Jump to content

Χαθηκαν Τα Αυγα Απο Convict


Recommended Posts

και κανονικά τα ψάρια αυτά πρέπει να κρατιούνται σε χαρέμια δηλαδή 1 αρσενικό 3 θηλυκά σε ενυδρείο με μίνιμουμ μήκος 150 εκ για ένα ζευγάρι το ιδανικό είναι 100 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τι είδους λάμπα είναι ;;

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος 96
Link to comment
Share on other sites

ειναι φθοριου,τετοιες που ειχαμε στα σχολεια η και σε γραφεια.....αλλα περιεργος ειναι χωρις starter και χωρις μετασχηματιστη(convector).....αυτο μαλλον ειναι καλο γιατι σε προηγουμενο ενυδρειο που ειχα,οταν αναβε η λαμπα το ενυδρειο επερνε φωτια απο τον μετασχηματιστη.....

παντως αν χρειαζομαι περισοτερο φως εχει χωρο και για δευτερη λαμπα....

Link to comment
Share on other sites

όχι βάλε μια ακόμα γιατί είναι πολύ λίγα τα watt για τα λίτρα σου

τώρα έχεις περιπου 0,08 wat/litre

Link to comment
Share on other sites

ποσα watt ανα λιτρο χρειαζομαι για να εχω και φυτα μεσα?σημερα βαζω καποια φυτα που επιπλεουν σαν νουφαρα(μου τα εδωσε ενας φιλος)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά λες ;Αν ναι τότε τον θέλουν τον φωτισμό τους. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω βαλει αυτα τα pistiastartiotes και μια ριζα valisneria.....η λαμπα μου τελικα ειναι τ5 8watt 6500k.....ειμαι οκ?η valisneria παει πολυ καλα αλλα τα αλλα στην επιφανεια συνεχεια λιγοστευουν....ειναι το φως η να ψαξω κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Απο νιτρικά πως είσαι ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι πολύ υψηλά τα νιτρικα με την πρώτη ευκαιρία πάρε υγρά τεστ για μεγαλύτερη ακρίβεια

Link to comment
Share on other sites

τα νιτρικα τελικα ειναι 20.....αυτο που με προβληματιζει πολυ ειναι το gh το οποιο δεν μπορω να το κρατησω σταθερα....καθε φορα που αλλαζω νερο ανεβενει και μεχρι να ξανααλλαξω πεφτει.....επισης το ph εχει μια πορεια συνεχους πτωσης.....ξεκινισα πριν 5 μηνες με 7,6 στη συνεχεια επεφτε συνεχεια και τωρα ειναι 6,8

Link to comment
Share on other sites

έχεις αντίστροφη όσμωση ή κάνεις αλλαγή νερού από την βρύση

Link to comment
Share on other sites

και τωρα που το σκεφτομαι καθε φορα,μερος του νερου ειναι βρασμενο απο τον θερμοσιφωνα για να κανω περιπου ιδια θερμοκρασια νερου με το ενυδρειο(δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο ,απλα το αναφερω)

Link to comment
Share on other sites

εχουμε λιγο ξεφυγει απο το θεμα(αλλα ειναι τοσες πολλες οι ερωτησεις :bigemo_harabe_net-69: )που ξεχασαμε το βασικο......τα ψαρακια ξανακαναν αυγα και εκτος απο αυτα που βλεπω γραμενα, θυμαμε και καποιον να μου λεει να αφηνω ενα φωτακι το βραδυ αναμενο.Ισχιει κατι τετοιο και αν ισχιει πεστε μου κατι ποιο συγκεκριμενο(τι φωτακι?-να ειναι εξωτερικο?-ενα μικρο ledακι φτανει?-μηπως μου δημιοθργησει αλλα problems αν ειναι μεσα στο ενυδρειο το φωτακι για πολλες ωρες?) ευχαριστω εκ τον προτερων

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλησπερα! η δικια μου εμπειρια απο γεννα convict ειναι πολυ προσφατη.πριν δυο μηνες περιπου αυτο το ζευγαρακι που εχω μου εδωσε τη πρωτη γεννα! το θυληκο εκανε γυρω στα 80 αυγα,μετα απο 3 μερες περιπου εμφανιστηκαν οι ουριτσες και τη τεταρτη ημερα τα μωρα! το βραδυ αφηνα παντα ενα φως κοντα στο ενυδρειο μου για να βλεπουν οι γονεις τα μωρα τους.

μετα απο περιπου 20 μερες μου δινουν και δευτερη γεννα,περιπου στα 80 αυγα παλι αλλα μεσα σε ενα βραδυ τα φαγανε οι γονεις!

τωρα εχω γυρω στα 40 μωρα απο τη πρωτη γεννα γυρω στο 1cm που επιβιωνουν αψογα!

Link to comment
Share on other sites

john1801 το φωτακι ειναι ας πουμε ενας μικρος φακος εξωτερικος?.....ειναι δευτερη γενα και δεν θελω να τα χασω παλι γιαυτο ισως ρωταω πραγματα χαζα.......

Link to comment
Share on other sites

john1801 το φωτακι ειναι ας πουμε ενας μικρος φακος εξωτερικος?.....ειναι δευτερη γενα και δεν θελω να τα χασω παλι γιαυτο ισως ρωταω πραγματα χαζα.......

επειδη δεν ειχα καποιο φωτιστικο συγκεκριμενα για το ενυδρειο μου με λιγο φως αφηνα το φως στη κουζινα μου ανοιχτο και πηγαινε λιγο φως και στο σαλονι που εχω το ενυδρειο!

ειχες αλλα ψαρια στο ενυδρειο?τι εκανες ,τα χωρισες?

ειχα ακομα δυο σκαλαρια τα οποια στην αρχη και τα χωρισα με ενα plexiglass αλλα στη πορεια καταλαβα πως δεν επρεπε να γινει ολο αυτο γιατι οι γονεις ηταν τοσο υπερ προστατευτικοι που δεν πλησιαζε τιποτα κοντα! στη πορεια το εβγαλα και δεν ειχα κανενα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

tnx διαβασα και ολα τα υπολοιπα περιεχομενα σου(αν και τα ειχα ξαναδιαβασει)και πηρα μια ιδεα :bigemo_harabe_net-123:

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ταισα καθολου αρτεμια,ειχα διαφορες τροφες και τους εριχνα.απλα ετριβα τη τροφη πριν τη ριξω μεχρι να γινει σκονη!

Link to comment
Share on other sites

εκανες παραπανισιες αλλαγες νερου?-----εχω να καθαρισω φιλτρο 20 μερες περιπου....να βαλω χερι τωρα η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...