις στις πρώτες γέννες μπορεί να τρώνε τα αυγά από απειρία αλλά μόλις αποκτήσουν εμπειρία θα γεμίσει το ενυδρείο σε χρόνο μηδέν

Link to comment
Share on other sites

όχι κυρίως θέλουν ησυχία για να συνεχίσουν να γεννάν κάποια στιγμή θα δεις μικρά αλλά άμα αρχίσουν να βγάζουν μικρά δεν θα σταματάν

και να ξέρεις τα 80 λίτρα είναι λίγα για 2 ζευγάρια

Link to comment
Share on other sites

τα μωρα μπορουν να προφυλαχτουν μονα τους η χρειαζεται να τα βγαλω απο το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

αν τελικα κανουν μωρα θα χρειαστω γενιστρα η κατι αλλο?

όχι αλλά εάν δεν θες να φαγωθούν σου προτείνω να βγάλεις το άλλο ζευγάρι για να μην υπάρχει και αυτή η πιθανότητα

τα μωρα μπορουν να προφυλαχτουν μονα τους η χρειαζεται να τα βγαλω απο το ενυδρειο?

όχι άστα μέσα αλλά βάλε λίγο κερατοφυλο ή java moss

εγώ είχα java και έμπαιναν μέσα τα μικρά

αλλά αν βγουν τα μικρά οι γονείς τα προστατεύουν πολύ αλλά καλό είναι να υπάρχουν μερικές κρυψώνες για καλό και για κακό

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος 96
Link to comment
Share on other sites

αν βγαλω το 1 ζευγαρι convict τι ψαροσυνθεση προτινεις?

μπορω να βαλω αλλα ψαρια?ειναι ακετα μεγαλο ενυδρειο για να εχει μονο 4 ψαρια.....τωρα εχει 6 και δεν τα βλεπεις συχνα :umm:

Link to comment
Share on other sites

τι βυθό έχεις και τι φυτά έχεις

Link to comment
Share on other sites

αλλά στα λίτρα σου δεν θα μπορέσουν να συγκατοικήσουν ειρηνικά με άλλα ψάρια γιατί κατά την αναπαραγωγή προστατεύουν πάρα πολύ την φωλιά τούς

πάντως πρέπει να βγάλεις τούς πλεκο και τούς δυο, να βγάλεις και το άλλο ζευγάρι και να βάλεις μερικά φυτά επιφάνειας και πολλές πέτρες και αν έχεις για βυθό χαλίκι άλλαξε τον και βάλε άμμο γιατί τούς αρέσει να σκάβουν από φυτά μην βάλεις σχεδόν καθόλου γιατί θα αρχίσουν να σκάβουν και θα στα ξεριζώσουν όλα

για τον καθαρισμό θα πρότεινα μερικά apple snail ή zebra snail σε μεγάλο μέγεθος

Link to comment
Share on other sites

εχω πολυ ψιλο χαλικι μαυρο(σχεδων αμμος)....νομιζω οτι το σκαβουν ανετα μονο με κουνιμα τον φτερων τους και λιγα κουβαλανε με το στομα......,εχω ακετες πετρες -μαυρα βοτσαλα- τοποθετημενα ωστε να δημουργουντε κρυπτες η φωλιες,και θα βαλω φυτα επιφανειας σε περιπου 1 μηνα γιατι εχω ριξει σιδηρο για ενα μηνα και τωρα βαζω υγρο λιπασμα. Μολλις τελειωσω θα βαλω φυτα επιφανειας γιατι ηδη εκανα μια προσπαθεια και δεν αντεξαν ουτε ενα μηνα.....επισης χρηστο θα ηθελα να αποφυγω σαλιγγαρια με καθε τροπο γιατι δεν ακουω και τα καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

εχω πολυ ψιλο χαλικι μαυρο(σχεδων αμμος)....νομιζω οτι το σκαβουν ανετα μονο με κουνιμα τον φτερων τους και λιγα κουβαλανε με το στομα......,εχω ακετες πετρες -μαυρα βοτσαλα- τοποθετημενα ωστε να δημουργουντε κρυπτες η φωλιες,και θα βαλω φυτα επιφανειας σε περιπου 1 μηνα γιατι εχω ριξει σιδηρο για ενα μηνα και τωρα βαζω υγρο λιπασμα. Μολλις τελειωσω θα βαλω φυτα επιφανειας γιατι ηδη εκανα μια προσπαθεια και δεν αντεξαν ουτε ενα μηνα.....επισης χρηστο θα ηθελα να αποφυγω σαλιγγαρια με καθε τροπο γιατι δεν ακουω και τα καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

εχω πολυ ψιλο χαλικι μαυρο(σχεδων αμμος)....νομιζω οτι το σκαβουν ανετα μονο με κουνιμα τον φτερων τους και λιγα κουβαλανε με το στομα......,εχω ακετες πετρες -μαυρα βοτσαλα- τοποθετημενα ωστε να δημουργουντε κρυπτες η φωλιες,και θα βαλω φυτα επιφανειας σε περιπου 1 μηνα γιατι εχω ριξει σιδηρο για ενα μηνα και τωρα βαζω υγρο λιπασμα. Μολλις τελειωσω θα βαλω φυτα επιφανειας γιατι ηδη εκανα μια προσπαθεια και δεν αντεξαν ουτε ενα μηνα.....επισης χρηστο θα ηθελα να αποφυγω σαλιγγαρια με καθε τροπο γιατι δεν ακουω και τα καλυτερα

οκ

από φωτισμό τι έχεις

τα σαλιγκάρια που σε λέω είναι πολύ ωραία και δεν γεννοβολάν συνεχώς

και φώτο από τα σαλιγκάρια post-14047-0-78034900-1369048932_thumb.jpg τα apple snail δεν γεννάνε τα αβγά μέσα στο νερό αλλά έξω γιαυτό είναι λίγο ποιο δύσκολα στην αναπαραγωγή φώτο από τα αυγάpost-14047-0-08954300-1369048997_thumb.jpg

φώτο από τα zebra post-14047-0-74025300-1369049016_thumb.jpg τα zebra γεννάνε μέσα στο νερό αλλά δεν κάνουν πολλούς απογόνους φώτο από τα αυγά post-14047-0-33946400-1369049073_thumb.jpg

τα σαλιγκάρια που σε λέω μην τα φοβάσαι δεν πρόκειται να γεμίσεις

Link to comment
Share on other sites

στο φωτισμο δεν εχω καθολου εμπειρια(αν δεν τιν πατισεις δεν ξερεις)....μια λαμπα φθοριου μανισια απο το ενυδρειο μαλλον οχι πολλυ δυνατη.......αναβει περιπου 6 ωρες την ημερα παντα νυχτερινες ωρες

Link to comment
Share on other sites

αύξησε τον φωτισμό στις 9 ώρες

πόσα wat είναι ;;;

βάλε μια γενική φώτο από το ενυδρείο να το δούμε :)

Link to comment
Share on other sites

με την πρωτη ευκαιρια χρηστο....

παντως εχω φοτο χωρις τις πετρες για να δεις....τα watt θα στα πω αυριο

Link to comment
Share on other sites

οκ θα περιμένω για να σου πω περισσότερες λεπτομέρειες :)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω γιατι παντως δεν μπορω να κανω copy-paste...οποτε αν θελεις ριξε μια ματια σε<<ασθενειες θεραπειες και φαρμακα γλυκου νερου------>βοηθεια με κιχλιδες >>>> εκει εχω ling

Link to comment
Share on other sites

αα τις λευκές έχεις νόμιζα είχες τις ζεβρε

εκείνο το διακοσμητικό που μοιάζει με κορμός από τι είναι φτιαγμένο το φυτό στα δεξιά είναι πλαστικό ;;

1 γνώμη μου είναι να βγάλεις την αεραντλία

2 το φίλτρο ποσά λίτρα ανά ώρα είναι και τι έχει μέσα

Link to comment
Share on other sites

εχω δυο λευκες ,δυο ζεβρες.....απλα στη φοτο φενονται μονο οι λευκες....εκει που τις βλεπεις σκαψανε και εκει κανανε τα αυγα..... ειναι πετρινο διακοσμιτικο ουδετερο ειπαν απο το petshop.....το φυτο πλαστικουρααν βρω κατι καλυτερο θα φυγει.....το φιλτρο ειναι serra120 και φιλτραρει 380lt την ωρα......200/250 γραμμαρια μακαρονι μπιλια......

γιατι οχι αεραντλια?

Link to comment
Share on other sites

ρε συ ειναι αρκετα μεγαλο ενυδρειο για μονο 2 ψαρια.......δεν υπαρχει τροπος?εστω να κρατησω τα τεσσερα ?

Link to comment
Share on other sites

βγάλε τα διακοσμητικά

οι καλύτερες φωλιές για τις convict κάποια μικρή κεραμική γλαστρουλα ή μια καρύδα ή πέτρες άλλα να φτιάξεις πολλές σπηλιές

την αεραντλία βγαλτην για το αισθητικό μέρος αφού το φίλτρο οξυγονώνει πολύ καλά το ενυδρείο αφού έχει spray bar

ναι τα 2 ψάρια στην πρώτη επιτυχημένη γέννα θα γίνουν 102 άμα αρχίζουν να γεννάν συνήθως από τα μικρά επιβιώνουν το 80-90 %

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...