Jump to content

ΛΕΥΚΗ ΑΜΜΟΣ


Recommended Posts

ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΑΝ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ Η ΛΕΥΚΗ ΑΜΜΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΘΑΛΛΑΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΑΝ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ Η ΛΕΥΚΗ ΑΜΜΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΘΑΛΛΑΣΙΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ?

Επειδή το θέμα αντιμετώπισα και εγώ αφού δημιούργησα το δικό μου ενυδρείο,

Ναι κάνει φτάνει να κάνεις τα αυτονόητα, αυτά που θα έκανες με κάθε υπόστρωμα.

Καλό πλύσημο, γιατι όχι βράσιμο κλπ.

Νομίζω όμως ναί μπορείς!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το θέμα αντιμετώπισα και εγώ αφού δημιούργησα το δικό μου ενυδρείο,

Ναι κάνει φτάνει να κάνεις τα αυτονόητα, αυτά που θα έκανες με κάθε υπόστρωμα.

Καλό πλύσημο, γιατι όχι βράσιμο κλπ.

Νομίζω όμως ναί μπορείς!

ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΣΕ ΕΝΑ PET SHOP ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑ ΤΟ ΦΩΣ.ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ?

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΣΕ ΕΝΑ PET SHOP ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑ ΤΟ ΦΩΣ.ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ?

Αυτό το άκουσα και εγώ ακόμα έχω ακούσει ότι το λευκό της άμμου στρεσάρει τα ψάρια.

Αυτό βέβαια εξαρτάται από το τι ψάρια θα βάλεις στο ενυδρείο σου και από που προέρχονται π.χ. η λευκή άμμος σε συνδιασμό με πολλές πέτρες είναι ιδανική για κιχλίδες Αφρικής Malawi. Δεν νομίζω όμως αυτό να ισχύει σε ψάρια Αμαζόνίου.

Αν κατάλαβες καλά πρέπει πρώτα να καταλίξεις στο τί ψάρια θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,κανει πως δεν κανει ,εγω που εχω βαλει στο μικρο μου ενυδρειο 30λτ. ειναι ενταξει ετσι οπως ειναι την βαζεις ουτε πλυσιμο ουτε τιποτα απλα 8α σου βγαλει πανω στην επιφανια του νερου κατι σαν "βρωμια" το οποιο με ενα ποτηρακι πλαστικο μπορεις να το βγαλεις .δεν νομιζω να δημιουργειτε προβλημα στα ψαρακια οσον αφορα την αντανακλαση και το στρες ,απλα να σκεφτεις οτι βρωμιζει παρα μα παρα πολυ ευκολα αν δεν εχεις καλο φιλτρο, να τραβαει τισ ακα8αρσιες.εχεις σκεφτη την μπεζ αμμο δεν 8α λερωνη τοσο ευκολα!!

ααα και κατι αλλο να βαλεις μεσα στο ενυδρειο ενα μπολ η κατι τετοιο για να βαλεις το νερο γιατι αν σηκω8η και απλω8η στο ενυδρειο 8α 8ολωση το νερο .ενας αλλος τροπος ειναι να ριχνεις το νερο σε ενα συγκεκριμενο σημειο του τζαμιου !ετσι ωστε το μονο που 8α δημιουργη8ει ειναι μια λακουβιτσα στον πατο.

Έγινε επεξεργασία - tony
Link to comment
Share on other sites

Πες μας πρώτα τι ψαράκια πρόκειτε να φιλοξενήσει το ενυδρείο σου!!

Link to comment
Share on other sites

Πες μας πρώτα τι ψαράκια πρόκειτε να φιλοξενήσει το ενυδρείο σου!!

καλημερα το ενυδρειο ερχεται την τριτη μαλλον αλλα ακομα δεν εχω σκεφτει τη να βαλω.εχω στο υπαρχον ενυδρειο 2 παπαγαλουσ ενα oscar ενα galaher και ενα δολαριο αλλα τα περρισοτερα θα τα δωσω.δεν πολυ ταιριαζουν.λογω απειριασ εβαλα λιγο ανομια ψαρια μεσα

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα θα ειναι το νεο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα θα ειναι το νεο ενυδρειο;

300 LITRA ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο Πέτρος όταν αποφασίσεις τη ψάρια θα βάλεις τότε τα λέμε άμα βάλεις άμμο ή όχι. Επίσης εξαρτάτε και κατά πόσο θα είναι φυτεμένο το ενυδρείο σου. Πάντως με την άμμο μπορούμε να κάνουμε πολλή ωραία ενυδρεία αλλά δεν την συνιστώ σε αρχάριούς. Η προσωπική μου γνώμη είναι να αρχίσεις κλασικά, υπόστρωμα της αρεσκείας σου και χαλικάκι. Εκτός και αν κάνεις ενυδρείο Μαλαβι, Τανγκανίκα η δικούς εκεί χρειάζεσαι άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο Πέτρος όταν αποφασίσεις τη ψάρια θα βάλεις τότε τα λέμε άμα βάλεις άμμο ή όχι. Επίσης εξαρτάτε και κατά πόσο θα είναι φυτεμένο το ενυδρείο σου. Πάντως με την άμμο μπορούμε να κάνουμε πολλή ωραία ενυδρεία αλλά δεν την συνιστώ σε αρχάριούς. Η προσωπική μου γνώμη είναι να αρχίσεις κλασικά, υπόστρωμα της αρεσκείας σου και χαλικάκι. Εκτός και αν κάνεις ενυδρείο Μαλαβι, Τανγκανίκα η δικούς εκεί χρειάζεσαι άμμο.

ΕΧΩ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ.ΚΑΤΕΧΩ ΚΑΤΙ ΨΗΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην αρχή είχα ξανθή άμμο αλλά την άλλαξα με μαύρο χαλίκι. Με τα περιττώματα των ψαριών πού ήταν συνεχώς απλωμένα και έκαναν μπάμ μου είχε φανεί άσχημη. Έχε το υπόψην σου.

Link to comment
Share on other sites

Γιά σκούπα βυθού πάρε μία ηλεκτρική της Hobby. Δουλέυει με μπαταρίες και έχει διχτάκι που κρατάει τις βρωμιές. Δε ρουφάει σχεδόν καθόλου άμμο (καθώς δε δουλέυει με την πίεση του νερού), και επιστρέφει το νερό πίσω στο ενυδρείο (αφού το φιλτράρει).

Παιδιά είναι καταπληκτική, και όχι μόνο για άμμο

Βέβαια δε μπορείς να καθαρίζεις κάθε μέρα, όποτε αυτό που είπα πριν (ότι θα φαίνονται τα περριτώματα) ισχύει

Link to comment
Share on other sites

Πόσο λεπτή ή χοντρή άμμο σκοπεύεις να βάλλεις παίζει και αυτό ένα σημαντικό ρόλο. Επειδή έχω και είχα ενυδρεία με άμμο σε συνιστώ να μην βάλεις άμμο με κόκκο μικρότερο του 0,4mm και όσο μπορείς ο κόκκος να είναι ομοιογενές και στρογγυλωμένος. Επίσης παίζει και μεγάλο ρόλο τη ψάρια θα βάλεις μέσα. Και ανάλογα με τα ψάρια διαμορφώνεις και τον βυθό σου.

Link to comment
Share on other sites

Γιά σκούπα βυθού πάρε μία ηλεκτρική της Hobby. Δουλέυει με μπαταρίες και έχει διχτάκι που κρατάει τις βρωμιές. Δε ρουφάει σχεδόν καθόλου άμμο (καθώς δε δουλέυει με την πίεση του νερού), και επιστρέφει το νερό πίσω στο ενυδρείο (αφού το φιλτράρει).

Παιδιά είναι καταπληκτική, και όχι μόνο για άμμο

Βέβαια δε μπορείς να καθαρίζεις κάθε μέρα, όποτε αυτό που είπα πριν (ότι θα φαίνονται τα περριτώματα) ισχύει

Sorry για το off topic αλλά η σκούπα πόσο έχει?(της hobby)

Link to comment
Share on other sites

Ego exo 14 sakia leukis ammou se 400LT. An skopeueis na valeis na perimeneis ta parakato:

1) Thelei plisimo na figei i vroma etsi oste na tholosei oso dinaton ligotero

2) Theleis oposdipote skoupa pou na roufaei adinama etsi oste na sikonei mono ta peritomata (~17E)

3) Prepei stin sindirisi apano na anakateueis elafra tin ammo etsi oste peritomata pou kathontai mesa na vgoune stin epifania kai na ta mazeupseis me tin skoupa.

Me kali roi nerou mporeis na mioseis kata poli ton xrono pou tha asxolise me ta parapano. Mia kali idea einai:

http://www.cichlid-forum.com/articles/ug_jets.php

Distixos to eida afou eixa steisi to enidrio :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι ακριβώς για τη σκούπα, γύρω στα 20Ε

από που?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...