Jump to content

Green Kribensis Γέννα


george13

Recommended Posts

θέλω καιρό να ανοίξω αυτό το θέμα αλλά ο χρόνος ήταν λιγοστός .

κάποια στιγμή πήρα απο το φίλο theodor72 ένα ζευγαράκι κριμπένσις σε μικροί ηλικία .μπήκαν σε ένα 250λιτρο μαζί με τα σκαλάρια και τα τους ροδόστομους μέχρι να ετοιμαστεί το ενυδρείο τους .

μου βγήκαν όμως πολύ ζωηρά τελικά και σε ένα μήνα είχαμε την πρώτη γέννα .με 8 μικρά .

να μην λέω και πολλά στην συνέχεια είχαμε κάθε μήνα και απο μία γέννα .

αυτή την στιγμή έχω βάλει το ζευγάρι σε ένα 160 λιτρο και ετοιμάζω ένα 70αρι για να βάλω τα μικρά .

παρακάτω θα δείτε κάποιες φωτό με το ζευγάρι και τα μικρά σε μια συνηθισμένη βόλτα τους.

 θα προσπαθήσω να ανεβάσω και ένα βιντεάκι με στιγμές πάθουςςςςς του ζευγαριού !!!!!post-20575-0-07960000-1371558655_thumb.jpgpost-20575-0-75030000-1371558671_thumb.jpgpost-20575-0-69521700-1371558695_thumb.jpgpost-20575-0-35138600-1371558728_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε Γιώργαρε, ολόκληρη κατηγορία Αφρικής έχουμε!!! Πως θα τα δουν οι Αφρικάνοι τα F1 σου?? :D
Να τα χαίρεσαι φιλαράκι, πέσαν σε καλά χέρια!! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

post-20575-0-18456200-1372322062_thumb.jpgpost-20575-0-65810000-1372322092_thumb.jpgpost-20575-0-04886400-1372322118_thumb.jpg

μερικές ακόμα απο τα μικρά που μεγαλώνουν και κάνουν τις βόλτες τους μόνα πλέον.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παίδες .θα βρώ χρόνο να ανεβάσω και το βιντεάκι κάποια στιγμή .

Link to comment
Share on other sites

να τα χερεσε :bigemo_harabe_net-64: εμενα οταν ειχαν γεννησει μεσα στον χειμωνα σε 4 μηνες ηταν μονο 3εκ...ειναι λογικο??και ετρωγαν και μια χαρα..αλλα μονο μια φορα την ημερα..ρωταω για να ξερω γιατι δεν προκειτε να μην ξανα ασχοληθω με αυτα τα ψαρια!εσενα ποσο ειναι?

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kk
Link to comment
Share on other sites

ναι λογικό είναι .

αυτά τα ψάρια φτάνουν τα 7 εκατοστά περίπου .οπότε λογικό είναι στους 4 μήνες να είναι 3 εκ.τα συγκεκριμένα είναι και f1.

καλά θα κάνεις να ασχοληθείς γιατί πραγματικά αυτά τα ψάρια είναι απλά απίστευτα .

Link to comment
Share on other sites

το ξερω τα ειχα ολο τον χειμωνα και εχουν απιστευτες συμπεριφορες!!τωρα οταν θα ξαναπαρω ενυδρειο θα μπουν..

Link to comment
Share on other sites

Τελεια ψαρακια. Να σου ζησουν και παντα τετοια. Το γεγονος οτι ειναι f1 το κανει ακομη πιο καλο!

Link to comment
Share on other sites

Τελεια ψαρακια. Να σου ζησουν και παντα τετοια. Το γεγονος οτι ειναι f1 το κανει ακομη πιο καλο!

ευχαριστώ .ακριβώς αυτό το κάνει καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μια χαρα φιλε.θα ετοιμασω τωρα κατι για τους γονεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γιατί τα λέτε f1 ρε παιδιά; Τι σημαίνει αυτό;

Ασχολούμαι 10 χρόνια με αυτό το είδος και δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο!

Δηλαδή τα δικά μου--> http://www.youtube.com/watch?v=pNOqACoH7kU σε τι διαφέρουν από αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Τα f0 είναι ψάρια πιασμένα στην φύση, αυτό που κάποιοι λένε άγρια.

f1 είναι οι απόγονοι τους, f2 οι απόγονοι των απογόνων τους (κάτι σαν εγγόνια δηλαδή)

Εδώ είναι το ιστορικό των γονιών αλλά και των ίδιων των ψαριών που έχει ο george13

Δες και πόσα είδη pelvicachromis (τέτοια είναι και τα πιο κοινά pelvicachromis pulcher που έχεις):

http://www.aquazone.gr/forums/topic/60430-pelvicachromis/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...