Jump to content

Αναγνωριση Φυλου


lavres

Recommended Posts

καλησπερα σας, θα θελα να μου πει καποιος για το φυλο απ τα σκαλαρια μου

post-50407-0-42365400-1375625696_thumb.jpg

post-50407-0-07561300-1375625702_thumb.jpg

post-50407-0-84123600-1375625706_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - lavres
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ειναι πολυ δυσκολο να στα ξεχωρισουμε. Θα τα καταλαβεις μονο αν σχηματιστουν ζευγαρια. Ποσα εχεις μεσα; εχεις δει συμπεριφορα ζευγαριου;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ειναι πολυ δυσκολο να στα ξεχωρισουμε. Θα τα καταλαβεις μονο αν σχηματιστουν ζευγαρια. Ποσα εχεις μεσα; εχεις δει συμπεριφορα ζευγαριου;

το ασπρο ειναι αμετοχο! κανει παρεα και με τα δυο υπολοιπα. αλλα τα δυο πιο σκουρα ειναι συνεχεια σε σφαγη. συνεχεια αντιμετωπα προκαλοντας το ενα το αλλο κατα προσωπο.Οποτε κερδιζει το ενα ή το αλλο τοτε κανει παρεα με το ασπρο.

Link to comment
Share on other sites

E τοτε υπαρχει μια περιπτωση τα δυο σκουρα να ειναι τα αρσενικα και το αλλο το θυληκο αλλα ακομη δεν εχουν γινει ζευγος ή και το αντιστροφο! Ποσα εχεις και σε ποσα λιτρα;

Link to comment
Share on other sites

E τοτε υπαρχει μια περιπτωση τα δυο σκουρα να ειναι τα αρσενικα και το αλλο το θυληκο αλλα ακομη δεν εχουν γινει ζευγος ή και το αντιστροφο! Ποσα εχεις και σε ποσα λιτρα;

μολις τρια!δεν μπορω για περισσοτερα. Ξεκινησα με τρια με την προυποθεση να αποκτησω ενα ζευγαρι.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποσα λιτρα; Τα σκαλαρια χρειαζονται ενα μικρο κοπαδακι των 5 ατομων τουλαχιστον αλλα και το ενυδρειο να ειναι αρκετα μεγαλο για να τα στεγασει. Αν δημιουργηθει ζευγαρι το αλλο θα φαει πολυ κυνηγητο!

Link to comment
Share on other sites

Σε ποσα λιτρα; Τα σκαλαρια χρειαζονται ενα μικρο κοπαδακι των 5 ατομων τουλαχιστον αλλα και το ενυδρειο να ειναι αρκετα μεγαλο για να τα στεγασει. Αν δημιουργηθει ζευγαρι το αλλο θα φαει πολυ κυνηγητο!

δεν θελησα να παρω πεντε με σκοπο να περιμενω να μου βγει καποιο ζευγαρι, και μετα να πρεπει να τα δωσω τα υπολοιπα μιας και θα πρεπει να εχω τουλαχιστον δυο-τρια ξεχωριστα μονο για τα ζευγερια που θα δημιουργηθουν. θα αρκεστω στην δημιουργια μεγιστα ενος ζευγαριου και υστερα ειναι πολυ ευκολα να δωρισεις ενα μονο σκαλαρι, ξεροντας κιολας και τι ειναι! Τωρα για το αν θα φαει κυνηγητο ειναι μεχρι να δημιουργηθει το ζευγαρι, μεχρι τοτε ας υπερτερισει το ποιο ικανο στο φλερτ για το πιθανοτατα θυληκο μου.

Link to comment
Share on other sites

Το φύλλο των ψαριών δεν μπορείς να το αναγνωρίσεις παρά μόνο κατά την διάρκεια της αναπαραγωγής, όπως σου είπαν και οι άλλοι αυτά που μαλώνουν πρέπει να είναι τα αρσενικά και το αμέτοχο το θηλυκό αλλά και πάλι δεν μας είπες τα λίτρα σου για να σου πούμε αν μπορείς να βάλεις και άλλα ψάρια, καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

τα εχω σε 60 λιτρα καθαρα με δυο ανουβιες δεμενες σε λαβα και λευκη αμμμο!τρεχει κοντα τωρα γυρω στους 15 μηνες, ξεκινησα με δυο χρυσοψαρα που τωρα ειναι ηδη στην γλαστρολιμνη τους στο μπαλκονι απο τον σεπτεμβριο, συνεχισε με τα δυο μου cory και μερικες ανεπιτυχεις προσπαθειες για φουλ φυτεμενο αλλα αυτοι οι λαθραιοι καναν την ζημια.τωρα λοιπον συνεχιζω με τα σκαλαρια με περαιτερω εξελιξη την απομονωση τους σε ενα 120 lt, ως ζευγαρι.

Link to comment
Share on other sites

6Ο λιτρα με σκαλαρια...λαθος συνδιασμος..και το κακο ειναι οτι οσο τα αρσενικα θα βλεπονται θα πεφτει ξυλο γιατι δεν θα υπαρχει χωρος για να κρυφτουν..

Και τα 120 λιγα ειναι κατα τη γνωμη μου για ενα ζευγαρι..

Link to comment
Share on other sites

6Ο λιτρα με σκαλαρια...λαθος συνδιασμος..και το κακο ειναι οτι οσο τα αρσενικα θα βλεπονται θα πεφτει ξυλο γιατι δεν θα υπαρχει χωρος για να κρυφτουν..

Και τα 120 λιγα ειναι κατα τη γνωμη μου για ενα ζευγαρι..

αυτη τη στιγμη ειναι σε μεγεθος 5cm απο το ρυγχος ως τη βαση της ουρας, και τα τρια.

Για την ωρα πιστευω ειναι καλα.

Όσο αναφορα την ωρα του φαγητου, ολα καλοτρωνε και με το παραπανω! και επιπλεον δεν υπαρχει κανενα προβλημα διενεξεων μεταξυ τον υποτιθεμενων αρσενικων,την ωρα του φαγητου.

Τωρα για το οσο θα βλεπονται θεωρω οτι μεχρι να υπερτερισει καποιος οι ανουβιες ειναι πυκνες και ανετα κρυβονται πισω τους, επιπλεον οι διενεξεις τους οποτε τις παρακολουθω ειναι ελαχιστες εως καθολου τσιμπιες αλλά ως επι τον πλειστον αντιπαραθεση με ανοιχτο το στομα μεχρι να υποχωρησει καποιο και αυτο για 1 sec σπανια 2 sec!

μεχρι στιγμης δεν παρατηρω προβαδισμα σε καποιο.

Αυτο βεβαια πιστευω πως ειναι καλο γιατι το ζευγαρι που θα δημιουργηθει θα ειναι απο ενα δυνατο αρσενικο και οχι απο αναγκαστικο σμιξιμο(δεν ξερω αν με καταλαβαινεις!)

Τελος σε συνεχεια περιμενω την παραλαβη του 120lt για την ετοιμασια του και το στρωσιμο του, για την μετεγκατασταση τους.

Link to comment
Share on other sites

Εν τελει δεν εχω καταλαβει ακομα.

στα σκαλαρια περιμενουμε να γινουν ζευγαρι για να καταλαβουμε το φυλο και οχι απο την εξωτερικη μορφολογια του κεφαλιου τους.

Περιμενα απο τους συγχομπιστες να ηταν πιο ευκολο γι αυτο και ο λογος της αναρτησης!

Link to comment
Share on other sites

Στα σκαλάρια μπορείς να ξεχωρίσεις το φύλλο τους κατά την διάρκεια της γέννας, συνήθως οριμάζουν σεξουαλικά μετά από 8 μήνες περίπου, όσον αφορά το ενυδρείο σου αφού λες ότι είναι 5 εκατοστά τότε πρέπει να αρχίζεις να ετοιμάζεις το μεγαλύτερο ενυδρείο γιατί τα αρσενικά θα σκοτωθούνε σε τόσο μικρό χώρο, εγώ διατηρώ ένα ζευγάρι σκαλάρια σε 130 λίτρα χωρίς κανένα άλλο ψάρι μέσα, τώρα εσύ θες να τα βάλεις σε 120 λίτρα εγώ θα σου έλεγα ότι μπορείς να τα βάλεις (μόνα τους βέβαια) και εφόσον βέβαια το ύψος του ενυδρείου είναι 55-60 εκατοστά '' καθαρά'' , μετά όμως θα πρέπει να έχεις και μία έτοιμη γεννήστρα σε περίπτωση που βγάλεις μικρά, αυτά από εμένα καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

αυτη τη στιγμη ειναι σε μεγεθος 5cm απο το ρυγχος ως τη βαση της ουρας, και τα τρια.

Για την ωρα πιστευω ειναι καλα.

Όσο αναφορα την ωρα του φαγητου, ολα καλοτρωνε και με το παραπανω! και επιπλεον δεν υπαρχει κανενα προβλημα διενεξεων μεταξυ τον υποτιθεμενων αρσενικων,την ωρα του φαγητου.

Τωρα για το οσο θα βλεπονται θεωρω οτι μεχρι να υπερτερισει καποιος οι ανουβιες ειναι πυκνες και ανετα κρυβονται πισω τους, επιπλεον οι διενεξεις τους οποτε τις παρακολουθω ειναι ελαχιστες εως καθολου τσιμπιες αλλά ως επι τον πλειστον αντιπαραθεση με ανοιχτο το στομα μεχρι να υποχωρησει καποιο και αυτο για 1 sec σπανια 2 sec!

μεχρι στιγμης δεν παρατηρω προβαδισμα σε καποιο.

Αυτο βεβαια πιστευω πως ειναι καλο γιατι το ζευγαρι που θα δημιουργηθει θα ειναι απο ενα δυνατο αρσενικο και οχι απο αναγκαστικο σμιξιμο(δεν ξερω αν με καταλαβαινεις!)

Τελος σε συνεχεια περιμενω την παραλαβη του 120lt για την ετοιμασια του και το στρωσιμο του, για την μετεγκατασταση τους.

Το οτι ειναι μικρα δεν σημαινει κατι. Οι χαρακτηρες τους βγαινουν απο νωρις και φτιαχνουν την ιεραρχια της ομαδας τους. Οταν υπαρχουν αρκετα μελη η επιθετικοτητα μοιραζεται επισης και οταν υπαρχει αρκετος χωρος για να ορισουν τις περιοχες τους!

Το οτι δεν σκοτωνονται στις τσιμπιες επισης δεν λεει κατι. Αν απομονωθει ενα ψαρι απο τα υπολοιπα απο φοβο και μονο μπορει να σταματησει να τρωει η να ασθενησει!

Το ζευγαρι μπορει να δημιουργηθει ακομη και με το αδυναμο αρσενικο.

Αν αρχισουν οι γεννες το ζευγος θα απομονωσει και θα κυνηγησει οποιοδηποτε ψαρι πλησιασει τα αυγα.

Τα 120 λιτρα ειναι πολυ λιγα για μονιμο σπιτι ακομη και για ενα ζευγαρι απ την στιγμη που δεν εχει ουτε το υψος ουτε το μηκος για να τα εξυπηρετησει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα σκαλάρια μπορείς να ξεχωρίσεις το φύλλο τους κατά την διάρκεια της γέννας, συνήθως οριμάζουν σεξουαλικά μετά από 8 μήνες περίπου, όσον αφορά το ενυδρείο σου αφού λες ότι είναι 5 εκατοστά τότε πρέπει να αρχίζεις να ετοιμάζεις το μεγαλύτερο ενυδρείο γιατί τα αρσενικά θα σκοτωθούνε σε τόσο μικρό χώρο, εγώ διατηρώ ένα ζευγάρι σκαλάρια σε 130 λίτρα χωρίς κανένα άλλο ψάρι μέσα, τώρα εσύ θες να τα βάλεις σε 120 λίτρα εγώ θα σου έλεγα ότι μπορείς να τα βάλεις (μόνα τους βέβαια) και εφόσον βέβαια το ύψος του ενυδρείου είναι 55-60 εκατοστά '' καθαρά'' , μετά όμως θα πρέπει να έχεις και μία έτοιμη γεννήστρα σε περίπτωση που βγάλεις μικρά, αυτά από εμένα καλή συνέχεια :)

ευχαριστω για τις πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...