Jump to content

ΥΓΡΟ ΤΕΣΤ ΑΜΜΩΝΙΑΣ SERA


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους,Θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με το υγρο τεστ αμμωνιας της sera στις οδηγειες εκτος απο το χρωματολογιο υπαρχει και ενας πινακας που βγαζει αποτελεσμα σε σχεσει με το ph του νερου,θα ηθελα να μαθω με ποιον τροπο πρεπει να μετρω για στρωσιμο με καθαρη αμμωνια?

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5266

καλημέρα υποθέτω ότι ψάχνεις κάτι τέτοιο ?

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5266

καλημέρα υποθέτω ότι ψάχνεις κάτι τέτοιο ?

Βασιλη καλημερα και ευχαριστω για το ενδιαφερων σου τα εχω διαβασει τα σχετικα η απορια μου ειναι για το τεστ της sera.Ειμαι 21 μερες σε στρωσιμο με αμμωνια και δεν εχω καμμια αντιδραση απο το νερο και ψαχνομαι?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βοηθήσεις λίγο το στρώσιμο ρίχνοντας έτοιμα βακτηρίδια, πχ SERA nitrivec ή κάποιο ανάλογο, ή να πάρεις από κάποιο φίλο βιολογικό υλικό, τη λάσπη από το σφουγγάρι του φίλτρου του. Τώρα για την πρώτη σου ερώτηση, δε νομίζω ότι θα βρεις για το εν λόγω τεστ τη σύνδεση pH-ΝΗ3/4 πουθενά, αλλά έχω την αίσθηση ότι δε σου χρειάζεται κιόλας. ;)

Link to comment
Share on other sites

όταν λες δεν υπάρχει καμία αντίδραση τί εννοείς φτάνεις να μετράς αμμωνία έως και 0,5 επί 20 μέρες χωρίς να επηρεαστούν οι τιμές ΝΟ2 και ΝΟ3 μήπως το τεστ έχει λήξει ρίξε μια ματιά έχω ακούσει και διαπιστώσει αντίστοιχα ότι τα τεστ τις sera δεν είναι και ότι καλύτερο υπάρχει στη αγορά

Link to comment
Share on other sites

όταν λες δεν υπάρχει καμία αντίδραση τί εννοείς φτάνεις να μετράς αμμωνία έως και 0,5 επί 20 μέρες χωρίς να επηρεαστούν οι τιμές ΝΟ2 και ΝΟ3 μήπως το τεστ έχει λήξει ρίξε μια ματιά έχω ακούσει και διαπιστώσει αντίστοιχα ότι τα τεστ τις sera δεν είναι και ότι καλύτερο υπάρχει στη αγορά

[/Βασιλη καλησπερα,

Ειμαι 22 μερες μετραω καθε μερα αμμωνια=5mg/lt και ΝΟ2=0 και παω να τρελαθω.Τα τεστακια εχουν ημερομηνια 2011.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σε τι θερμοκρασία το έχεις?

Γεια σου Γιωργο,Η θερμοκρασια ειναι 30-31!!!!!

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει πιθανότητα η αμμωνία που χρησιμοποιείς να μην είναι καθαρή δεν μπορώ να καταλάβω είμαι και γω στη ίδια διαδικασία για 4 φορά και δεν το έχω ποτέ αντιμετωπίσει

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει πιθανότητα η αμμωνία που χρησιμοποιείς να μην είναι καθαρή δεν μπορώ να καταλάβω είμαι και γω στη ίδια διαδικασία για 4 φορά και δεν το έχω ποτέ αντιμετωπίσει

Για καθαρη μου την δωσανε,της εχω κανει και το τεστ με το κουνιμα και δεν αφριζει.

Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθει για test της sera το οποιο δεν ειχε ληξει αλλα ηταν προβληματικο.Δοκιμασε

με test αλλης εταιρειας για να συγκρινεις τα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...