Jump to content

Καινουριο Ενυδρειο- Θολο Νερο


Recommended Posts

Καλησπερα,

ειμαι νεος στον υδατινο αυτο κοσμο. σημερα παρελαβα το καινουριο μου ενυδρειο (anubias 125. 80x40x60) το οποιο ειναι καθαρα 230λτ. αρχικα το εστρωασα με λεπτο ασπρο χαλικακι που αγορασα (5 σακια των 5 κιλων), υστερα το γεμισα με νερο μεχρι την αντιριδα, στη συνεχεια εβαλα το φιλτρο (εσωτερικο) να δουλευει και ταυτοχρονα εριξα το water conditioner (αντιχλωριο). Απο το γεμισμα του ενυδρειου με το νερο αρχισε να αλλαζει το χρωμα, αποκτησε σε δευτερολεπτα ενα βαθυ γαλατι που ειναι σαν λασπονερο.(τα παραλεω :P) Τι μπορει να φταιει? ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ? (οταν ειχε περασει μια ωρα απο το ριξιμο του water conditioner εριξα ζωντανα βακτιριδια στο νερο και μια αμπουλα βακτυριδιων στο εσωτερικο του φιλτρου, οπωσ με ειχαν συμβουλεψει.)

Σας ευχαριστω πολυ,

θα χαρω πολυ να βρεθει μια λυση στο προβλημα μου!!! :)

:bigemo_harabe_net-127:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

ειμαι νεος στον υδατινο αυτο κοσμο. σημερα παρελαβα το καινουριο μου ενυδρειο (anubias 125. 80x40x60) το οποιο ειναι καθαρα 230λτ. αρχικα το εστρωασα με λεπτο ασπρο χαλικακι που αγορασα (5 σακια των 5 κιλων), υστερα το γεμισα με νερο μεχρι την αντιριδα, στη συνεχεια εβαλα το φιλτρο (εσωτερικο) να δουλευει και ταυτοχρονα εριξα το water conditioner (αντιχλωριο). Απο το γεμισμα του ενυδρειου με το νερο αρχισε να αλλαζει το χρωμα, αποκτησε σε δευτερολεπτα ενα βαθυ γαλατι που ειναι σαν λασπονερο.(τα παραλεω :P) Τι μπορει να φταιει? ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ? (οταν ειχε περασει μια ωρα απο το ριξιμο του water conditioner εριξα ζωντανα βακτιριδια στο νερο και μια αμπουλα βακτυριδιων στο εσωτερικο του φιλτρου, οπωσ με ειχαν συμβουλεψει.)

Σας ευχαριστω πολυ,

θα χαρω πολυ να βρεθει μια λυση στο προβλημα μου!!! :)

:bigemo_harabe_net-127:

Τα μικτα λιτρα σου βαση των διαστασεων αυτων ειναι 192 :)

Κανε λιγο υπομονη να καθαρισει :)

Link to comment
Share on other sites

Απο τα βακτηρια εμποριου ειναι το θολωμα. Ειναι φυσιολογικο

Τα ετεροτροφα βακτηρια κανουν bacterial bloom. (τα αυτοτροφα ομως ειναι αυτα που θελουμε στο φιλτρο)

Μεγαλη προσοχη τωρα κατα την εισαγωγη ψαριων, Να εισαι φειδωλος και υπομονετικος με το ρυθμο εισαγωγης τους.

Ελεγχος τοξικων με μετρησεις.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το "θολομα" δημιουργηθηκε πριν ριξω τα υγρα του ενυδρειου :/ ... Υπαρχει περιπτωση να φτεει οτι ανακατευτηκε το χαλικι απο ην πιεση που επεσε το νερο? :/

Link to comment
Share on other sites

Το "θολομα" δημιουργηθηκε πριν ριξω τα υγρα του ενυδρειου :/ ... Υπαρχει περιπτωση να φτεει οτι ανακατευτηκε το χαλικι απο ην πιεση που επεσε το νερο? :/

Υπαρχει......δωσε μεγαλη προσοχη ομως σε αυτα που σου εγραψε ο φιλος μας ο delta66

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Μαλλον δεν επλυνες καλα το χαλικακι γι αυτο θολωσε το νερο,σε μερικες μερες θα ξεθολωσει.

Link to comment
Share on other sites

ξεπληνες καλα το χαλικι? τα υπολοιπα στα ηπαν ο διας και ο delta.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο εχει ξεθολωσει, τα ψαρακια εχουν μπει (Oscar, pangasious white, αγγελοψαρο, κοκκινος αστακος.) Το αγγελοψαρο μετα απο την εισαγωγη στο νεο του ενυδρειο εμφανισε συμπτωματα νοσου, ελειπαν λεπια και το χρωμα τουειχε ξεθοριασει. Τωρα κανω αγωγη, ριχνοντας 11ml baktopur δυο μερες συνεχομενα, μια μερα παυση και την επομενη ξανα την ιδια δοση. ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΦΑΡΜΑΚΟΥ? (ΑΥΤΗΝ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ...)

:umm:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο εχει ξεθολωσει, τα ψαρακια εχουν μπει (Oscar, pangasious white, αγγελοψαρο, κοκκινος αστακος.) Το αγγελοψαρο μετα απο την εισαγωγη στο νεο του ενυδρειο εμφανισε συμπτωματα νοσου, ελειπαν λεπια και το χρωμα τουειχε ξεθοριασει. Τωρα κανω αγωγη, ριχνοντας 11ml baktopur δυο μερες συνεχομενα, μια μερα παυση και την επομενη ξανα την ιδια δοση. ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΦΑΡΜΑΚΟΥ? (ΑΥΤΗΝ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ...)

:umm:

Δυστυχώς φίλε μου έχεις κάνει κάκιστη επιλογή ψαριών. :(

Αν αγαπάς το χόμπι και τα ζωντανά, πρέπει να τα δώσεις όλα πίσω.

Ρίξε μια ματιά : Προφίλ όσκαρ

Προφίλ αγγελόψαρου

Προφίλ Παγκασιους.

Πρώτα ενημερωνόμαστε και μετά παίρνουμε ζωντανά. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...