Jump to content

Τοποθέτηση Κόντρας


Recommended Posts

Χαιρετώ άπαντες φίλους του hobby.

Έχω φτιάξει ένα ενυδρείο 60x36x45 97,20 Λίτρα. :blush:

Αυτό που δεν ξέρω είναι πως να τοποθετήσω τις πάνω και κάτω κόντρες. :hysterical:

Παραθέτω μια εικόνα με 2 παραλλάγες τοποθέτησεις.

Γνωρίζει κάποιος να μου πεί πιος είναι ο σωστός.

Ο 1 ή ο 2 ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

post-249-1130442802_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως ο 2ος τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως ηρθες στην παρεα μας!

Εγω μολις εφτιαξα ενα ενυδρειο 170χ50χ70 με τη βοηθεια του AQUAZONE και χρησιμοποιησα τον 2ο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Ο δεύτερος πιστεύω είναι ο καλύτερος. Όλα τα ενυδρεία που έχουν περάσει από τα χέρια μου τις κόντρες τις έχουν με βάση τον δεύτερο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν ξέρω είναι πως να τοποθετήσω τις πάνω και κάτω κόντρες.

Και γώ συμφωνώ με το δεύτερο όμως.... για τις πάνω κόντρες θα πρέπει να σκεφτείς καλώδια σωλήνες κλπ

Γιαυτό σου παραθέτω και μια τρίτη λύση.

Είναι λίγο χοντροκομμένο σαν σχέδιο γιατί το έκανα στο πόδι.

post-46-1130453368_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε SW1IXC καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Με τη σειρά μου θα συμφωνήσω κι εγώ με τους υπόλοιπους για το 2ο τρόπο κόλλησης των κοντρών.

Αν θες ρίξε μια ματιά στο πως κατασκεύασα εγώ το 30 lt μου. Είναι ο ίδιος τρόπος που λέει ο lasal με κανονικές όμως φωτό. Μπορεί να σε βοηθήσει :blush:Link to construction

Link to comment
Share on other sites

Φίλε SW1IXC καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Με τη σειρά μου θα συμφωνήσω κι εγώ με τους υπόλοιπους για το 2ο τρόπο κόλλησης των κοντρών.

Αν θες ρίξε μια ματιά στο πως κατασκεύασα εγώ το 30 lt μου. Είναι ο ίδιος τρόπος που λέει ο lasal με κανονικές όμως φωτό. Μπορεί να σε βοηθήσει  :hysterical:  Link to construction

3561[/snapback]

Καταρχάς σας ευχαριστώ για την αστραπιαία απόκριση σας.

Πράγματι αυτό πίστευα και γώ για τις κόντρες αλλά ήθελα να βεβαιωθώ απο εσάς τους έμπειρους για να μην πάει στράφι όλη η προσπάθεια.

Το tank έχει κοληθεί0 και περιμένω να στεγνώσει για να προχωρήσω στις κόντρες.

Για τις επάνω έχω προβλέψει τα κοψίματα για τα καλώδια,σωλήνες κλπ.

Έχω όμως μια απορία. Όταν τοποθετήσω τις κάτω να βάλω σιλικόνη σε όλη την επιφάνεια της κόντρας που θα πατάει στον πάτο του ενυδρείου ή μόνο στις άκρες δηλαδή στα πλαινά. Ενα είναι αυτό και 2ον όταν μπούν και οι κόντρες στο πλάτος λόγω των 5 mm πάχος του γυαλιού (αν κάνω χρήση του σχεδίου τοποθέτησης νο 2) δεν θα υπάρξει ένα κενό απο την μικρή κόντρα έως τον πάτο, εφόσον θα πατάει πάνω στην κατα μήκος. Αυτό ενδέχεται να μου παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα ;

Συμπληρώνω και κατι που ξέχασα. Οι διαστάσεις του tank είναι 60x36x45 και έχει κοληθεί με τα πλαινά γύρω απο την βάση και όχι πάνω της λόγω λάθους κοψίματος απο το τζαμά. Οι κόντρες δε έχουν πλάτος 2cm. Θαχω πρόβλημα ή όχι ;

Υ.Γ

Φίλε istellas, Οφείλω να ομολογήσω ότι συμβουλεύτικα αρκετά την κατασκευή σου και βασιστίκα στις οδηγίες σου για να αρχίσω την δική μου. Μπράβο & Ευχαριστώ. :blush:

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...