Jump to content

Μωρα Αφρικανικεσ Κιχλιδεσ


draminos1978

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΝΩΣΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΡΑΤΣΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΓΝΩΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΕΙΠΕ ΕΧΕΙ ΜΩΡΑ 2 ΗΜΕΡΩΝ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΔΙΑΚΟΠΩΝ ΠΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΑΜΑ ΤΑ ΑΦΙΣΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΘΑ ΤΑ ΦΑΝΕ ΤΑ ΠΟΙΟ ΕΝΗΛΙΚΑ.ΕΤΣΙ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΡΑ ΕΓΩ.ΤΑ ΕΧΩ ΣΕ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΟΛΟΜΟΝΑΧΑ 20 ΛΙΤΡΩΝ ΜΕ ΝΕΡΟ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΜΟΝΟ ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΦΩΒΑΜΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΔΙΑΘΕΤΩ ΓΙΑ ΤΟ 20 ΛΙΤΡΟ ΜΗΝ ΡΟΥΦΙΞΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΜΕΣΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ 6 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΔΙΧΝΟΥΝ ΚΑΛΑ.ΤΑ ΤΑΙΖΩ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ ΜΕ ΒΥΘΙΖΩΜΕΝΗ ΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΣΠΑΩ ΣΕ ΣΚΟΝΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΑΙΖΩ.ΑΝΑ 3 ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΝΩ 10 ΛΙΤΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ.ΟΛΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΔΙΧΝΟΥΝ ΝΑ ΠΗΓΕΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ΕΝΗΛΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΟΥΤΟΣΩΣΤΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΜΙΑ 30+ ΜΩΡΑΚΙΑ.ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΝΤΩΣ ΔΙΧΝΟΥΝ ΕΝΔΙΦΕΡΩΝ ΣΤΗΝ ΤΡΟΦΗ ΟΤΑΝ ΡΙΧΝΩ ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΕΚΕΙ ΚΑΘΩΣ ΒΥΘΙΖΕΤΑΙ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΠΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΡΙΒΩΝΤΕ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ 2 ΨΕΦΤΙΚΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΕΤΡΑ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΗ ΜΕ ΤΡΥΠΑ,ΑΝ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΜΠΕΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΑ ΚΟΛΥΜΠΑΝΕ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΑΠΟ ΜΑΤΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ.ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΕΣ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΠΛΗΞΕΙ ΤΑ ΙΟΘΕΤΗΜΕΝΑ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλεσω να γραφεις με πεζα Ελληνικα γιατι ειναι στους κανονισμους του φορουμ!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΝΩΣΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΡΑΤΣΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΓΝΩΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΕΙΠΕ ΕΧΕΙ ΜΩΡΑ 2 ΗΜΕΡΩΝ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΔΙΑΚΟΠΩΝ ΠΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΑΜΑ ΤΑ ΑΦΙΣΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΘΑ ΤΑ ΦΑΝΕ ΤΑ ΠΟΙΟ ΕΝΗΛΙΚΑ.ΕΤΣΙ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΡΑ ΕΓΩ.ΤΑ ΕΧΩ ΣΕ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΟΛΟΜΟΝΑΧΑ 20 ΛΙΤΡΩΝ ΜΕ ΝΕΡΟ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΜΟΝΟ ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΦΩΒΑΜΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΔΙΑΘΕΤΩ ΓΙΑ ΤΟ 20 ΛΙΤΡΟ ΜΗΝ ΡΟΥΦΙΞΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΜΕΣΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ 6 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΔΙΧΝΟΥΝ ΚΑΛΑ.ΤΑ ΤΑΙΖΩ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ ΜΕ ΒΥΘΙΖΩΜΕΝΗ ΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΣΠΑΩ ΣΕ ΣΚΟΝΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΑΙΖΩ.ΑΝΑ 3 ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΝΩ 10 ΛΙΤΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ.ΟΛΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΔΙΧΝΟΥΝ ΝΑ ΠΗΓΕΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ΕΝΗΛΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΟΥΤΟΣΩΣΤΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΜΙΑ 30+ ΜΩΡΑΚΙΑ.ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΝΤΩΣ ΔΙΧΝΟΥΝ ΕΝΔΙΦΕΡΩΝ ΣΤΗΝ ΤΡΟΦΗ ΟΤΑΝ ΡΙΧΝΩ ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΕΚΕΙ ΚΑΘΩΣ ΒΥΘΙΖΕΤΑΙ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΠΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΡΙΒΩΝΤΕ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ 2 ΨΕΦΤΙΚΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΕΤΡΑ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΗ ΜΕ ΤΡΥΠΑ,ΑΝ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΜΠΕΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΑ ΚΟΛΥΜΠΑΝΕ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΑΠΟ ΜΑΤΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ.ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΕΣ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΠΛΗΞΕΙ ΤΑ ΙΟΘΕΤΗΜΕΝΑ ΜΟΥ.

Όταν λες αλλάζεις νερό από το μεγάλο τι εννοείς ; Φίλτρο να βάλεις και να πάρεις μπόλι από το μεγάλο ενυδρείο που έχεις. Τα ταΐσματα πρέπει να γίνονται πιο συχνά, 3 με 4 φορές την ημέρα τώρα που είναι μικρά.

Λόγω του συχνού ταΐσματος, πρέπει να προσέχεις και την ποιότητα του νερού. Αλλαγές νερού καλό είναι να κάνεις ανά 3 ημέρες θα έλεγα. :)

Βγάλε καμιά φωτογραφία να δούμε τα μικρά.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα φιλτρο αλλα ειναι τοσο μικρο που με το ζωρι περνει 5 με 6 μπολι.ετσι εκοψα το φιλτρο και εβαλα 4 κομματια και λιγο σφουγγαρι.ειναι 9 ημερων και τωρα απο εντελος διαφανα αρχισε να φενετε η σκουραδα.μαλλων το στομαχι τους ειναι.ενω στην πρωτη αλλαγη νερου ολα κριφτικαν μεσα στην πετρα και τωρα ξεθαρεψαν και ενω περνω νερο πολλα κολυμπανε.οσο για φωτο φιλε μου εχω θεμα δεν μπορω να ανεβασω λιπαμε.μακαρι να μπορουσα αλλα δεν τοχω.εδω ηθελα να μιραστω το ενυδρειο μου με τα υπολοιπα παιδια και δεν μπορεσα αλλα και με ασθενια που ειχε το λαιονχεντ που εχω .απλα αν γνωριζει καποιος θα ηθελα την εξης πληροφορια.σε ποσο καιρο μπορουν να πανε σε ενυδρειο με μεγαλα ψαρια και αν μπορω να βαλω ενα ζευγαρι στο ενυδρειο με τα αγγελοψαρα?

Link to comment
Share on other sites

εβαλα φιλτρο αλλα ειναι τοσο μικρο που με το ζωρι περνει 5 με 6 μπολι.ετσι εκοψα το φιλτρο και εβαλα 4 κομματια και λιγο σφουγγαρι.ειναι 9 ημερων και τωρα απο εντελος διαφανα αρχισε να φενετε η σκουραδα.μαλλων το στομαχι τους ειναι.ενω στην πρωτη αλλαγη νερου ολα κριφτικαν μεσα στην πετρα και τωρα ξεθαρεψαν και ενω περνω νερο πολλα κολυμπανε.οσο για φωτο φιλε μου εχω θεμα δεν μπορω να ανεβασω λιπαμε.μακαρι να μπορουσα αλλα δεν τοχω.εδω ηθελα να μιραστω το ενυδρειο μου με τα υπολοιπα παιδια και δεν μπορεσα αλλα και με ασθενια που ειχε το λαιονχεντ που εχω .απλα αν γνωριζει καποιος θα ηθελα την εξης πληροφορια.σε ποσο καιρο μπορουν να πανε σε ενυδρειο με μεγαλα ψαρια και αν μπορω να βαλω ενα ζευγαρι στο ενυδρειο με τα αγγελοψαρα?

Μπορεί ο φίλος σου να σου πει για ποια κιχλίδα μιλάμε ; Αλλιώς δε νομίζω να μπορεί να σου απαντήσει κανείς με σιγουριά. :)

Link to comment
Share on other sites

το κακο ειναι οτι ειναι γνωστος- φιλος απο δουλεια και οχι φιλαρακι που κανω παρεα και θα επιστρεψει σε 2 εβδομαδες.δεν με πιραζει ο χρονος βεβαια γιατι τα μικρα τα βλεπω μια χαρα.απο οτι διαβασα και σε διαφορες συζητησεις παντως καλητερα ειναι που τα εχω μονα τους σε αλλο ενυδρειο γιατι ακομα και οι γωνεις τους μπορει και να τα τρωγανε.ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για Αφρικανικες κιχλιδες τοτε δεν μπορουν να μπουν με αγγελοψαρα,θελουν ενυδρειο δικο τους με την καταλληλη διακοσμιση,αλλα αν δεν ξερουμε τι ψαρια ειναι δεν μπορουμε ν πουμε τιποτα.Επισης,οταν παιρνουμε ψαρια πρεπει να γνωριζουμε ποια ειναι ακριβως για να μπορεσουμε να ψαξουμε τι συνθικες χρειαζονται,τι ενυδρειο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

+φονω απολιτα φιλε μου restafarian αλλα νομιζω οτι και συ το ιδιο θα εκανες με εμενα στο θεμ α νατα ιοθετησεις παρα να μινουν στο ενυδρειο με μεγαλα και να γινουν γευμα μιας και το παλικαρι που τα ειχε εφευγε διακοπες και δεν μπορουσε να τα εχει μονα τους και να πηγενει καποιος να τα ταιζει.το παλικαρι το ξερω απο την δουλεια και δεν ειχα το χρονο να με πει καποια πραγματα.το μονο που με ειπε ειναι να αλεθο την τροφη και να βαλω καμμια πετρα να μπορουν να κριβωντε.και γω με ολοκληρο επικαθιμενο πηγα μεσα στα διαβατα θεσσαλονικης να τα παρω και ετσι δεν ειχα την πολυτελια να ρωτησω καποια πραγματα.αφου ομως δεν μπορω να τα βαλω με αλλα ψαρια μωλλης ενηλικοιωθουν θα τα χαρισω σε παιδια απο το φορουμ εδω στη θεσσαλονικη.

Link to comment
Share on other sites

+φονω απολιτα φιλε μου restafarian αλλα νομιζω οτι και συ το ιδιο θα εκανες με εμενα στο θεμ α νατα ιοθετησεις παρα να μινουν στο ενυδρειο με μεγαλα και να γινουν γευμα μιας και το παλικαρι που τα ειχε εφευγε διακοπες και δεν μπορουσε να τα εχει μονα τους και να πηγενει καποιος να τα ταιζει.το παλικαρι το ξερω απο την δουλεια και δεν ειχα το χρονο να με πει καποια πραγματα.το μονο που με ειπε ειναι να αλεθο την τροφη και να βαλω καμμια πετρα να μπορουν να κριβωντε.και γω με ολοκληρο επικαθιμενο πηγα μεσα στα διαβατα θεσσαλονικης να τα παρω και ετσι δεν ειχα την πολυτελια να ρωτησω καποια πραγματα.αφου ομως δεν μπορω να τα βαλω με αλλα ψαρια μωλλης ενηλικοιωθουν θα τα χαρισω σε παιδια απο το φορουμ εδω στη θεσσαλονικη.

Η τρέλα του χόμπι ! :) Εύχομαι να μεγαλώσουν και να μπορέσεις τα δώσεις σε άλλα παιδιά όπως είπες. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεις να φτιαξεις ενα ενυδρειο γι αυτα τα ψαρια αναγκαστικα θα πρεπει να τα δωσεις σε καποιον που εχει καταλληλο ενυδρειο γι αυτα.Αν ειναι οντως Αφρικανικες κιχλιδες θα υπαρχει μεγαλο προβλημα αν τα βαλεις με ψαρια οπως τα αγγελοψαρα.Βασικα δεν μας εχεις πει και τι ψαρια εχεις στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

εχω 2 ενα 180 λιτρα με 5 αγγελοψαρα και 2 gurami μπλε και απο κατω ενα 120 λιτρο με 4 χρυσοψαρα,1 λαιονχεντ και 1 οραντα.αν θυμασε καλα τα ειχα ολα μαζι σουπα φιλε rastafarian και απο την μερα που γραφτηκα στο φορουμ εκανα το διαχωρισμο.ετσι εμαθα να σεβωμε και να μαθενω τις απαιτησεις των ψαριων απο ποιο εμπηρους.ειχα ενα 20 λιτρο το οποιο το ειχα καβαντζα για περιπτωση απομονωσης απο ασθενεια.αλλο δεν μπορω να βαλω βεβαια στο σπιτι γιατι η γυναικα θα εχει θεμα.με πολυ πιεση εβαλα και τα 2 που εχω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου στο 120λτρ εχεις πολλα ψαρια.

Με 2 το πολυ 3 χρυσοψαρα εισαι κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Αφου το καθενα θελει 60λτρ

Link to comment
Share on other sites

τελικα σημερα πηγα στην εταιρεια που δουλευει το παιδι και βρηκα τηλ.μιλησα και με ειπε η ρατσα ειναι νεκρο ραμιζερη ασπρομαυρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...