Jump to content

25Λιτρο Ενυδρείο - Τί Να Κάνω;


Recommended Posts

εγω ειχα σε 22 apple snail δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα μετα φυσικα μπηκαν στο 60ρι αλλα και παλι 1 χρονο η μετρισεις ηταν καλες !

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα να μην το ρισκάρω, τότε, με τα σαλιγκάρια. Δεν θα ήθελα να χρειαστεί πάλι μετακόμιση σε νέο ενυδρείο γιατί δεν θα έχω που να το βάλω. Δεν πειράζει, ας είναι μόνος του ο μονομαχούλης (ή η μονομαχούλα!).

Link to comment
Share on other sites

Ta applesnail ειναι ρυπογονα ζωντανα (υπολογιζονται σαν ψαρι αναλογο του μηκους του ποδιου τους και ακομα περισσοτερο)

Επισης απορροφουν απο το νερο θρεπτικα συστατικα (κυριως ασβεστιο) και αλλαζουν τη χημικη συσταση του.

Οσο πιο μικρο ειναι το ενυδρειο, τοσο πιο πολυ επηρεαζεται η χημικη συσταση του νερου απο το apple, αλλα το ζητουμενο ειναι να μη υπαρχει ασταθεια, και ενα χαμηλο KH μπορει να επηρεασει τη σταθεροτητα του pH,κατι σημαντικο για τη ζωη στο ενυδρειο και των ψαριων και των σαλιγκαριων και της βιολογιας.

Εγω για να κραταω ισοροοπιες, δεν θα εβαζα σε κοινωνικο ενυδρειο πανω απο 1 apple ανα 40-50 λιτρα.

Και φυσικα θα εκανα αυστηρο ελεγχο των γεννησων τους, για να μη χαλασει αυτη η αναλογια.

Το πιο σημαντικο σε ενα ενυδρειο , οπως και στη φυση, ειναι η ισορροπια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και αυτο με τη σιτα ειναι πολυ καλη ιδεα,μπορεις να βγαλεις τελειως το καπακι και να φτιαξεις αυτο που λες και για φωτισμο ενα φωτιστικο γραφειου με μια λαμπα οικονομιας 10-15βατ και 6500 κελβιν και θα εισαι μια χαρα,ουτε πατεντες ουτε τιποτα.Η σιτα να μην ειναι σιδερενια.

Ξεκίνησα να ψάχνω για φωτιστικά στο ίντερνετ και βρήκα αυτό:

http://www.miniinthebox.com/gr/48-led-clip-on-light-for-fish-aquarium-220v_p344343.html

Κάτι τέτοιο κάνει για την περίπτωσή μου; Αν δεν με γελάνε τα μάτια μου λέει 1-3,5 βατ;

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να ψάχνω για φωτιστικά στο ίντερνετ και βρήκα αυτό:

http://www.miniinthebox.com/gr/48-led-clip-on-light-for-fish-aquarium-220v_p344343.html

Κάτι τέτοιο κάνει για την περίπτωσή μου; Αν δεν με γελάνε τα μάτια μου λέει 1-3,5 βατ;

Βρήκα φωτιστικό ειδικά για ενυδρείο!

http://www.animalstation.gr/eshop/ProdID/7/CatID/12

Συνεχίζω βέβαια την αναζήτηση μήπως βρω κάτι παρόμοιο και οικονομικότερο, αλλιώς το προτιμώ από την απλή λάμπα γραφείου, νομίζω θα είναι καλύτερο για τα φυτά. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα δωσεις 50 ευρω για φωτιστικο για 25 λιτρο ενω με 65 παιρνεις 85 λιτρα ενυδρειο (με φωτιστικο) :bigemo_harabe_net-81:

http://www.petsupermarket.gr/4005/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/water-home-60x35x40cm-84lt.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένωσα τα πλαστικά κομμάτια με σιλικόνη, μέτρησα, έκοψα και κόλλησα επίσης με σιλικόνη την σίτα.

Φιλη μου καλη καλησπερα!

Μια ερωτηση. Αυτο που λες το εκανες σαν καπακι το οποιο να βγενει η το κολησες κατευθειαν

στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Θα δωσεις 50 ευρω για φωτιστικο για 25 λιτρο ενω με 65 παιρνεις 85 λιτρα ενυδρειο (με φωτιστικο) :bigemo_harabe_net-81:

http://www.petsupermarket.gr/4005/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/water-home-60x35x40cm-84lt.html

Έχεις δίκιο. Το ίδιο το ενυδρείο το αγόρασα με τριαντακάτι αν θυμάμαι καλά ευρώ. Έχω βρει ένα φωτιστικό γραφείου στα 11 ευρώ περίπου αλλά περιμένω να μου απαντήσουν για το ύψος του. :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλη μου καλη καλησπερα!

Μια ερωτηση. Αυτο που λες το εκανες σαν καπακι το οποιο να βγενει η το κολησες κατευθειαν

στο ενυδρειο?

Δεν το κόλλησα στο ενυδρείο για να μπορώ να το βάζω και να το βγάζω. Το πλαστικό που χρησιμοποίησα είναι σαν Γ κι έτσι κάθεται πάνω στο ενυδρείο, το "φοράω". :)

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε μια βολτα απο ΙΚΕΑ και παρε ενα φωτιστικο γραφειου,υπαρχουν καποια που μπορεις να αυξομειωσεις το υψος τους,γενικα παρε ενα που να σε βολευει,δεν θες κατι εξηδικευμενο.Μετα πηγαινε σε ενα μαγαζι με ηλεκρολογικο υλικο και παρε μια λαμπα οικονομιας 10-15βατ και 6500Κ και εισαι ετοιμη.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα στο ΙΚΕΑ και το πιο φθηνό φωτιστικό που μου κάνει κοστίζει 15 ευρώ. Η πιο φθηνή λάμπα στα 10 βατ με 6.400 Κ που βρήκα κοστίζει περίπου 2 ευρώ.

Στο Πλαίσιο δεν βρήκα κάτι που να μου κάνει.

Στο Πράκτικερ το πιο φθηνό που βρήκα και μου κάνει κοστίζει περίπου 20 ευρώ.

Στο διαδίκτυο που έψαξα δεν βρήκα κάτι καλύτερο ή φθηνότερο.

Νομίζω πως από το να δώσω 20 ευρώ για λάμπα γραφείου, αξίζει να δώσω 21,30 για ένα φωτιστικό της Aquel, το Decolight 11 με λάμπα 11 βατ και 6.500 Κ που βρήκα εδώ: http://www.igna.gr/index.php/component/virtuemart/fotismos/decolight-11w-detail?Itemid=0.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν το είχα δει, μόνο το ακριβό είχα βρει! Και ξέρεις τι αναζήτηση έκανα και σε πόσα καταστήματα; Σ'ευχαριστώ πολύ! :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Στο φωτιστικό κατέληξα, τώρα ψάχνω θερμοστάτη. Αφού διάβασα μερικές συζητήσεις στο φόρουμ αποφάσισα να πάρω έναν θερμοστάτη jager στα 50 W, τι λέτε; :)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Στο φωτιστικό κατέληξα, τώρα ψάχνω θερμοστάτη. Αφού διάβασα μερικές συζητήσεις στο φόρουμ αποφάσισα να πάρω έναν θερμοστάτη jager στα 50 W, τι λέτε; :)

Πολυ καλος θερμαντηρας.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλος θερμαντηρας.

Γι'αυτό τον επέλεξα, επειδή διάβασα σε άλλες συζητήσεις ότι είναι από τους καλούς και ότι στον θερμαντήρα δεν αξίζει να κάνεις οικονομία. Γενικά επειδή θα αγοράσω αρκετά πράγματα, δεν θέλω να ξοδέψω πολλά χρήματα. Ωστόσο, δεν θέλω να τσιγκουνευτώ σε κάτι και μετά να το μετανιώσω, όπως για παράδειγμα στον θερμαντήρα. Ή το ανάποδο, βιάστηκα να αγοράσω μία λαβίδα για τα φυτά της sera, όταν είδα μετά ότι υπάρχουν και άλλες πολύ οικονομικότερες.

Φωτιστικό ΟΚ, θερμαντήρας ΟΚ, τώρα ψάχνω υπόστρωμα. Είδα ότι υπάρχουν διαφόρων ειδών υποστρώματα και με διαφορετικές τιμές. Εννοείται ότι θα προτιμήσω ό,τι οικονομικότερο, αν όμως είναι να έχω προβλήματα με τα φυτά αργότερα θα το ξανασκεφτώ καλύτερα. Το τι φυτά θα βάλω μέσα ακόμα δεν το έχω αποφασίσει, θα πάω στο προφίλ του μονομάχου, θα δω τι φυτά προτείνει και ό,τι μου αρέσει θα το βάλω εφόσον μπορώ φυσικά. Είδα ένα υπόστρωμα για μονομάχους σε καλή τιμή και σε μαύρο χρώμα. Είναι ΟΚ κάτι τέτοιο ή να στραφώ σε πιο γνωστά υποστρώματα, όπως για παράδειγμα το floredepot της sera;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...