Jump to content

problhma me astako


tony

Recommended Posts

kalhspera exw ena astako (mple) den exw prosdiorisei akoma to idos tou ton exw peripou 1 mhna einai mesa se ena enudreio 30 litron tou exw balei 2 ksula napani ,leykh ammo kai laba (petres) dokimasa na balw mesa psarakia alla egine polu epi8etikos kai ta ebgala .Shmera phga kai phra 3 apple snails (saligaria) epidi den mporw na balw plakostomo na ka8arizoun to enudreio .apo thn prwth stigmh pou ta eide ta gyrizei anapoda kai prospa8ei na ta faei... ti mporw na kanw ? kai gia pio logo einai toso epi8etikos ?

eyxaristw gia ka8e pi8anh lusei sto problhma mou !dektes oles oi parathriseis...

Έγινε επεξεργασία - tony
Link to comment
Share on other sites

δυστηχος , η καραβιδα ειναι απο την φυση της επιθετικη και δεν νομιζω πως αυτο μπορει να αλλαξει .Βαλε την μονη της στο ενυδριο.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση σου .. αλλα η8ελα τα apple snails για την κα8αριοτητα του ενυδρειου αλλα και για την ομορφια τους..καποια λυση 8α υπαρχη . Συγγνωμη για τουs χαρακτηρες..

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσα ξέρω, αστακός = μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

το κσερω φιλε μου οτι παει μονος του αλλα 8α υπαρχει λυση! σε ενα pet shop μου ειπαν η να του βγαλω τις δαγκανες που δεν 8α το εκανα με τιποτα και τσακω8ηκα γι αυτο τον λογο ..και σε ενα αλλο μου ειπαν να του τισ δεσω με ενα νημα !

σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο μιας και μιλαμε και για apple snails το ενα εχει πανω στο κελυφος του κατι διαφανες σταγονες που ειναι λιγο σκληρες (σαν ρετσινι) κσερει κανεις τι μπορει να ειναι

Έγινε επεξεργασία - tony
Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε επέμβαση τέτοιου είδους είναι από απαράδεκτη έως εγκληματική. Εάν δεν μπορεί κάποιος να διατηρεί ένα ζώο όπως το έφτιαξε η φύση και με τις συνθήκες που χρειάζεται, να μην το παίρνει! Ή αν το διαπιστώνει εκ των υστέρων, να το δίνει κάπου που να μπορούν να το φροντίσουν σωστά.

Δεν υπάρχει καμία λύση με τους αστακούς. Πρέπει να είναι μόνοι τους σε ενυδρεία. Εγώ γι αυτό το λόγο τελικά δεν κράτησα μπλε αστακό όταν το σκεφτόμουνα παλιότερα. Δες και αυτό.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μου μιλας λες και εκανα κανα εγκλημα ..."Οποιαδήποτε επέμβαση τέτοιου είδους είναι από απαράδεκτη έως εγκληματική. Εάν δεν μπορεί κάποιος να διατηρεί ένα ζώο όπως το έφτιαξε η φύση και με τις συνθήκες που χρειάζεται, να μην το παίρνει! Ή αν το διαπιστώνει εκ των υστέρων, να το δίνει κάπου που να μπορούν να το φροντίσουν σωστά." η εγω δεν καταλαβα καλα η εσυ ... εγω πηρα τον αστακο με την 8εληση μου κσεροντας τις ιδιαιτεροτητες του δεν χρειαζετε να με κατακρινης . οσον αφορα τα παραπανο που ειπα για τα 2 pet shop εκεινη το πρωτειναν εγω δεν εκανα κατι τετοιο ουτε προκητε να κανω !απλα πσαχνω μηπως υπαρχη καποια λυση !

φιλικα ..

Έγινε επεξεργασία - tony
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μου μιλας λες και εκανα κανα εγκλημα...η εγω δεν καταλαβα καλα η εσυ ... εγω πηρα τον αστακο με την 8εληση μου κσεροντας τις ιδιαιτεροτητες του δεν χρειαζετε να με κατακρινης . οσον αφορα τα παραπανο που ειπα για τα 2 pet shop εκεινη το πρωτειναν εγω δεν εκανα κατι τετοιο ουτε προκητε να κανω !απλα πσαχνω μηπως υπαρχη καποια λυση !

φιλικα ..

Ποιος σε κατέκρινε?!!! :D:thumbup:

Κατάλαβες λάθος φίλε μου! Η πρώτη παράγραφος είναι γενική και η δεύτερη μόνο απευθύνεται σε εσένα. Αναφέρθηκα γενικά και όχι σε εσένα, με αφορμή αυτό που έγραψες. Νομίζω ότι είναι πεντακάθαρο... ;)

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

ok συγγνωμη απλα ετσι φανηκε ,νομιζα οτι με τα λεγομενα σου με κατεκρινες οτι αναφεροσουν σε μενα ζητω συγγνωμη και παλι! και σε ευχαριστω και για τα αλλα δημοσιεωματα ,κα8ε προταση δεκτη!

Έγινε επεξεργασία - tony
Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα των καρκινοειδών ('οπου ανοικει και η καραβίδα) και των μαλακίων (apple snails) είναι δεσμός θυρευτή και θυράματος από την ίδια την φύση! Τα καρκινοειδή είναι από τους χειρότερους εχθρούς των μαλακίων. Βγάλε όσων το δυνατόν γρηγορότερα τα apple από εκεί μέσα γιατί μπορεί μεν να είναι σκληρά αλλά μόνο και μόνο από την συνεχή ταλαιπωρία θα τα χάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ αυτο 8α κανω τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε επέμβαση τέτοιου είδους είναι από απαράδεκτη έως εγκληματική. Εάν δεν μπορεί κάποιος να διατηρεί ένα ζώο όπως το έφτιαξε η φύση και με τις συνθήκες που χρειάζεται, να μην το παίρνει! Ή αν το διαπιστώνει εκ των υστέρων, να το δίνει κάπου που να μπορούν να το φροντίσουν σωστά.

Δεν υπάρχει καμία λύση με τους αστακούς. Πρέπει να είναι μόνοι τους σε ενυδρεία. Εγώ γι αυτό το λόγο τελικά δεν κράτησα μπλε αστακό όταν το σκεφτόμουνα παλιότερα. Δες και αυτό.

Σιμφονο απολιτα με τον Ντινο ;):D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...