Jump to content

Ιδανικος Θερμοστατης....?


kid4ever

Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ....προκειται να αλλαξω θερμοστατη μιας που ο παλιος μου δεν ηταν και τοσο αξιοπιστος....απλα επειδη εδω που μενω (βορεια προαστεια) ο θερμοστατης ειναι ενα ευαισθητο κομματι θελω τα φωτα σας....
Το ενυδρειο μου ειναι 100lt μικτα (85-90 καθαρα) ....το χειμωνα ομως η θερμοκρασιες ειναι αρκετα χαμηλες εδω και η θερμανση του σπιτιου δεν θα λειτουργει ολη μερα μιας και λειπουμε πολλες ωρες απο το σπιτι και η θερμανση αναβει λιγες ωρες το βραδυ,μιλαμε για διαφορες θερμοκρασιας σπιτιου-ενυδρειου ακομα και 10oC....οποτε θα με καλυψει ενας θερμοστατης 100W ή θα πρεπει να παω παραπανω στα 150W..ακομα και στα 200W;;Θελω να εχω σταθερες θερμοκρασιες στο ενυδρειο (ο παλιος ξεχναγε να σβησει....και αλλες φορες βαριοταν να αναψει) αλλα και να ειναι οσο το δυνατον οικονομικοτερος αφου ο θερμοστατης ειναι ο πιο ενεργοβορος στ ενυδρειο....


Περιμενω τα φωτα σας και σας ευχαριστω κ των προτερων....

Φιλικα Βασιλης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο φορουμ....προκειται να αλλαξω θερμοστατη μιας που ο παλιος μου δεν ηταν και τοσο αξιοπιστος....απλα επειδη εδω που μενω (βορεια προαστεια) ο θερμοστατης ειναι ενα ευαισθητο κομματι θελω τα φωτα σας....

Το ενυδρειο μου ειναι 100lt μικτα (85-90 καθαρα) ....το χειμωνα ομως η θερμοκρασιες ειναι αρκετα χαμηλες εδω και η θερμανση του σπιτιου δεν θα λειτουργει ολη μερα μιας και λειπουμε πολλες ωρες απο το σπιτι και η θερμανση αναβει λιγες ωρες το βραδυ,μιλαμε για διαφορες θερμοκρασιας σπιτιου-ενυδρειου ακομα και 10oC....οποτε θα με καλυψει ενας θερμοστατης 100W ή θα πρεπει να παω παραπανω στα 150W..ακομα και στα 200W;;Θελω να εχω σταθερες θερμοκρασιες στο ενυδρειο (ο παλιος ξεχναγε να σβησει....και αλλες φορες βαριοταν να αναψει) αλλα και να ειναι οσο το δυνατον οικονομικοτερος αφου ο θερμοστατης ειναι ο πιο ενεργοβορος στ ενυδρειο....

Περιμενω τα φωτα σας και σας ευχαριστω κ των προτερων....

Φιλικα Βασιλης

Καλησπέρα συνονόματε!!!

Λοιπόν, ο κανόνας λέει 1W/L αλλά εγώ εφαρμόζω το 2W/L. Έτσι το θερμαντικό σώμα δουλεύει πολύ πιο ξεκούραστα και η θερμοκρασία παραμένει πιο σταθερή. Οικονομικότερο δεν ξέρω αν είναι αλλά δεν πρέπει να είναι και αρκετά πιο δαπανηρό, μιας και μπορεί να καταναλώνει το διπλάσιο ρεύμα αλλά λειτουργεί λιγότερο. Θεωρητικά την μισή ώρα αλλά ίσως να μην είναι έτσι ακριβώς στην πραγματικότητα. Πιστεύω πάντως πως είναι καλύτερα περισσότερα Watt ανά λίτρο πάρα ένα προς ένα.

Link to comment
Share on other sites

για την διφορα θερμοκρασιας που εχεις ενας 150 watt ειναι ο πιο καταλληλος, jager θα σου ελεγα ειναι κορυφη.

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αληθεια..και γω στον 150αρι κλεινω...και πιο οικονομικος ειναι ως προς την αγορα και νομιζω και ως προς την καταναλωση...οχι βεβαια πως η θεωρια του συνονοματου (skydiver) ειναι λαθος απλα θεωρω οτι ειναι πιο δαπανηρη και δυστυχως ειναι πιεσμενα τα πραγματα....σιγουρα θα ειναι jagger βεβαια!!! Οποτε εναν 150W και μακαρι να μην προκυψει θεμα...σας ευχαριστω για τις απαντησεις....καλο βραδυ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την ΄αλλη θα σου πρότεινα να βάλεις δύο μικρότερους από ΄ενα μεγάλο. Ενα σε κάθε μεριά. Θα έχεις καλύτερη κατανομή και ένα σίγουρο. Back up του ενός του άλλου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε 2 jagger 100W ο καθενας. ενα σε καθε πλευρα του ενυδρειου.

Σωστός! Το μόνο κακό που έχει αυτό το σενάριο είναι ένα παραπάνω ακόμη καλώδιο μέσα στην πλεξούδα του ντουλαπιού μας και μια ακόμη κουμούτσα μέσα στο ενυδρείο μας. Τα καλά όμως αναφέρθηκαν πιο πάνω και υπερισχύουν....!

Link to comment
Share on other sites

Σωστός! Το μόνο κακό που έχει αυτό το σενάριο είναι ένα παραπάνω ακόμη καλώδιο μέσα στην πλεξούδα του ντουλαπιού μας και μια ακόμη κουμούτσα μέσα στο ενυδρείο μας. Τα καλά όμως αναφέρθηκαν πιο πάνω και υπερισχύουν....!

Τότε πάρε το νέο Eheim φίλτρο με ενσωματωμένο θερμοστάτη στον πάτο του και δεν έχεις καμία κουμούτσα.

Link to comment
Share on other sites

Τότε πάρε το νέο Eheim φίλτρο με ενσωματωμένο θερμοστάτη στον πάτο του και δεν έχεις καμία κουμούτσα.

Αυτό το είχα ξεχάσει τελείως!!! Καλή περίπτωση αν φυσικά έχεις το μπαγιόκο.... ;)

Επίσης αν αποφασίσει ο φίλος να το δουλέψει με sub, μπορεί να τους πετάξει εκεί μέσα και όλα οκ!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ενα 150αρι jagger θα παρω και νομιζω θα ειμαι ΟΚ...σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...καλο απογευμα!

Link to comment
Share on other sites

Ενα 150αρι jagger θα παρω και νομιζω θα ειμαι ΟΚ...σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...καλο απογευμα!

Σωστος!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου γνώμη όταν λέμε για θερμοστάτες η μάρκα είναι μία SCHEGO http://petcumulus.gr/index.asp?page=category&id=14&ManufID=24&show=grid και πολύ μετά όλες οι υπόλοιπες μάρκες.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου γνώμη όταν λέμε για θερμοστάτες η μάρκα είναι μία SCHEGO http://petcumulus.gr/index.asp?page=category&id=14&ManufID=24&show=grid και πολύ μετά όλες οι υπόλοιπες μάρκες.

Πολύ ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι ειναι ενδιαφερον...αλλα απο θεμα κοστους καιει λιγο....και απ οσο ειδα χρειαζεται απαραιτητα και τον ρυμιστη...οποτε παμε ψηλα....αρα απο την στιγμη που μπορω να πετυχω το ιδιο αποτελεσμα και με ενα jagger ειμαι κομπλε νομιζω...αλλωστε εχουν κ αυτοι αποδειξει την αξια τους!

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου ενυδρείο είχα τρεις eheim 300w και το χειμώνα ανάβανε όλο το 24ωρο μιας και τα μηχανήματα είναι έξω από το σπίτι σε μεταλλική ντουλάπα.Τους αντικατέστησα με 2 SCHEGO 300w και ανάβανε για 15 λεπτά περίπου ανά μιάμιση ώρα.Μετά τους αντικατέστησα με δυο SCHEGO 600w

και πραγματικά σπάνια τους πετυχαίνω αναμμένους.

Τελικά τί είναι πιο οικονομικό;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και ειναι πιο οικονομικοι στην περιπτωση σου....αλλα εγω μιλαω για νορμαλ καταστασεις...ενυδρειο στο σαλονι με θερμανση το σπιτι οχι ολες τις ωρες βεβαια αλλα και παλι δεν παυει να ειναι μεσα στο σπιτι....οποτε ναι μεν ειναι πιο οικονομικο στην περιπτωση σου αλλα νομιζω οτι γενικοτερα και σε πολλες περιπτωσεις οπως η δικη μου παραδειγμα οι διαφορες θα ειναι μικρες.....παντα φιλικα Βασιλης!

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε μετά τους SCHEGO η επόμενη τίμια επιλογή είναι οι eheim οπότε προχώρα.Αλλά πάρε το μακρύτερο δυνατό που μπορείς να βάλεις στο ενυδρείο σου ουτο σώστε να ανάβει λιγότερη ώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα και παλι....μια που βρηκα το ''μαρουλι'' και το καλοκαιρι περναει σιγα-σιγα :( θα παρω τον θερμοστατη που ελεγα πιο πανω...το θεμα ειναι οτι βρηκα και αυτον http://www.cmcaquatics.co.uk/jbl-protemp-s-aquarium-heaters/jbl-protemp-s-150-watt-aquarium-heater και ειμαι σε διλημμα αυτον ή jagger....?? μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας....??ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

jagger-eheim το ενα και το αυτο ειναι φιλε μου.ουτε να το σκεφτεσαι μεταξυ των 2 παραπανω που λες.jagger με κλειστα ματια.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου ενυδρείο είχα τρεις eheim 300w και το χειμώνα ανάβανε όλο το 24ωρο μιας και τα μηχανήματα είναι έξω από το σπίτι σε μεταλλική ντουλάπα.Τους αντικατέστησα με 2 SCHEGO 300w και ανάβανε για 15 λεπτά περίπου ανά μιάμιση ώρα.Μετά τους αντικατέστησα με δυο SCHEGO 600w

και πραγματικά σπάνια τους πετυχαίνω αναμμένους.

Τελικά τί είναι πιο οικονομικό;

Νικο θεωρείς οτι η ποιότητα έκανε την διαφορά ή τα παραπάνω watt?

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Για την λειτουργιά τους, μπορείς να παραλείψεις τον κοντρόλερ τους και να τους ρίξεις κατευθείαν πάνω σε Elliwel?

Link to comment
Share on other sites

Νικο θεωρείς οτι η ποιότητα έκανε την διαφορά ή τα παραπάνω watt?σιγουρα τα παραπανω βατ,αλλα και το γεγονος πως ειναι αθραυστοι αλλα και παρεχουν γειωση στο ενυδρειο.

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Για την λειτουργιά τους, μπορείς να παραλείψεις τον κοντρόλερ τους και να τους ρίξεις κατευθείαν πάνω σε Elliwel?και βεβαια κουμπωνουν επανω του.ετσι τους εχω πολλα πολλα χρονακια εγω.

σου απαντω εγω.

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις εξωτερικό φίλτρο μπορείς να βάλεις κάτι τέτοιο

http://www.amazon.com/Hydor-In-Line-External-Heater-200w/dp/B0002JEMM6

και βελτιώνεις και την οπτική εικόνα γιατί είναι εξωτερικό

και έχεις και καλυτερη κατανομή τις θερμότητας

Link to comment
Share on other sites

το παραπανω ισχυει σε περιπτωση που δεν εχεις σαμπ,γιατι αλλιως ειναι μαλλον αχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...