Jump to content

Χαθηκαν Τα Αυγα Απο Convict


Recommended Posts

γνωμη μου ειναι να μην πειραξεις τιποτα ακομα και ειδικα το φιλτρο σου! προσπαθησε να κρατησεις και τη θερμοκρασια του νερου στους 27 βαθμους!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τωρα καταλαβα γιατι τα γατοψαρα τα λενε γατοψαρα.......δυο μερες στρυφογυρνουσε συνεχεια κοντα στα αυγα και ας ετρωγε καμια τσιμπια που και που,ενω τα αλλα ψαρια δεν πλησιαζαν καν εκει(λογο των γονιων που φιλαγαν σκοπια, μια το αρσενικο μια το θυληκο)αυτος συνεχεια εκει τριγυρο και στο τελος βρηκε την ευκαιρια που περιμενε.χθες το απογευμα λοιπον 1 ωρα μετα την αλλαγη σκοπιας και ενω φιλουσε το αρσενικο,μολις αναψανε τα φωτα και μπροστα στα ματια μου(το αρσενικο μαλλον κοιμοταν)ορμηξε ο glyptoperichthys ,και σε δεκα δευτερολεπτα εφαγε ολα τα αυγα.το αρσενικο δεν κουνηθηκε καν(γι αυτο νομιζω οτι κοιμοταν)και το θυληκο πηρε χαμπαρι αλλα οταν εφτασε ηταν ηδη αργα....ετσι αδοξα λοιπον ,παει και η δευτερη ελπιδα......... :bigemo_harabe_net-111: :bigemo_harabe_net-87:

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το σκεφτομαι επρεπε να βαλω το χερι και να τον διωξω...αλλα κολησα(μακαρι να ειχα μια καμερα,ηταν πολυ ενδιαφερων σκηνικο)

Link to comment
Share on other sites

μη μασάς γέννες θα έρθουν κι άλλες,εμπειρίες είναι αυτές.την επόμενη φορά θα το ξέρεις! τι αλλά ψαράκια έχεις μαζί με τα convict?

Link to comment
Share on other sites

καλό θα ηταν αν ξανά έχεις γεννα να βγάλεις αυτά τα ψαράκια από μέσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχουν σταματησει οι γενες..... :bigemo_harabe_net-111: ξερει καποιος τον λογο?υπαρχει περιπτωση να ειναι απο την ζεστη(θερμοκρασια νερου 28-30βαθμους)?

Link to comment
Share on other sites

εχουν σταματησει οι γενες..... :bigemo_harabe_net-111: ξερει καποιος τον λογο?υπαρχει περιπτωση να ειναι απο την ζεστη(θερμοκρασια νερου 28-30βαθμους)?

μην ανησυχείς απο την ώρα που είδες την πρώτη θα έρθουν και άλλες μπορεί να την έχουν ακούσει λίγο με την θερμοκρασία προσπάθησε να μην παει πάνω απο 28 που και πάλι ειναι πολυ!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν εποχες στις οποιες τα ψαρια γενανε περισσοτερο???....μιλαω για ολα τα ψαρια αλλα και ειδικα για τα δικα μου τα convict

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επιτελους γεννησαμε :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: ......40-50 μικρα ,πολυ κοντα στο βυθο ολη την ωρα και οι γονεις πραγματικα υπεριφανοι (φενονται σε ολες τους τις κινισεις)και υπερπροσταυτικοι δεν αφηνουν να πλησιασει κανεις.....ευχομαι και στα δικα σας :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

εχω μερικες αρκετες ερωτησεις......καταρχην απο οτι βλεπω αν και οι γονεις ειναι υπερπροστατευτικοι, τα μικρα συνεχεια μοιωνεται ο πλυθησμος τους(τρωγονται απο τα αλλα ψαρια).....α)θα επιβιωσουν καποια? β)οι γονεις υστερα ισως και απο δευτερη Η και τριτη γεννα θα αποκτησουν περισσοτερη εμπειρια ωστε να μην χανουν τα μωρα τους? γ)ποτε τα μωρα θα ειναι αρκετα μεγαλα ωστε να μπορουν να προστατεψουν τον εαυτο τους?........και κατι ασχετο!!!θα αντεξουν τα μωρα για περιπου 10 μερες χωρις φαι για να παω διακοπες Η ειναι καλυτερα να παρω τροφη που λιωνει αργα Η να παρω αυτοματη ταιστρα?

Link to comment
Share on other sites

εχω μερικες αρκετες ερωτησεις......καταρχην απο οτι βλεπω αν και οι γονεις ειναι υπερπροστατευτικοι, τα μικρα συνεχεια μοιωνεται ο πλυθησμος τους(τρωγονται απο τα αλλα ψαρια)εκτος απο convict εχεις και αλλα ψαρια μεσα?.....α)θα επιβιωσουν καποια? β)οι γονεις υστερα ισως και απο δευτερη Η και τριτη γεννα θα αποκτησουν περισσοτερη εμπειρια ωστε να μην χανουν τα μωρα τους?σιγουρα θα εχουν περισσοτερη εμπειρια! γ)ποτε τα μωρα θα ειναι αρκετα μεγαλα ωστε να μπορουν να προστατεψουν τον εαυτο τους?μολις ξεκινησουν να κολυμπανε δεν τα πειραζει κανεις!........και κατι ασχετο!!!θα αντεξουν τα μωρα για περιπου 10 μερες χωρις φαι για να παω διακοπες Η ειναι καλυτερα να παρω τροφη που λιωνει αργα Η να παρω αυτοματη ταιστρα? σε αυτο το μονο που μπορω να σου απαντησω ειναι πως δεκα μερες χωρις τροφη τα μικρα...ξεχασε το!

Link to comment
Share on other sites

εχω και ενα synodontis nigriventris

προσωπικα πιστευω πως θα επρεπε ειδη να το ειχες βγαλει αυτο το ψαρι απο μεσα και να

αφησεις μονο του το ζευγαρι!

Link to comment
Share on other sites

ok και ευχαριστω master των cinvict :bowdown:

master δεν ειμαι,απλα με τη βοηθεια καποιων παιδιων απο το forum μου εχουν παει καλα μεχρι τωρα οι γεννες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...